Published using Google Docs
Урок 21 7 клас
Updated automatically every 5 minutes

Урок 21                                                                Інформатика 7 клас


                                             

Правила запису формул у табличному процесорі

Копіювання і переміщення формул. Поняття про модифікацію формул при копіюванні.


Мета.

Формування ключових компетентностей:

Формування предметних компетентностей:

Навчальна. Сформувати поняття формули у табличному процесорі, про правила запису формул у табличному процесорі; про копіювання і переміщення формул; поняття про модифікацію формул при копіюванні. Навчити використовувати формули для обчисленнь у табличному процесорі.

Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу.

Виховна. Сприяти вихованню в учнів інформаційної культури, виховувати старанність.

ІКТ-компетентність: Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Обладнання: комп'ютери, інструктивні картки, картки із завданнями.

Матеріали для роботи з учнями.

План

Хід уроку


1. Організаційний момент.


2. Актуалізація опорних знань.

Фронтальне опитування

  1. Яке основне призначення табличних процесорів?
  2. Чим визпачасться порядок обчислень в арифметичному виразі?
  3. Які засоби для копіювання даних можна вихсорнстати в Excel 2007?

3. Тестування.


4. Мотивація навчальної діяльності.


5. Вивчення нового матеріалу.

ФОРМУЛИ В EXCEL 2007

Як уже зазначалося, у клітинки електронної таблиці, крім чисел і тек­стів, можна вводити формули.

Формула - це вираз, який задає операції над даними в клітинках елек­тронної таблиці та норядок їх виконання. Починається формула зі зна­ка = і може містити числа, тексти, посилання на клітинки і діапазони клітинок, знаки математичних дій (оператори), дужки та імена функцій.

Уведення формул аналогічне до введення текстів. Під час уведення формул потрібно дотримуватися таких правші:

+ —  додавання;                                  - — віднімання;

*  — множення;                                           / —  ділення;

^ — піднесення до степеня;                 % - знаходження відсотків.

Наприклад, =12+13*8, =2^4-3, =1000/34*17+5;

За замовчуванням після введення формули в клітин­ці відображається результат обчислення за цією фор­мулою, а сама формула відображається в Рядку фор­мул, якщо зробити цю клітинку поточною. Тобто якщо в клітинку С2 (рис. 4.36) ввести формулу =(25+67)/2, то як результат у цій клітинці відобразиться число 46, а в Рядку формул, якщо зробити клітинку С2 поточ­ною, відобразиться введена формула.Рисунок1.png

Під час уведення формул у клітинках електронної таблиці можуть з’являтися повідомлення про помилки (табл. 4.3).

Рисунок1.png

ПОСИЛАННЯ НА КЛІТИНКИ У ФОРМУЛАХ

Як уже зазначалося, у формулах можна використовувати посилання на клітинки. Наприклад, у клітинці D3 (рис. 4.37, а) для обчислення вар­тості одного з видів товару введено формулу =ВЗ*СЗ (кількість зоши­тів * ціна одного зошита), а в клітинці В6 (рис. 4.37, б) для обчислення загальної кількості товару введено формулу =ВЗ+В4+В5 (кількість зоши­тів + кількість олівців + кількість ластиків). У цих формулах посиланням на клітинки є їхні адреси.

Рисунок1.png

 

Для обчислення за цими формулами будуть використані числа, які містя­ться в зазначених клітинках. Тобто під час обчислення вартості зошитів число 20 буде помножене на число 9,15, і в клітинку D3 буде записано число 183,00. Аналогічно, для обчислення загальної кількості товарів ма­тимемо 20 + 10 + 5 і в клітинку В6 буде записано число 35.

Так, якщо у формулі використовуються посилання на клітинки, то під час обчислення за такою формулою використовуються дані із зазначених клітинок.

Рисунок1.png

Якщо в клітинці ВЗ замість числа 20 увести число 100 (рис. 4.38), то в клі­тинці 1)3 результат буде переобчислено і відобразиться нове значення вартості зо­шитів - 915 грн, тобто 9,15 грн * 100 од. А в клітинці В6 відобразиться нове зна­чення - 115, тобто нове значення за­гальної кількості товарів (100 + 10 + 5).

