Published using Google Docs
გაკვეთილის გეგმა #1.docx
Updated automatically every 5 minutes

                                                                      გაკვეთილის გეგმა

                                                         

გაკვეთილის თემა

Jack and beanstalk

სწავლების საფეხური

4grade

მოსწავლეთა პროფილი

არ მყავს სპეციალური საჭიროების მქონე პირები

 დრო

45 წუთი

წინასწარი ცოდნა

ახალი ლექსიკური ერთეულების ცოდნა

გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

 მიზანი 1:reading

შესაბამისობა ესგ-სთან:

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

მიზანი 2:translating

შესაბამისობა ესგ-სთან:კითხვა - დაწყებით საფეხურზე კითხვის სწავლება თავისებური მეთოდოლოგიით უნდა წარიმართოს. პირველ რიგში, განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს ფონოლოგიური უნარების განვითარებას, რათა მოსწავლეს ფონემური ცნობიერება განუვითარდეს (ზეპირი მარცვლების, ბგერების აღქმისა და გამოყენების უნარი). ფონემური ცნობიერების განვითარება მნიშვნელოვანია იმისათვის, რომ მოსწავლემ ანბანური პრინციპი გაიგოს (ასოს, როგორც გრაფიკული ერთეულის კავშირი ბგერასთან, როგორც აკუსტიკურ ერთეულთან).

წერის უნარის განვითარება წარიმართება კითხვის უნარის განვითარების პარალელურად. დაწყებით საფეხურზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა წერის ტექნიკურ-მოტორული უნარ-ჩვევის ჩამოყალიბებას. მოსწავლე გამოწერს ასოებს, ნასწავლ სიტყვებს; დაეუფლება ასოების გადაბმის ტექნიკას.

სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები

students book,workbook,CD,flashcard.

გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი

45 წუთი  მისალმება.საშინაო დავალების შემოწმება.5წთ. 1.warning upაქტივობა,ბავშვები ასახელებენ უკვე შესწავლილ ლექსიკურ მარაგს.წერენ დაფაზე აღნიშნულ სიტყვებს.5წთ.მასწავლებელი მოსწავლეებს უჩვენებს ახალ სიტყვებტან დაკავშირებულ სურათებს. მოსწავლეები ახდენენ ახალი სიტყვების ლექსიკონში ჩაწერას.7წთ.შემდეგ ახდენენ ვერბალურად ახალი სიტყვების გამეორებას5წთ.ახალი ტექსტის მოსმენის შემდეგ მოსწავლეები იწყებენ ტექსტის კიტხვას და თარგმნას მასწავლებლის დახმარებით.18წთ. მასწავლებელი ახდენს გაკვეტილის შეჯამებას და საშინაო დავალების მიცემას.5წთ.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

ქულები

კრიტერიუმები

წარჩინებული

წარმატებული

კარგი

საშუალო

კითხვითი უნარი

მოსწავლეს  საუკეთესოდ აქვს გამომუშავებული ტექსტზე მუშაობის ჩვევები.არ უშვებს ფონ ეტიკურ შეცდომებს.

მოსწავლეს შეუძლია დამოუკიდებლად კითხვა.უცხო  ტექსტში ინფორმაციის მოძიება.

მოსწავლე კითხვისას უშვებს მცირე ფონეტიკურ შეცდომებს.

მოსწავლე კითხულობს მხოლოდ მასწავლებლისდახმარებით.

წერითი უნარი

მოსწავლე წერს შეუცდომოთმისი დონისთვის შესაფერის ლექსიკურ მარაგს.

მოსწავლეს კარგად აქვს გამომუშავებული წერითი უნარები.წერს დამოუკიდებლად მასწავლებლის დაუხმარებლად.

მოსწავლეს აქვს გამომუშავებული წერითი უნარები,მაგრამ იშვიატად უშვებს მართლწერის შეცდომებს.

მოსწავლეს უჭირსდამოუკიდებლად წერა.უ.უ.

თარგმნითი უნარი

მოსწავლე დამოუკიდებლად  თარგმნის . გამომუშავებული აქვსტექსტზე მუშაობის ჩვევები

მოსწავლე დამოუკიდებლად შიფრავს ტექსტს.სწორად თარგმნის ფრაზებსა და გამოთქმებს.

მოსწავლე კარგად გებულობს ტექსქს.საჭიროებს მცირე დახმარებას.

მოსწავლეს უჭირს ტექსტის გაგება.ვერ თარგმნის წინადადებებს.

მოსმენის უნარი

მოსწავლე წარმატებით ახერხებს მოსმენილი დიალოგებისა და მონოლოგების გაგებას.კარგად აქვს გამომუშავებული სმენითი უნარ-ჩვევები.

მოსწავლე ინტონაციიტ გამოხატულ ემოციებს უკავშირებსილუსტრირებულპერსონაჟტა გამომეტყველებას.

ამოიცნობს ნასწავლ სიტყვებსა და გამოთქმებს.მათზე დაყრდნობითწინადადებებს აკავშირებს შესაბამის ილუსტრაციასთან.

ცუდად აქვს გამომუშავებული სმენიტი უნარები.შინაარსის გასაგებად ვერ იყენებს სათანადო სტრატეგიებს.

           

 მასწავლებლის თვითშეფასება:

   გაკვეთილი წარიმართა გეგმის მიხედვით. მოსწავლეებმა შექმნეს ჯგუფები, ჯგუფში გაინაწილეს დავალებები, მუშაობდნენ შეთანხმებულად. მოსწავლეებმა დავალებას კარგად გაართვეს თავი. შექმნეს მხატვრული ტექსტები,  დაასურათეს შესაბამისად.

    მოსწავლეთა მუშაობას ვაკვირდებოდი,  ვაკეთებდი ჩანაწერებს.  პრეზენტატორებმა საინტერესოდ  წარმოადგინეს ნამუშევრები, უპასუხეს შეკითხვებს. პრეზენტატორები

შეფასდნენ როგორც ჯგუფების, ასევე ჩემ მიერ.