2014-15 Committee Membership 

Constitutional Committees

Steering Committee

Consultative Committee

Membership Committee

Core Standing Committees

Assessment of Student Learning Committee

Curriculum Committee

Faculty and P&A Affairs

Finance

Planning

Scholastic

Student Affairs

Other Standing Committees

Academic Support Services

Faculty Development

Functions and Awards

International Programs

Multi-Ethnic Experience


Constitutional Committees 

Steering Committee

Elected—3 Fac, 1 PA, 2 St, 1 USA, Not elected--Chancellor, UMM FCC rep, parliamentarian (non-voting)

*********************************************************************

JENNIFER ZYCH HERRMANN, CHAIR (1st term 2013-15) PA                

Barbara Burke, Vice Chair (1st term 2014-16) Fac

Jacqueline Johnson, Chancellor                                                                        

Margaret Kuchenreuther (1st term 2014-15) Fac – 1 year replacement for Jeff Ratliff-Crain

Jennifer Goodnough (1st term 2014-16) Fac

Jenna Ray (1st term 2014-16) USA

Allison Wolf (1st term 2014-15) Stu

Jayce Koester (1st term 2014-15) Stu                    

Janet Ericksen, FCC Representative                                                        

Dave Swenson, Parliamentarian (2nd term 2013-15)                                          

Consultative Committee

Elected—3 Fac, 3 PA, 3 USA, 3 St. 2 year terms, max 3 consecutive terms; elects its own chair

*********************************************************************

Janet Ericksen (1st term 2013-15) Fac

Julie Eckerle (1st term 2014-16) Fac

Michelle Page, CO-CHAIR  (1st term 2014-16) Fac

LeAnn Dean, CO-CHAIR  (2nd term 2013-15) PA

Jayne Blodgett (1st term 2014-16) PA                                    

Lisa Harris (1st term 2014-16) PA

Nancy Helsper (2nd term 2013-15) USA                                            

Jean Rohloff (1st term 2013-15) USA                                    

Rita Bolluyt (1st term 2014-16) USA                                            

Allison Wolf, (1st term 2013-15) Stu

Sam Daniewicz (1st term 2014-16) Stu                                        

Megan Jacobson (1st term 2014-16) Stu

Membership Committee

4 Fac (Divisional), 1 PA, 2 USA, 2 St (two year terms except students have 1 year terms; staggered terms)  Elects its own chair

*********************************************************************

Nancy Carpenter, CO-CHAIR (1st term 2013-15) SMFac        

Stacey Aronson, CO-CHAIR (2nd term 2014-16) HumFac        

Roger Rose (2nd term 2013-15) SSFac                

Ken Emo (1st term 2014-16) EdFac

Lori Kurpiers (1st term 2013-15) PA                        

Jodi Sperr (2nd term 2013-15) USA

Jeff Lamberty (1st term 2014-16) USA

Zach Johnson (1st term 2014-15) Stu    

Alex Stangel (2ndterm 2014-15) Stu  

                            

 


Core Standing Committees

Assessment of Student Learning Committee

1 ED Fac, 2 HUM Fac, 2 SM Fac, 2 SS Fac, 1 USA, 2 St, Dean/designee

*********************************************************************

KRISTIN LAMBERTY, CHAIR (1st term 2014-17) SMFac

Wendy Emo (1st term 2012-15) EdFac

Stephen Burks (1st term 2014-16) SSFac

Chris Atkinson (1st term 2013-15) SMFac – Single-semester leave Spring 2015

Wes Flinn (1st term 2013-16) HumFac

Rebecca Dean (1st term 2014-17) SSFac

James Wojtaszek (1st term 2014-17) HumFac

Tricia Rohloff (1st term 2014-17) USA

Joe Kleckner (1st term 2014-15) Stu

First-Year Student TBD (1st term 2014-15) Stu

Nancy Helsper, ex officio, VCAA designee                           

 