Тобто, якщо у формулах використовуються посилання на клітинки, то під час змінений даних у цих клітинках відбувається автоматичне иереобчислення значень за всіма формулами, які містять такі посилання.

Використання у формулах не самих числових значень, а иосилань на клітинки має ряд переваг. На рисунках 4.39 і 4.40 зображено дві таблиці для обчислення IIДВ (податок на додану вартість), який платить державі будь-яке підприємство, що отримує прибутки. Нині в Україні розмір цьо­го податку становить 20 %.

Рисунок1.png

У таблиці на рисунку 4.39 використовуються формули для обчислення ПДВ із зазначенням конкретної ціни товару: від конкретної ціни кожного товару обчислюється 20 %. А в таблиці на рисунку 4.40 використовуються формули для обчислення ПДВ з посиланнями на клітинки із цінами това­рів. Відповідні формули, що містяться в клітинках D7 кожної таблиці, відображаються в Рядках формул. Як бачимо, результати обчислень в обох таблицях однакові.

Однак змінивши ціни на товари в першій таблиці, потрібно буде внести зміни в клітинки двох стовпців (Ціна і ПДВ), а в другій таблиці — лише одного (Ціна), оскільки у стовпці ПДВ иереобчислення виконаються авто­матично. А якщо таблиця велика, то економія часу виявиться досить сут­тєвою.

Якщо передбачити, що може змінитися також і відсоток податку, тоді доцільно виділити для ставки ІІДВ окрему клітинку (наприклад, С2) і ви­користовувати у формулах посилання на цю клітинку, а не конкретне значення ставки ПДВ - 20 % (рис. 4.41).

Рисунок1.png

 

Щоб уникнути помилок під час уведення у формулу посилань на клі­тинки, потрібні клітинки можна вибирати вказівником. ІІри цьому по­силання у формулі та межі відповідних клітинок виділятимуться певним кольором, що зручно для контролю правильності введення формул (рис. 4.42). Уведення формули завершується натисненням клавіші Enter або вибором кнопки Ввід у Рядку формул. Після введення формули кольорове виділення зникає.

Рисунок1.png

 

ІМЕНА КЛІТИНОК

Клітинці або діапазону клітинок можна надати ім’я, наприклад Курс_ евро. Перевага використання імен полягає в тому, що їх легше запа­м’ятовувати і простіше використовувати у формулах. В імені клітинки не можна використовувати пропуски, воно не може розпочинатися із цифри, не може збігатися з адресами клітинок. Ім’я клітинки розповсюджується на аркуш або всю електронну книгу - це називається областю застосування імені клітинки, яка задається під час створення імені. В одній області за­стосування не може бути клітинок з однаковими іменами.

Надати клітинці або діапазону клітинок ім’я можна так: виділити клі­тинку або діапазон, увести її ім’я в поле Ім’я і натиснути Enter (при цьому областю застосування імені буде вся книга).

Якщо клітинка або діапазон клітинок має ім’я і якщо їх зробити по­точними, то в полі Ім’я будуть відображатися не адреси клітинок, а їх імена. Для одержання списку всіх імен клітинок, а також даних про об­ласть застосування кожного імені можна виконати Формули => Визначе­ні імена => Диспетчер імен.

Для виділення клітинки чи діапазону, які мають імена, потрібно в поле Ім’я ввести ім’я об’єкта.

Ім’я клітинки можна використовувати в формулах. Наприклад, якщо в клітинку з іменем Доход увести число 3500, у клітинку з іменем Вигра­ти - число 2000, а в клітинку Е5 увести формулу =Доход-Вктрати, то в останній клітинці відображатиметься число 1500.

КОПІЮВАННЯ ТА ПЕРЕМІЩЕННЯ ФОРМУЛ.

ПОНЯТТЯ ПРО МОДИФІКАЦІЮ ФОРМУЛ

Уміст клітинок з формулами можна копіювати та переміщувати, як і вміст будь-яких інших клітинок, використовуючи елементи керування Стрічки, команди контекстного меню, сполучення клавіш, а також автозаловнення.

