Lipo aku meelespea

Tere akusõber.

Liitiumakude liike on erinevaid, kõigil omad plussid-miinused. Laiatarbe akudest kõige ohtlikum, kõige võimsam (oma kaalu kohta), kõige kõige kergem (oma võimsuse kohta) ja võibolla ka kõige rohkem hoolt vajav on Liitium Polümeer aku ehk LiPo. Elektri-RC maailmas praktiliselt kõik selle pealt jooksebki ja hinnad kukkunud väga soodavale tasemele.

Mõnel peab lipo vastu 100 tsüklit, teisel jälle 300, võimatu pole ka 900 laadimist. Milles asi? - enamasti aku omanikus.

Siin mõni nipp, et Li-po pikalt teeniks. Eriti kasulik kallima korralikuma aku puhul. Nipid kehtivad üldjuhul ka muude liitiumakude kohta ehk praktiliselt igasugune tänapäeva akuga vidin akutrellist elektriautoni.

* Soovitatav on uus lipo sisse treenida (kui ei viitsi võib selle punkti tegemata jätta).

Esimesed 5 täis-tühjaks tsüklit võiks teha laadija taga ja rahuliku 0.3C-ga. See tähendab et laadimisvool olgu vaid 30% aku mahust. 5000mAh puhul 1.6A või 1000mAh aku puhul 0.3A. Pidi maru tervislik olema. Tsüklite vahele peaks jätma oma 5 või 10+ min pausid.

Pendliefektiga sisse treenimine: Eriti hea kui esimesed korrad ei lae kohe silmini täis ja põhjani tühjaks vaid järk-järgult iga korraga rohkem. Tuleks jälgida ekraani ja katkestada laadimine/mahalaadimine õigel ajal. Näiteks 3s aku puhul esimesed 5 laadimist (BALANCE CHARGE):

1) lae kuni 12,0v-ni ja katkesta. Lae maha 11,1v-ni ja katkesta.

2) lae kuni 12,1v-ni ja katkesta. Lae maha 10,9v-ni ja katkesta.

3) lae kuni 12,3v-ni ja katkesta. Lae maha 10,7v-ni ja katkesta.

4) lae kuni 12,4v-ni ja katkesta. Lae maha 10,5v-ni ja katkesta.

5) lae kuni 12,6v-ni ja laadija ise katkestab. 12.6v tähendab 3s puhul 100% täis. Kui kohe akut ei kasuta siis lase STORAGE CHARGE säilitusreziimiga aku laetuse tervisliku 11.4v peale (laadija ise lülib välja).

2s aku puhul jaga need voldid 1,5-ga ja saad õiged numbrid. 4s puhul korruta 1.333-ga.

* Soovitatav on uus lipo sisse sõita.

Edasi, järgmised 5 tsüklit võid masina peal lasta aga kui on vingem pill mis ka ampreid tõmbab siis gaasiga tagasihoidlikult. Mitte liiga tühjaks - 3.7v/pütt minimaalselt (2s puhul 7,4v ja 3s puhul 11,1v).

Laadimised 0.5C-ga (pool aku mAh mahtuvusest) kui vähegi aega on. Peale seda võib juba järjest enam 100% poole talda anda ja laadida 1C-ga (5000mAh aku puhul 5 Ampriga).

* Kindlasti ära lase pingel kukkuda alla 3.3v per purk (2s puhul 6.6v, 3s puhul 9.9v). Pole hullu kui täisgaasil tõmbabki mõneks sekundiks alla 3v/pütt - pinge taastub kiirelt. Kõige hullem on aeglane madala vooluga tühjenemine, kui unustad tarbija külge.

Madalpinge alarm on Lipo puhul rangelt soovitatud. See hakkab tõsiselt röökima just seal 3.3v kandis - siis mõtekas kiirelt voolutarve vähendada ja maanduda.

Reaalselt alla 3.6v/ purk (rahu-olekus) lipos enam erilist matsu järel pole. Kui alla 3.0v juhtub langema siis on probleeme purgi taas ellu äratamisega. Võimalik aga tükike aku elueast kaotatud. Tervislik rusikareegel on, et aku mahust kasuta ära vaid 80%. Niiet sea oma alarm 3.7v peale ja võib rahulik olla. Viimast välja pigistades 3.6v - 3.5v näiteks vanema aku puhul.

