Інтегрований урок
математики та української літератури у 5-му класі
“Щоб зрозуміти нам сучасне, шануймо, діти, Кобзаря!”
Тема уроку: «Дії першого ступеня зі звичайними дробами з однаковими знаменниками».
Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Дії першого ступеня зі звичайними дробами з однаковими знаменниками»; виробляти вміння та навички додавати і віднімати дроби з однаковими знаменниками; розвивати логічне мислення, творчі здібності учнів; повторити і закріпити знання учнів про життя та творчість Т.Г.Шевченка; на прикладі життя і творчості видатногом поета виховувати в учнів почуття власної гідності та патріотизму.
Тип уроку: узагальнення знань і вмінь.
Форма уроку: інтегрований (математика, українська література).
Обладнання: Портрет Т.Г.Шевченка, український рушник, колекція “Кобзарів”, різноманітний роздавальний матеріал, висловлювання видатних діячів про Кобзаря та математику, мультимедійна презентація до уроку, гілка бажань (гілка калини).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Створення емоційної готовності учнів.
- Доброго дня, діти!
Яке чудове привітання! “Добрий день!” – це означає, що над нами мирне небо, що ми з вами вільні люди, що у нас хороше на серці.
“Добрий день” – це означає, що ми всі бажаємо один одному добра. Тож, давайте посміхнемось один одному, налаштуємось на цікавий урок і почнемо працювати.
Сьогодні на уроці ми об'єднаємо математику з українською літературою та побачимо, що література не може обійтися без чисел, а в математику спробуємо привнести трохи поезії. Тож, розпочнемо!
Діти, у вас на партах є грона калини. Запишіть на них свої очікування, бажання від сьогоднішнього уроку. Давайте приклеїмо їх до гілки, розміщеної на дошці. (діти клеять свої грона на гілку та озвучують, що вони очікують від уроку).
IІ. Перевірка домашнього завдання.
Правильність виконання здійснюється у формі взаємоперевірки за правильними записами на екрані
№1142
№1148
Відповідь: х=41
Відповідь: х=12
Відповідь: х=16
№1150
№1171
Відповідь: х=1
Відповідь: х=25
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Епіграф до уроку:
«І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим, тихим словом»
Дізнаємося, хто звертається до нас цими словами.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Усний рахуванок.
В запропонованих завданнях виписати букви, які позначають правильні відповіді. (Завдання демонструються на екрані. Учень-консультант записує букви на дошці)
1. Дріб із чисельником 7 і знаменником 17 записують так:
К) ; У) ; Ш).
2. Який дріб з поданих є правильним?
Е) ; К) ; О) .
3. Виділіть цілу і дробову частини з неправильного дробу .
А) 3; Б) 2; В) 3.
4. Перетворіть на неправильний дріб 4
С) Ч) ; Н) .
5. Виконайте додавання: + 4.
О) 5; Е) 5; Ю) 4.
6. Який дріб зайвий
К) ; Л) ; ;.
7. Знайдіть різницю 1 -.
А) 1; О) ; К) .
8. До яких дробів належить дріб ?
В) правильні; О) неправильні
Учитель. З’єднаємо наші відповіді-букви і отримаємо і’мя видатного сина українського народу.
(На слайді демонструється акровірш)
Ти мусиш нам співця назвати,
Адже умів лиш він один
Рабів німих так захищати.
А хто так оспівав, як він,
Садок вишневий коло хати? (Дмитро Білоус)
Учитель. Тарас Григорович Шевченко. “Щоб зрозуміти нам сучасне, шануймо, діти, Кобзаря!” - саме так поетично звучить тема уроку. Наш урок присвячений 202-річниці з Дня народження великого сина України (на екрані висвічується портрет Т.Г.Шевченка)
Учитель. Погляньмо уважно на портрет благородного і мужнього Шевченка, захисника прав знедоленого народу. Подивіться уважно. Погляд спрямований твердо вперед, хоч десь там, у глибині очей, і причаївся ледь помітний смуток. У погляді – віра у справедливість, якій віддав усе життя, віра у звільнення трудящих. У смуткові – уболівання за долю народу. Усе його життя – великий подвиг. Важким і тернистим був життєвий шлях народного співця.