Curriculum Committee

4 Fac, 4 DC’s, 1 PA, 4 St, 1 USA, XO VCAA/Dean, Registrar, Commission on Women

*********************************************************************BART FINZEL, VCAA/Dean, CHAIR

Donna Chollett (1st term 2012-15) Fac                        

Carol Cook (2nd term 2012-15) Fac

Mark Collier (1st term 2013-16) Fac – on leave fall semester

Dan Demetriou – Fall semester replacement for Mark Collier

Stephen Crabtree (1st term 2014-17) Fac

Pilar Eble (2nd term 2013-16) PA

Sarah Ashkar (1st term 2014-17) USA

Emily Sunderman (2nd term 2014-15) Stu

Ricky Rojas (1st term 2014-15)

StuSonja Swanson (1st term 2014-15) Stu

Maryanna Kroska (1st term 2014-15) Stu  

Gwen Rudney, Education Division Chair                        

Pieranna Garavaso, Humanities Division Chair                    

Peh Ng, Science and Math Division Chair                        

Janet Ericksen, Social Science Division Chair – 1 year replacement for Leslie Meek

Sara Haugen, ex officio, Coordinator Commission on Women                

Clare Dingley, ex officio, Registrar    

                        

Faculty and P&A Affairs

EDFac, SMFac, HUMFac, SSFac, 1 non-tenure track Fac, UMM rep to Senate Committee on Faculty Affairs, 2 PA, 1 St, XO Commission on Women

*********************************************************************

DAVE ROBERTS, CHAIR (1st term 2013-15) SMFac

Kevin Stefanek (1st term 2012-15) EdFac

Vicki Graham (1st term 2012-15) HumFac

Bibhudutta Panda (1st term 2014-17) SSFac

Athena Kildegaard (3rd term 2012-15) Non-tenure track Fac            

Chlene Anderson (1st term 2014-15) PA

Melissa Weber (1st term 2014-2017) PA

Paul Schliep (1st term 2014-15) Stu

Peh Ng, SCFA Representative  

Sara Haugen, ex officio, Coordinator Commission on Women    

                    

Finance

4 Fac, 1 PA, 2 USA, 2 St, UMM rep on Senate Committee on Finance and Planning, XO VC Finance, 1 DC, Commission on Women

*********************************************************************

DENNIS STEWART, CHAIR (1st term 2012-15) Fac                        

Brad Deane (1st term 2012-15) Fac  

Timna Wyckoff (2nd term 2013-15) Fac                      

Jong-Min Kim (1st term 2014-17) Fac

Jayne Blodgett (1st term 2012-15) PA  

Mary Zosel (1st term 2014-17) USA                        

Laura Thielke (2nd term 2014-17) USA

Ellery Wealot (2nd term 2014-15) Stu

Marco Riley (1st term 2014-15) Stu

Michael Korth, SCFP representative    

Lowell Rasmussen, ex officio, Vice Chancellor for Finance and Facilities            

Pieranna Garavaso, ex officio, Division Chair                        

Sara Haugen, ex officio, Coordinator Commission on Women

                          

 

Planning

4 Fac, 1 PA, 2 USA, 3 ST, XO VC Finance, Director Computing Services, 1 DC

*********************************************************************

JON ANDERSON, CHAIR (1st term 2013-16) Fac

Michael Eble (1st term 2012-15) Fac                        

Brook Miller (1st term 2014-17) Fac

Seung-Ho Joo (1st term 2014-17) Fac

Sarah Mattson (1st term 2012-15) PA  

Sandy Kill (1st term 2014-17) USA                            

Jana Koehler (1st term 2014-17) USA

Jordan Wente (4th term 2014-15) Stu

Taylor Barker (1st term 2014-15) Stu

First-Year Student TBD (1st term 2014-15) Stu

Lowell Rasmussen, ex officio, Vice Chancellor for Finance and Facilities            

Gwen Rudney, Education Div Chair, ex officio

Jim Hall, ex officio, director of Computing Services    

                                

Scholastic

6 Fac (including UMM rep to Senate Committee on Educational Policy), 4 St, 1 USA, 2 PA (one from Athletics), XO VCAA/Dean or designee and Registrar