* Rahulik laadimine on pika elu saladus. Ei mingit kunsti - lihtsalt madalam laadimisvool. Seega 5000mAh aku puhul pigem 3A kui 5A. Olgu akul kirjas mis tahes lubatud laadimise C number - mida lahjemalt lased seda pikem elu. 1C ehk tunniajane laadimine on kuldne keskmine mida enamus kasutab. Paljud akud lubavad kuni 5C kuid seda iga kord tehes pikka pidu pole.

Akut laadima panna ei soovita kohe peale sõitu vaid lasta jahtuda ja stabiliseeruda (10+ min).

* Tasakaalus elemendid. Kui iga kord ei viitsi balansseerimisega laadida siis üle ühe korra võiks vähemalt. Ilma balansipistikut ühendamata laadimine on üldiselt veidi kiirem aga oodates laadijapoolset katkestust on mõne purgi kerge üle laadimine suht kindel. Ilma balansita pole laadijal mingit infot purkide kohta vaid toorelt surutakse kogupinget juurde. Kui elemendid on tasakaalus polegi probleemi aga praktikas asi nii ilus pole, eriti vanema akuga. Kui mõni element on tühjem laetakse teist üle 4.2v mis pole kena. BALANCE CHARGING aitab neid jamasid vältida kuna jälgitakse igat purki eraldi.

Päris odavad ilma nuppudeta 'seebikarbis' laadijad mis ka RTF komplektidega kaasas kipuvad ka üle panema kuigi neil balansseerija sees. Nende puhul on tervislikum laadimine käsitsi varem katkestada. Võib ka lisada rööbiti ühe akualarmi mis näitab laadimise ajal pingeid - on mida jälgida.

Siiski on teinekord vaja vaid aku peapistiku kaudu laadida, näiteks sõitude vahepeal kiirelt. Veidi tervislikumalt saab seda teha kui akut mitte 100% täis lasta ehk katkesta laadimine varem - näiteks 3s aku puhul 12.4v peal (2s 8.2v) või veel madalamal.

Teine võimalus kasutada FAST CHARGE mis muus osas nagu tavaline laadimine aga laadija ei lase akut 100% täis vaid katkestab tervislikuma 4.15v / pütt pingel. Ehk 3s aku laeb täis kuni 12.45v.

* Ära tõmba akust välja rohkem voolu kui lubatud. Igal lipol on kirjas mahalaadimise C number. Mida suurem, seda kangemat voolu välja annab. Lubatud amprid saab teada korrutades C numbri aku mahtuvusega. Voldid ehk aku püttide arv ei ole siin oluline.

Näiteks kui tegu on 2200mAh 25C akuga siis 2200 x 25 = 55000 ehk 55A. Niisis maksimaalne vool mida võib sellest akust välja imeda on 55A. Niiet turvaline oleks mitte üle 45-50A tõmmata. Eriti kui tegu odavama hiina lipoga millel C arv tihti liiga optimistlik. Mõni isegi soovitab arvestada vaid 50% C-numbrist, on jällegi akul pikem elu - kui eelarve lubab siis miks mitte.

Varuga võiks võtta ka sellepärast, et reaalses sõidus võib tarve suurem olla kui laual testides. Aku C numbri puhul ei tee varu kunagi paha. Ainuke miinus, et mida kõrgem C seda kallim ja raskem on aku.

Aku temp tõus kasutamisel on normaalne aga kui peale lendu on aku nii kuum (50'C), et mugavalt ei saa käes hoida siis on vaja kõvasti kõrgema C-ga akut. kuni 35'C soojenemine on OK.

* Lipo elu lühendab ka täislaetuna hoidmine. Kui 100% täis seisab 1 päev pole hullu aga nädal aega juba mõjub, rääkimata kuudest. Mõned ei soovita isegi tundi täis hoida. Samuti ei tohiks pikalt hoida tühjalt (3.3v per pütt). Vale laetusega hoidmine põhjustab tihti elemendi üles punnitamise.