За народним повір’ям, коли народжується дитина Господь благословляє її в білий світ своєю рукою. Покладе на голову – мудра буде, на руки – майстром на всі руки, на серце – доброю. І такою дитиною, якій поклав Господь руку на серце, голову та руки, був Т. Шевченко.
Повторення теоретичного матеріалу.
Унаслідок виконання наступного завдання ми дізнаємось дату народження великого українського поета ( повторення правил за стор. 256 підручника).
Біля дошки учні по черзі виконують завдання.
5 + 3 = 9
1 - =
9 березня 1814 року народився Т.Г. Шевченко
Учитель. Йшли роки. Ріс хлопчик. Його босоноге дитинство проходило в селі Кирилівка. Хлопчик зростав допитливим. Не тримався хати, а все блукав десь за вигоном (за що його прозвали малим приблудою), все що було довкола нього, цікавило Тараса. Він завжди ходив замисленим – щось роздумував.
Давайте дізнаємось - як звали маму Тараса?
IV. Розв’язування письмових вправ (робота в групах).
Повторимо способи розв’язування рівнянь з дробовими числами. Учні об’єднуються в групи, отримують завдання з рівняннями, які розподіляють між собою по 2 рівняння, вирішують їх на листочках та здають вчителю. Правильній відповіді на кожне рівняння відповідає певна буква.
Якщо рівняння розв’язані правильно, то в таблиці ви знайдете ключ з ім’ям самої дорогої людини маленького Тараса
| 5) (х + ) - = |
6) ( + х) - = | |
| - ( - ) = |
| 8) 1 - (х+ ) = |
3 | 1 | 18 | 27 | ||||
е | р | а | т | к | и | н | а |
(Біля дошки розв’язати 7 та 8 рівняння, наголосити на різницю в знаходженні коренів цих рівнянь).
Учитель. Восьмилітнього Тараса батьки відали до дяка в “науку”.
Дивна була ця наука. П’яниця–дяк навчав дітей за церковними книгами, за найменшу провину карав своїх учнів різками. Будучи вже відомим поетом, Тарас Шевченко згадував ту школу, куди привела його кріпацька доля.
Ти не лукавила зо мною,
Ти другом, братом і сестрою
Сіромі стала. Ти взяла
Мене, маленького за руку
І в школу хлопця одвела
До п’яного дяка в науку.
- Учися, серденько, колись
З нас будуть люди, - ти сказала.
А я й послухав, і учивсь.
І вивчився. А ти збрехала.
Які з нас люди? Та дарма!
Ми не лукавили з тобою.
Ми просто йшли, у нас нема
Зерна неправди за собою.
Ходімо ж, доленько моя!
Мій друже вбогий, нелукавий!
Ходімо дальше, дальше слава,
А слава – заповідь моя.
Та недовго тривала Тарасова “наука”. Несподіване горе випало на долю маленького хлопчика. Замучена важкою працею померла мати. Незадовго після смерті матері в 1825 році помер і батько. Смерть батька приголомшила малого Тараса.
Не дивлячись на те, що народився поет в бідній кріпацькій сім’ї й дитинство його було тяжким і безрадісним, малий Тарас ріс допитливим і розумним хлопчиком.
Тарас наймитує, у вільний від роботи час читає і малює. А по закутках, щоб ніхто не бачив його горя, плаче. Але думка знайти людину, яка б навчила його малювати, не покидає хлопчика. Так він потрапляє до хлипківського маляра. Маляр погоджується навчити хлопчика малювати, однак пан Енгельгарт забирає його до себе в Петербург і Тарас стає козачком.
Зустріч в Петербурзі з земляком – художником Сотенком змінила долю Тараса Григоровича. Він познайомився також з байкарем Гребінкою, художниками Брюловим, Венеціановим, з поетом Жуковським. Вони побачили великі здібності молодого художника і викупили його з неволі.
