Published using Google Docs
Урок 10 ІКТ 11
Updated automatically every 5 minutes

Урок 10                                                                        Інформатика 11(ІКТ)


Використання в інтерфейсі користувача БД кнопок, створення меню користувача БД.


Мета.

Навчальна. Ознайомити з можливістю використання в інтерфейсі користувача БД кнопок, навчити створювати меню користувача БД.

Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення.

Виховна. Виховувати культуру мовлення.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Учні повинні знати:

Учні повинні уміти:

Матеріали для роботи з учнями:

План

  1. Організація початку уроку
  2. Правила ТБ при роботі в кабінеті Інформатики.
  3. Мотивація навчальної діяльності.
  4. Актуалізація опорних знань.
  5. Вивчення нового матеріалу.
  6. Запитання до уроку.
  7. Домашнє завдання.

Хід уроку


1. Організація початку уроку.


3. Актуалізація опорних знань.

  1. Що таке зовнішній ключ?
  2. Для чого призначено форми в базах да­них MS Access?
  3. Які є способи подання інформації у фор­мах?
  4. Назвіть сім найпоширеніших елементів керування.

Тестування “Основи баз даних”


4. Мотивація навчальної діяльності.

Створюючи форми, ви мали помітити, що на них можна роз­міщувати не менше двох десятків різноманітних елементів керування. Однак ви працювали лише з трьома: текстовим полем, написом і календарем. У цьому розділі ми опишемо, як використовувати ще  важливий елемент кнопки. Кнопки застосовують переважно  для навігації базою даних, тобто для переходу до форм, таблиць та інших об’єктів.


5. Вивчення нового матеріалу.

Навігація базою даних

Виконавши вправи і завдання цього й попереднього уроку, ви створили достатньо зручні форми для введення даних у базу школа. Однак щоб відкрити ці форми, потрібно використовува­ти головне вікно бази даних або область переходів, у яких міс­титься багато інших об’єктів і тому знайти потрібну форму не так просто. Щоб завершити проектування дружнього користу­вачеві інтерфейсу бази даних, потрібно ще створити меню або інші засоби переходу між об’єктами бази. Інтерфейс БД має бути таким, щоб усі дії з базою користувач міг виконувати че­рез нього, не взаємодіючи безпосередньо з СКБД.

Найпростіший засіб автоматизованого відкриття форм, органі­зації переходів між ними та іншими об’єктами бази даних — елемент керування «кнопка», добре відомий вам по роботі з ОС Windows та прикладними програмами. Кнопку можна розміс­тити на будь-якій формі так само, як і інші елементи керуван­ня. Під час розміщення буде запущено майстер створення кноп­ки, що дозволяє вказати дію, виконувану кнопкою, та настрої­ти її параметри.

Якщо створити порожню форму та розмістити на ній кнопки, які відкривають усі інші форми, отримаємо своєрідне кнопкове меню бази даних. Цей процес ми опишемо у вправі 7.2.

Вправа 7.2

Створіть у базі даних школа форму-меню, на якій розміщува­тимуться кнопки, що відкривають усі інші форми.

  1. Виконайте команду Создание формы в режиме конструктора на вкладці Формы головного вікна бази даних в Access 2003 або клацніть кнопку Конструктор форм на стрічці Создание в Access 2007/2010. Буде відображено порожнюю форму Формаї у вікні конструктора.
  2. Виберіть на панелі елементів або на стрічці Конструктор елемент керування Кнопка та клацніть те місце на формі, де кнопка розміщуватиметься. Буде запущено майстер ство­рення кнопок.
  3. У першому вікні майстра (рис. 7.4) вкажіть дію, яка вико­нуватиметься в результаті клацання кнопки. А саме, у ка­тегорії Работа с формой виберіть дію Открыть форму.

  1. У другому вікні майстра виберіть форму, яка відкривати­меться кнопкою. Нехай це буде форма Учні.
  2. У третьому вікні встановіть перемикач Открыть форму и показать все записи.
  3. У четвертому вікні (рис. 7.5) потрібно вказати, що відо­бражатиметься на кнопці: рисунок (його файл слід вибрати за допомогою кнопки Обзор) або текст. Виберіть перемикач Текст і введіть текст Учні.
  4. Клацніть кнопку Готово і вашу кнопку буде розміщено на формі.
  5. Подібним чином на формі Формаї створіть кнопки для від­криття всіх інших форм бази даних школа. Кнопку для фор­ми Викладання можна не створювати, оскільки ця форма є вкладеною до форми Учителі.

  1. Зробіть розмір усіх кнопок однаковим. Для цього виділіть їх усі, клацніть якусь кнопку правою кнопкою миші і ви­беріть з контекстного меню команду Размер ► по самому широкому.
  2. Вирівняйте усі кнопки зліва, виділивши їх та виконавши ко­манду контекстного меню Выровнять ► Слева або Выровнять ► по левому краю.
  3. Зробіть інтервал між кнопками однаковим: виділіть їх усі та клацніть кнопку § (Зробити інтервали по вертикалі рів- ними) на стрічці Упорядочить в Access 2007/2010 або вико­найте команду Формат ► Интервал по вертикали ► Сделать равным в Access 2003.
  4. Додайте над групою кнопок напис Введення даних, скорис­тавшись кнопкою Ал (Напис).
  5. Закрийте конструктор форми, надавши їй назву Меню, і перевірте дію створених вами кнопок.
  6. "Форма виглядатиме так, як зображено на рис. 7.6, а. Вона містить зайві елементи, непотрібні для форми-меню: індикатор поточного запису зліва та навігаційні елементи зни­зу. Щоб приховати їх, виконайте такі дії:

а)  перейдіть у вікно властивостей форми, клацнувши пра­вою кнопкою миші позначку у лівому верхньому куті форми та вибравши з контекстного меню команду Свойства;

б)  на вкладці Макет вікна властивостей для параметрів Область вьщеления та Кнопки перехода задайте значення Нет.