Ideaalne on pooltäis olek ehk 3.7v - 3.9v iga pütt. Hea säilituspinge 2s puhul ~8v ja 3s puhul ~11.4v. Aga seda polegi vaja meeles pidada sest laadijal on STORAGE reziim mis oskab aku säilituspingeni viia. Storage reziimis ongi kõige mõtekam aku peale päeva viimast sõitu laadima panna. Storage vastavalt laeb juurde või laeb maha niipalju kui vaja. Lõpptulemus 3.8 volti per cell. Enne järgmist kasutamist piisab 20-30min (1C) või 60min (0.5C) laadimisest ja aku jälle täis.

* Ohutus ja säilitamine.

Lipo aku on kerge, võimas, soodne aga laiatarbe akudest kõige ohtlikum. Ei soovitada kunagi omapead laadima jätta. Alati laadida mittesüttival pinnal. Ideaalne on lipo tulekindel kott (hinnad al. 4€) mis pole ka imeasi - suur aku põleb koos kotiga eredalt niiet lipot üksi laadima jätta ei tasu. Kott siiski annab lisa-aega tossamise staadiumis ja on millest kinni haarata, et eemale visata.

Hakkama saab ka mõne metallkarbiga või plekkvalamu tööpinnal kui paremat paika pole. Sama jutt ka säilitamise kohta sest maailmas olnud üksikuid juhtumeid aku ise süttimisest.

Teinekord võib laadija ise üles öelda ja ohu tekitada. Balansi laadimise puhul soovitatav ette manada püttide pinged. On juhtumeid kus laadijal balansipistiku rada kärsanud ja aku laetakse kõvasti üle - tulemuseks lõke. Pingeid jälgides saab sellistele asjadele õigel ajal jaole. Samuti soovitatav timmida paika laadija turvasüsteemid ehk laadimise aja ja mahtuvuse piirang.

Akusid tasub hoida jahedas, et aeglustada keemilist protsessi. Temperatuur võiks olla selline, et kondensaati ei tekiks +2 kuni +10 kraadi. Pikemal säilitamisel kasvõi külmkappi. Kindlasti garanteeri tuleohutus. Siiski laadima pannes ja masinasse ühendades peaks olema aku toasoe. Võtab paremini voolu vastu ja annab välja.

Mitte jätta autosse lahtiselt, päikese kätte vms. Kuuma ei taha. Ka lühis on väga halb, olgu kasvõi millisekund.

Soojal ajal võib laadima panna õue varju. Garaazi keset põrandat vms. Aga loomulikult arvestada, et mõni tegelane seda hammaste vahele ei haaraks.

Pehme kestaga lipo ei taha torget ega mõlkimist. Kui terav ese, nuga vms peaks kukkuma akusse siis on toss (mitte eriti tervislik) garanteeritud ja täis aku puhul võib ka leeki visata. Niiet liitiumiga käituda hellalt. Karmimaks kasutamiseks on olemas plastkarbis lipod või LiFe akud ka ohutumad.

Juba kahjustatud akut pole soovitatav edasi kasutada. Mõlkis, paisunud või lekkiv aku võib suvalisel hetkel otsad anda või kehvemal juhul tulekahjuga lõppeda. Teinekord aga kergelt paises aku töötab pikalt kui silm peal hoida ja kasutaja teab mida teeb. Hea jootmisoskuse olemasolul võimalik ka tuksis element eemaldada ehk teha madalama pingega aku mujal kasutuseks.

"Keti tugevuse määrab nõrgim lüli."

Nii ka aku kestvuse määrab selle

nõrgim element. Seepärast soovitangi aku käitlemisel alati jälgida vaid 1 elemendi pinget. Eriti lennu ajal tähtis "kuulata" nõrgimat pütti, et õigel ajal maanduda. Kogupinge võib veel kena olla kuid näiteks 1 purk juba ohtlikult madal.

Kogupinge numbriga (näiteks 12v) pole praktikas suurt midagi peale hakata. Piisab vaid meelde jätta Lipo aku 1 elemendi tööpiirkond (3.4v - 4.2v) ning alati selgus majas. Olgu tegu mis iganes pingega pakiga (7v - 22v), jääb 1 elemendi pinge ikka juba tuttavasse vahemikku. Sekundiga selge mis laetuses aku on.