Учитель. Скільки ж коштувала свобода Великого Кобзаря?
(Дати відповідь на це питання ми зможемо, пригадавши правила знаходження дробу від числа та числа за його дробом).
Розв'язати задачі:
(Саме стільки грошей заплачено за викуп поета з кріпацтва).
(Ми знайшли вік Т.Г. Шевченка, в якому він був звільнений від кріпацтва. Відповідь: 24роки).
Учениця. Тарас Григорович виправдав надії своїх друзів. В 1845 році він закінчив Петербурську художню академію з двома срібними медалями і званям “вільного художника”. Тарас малює портрети, картини, зарисовує пам’ятки минулого, робить ілюстрації до своїх віршів. Ось погляньте, які чудові картини залишив у спадок Тарас Шевченко.
(Діти розглядають ілюстрації картин Т.Г.Шевченка)
Тараса викупили з неволі, коли йому було 24 роки. Це був 1938 рік. Тарас Григорович пише перші відомі нам твори. А у 1840 році виходить перше видання “Кобзаря”.
Цікаво знати. В світі існує найменший «Кобзар» площею 0,6 мм2, у якій 12 сторінок. Вона містить поезії та портрет Тараса Шевченка, зшита павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстка безсмертника. Листати сторінки можна лише за допомогою кінчика волосинки. А побачити цей шедевр можна в Україні – у Музеї мікромініатюр, що розташувався на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника і створена українським майстром М. Сядристим.
За бунтарські вірші 33-річного Тараса забрали в заслання. 10 років він був на солдатській службі. І незважаючи на заборону писав вірші і малював.
Усе життя Шевченка було сповнено любові до рідної землі, рідної мови, свого народу. А ще – болю, страждань за тяжке життя українців.
Доля самого поета повна трагізму, що виражено у його творах. Важко прожиті роки, туга за рідною Україною, з якою часто розлучала доля, підірвала здоров’я Т.Г.Шевченка.
І він пише:
Чи не покинуть нам, небого,
Моя сусідонька убога,
Вірші нікчемні віршувать
Та заходиться риштувать
Вози в далекую дорогу,
На той світ, друже мій, до бога, Причимчикуєм спочивать.
Це був останній твір, сповнений передчуття кінця.
Дізнаємось, коли зупинилося серце видатного поета.
Знайти натуральне число розташоване на координатній прямій між числами
Так, 10 березня 1861 р., проживши всього 47 років, Тарас Григорович помер від серцевого нападу на чужині.
У своєму «Заповіті» Шевченко писав:
Як умру, то поховайте
Мене на могилі,
Серед степу широкого,
На Вкраїні милій.
Друзі перевезли його тіло і поховали на Чернечій горі у Каневі.
Розв’язати задачу та заповнити пропуски числами-відповідями.
У парку росло 200 дерев, липи складали усіх дерев, клени - усіх дерев, 153 берези, та дуби. Скільки лип, кленів та дубів росло у парку?
Цікаво знати.
Тарас Шевченко із 47 років життя
Учитель. Ми познайомилися із сумною долею Т.Г.Шевченка. Він зазнав багато переслідувань, неволю. Та десятилітнє заслання незломило волю Шевченківського духу.
Пам’ятаймо, діти: поезія Т.Шевченка давно стала нетлінною частиною духовного буття Українського народу. Шевченко для нас – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть. З чого черпають сили й надії.
Пам’ятає народ свого Кобзаря, вшановує його пам’ять: іменем Шевченка названо вулиці, театри, а майданах міст і сіл споруджено пам’ятники поету.
V. Підсумок уроку.
Вправа «Вільний мікрофон»
- Висловіть свої враження від уроку.
- Чи справдились ваші очікування?
- Що найбільше сподобалось?
VI. Завдання додому.
Підготуватись до контрольної роботи по запитанням стор.256 підручника; виконати письмово тестову роботу стор. 257
VII. Оцінювання учнів.