Tootedisaini valdkonnas kasutatakse 3D-printereid eelkõige prototüüpide loomiseks. Prototüüp on mudel, mille abil saab katsetada toote erinevaid versioone kasutajatega, et koguda neilt tagasisidet ja ettepanekuid.

Arhitektid loovad 3D-printerite abil ülevaatlikke makette kavandatavatest hoonetest või linnaosadest

Meditsiinis kasutatakse 3D-printereid täna eelkõige proteeside loomiseks.

Ülesanne: Uuri internetist, millistes valdkondades veel ja mis otstarbel 3D-printimist rakendatakse! Kirjuta sellest oma rühma blogis.

Õnne-Elisabethi arvamus :)

3D-printeri ajatelge tehes saime teada, mida on juba 3D-printeriga tehtud. 3D-printimise kasutusalad on pea kõikides valdkondades, näiteks:

Esimesed 3D-printimised meditsiinitööstuses olid põis, neer, veresooned...hiljem juba ka need samad elusate organitena. Mitmed inimesed on abi saanud 3D-prinditud käe ja jala proteesidest. Kõige ekstreemsem on olnud minu jaoks 80+ vanusel naisterahval 3D-prinditud lõualuu paigaldamine. Kõige tähtsam on, et organism võtab “võõra keha” omaks - me võime paigaldada inimestele ükskõik mida aga kas see ka toimima hakkab? :)

Lisaks ajatelje materjalile sain teada meediast, et seda tehnoloogiat ka hambaravis kasutatud, näiteks hambakroonide vormide ning breketite valmistamiseks. Samuti leiab see kasutust nii puusa- ja põlveliigese proteeside kui ka patsiendi personaliseeritud lahenduste tarbeks; näiteks kuuldeaparaadid, ortopeedilised sisetallad.

Huvitavat lugemist meditsiini valdkonnast:

3-kuuse poisi elu päästeti 3D printeri tehnoloogia abil

Prinditud kehaosad

Mehaaniline käsi, mis võimaldab sõrmi kontrollida!

Vähipatsiendile 3D-prinditi uus titaanist rinnak ja rinnakorv

3D-prinditud kolju päästis haruldast haigust põdeva naise elu

"Hambakaitse", mis kingib kasutajale kvaliteetse une!

Need tillukesed neerud on maailma esimesed elusad 3D-prinditud organid

On teada, et Urbee on maailma esimene 3D-prinditud auto­, selle kere ning klaasid on täies ulatuses 3D-prinditud.

Meedia kajastab, et mitmed autotootjad vaatavad samuti 3D-printimise poole - võimalusega näiteks varuosade kiireks valmistamiseks. Väga hea oli näha, kuidas minu isal (Kaido Kukk) oli vaja auto esitule kinnitust. Ta ütles, et seda kohalikes autopoodides ei ole müüa ja saab ainult autoromulast. Kuna ta oskab 3D-modelleerimist siis proovis antud jubinat valmis teha. Programmina kasutas Google SketchUp. Muidugi kommenteeris, et SolidEdge´ga saaks paremini aga ta tahtis katsetada. Väljaprintimisel selgus, et kõik detailid välja ei prinditud aga tulemusena sai ta selle kinnituse autole paigaldatud ja nüüd on katsetuse eesmärk vaadata kui kaua see vastu peab! :)

DSC_0172.JPG DSC_0173.JPG

(must on originaal ja valge on 3D-prinditud auto esitule kinnitus)

Huvitavat lugemist autotööstuse valdkonnast:

Esimene 3D-prinditud auto

Uue generatsiooni 3D-prinditud auto

Maailma esimene 3D-prinditud superauto

Cornelli Ülikooli teadlased alustasid  3D-toiduprinteri väljatöötamisega 2011. aasstal ja see õnnestus. Esimeseks tõestuseks on šokolaadi 3D-printer.

