Published using Google Docs
Інформатика 10 (АП) Урок 51
Updated automatically every 5 minutes

Урок  51                                                                         Інформатика (АП)


Поєднання повторення і розгалуження.Створення і реалізація програм з оператором циклу.


Мета.

Навчальна. Формувати вміння та  навики застосовувати  поєднання розгалуження і повторення; вчитися створювати і реалізовувати програми з оператором циклу мовою Паскаль.

Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, самостійність, вміння застосовувати набуті знання до практичних завдань.

Виховна. Виховувати наполегливість, естетичність у оформленні, грамотно висловлювати свої думки, вміння раціонально використовувати час.

Тип уроку. Засвоєння нових знань, вмінь і навичок.

Матеріали для роботи з учнями:

План

  1. Перевірка домашнього завдання.
  2. Актуалізація опорних знань.
  3. Розв’язування задач.
  4. Підсумки уроку.
  5. Домашнє завдання.

Пам’ятка для учня!

  1. Пригадайте правила техніки безпеки при роботі з ПК.
  2. Через кожні 15 хв. виконуйте вправи для очей та для зняття м’язової втоми.

Хід уроку


1. Перевірка домашнього завдання.

        1. Наявність.

2. Питання.

3. Задача.

Визначити:

                        1) n!;

                        2) 2n.


2. Актуалізація опорних знань.

І.  Тест.

ІІ. Питання.

  1. Поясніть синтаксис і правила виконання оператора циклу з передумовою.
  2. Поясніть синтаксис і правила виконання оператора циклу з післяумовою.
  3. Поясніть структуру і правила виконання оператора циклу з параметром.

        III.

Вказівка повторення з передумовою (Цикл— while )

Вказівка повторення з передумовою — while призначена для організації багатократного виконання групи вказівок (тіло циклу) до тих пір, поки залишається істинною умова виконання циклу.

Значення службового слова while — поки

Синтаксис оператора while:

while <умова> do <оператор>;

де <умова> - вираз логічного типу;

 <оператор> - простий або складений оператор Паскаля.

Вказівка повторення з післяумовою (Цикл-repeat-until)

Вказівка повторення з післяумовою призначена для органі­зації багатократного виконання групи вказівок (тіло циклу) до тих пір, поки умова виконання циклу не стане істинною.

Синтаксис оператора repeat:

repeat <оператори> until <умова>;

де <умова> - вираз логічного типу;

 <оператор> - послідовність операторів Паскаля, яка складає тіло циклу.

Вказівка повторення з параметром виконується таким чином:

1. Вказівка For — to — do.

Наприклад.

for і:=K to N do

begin

  <вказівка1>;

  <вказівка2>;

  …...............

   <вказівка N>;

end;

Параметру циклу і присвоюється початкове значення К. Він порівнюється з кінцевим значенням N. Якщо К<=N, то виконуєть­ся тіло вказівки повторення. Значення К автоматично збільшуєть­ся на 1 (тобто стає наступним елементом) і знову порівнюється зі значенням N. Якщо під час перевірки отримаємо, що К>N, то виконання вказівки повторення припиняється і виконується на­ступна після неї вказівка програми. Якщо під час першого порів­няння К і N виявиться що К>N, то тіло вказівки не виконується жодного разу.

2. Вказівка For — downto — do.

Наприклад.

for і:=К downto to N do

begin

<вказівка1>;

<вказівка2>;

 …...............

<вказівка N>;

end;

Параметру циклу і присвоюється початкове значення К. Він порівнюється з кінцевим значенням N. Якщо К>=N, то виконуєть­ся тіло вказівки повторення. Значення К автоматично зменшується на 1 (тобто стає попереднім елементом) і знову порівнюється зі значенням N. Якщо під час перевірки отримаємо, що К<N, то виконання вказівки повторення припиняється і виконується наступна після неї вказівка програми. Якщо під час першого порівнення К і N виявиться, що К<N, то тіло вказівки не виконується жодного разу.


3. Розв’язування задач.

Задача 1.

Скласти програму  “Вгадай-но!” за таким алгоритмом: ком’ютер генерує (“задумує”) випадкове число від 1 до 100. Користувач робить спробу відгадати число. Комп’ютер порівнює введене число з “задуманим” і надає відповідь: “Моє число більше” або “Моє число менше”. Якщо користувач відгадав число, виводится повідомлення: “Ти вгвдав число”.

Задача 2.

Введіть з клавіатурии 8 (N) довільних чисел і знайдіть кількість парних серед них  чисел.

Задача 3.

Задачі на пошук в інтервалі чисел, що задовольняють деякій умові.

Задача 4.

Задачі на знаходження кількості, суми, добутку, середнього арифметичного.


4. Підсумки уроку.

  1. Поясніть синтаксис і правила виконання оператора циклу з передумовою.
  2. Поясніть синтаксис і правила виконання оператора циклу з післяумовою.
  3. Поясніть структуру і правила виконання оператора циклу з параметром.
  4. Які особливості організації знаходження суми, добутку, кількості та середнього арифметичного?

5. Домашнє завдання.

1. Повторити конспект.

2. Розв’язати задачі.