Наприклад, для того щоб обчислити вартість покупки зошитів, олівців і ластиків (рис. 4.38), можна скопіювати формулу з клітинки D3 у клітинки D4 і D5. Виконаємо це за допомогою автозаловнення:

1.  Зробимо поточною клітинку D3, у якій міститься формула для копі­ювання.

2.  Наведемо вказівник на маркер заповнення.

3.  Виділимо діапазон клітинок D4:D5.

У клітинки діапазону D4:D5 скопіюються формули, за якими буде ви­конано обчислення, і в клітинках відобразяться результати.

При цьому, як бачимо на рисунку 4.43, у формулах автоматично змі­нилися адреси клітинок і формули набули вигляду =В4*С4 та =В5*С5.

Якщо у формулі містяться адреси клітинок, то під час копіювання у формулі відбувається автоматична зміна адрес клітинок - модифікація формули.

Пояснимо, як саме відбулася модифікація. Копіювання проходило з клітинки D3 у клітинку D4, різниця між номерами рядків цих двох клі­тинок дорівнює 4 - 3 = 1. Тому у скопійованій формулі всі номери рядків у посиланнях на клітинки збільшилися на 1.

Рисунок1.png

 

Аналогічно, нід час копіювання формули з D3 у клітинку D5 різниця між номерами рядків становила 2, тому й у скопійованій формулі номери рядків у посиланнях збільшилися на 2.

Скопіюємо тенер формулу з клітинки В6 у клітинку D6, скориставшись Буфером обміну. Як бачимо, і ця формула модифікувалася (див. рис. 4.43). В адресі клітинки D6 номер стовнця на 2 більший, ніж номер стовнця клітинки В6, тому всі номери стовпців у формулі, що копіюється, збіль­шилися саме на два номери, і формула з =ВЗ+В4+В5 автоматично зміни­лася на =D3+D4+D5.

Отже, нід час коиіювання формул відбувається їх модифікація за та­ким иравилом: номери стовиців (рядків) в адресах клітинок змінюються на різницю номерів кінцевого і початкового стовпців (рядків).

У ході копіювання можуть виникнути помилки аналогічно до тих, які трапляються під час уведення даних (див. табл. 4.3).

Звертаємо вашу увагу:


6. Фізкультхвилинка.

А тепер у нас розминка,

А тепер фізкультхвилинка.

Встали рівно біля парт,

Починаємо наш старт.

Ось зігнули так ручата

Й полетіли, мов качата.

Ніжками затупотіли,

Потім разом всі присіли.

До сонечка потяглися

І у боки так взялися.

Вправо разом нахилились,

Вліво, щоб не помилились.

Руки вниз ми опустили

Й трохи ними потрусили.

Шию трішки розім'яли

І за парти посідали.

А тепер мерщій до справ,

Кожен вченим з нас щоб став.


7. Робота з комп’ютером.

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

  1. Запустіть табличний процесор Excel 2007.
  2. Відкрийте вказаний учителем файл (наприклад, Розділ 4\Пункт 4.4\ вправа 4.4.xlsx).
  3. Уведіть на аркуші Аркуші у клітинку ЕЗ формулу для обчислення загальної довжини шляху, який пройшов перший турист за всі дні змагань (рис. 4.44).

Рисунок1.png

 

  1. Скопіюйте формулу з клітинки ЕЗ з використанням маркера запов­нення в діапазон клітинок Е4:Е7. Для цього зробіть клітинку ЕЗ по­точною, наведіть вказівник на маркер заповнення та виділіть потріб­ний діапазон клітинок.
  2. Запишіть у клітинку В8 формулу для обчислення загальної довжини шляху, який пройшли всі туристи за перший день змагань.
  3. Скопіюйте формулу з клітинки В8 з використанням .маркера запов­нення в діапазон клітинок С8:Е8.
  4. Уведіть на аркуші Аркуш2 у клітинку D3 формулу для обчислення кількості юнаків у ЗОШ № 1, а в клітинку ЕЗ - кількості дівчат (рис. 4.45).