Akualarmidel võib seada piiksuja 3.7v peale. Juba vanema aku puhul võib ka minna min 3.5v. Alla selle pole soovitav

Targematel telemeetriaga pultidel (Taranis) saab alarmi astmeid luua palju. Loomulikult seada ka nõrgima püti järgi. Näiteks kaheastmeline:

3.7v peal algab 15 sek intervalliga piiksumine. Aeg otsida maandumiskoht ja tuua masin lähedale.

3.6v peal piiksub juba 5 sek järel ja lisandub naishääl "Battery critical". Maanduda koheselt.

___________

Nipid tasub teadmiseks võtta kui soovid akust maksimumi võtta ehk saada täie raha eest. Kui vähegi huvi on siis on asi seda väärt. Esimesed laadimised toas laadijas numbreid jälgides on mõne jaoks liiga tüütu - seega võib tegemata jätta. Aga edasine korduv tegevus võiks kohe alguses õigesti sisse harjuda.

Halb näide aku piinamisest: Esimesel korral imeda uus aku täisgaasiga tühjaks, alles kuu pärast laadida silmini täis, siis ahju peal paar kuud, vahepeal korraks ka lühisesse. Lõpuks sõita tühjaks ja jälle kapiotsa lae alla sooja. See aku ei ela ilmselt rohkem kui 10 tsüklit. See siis äärmuslik näide kuidas ei tohiks.

___________

Lipo aku laetust näitab pinge (rahu olekus):

1S -- 2S -- 3S -- 4S -- %

4.20v 8.40v 12.60v 16.80v 100%

4.15v 8.30v 12.45v 16.60v 90%

4.10v 8.20v 12.30v 16.40v 80%

4.00v 8.00v 12.00v 16.00v 60%

3.90v 7.80v 11.70v 15.60v 40%

3.80v 7.60v 11.40v 15.20v 20%

3.70v 7.40v 11.10v 14.80v <10%

___________

C väärtus näitab akude väljastusvõimsust. See pole aku vastupidavus vaid eelkõige jõudlus / võimsus. Laias laastus öeldes, et kui kiirelt akust energia kätte saab. Kui 2200 25C täis akut koormata näiteks 30A vooluga siis pinge langeb silmapilkselt näiteks 2v. Kui võtame 2200 40C aku ja 30A koormust siis pinge langeb vähem - näiteks 1v.

Arvutada saab iga aku puhul lihtsa valemiga: mAh * C = mA

2200mAh * 30C = 66000mA ehk 66A

2200mAh * 40C = 88000mA ehk 88A

Kui masin tarbib näiteks 70A siis 2200 30C aku ei tuleks kõnealla - toimib aga läheb ruttu kuumaks ja tuksi ning masinal pole õiget jõudlust. 70A tarbijale sobib see 40C kenasti aga veel parema tulemuse annaks 50 või kasvõi 80C.

Aga kui masin tarbib näiteks vähem 25A siis väga vahet tunda pole kas 2200 aku on 30C või 40C. Kuna max väljastused 66A ja 88A on sellest 25A-st väga kaugel.

Kui aku maht on suurem näiteks 5000mAh siis saab leppida madalama C-ga. Pisema aku korral vaja omakorda suuremat C numbrit. Kuna kehtib see korrutamise valem mis ülal kirjas.

Näiteks 5000 x 20 = 100000 ehk 100A. Niisis 5000 20C aku on ikkagi palju võimsama väljastusega kui 2200 30C aku.

Tasub ka teada, et mõni kallim 2200 25C aku on parem kui teine odavam 2200 40C. Need C numbrid on nagu riidetootjatel või saabaste suurused et päris ühtset standardit pole.

Turnigy/Zippy akud on odava otsa värk seega ei saa neid päris võrrelda näiteks kõvema tootja Ges Ace akudega millel C väärtus reaalsem. Odavakude puhul aga võibki võtta vähe suurema C numbriga ja saab hea tulemuse.

Kõrgem C on alati parem, ainuke miinus, et läheb raskemaks ja kallimaks. Lisakaal on lennunduse vaenlane, seepärast soovitav vastavalt vajadusele C väärtus valida.