Готова форма має виглядати так, як на рис. 7.6, б.

Завдання 7.2

Додайте до кожної форми у базі даних школа кнопку Вихід, що закриває форму, та кнопку Меню, яка відкриває форму-меню.

MS Access 2003

Було б зручно, якби форма-меню відкривалася автоматично після відкриття файлу бази даних. Щоб забезпечити таку пове­дінку, потрібно виконати команду Сервис ► Параметры запуска і у вікні Параметры запуска вибрати потрібну форму зі списку Вывод формы/страницы. У цьому ж вікні можна скасувати відо­браження меню, панелей інструментів, вікна бази даних та інших елементів середовища СКБД так, що після відкриття вашої бази даних відображатимуться лише її компоненти.

Завдання 7.3 (тільки для MS Access 2003)

Забезпечте автоматичне відображення форми Меню після від­криття бази даних школа.

MS Access 2007/2010

У MS Access 2007/2010 не передбачено засобів для автоматич­ного відкриття кнопкових меню, однак натомість є можливість керувати відображенням об’єктів в області переходів. У цій області об’єкти бази даних можуть відображатися різними спо­собами, або, інакше кажучи, у різних категоріях. Назва поточ­ної категорії відображається в заголовку області переходів. Об’єкти в кожній категорії можуть поділятися за групами, заголовки яких наведено на синіх смужках. Група може бути відкритою (тоді відображено всі її об’єкти) або закритою (тоді відображається лише заголовок групи). Щоб відкрити або за­крити групу, слід клацнути на її заголовку кнопку ^ або £ відповідно. Наприклад, на рис. 7.7, а зображено область пере­ходів у категорії Все объекты Access, що містить три групи об’єктів: відкриті Таблицы та Формы і закриту Запросы.

Вибрати іншу категорію подання об’єктів, а також відобразити деякі чи всі групи в категорії можна за допомогою кнопки * , розміщеної в заголовку області переходів справа. На рис. 7.7, б зображено меню, що відкривається цією кнопкою. У його верх­ній частині вибирають категорію, а в нижній — відображувану групу об’єктів.

Користувач може створювати власні категорії, а в них — групи об’єктів. Для цього використовують вікно Параметры переходов, що відкривається однойменною командою контекстного меню заголовка області переходів. Зокрема можна створити катего­рію Меню, де відображатимуться лише ті об’єкти, з якими має працювати користувач бази даних. Як це зробити, описано у вправі 7.3.

Вправа 7.3 (тільки для MS Access 2007/2010)

Створіть в області переходів бази даних школа категорію Меню з однією групою Форми, що міститиме форми Учні, Учителі та Класи.

  1. Клацніть правою кнопкою миші заголовок області перехо­дів і виберіть з контекстного меню команду Параметры переходов. Буде відображено вікно Параметры переходов (рис. 7.8).

  1. Щоб додати нову категорію, у лівій частині вікна клацніть кнопку Добавить элемент і введіть ім’я категорії — Меню.
  2. У категорії Меню створимо одну групу. Виділіть у лівій час­тині вікна цю категорію, а в правій клацніть кнопку Добавить группу й уведіть ім’я групи — Введення даних. Ві­дображатиметься також стандартна група Неназначенные объекты — вона містить об’єкти, які ви зможете додавати до власної групи.
  3. Клацніть кнопку ОК і категорію буде створено. Відобразіть її в області переходів за допомогою кнопки * .
  4. У створеній вами категорії ви побачите дві групи: порож­ню групу Введення даних та стандартну групу Неназна­ченные объекты, що містить всі об’єкти бази даних. Утри­муючи клавішу С^гі, виділіть значки форм Учні, Учителі та Класи у групі Неназначенные объекты і перетягніть їх на заголовок групи Введення даних.
  5.  Приховайте групу Неназначенные объекты: клацніть її заголовок правою кнопкою миші й виберіть з контекстного меню команду Скрыть. Область переходів має набути такого вигляду, як на рис. 7.9. Якщо ви закриєте та знову відкриєте базу даних школа, область переходів міститиме створене вами меню форм.

Завдання 7.4 (тільки для MS Access 2007/2010)

Додайте до категорії Меню групу Викладання, у якій зберіть всі форми і таблиці, що стосуються вчителів.


6. Висновки.


7. Завдання для самостійного виконання.

  1. На будь-якій формі у базі даних школа створіть кнопку для дублювання записів та апробуйте її дію.

8. Підсумки.

Питання для роздумів

Нижче описано фрагменти предметних областей. Яким із них відповідають бази даних, де мають використовуватися списки? Для введення яких саме даних їх потрібно застосовувати?

а)   Зберігаються відомості про погодні явища і дні, коли вони спостерігалися.

б)  Є дані про бібліотечні фонди. Для кожної книжки відома її назва, шифр, кімната та шафа, де вона зберігається.

в)   У базі даних міститься інформація про людей. Потрібно зберігати відомості про те, хто є чиїми батьками.

г)           Є відомості про лексичний склад певної мови. Щодо кож­ного слова потрібно зберігати відомості про те, до якої час­тини мови воно належить, які має суфікси, префікси, гра­матичні форми тощо.


9. Домашнє завдання.

  1. Вивчити конспект.
  2. Підготуватися до практичної роботи.
  3. Виконати завдання (завдання для досліджень)