Рисунок1.png

 

  1. Скопіюйте формули з діапазону клітинок D3:ЕЗ з використанням маркера заповнення в діапазон клітинок D4:Е7. Для цього виділіть діапазон клітинок ВЗ:ЕЗ, наведіть вказівник на маркер заповнення та виділіть діапазон клітинок D4:Е7.
  2. Уведіть у клітинку В8 формулу для обчислення загальної кількості учнів у всіх школах міста.
  3. Скопіюйте формулу з клітинки В8 у діапазон клітинок D8:Е8 з вико­ристанням Буфера обміну. Для цього зробіть клітинку В8 поточною, виберіть на Стрічці кнопку Копіювати, виділіть діапазон клітинок D8:Е8 і виберіть на Стрічці кнопку Вставити.
  4. Надайте на аркуші Аркуш3 клітинці А3 ім’я Долар, а клітинці А6 - ім’я Євро. Для цього зробіть поточною відповідну клітинку та введіть її ім’я в поле імені клітинки (рис. 4.46).

Рисунок1.png

 

  1. Уведіть у клітинку D3 формулу для переведення ціни товару в грив­нях у долари з використанням у формулі імені клітинки Долар, а в клітинку ЕЗ - формулу для переведення ціни товару в евро.
  2. Скопіюйте формули з клітинок D3 і ЕЗ у клітинки стовпців D та Е.
  3. Збережіть книгу у файлі з тим самим іменем у вашій папці.

8. Найважливіше на цьому уроці.

У клітинки електронної таблиці, крім чисел і текстів, можна вводити формули. Формула в Excel 2007 - це вираз, який задає операції над дани­ми в клітинках електронної таблиці та порядок їх виконання. Починається формула зі знака = і може містити числа, тексти, посилання на клітинки та діаназони клітинок, знаки математичних дій (оиератори), дужки та імена функцій.

Якщо у формулі використовуються посилання на клітинки, то під час обчислення за такою формулою використовуються дані з указаних кліти­нок, під час змінений даних відбувається автоматичне переобчислення значень за всіма формулами, які містять такі посилання.

Уміст клітинок з формулами можна копіювати та переміщувати, ви­користовуючи елементи керування Стрічки, команди контекстного меню, сполучення клавіш, маркер заповнення.

Якщо у формулі містяться посилання на клітинки, то під час копію­вання у формулі відбувається автоматичне змінення адрес клітинок - мо­дифікація формули: номери стовпців (рядків) в адресах змінюються на різницю номерів кінцевого і початкового стовпців (рядків). Під час пере­міщення формули не модифікуються.

Клітинкам можна надати ім’я, яке потім можна використовувати у формулах. Під час копіювання таких формул ім’я клітинки не модифіку­ється.


9. Усвідомлення вивченого матеріалу.

Фронтальне опитування

  1. Що таке формула? Із чого вона складається?
  2. Яких цравил потрібно дотримуватися під час уведення формул?
  3. У чому полягають иереваги використання у формулах адрес кліти­нок і діапазонів?
  4. Які повідомлення про помилки можуть з’являтися в клітинках? Про яку помилку повідомляє кожне з них?
  5. Як уводити у формулу адреси клітинок з використанням миші?
  6. Як надати клітинці ім’я? Які є вимоги до імені клітинки?
  7. Як виділити об’єкт електронної таблиці, використавши його ім’я?
  8. Що таке модифікація формул? Коли і як вона відбувається?

10. Закріплення вивченого.

Виконати завдання - на уроці 1, 2, 3(а, б, в, д), 4(а, б, в, д), 5, 6, 7, 9.


11. Завдання до уроку.

