Grocery Store Ratios Activity

Materials

Lesson

Students will use the grocery store circulars they have to fill out the grocery store worksheet. Students will figure out the price per pound of two types of vegetables, the unit price for different items, and then calculate the cost for a dinner.

Name: _________________________ Period: _______ Date:________ Grocery Store Math Ratios

My Grocery Store is: ____________________________________ Your first job is to pick two types of fruit or vegetable that’s currently on sale at your grocery store. List the name of the fruit/veggie and it’s price per pound

#1 _______________ price per pound ________________ #2 _______________ price per pound ________________

Now ,you’re going to buy 3 pounds of EACH of your fruit/veggie. How much will you spend for each fruit/veggie and all together?

#1 ____________ price __________ X 3 pounds = ______________ #2 ____________ price __________ X 3 pounds = ______________ Total for both #1 and #2 = _____________________________________

Find an item that is listed 10 for $6.00 or 3 for $9.99.Item: ________________ ____ for ________ What is the Unit Price of this item? (So, if you only wanted ONE!)

Item = __________ = ______1______ Price X. Find another item and show me how you find the Unit Price.

 You decide to cook dinner for your family. You only have $50.00 to spend on a nice dinner. You must have a main dish (beef, chicken), two sides/veggies and a desert. List below what you are going to buy from the grocery store. You must have more than 1 pound of the main dish and veggies.

Main Dish: _______________ price: ___________ x ____ pounds = ____________

Veggie #1: _____________ price: __________ x ____ pounds = ____________

Veggie #2: _____________ price: __________ x ____ pounds = ____________

 Desert: _____________ price: __________ = ____________ Dinner

Total Price: ________________________________ Total Left Over from your $50.00: ___________________________________ (hint: subtract your Dinner Total from $50.00)

Oh no! Your best friend decides to drop by at the last minute and is very hungry! You want to help out, so you go back to the grocery store. What do you buy them?

Item: ___________________ Price: ______________ Now, how much do you have left over from your original $50.00? _______________________________