Toidu printimine toimub kihilise printimise põhimõttel – toiduained prinditakse samuti üksteise peale kiht kihi haaval nagu teeb seda FDM-tehnoloogia. Prinditud on erinevad toiduained – šokolaad, kommid ja ka toidud nagu pitsa ja küpsised. Eriti pitsaga peaks veel vaeva näegema sest toidu tegemisel on tähtis ka välimus. :)

Peale kooli sügisvaheaega hakkame koolis katsetama, kuidas modelleerida küpsisevorme ja kui õnnestub siis need ka prindime. Mõneti isegi seda tegevust saab nimetada toidutööstuse alla. :)

Huvitavat lugemist toidutööstuse valdkonnast:

Uudiseid 21. sajandi köögist – imetle, kuidas printer süüa teeb

Maailma esimene 3D-printeriga prinditud lennuk tehti valmis 2011. aastal, mis oli rohkem kui mudellennuk. See andis edasi mõtlemiseks suuremalt. Nüüdseks on prinditud üksikuid varuosi ka lennukitele. 3D-printimist kasutavad näiteks GE/Morris Technologies, Airbus/EADS, Rolls-Royce, BAE Systems ja Boeing.

Samuti on teada, et rahvusvahelise kosmosejaama ISS pardal valmistab uhiuus 3D-printer igasuguseid suuri ja väikesi plastesemeid. Selline 3D-printer annab unikaalse võimaluse printida olulisi detaile kosmoses, mis tähendab, et varuosi pole enam tarvis maalt süstikuga toomas käia. Printer on suuteline töötama kaaluta olekus ja see paigaldati ISSile 2014. aasta novembris.

Ma arvan, et see valdkond on väga nõudlik ja pikk protsess.:)

Huvitavat lugemist kosmose ja lennunduse valdkonnas:

 NASA saatis ISS-i pardale esimese 3D printeri

3D-printer valmistab kosmoses tööriistu

Ülevaade kosmoses 3D-prinditud asjadest

3D-printer muudab rahvusvahelise kosmosejaama asukate elu tublisti kergemaks

Viimasel ajal on välja prinditud 3D-printeriga ka maju ja büroosid.

Olen Haljala Gümnaasiumis osalenud 3D-modelleerimise huviringis osalenud paaril viimasel aastal ja seal oleme püüdnud modelleerida kodu, koolimaja või isegi oma tulevast kodu. See annab mulle võimaluse näha oletatavat maja üpriski detailselt. Ma ei pea ette kujutama ainult teksti põhjal vaid võimalus on teha see “puust ja punaseks”.:)

Huvitavat lugemist arhitektuuri ja ehituse valdkonnas:

Hiinas esitleti 3D-printeriga loodud mõisa ja korterelamut

Esimene 3D-prinditud büroohoone

Järjekordne Hiina ime: maja prinditakse ja pannakse püsti 10 päeva, 360 eurose omahinnaga

Arhitekt kavatseb terve maja 3D-printerist välja lasta

 

3D-printimine on juveelitööstuse jaoks olnud erilises huviorbiidis küsimusega,kuidas see meetod võib mõjutada selle sektori edasist arengut. 3D-printimine pakub täielikku disainivabadust tänu CAD-programmidele, mis täiustavad või suisa asendavad seniseid traditsioonilisi tootmise etappe. Seega on 3D-printimisel olnud, ja kindlasti on ka edaspidi, tugev mõju sellele majandusharule.

Kui 2010. aastal toetas USA valitsus 3D-printerite jõudmist 1000 keskkooli ja 2013. aastal said ka kõik riigi alg- ja põhikoolid 3D-printerid siis esimene 3D-printer Eesti kooli soetati 2013. aasta sügisel.

Sel aastal (2015) said 50 kooli projekti Eesti 2.0 raames 3D-printerid ja jääb vaid üle loota, et senisest rohkem tähelepanu hakatakse pöörama 3D-printimisega seotud võimalustele, mis aitavad rakendada koolis olulisi pädevusi ning anda nii õpilastele kui ka õpetajatele vastavad praktilised oskused edaspidiseks.

3D-printerite kasutamine aitab avardada mõttemaailma, soodustab avatust uutele ideedele ning muudab neid vastuvõtlikumaks õpitavatele kogemustele ja infole. Annab võime disainida, katsetada ja luua, omandades väärtuslikke kogemusi.:)

Huvitavat lugemist hariduse valdkonnas:

Üle 200 Eesti kooli tahab saada endale 3D printerit

Võimalus muuta maailma ─ 3D-pööre koolides

Hardi Meybaum kingib 50 Eesti koolile 3D-printeri

Eesti edukas ettevõtja kingib 50 koolile 3D printerid

NB! Minu arvamused lõpevad märgiga: :)

Õnne-Elisabeth Maripu