  1. Відкрийте файл завдання 4.3.1.xlsx з власної папки (або файл Роз­діл 4\Пункг 4.4\зразок 4.4.1.xlsx). Уведіть у клітинку В7 формулу для обчислення загальної площі океанів. У формулі використайте адреси відловідних клітинок. Збережіть таблицю у файлі з іменем завдання4.4.1.xlsx у вашій папці.
  2. Створіть у табличному процесорі Ехсеl 2007 електронну таблицю за зразком таблиці на рисунку 4.43. Збережіть таблицю у файлі з іме­нем завдання 4.4.2.xlsx у вашій папці.
  3. Запишіть у зошит формули для обчислення значень нижченаведе- них числових виразів у Ехсеl 2007. Створіть електронну таблицю (рис. 4.47), обчисліть результати і запишіть їх у зошит. Збережіть таблицю у файлі з іменем завдання 4.4.3.xlsx у вашій папці.

Рисунок1.png

  1. Створіть у табличному процесорі Excel 2007 електронну таблицю (рис. 4.48) для обчислення значень нижченаведених виразів. Знай­діть і запишіть результати у зошит. Збережіть таблицю у файлі з іменем завдання 4.4.4.xlsx у вашій папці.

Рисунок1.png

  1. Відкрийте файл завдання 4.2.8.xlsx з власної папки (або файл Розділ 4\Пункт 4.4\зразок 4.4.5.xlsx). Відформатуйте таблицю на ваш розсуд. Уведіть у відповідні клітин­ки формули для обчислення за­гальної площі та кількості населен­ня в зазначених країнах. Додайте додатковий стовпець, у якому обчис­літь густоту населення в кожній країні (густота = кількість населен­ня : площа країни). У формулах використайте адреси відповідних клітинок. Збережіть таблицю у файлі з іменем завдання 4.4.5.xlsx у вашій нанці.
  2. Створіть електронну таблицю для обчислення значення функції у = 2х + 5 на відрізку [-10; 10] за наведеним зразком (рис. 4.49). Уведення значень у клітинки рядка 3 виконайте автозаповненням. Збережіть таблицю у файлі з іменем завдання 4.4.6.xlsx у вашій нанці.

Рисунок1.png

  1. У клітинці Е5 записано формулу =ВЗ+С4. Запишіть, як виглядатиме ця формула, якщо її скопіювати в клітинку: а) Е6; б) І7; в) С4; г) Е9.
  2. У клітинці С6 записало формулу =А5+С3. Запишіть, як виглядатиме ця формула, якщо її перемістити в клітинку: а) С7; б) К8; в) В4; г) Е9.
  3. Відкрийте вказаний учителем файл (наприклад, Розділ 4\Пункт 4.4\завдання 4.4.9.xlsx). Визначте, яким клітинкам надано імена, а також область застосування кожного з них. Залишіть результати в зошит. Надайте ім’я клітинкам С1 та В5. Прослідкуйте, як зміни­лися формули в таблиці. Збережіть таблицю у файлі з тим самим іменем у вашій нанці.
  4. Виміряйте довжину, ширину та висоту кухні, вітальні та спальні вашої квартири. Створіть таблицю та заповніть її отриманими да­ними. Обчисліть у таблиці площу підлоги, площу стін та об’єм кожного із цих приміщень, а також загальну площу та загальний об’єм цих приміщень. Збережіть таблицю у файлі з іменем завдан­ня 4.4.10.xlsx у вашій папці.
  5. З’ясуйте в батьків, як обчислюється плата за комунальні та інші по­слуги у вашій квартирі (будинку). Складіть у зошиті таблицю для роз­рахунку квартплати за вашу квартиру (будинок). Створіть електронну таблицю. У відповідні клітинки запишіть потрібні формули. Збережіть таблицю у файлі з іменем завдання 4.4.11.xlsx у вашій палці.


12. Підсумки.

Рефлексія

1.  Під час уроку я

2.  Найбільше мені сподобалося...

3.  На уроках найкраще в мене виходило...

4.  Я мав (-ла) труднощі з...

5.  Я хотів би ще дізнатися про...


13. Домашнє завдання.

  1. Вивчити теоретичний матеріал (підручник п. 4.4)
  2. Вправа 3(г, е), 4(г, е), 8, 10, 11.
  3. Виконати вправу працюємо з комп’ютером.