*********************************************************************

ROLAND GUYOTTE, CHAIR (1st term 2013-15) Fac    

Steve Gross (2nd term 2012-15) Fac

Jess Larson (1st term 2012-15) Fac

Merc Chasman (1st term 2014-17) Fac

Jennifer Rothchild (1st term 2014-17) Fac

Chad Bragelmann (2nd term 2012-15) PA                        

Hilda Ladner (2nd term 2012-15) PA                        

Brenda Boever (1st term 2012-15) USA

Laddie Arnold (2nd term 2014-15) Stu

Megan Jacobson (1st term 2014-15) Stu

Marcy Prince (2nd term 2014-15) Stu

First-Year Student TBD (1st term 2014-15) Stu

Tisha Turk, SCEP Representative, Fac    

Leslie Meek, ex officio, VCAA designee

Clare Dingley, ex officio, Registrar    

                                        

 

Student Affairs

3 Fac, 1 PA, 4 St, 1 USA, XO VC Student Affairs/designee, Director St. Activities

*********************************************************************

BECCA GERCKEN, CHAIR (2nd term 2013-16) Fac

Barry McQuarrie (1st term 2012-15) Fac                    

Cheryl Stewart (2nd term 2014-17) Fac                        

Jill Beauregard (1st term 2013-16) PA

Sheila Windingstad (2nd term 2012-15) USA  

Ashley Dial (1st term 2014-15) Stu

Cory Schroeder (3rd term 2014-15) Stu

Carleigh Swanson (1st term 2014-15) Stu

First-Year Student TBD (1st term 2014-15) Stu                  

Sandy Olson-Loy, ex officio, Vice Chancellor for Student Affairs        

Dave Swenson, ex officio, Director of Student Activities          

                    

Other Standing Committees

Academic Support Services

3 Fac, 1 PA, 2 St, 1 USA, XO Dir Lib, Dir Comp Svcs, Dir Instr/Media Tech, VC Finance/designee

*********************************************************************

SYLKE BOYD, CHAIR (3rd term 2013-16) Fac

Joel Eisinger (1st term 2012-15) Fac                        

Tisha Turk (1st term 2014-17) Fac

Matt Johnson (3rd term 2013-16) PA                          

Pam Gades (1st term 2014-17) USA

Saesun Kim (1st term 2014-15) Stu

Emily Lewandowski (1st term 2014-15) Stu                      

LeAnn Dean, ex officio, Director, Briggs Library                    

Jim Hall, ex officio, Director of Computing Services                    

Mike Cihak, ex officio, Director of Instructional/Media Technology            

Lisa Harris, ex officio, Vice Chancellor for Finance and Facilities designee

         

Faculty Development

3 Fac, 1 PA, 2 St, 1 USA, XO VCAA/Dean or designee

*********************************************************************

MARK LOGAN, CHAIR (1st term 2012-15) Fac

Farah Gilanshah (1st term 2014-17) Fac

Tracy Otten (1st term 2014-17) Fac

Jeremy Karger-Gatzow (1st term 2014-17) PA

Rita Bolluyt (2nd term 2014-17) USA

Alex Stangel (1st term 2014-15) Stu

Zach Johnson (1st term 2014-15) Stu                        

Adele Lawler, ex officio, VCAA designee    

                             

Functions and Awards

3 Fac, 1 PA, 1 USA, 3 St, XO Coord. Spec. Events

*********************************************************************

ELENA MACHKASOVA, CHAIR (1st term 2013-16) Fac

Michael Lackey (1st term 2012-15) Fac – Single-semester leave Fall 2014

Tom Johnson (1st term 2014-17) Fac

Peter Bremer (1st term 2013-16) PA

Janell Kolden (1st term 2014-17) USA

Peter Braegelmann (2nd term 2014-15) Stu

Sam Daniewicz (1st term 2014-15) Stu

Emma Zapchenk (1st term 2014-15) Stu                      

Karen Ellis, ex officio, Coordinator of Special Events  

International Programs

4 Fac, 1 PA, 4 St (including at least one international), Advisor for Study Abroad, 1 USA, XO Coord. Internt’l Stud. Prog.

*********************************************************************

MARYNEL RYAN VAN ZEE, CHAIR (1st term 2013-16) Fac

Ed Brands (1st term 2012-15) Fac

Viktor Berberi (1st term 2014-17) Fac

Sheri Breen (1st term 2014-17) Fac

Leslie Gubash (1st term 2014-17) PA    

Stephanie Ferrian (1st term 2014-17) USA

Tinu Bello (1st term 2014-15) Stu

Monica Rin (1st term 2014-15) Stu – fall semester only

Allison Wolf (1st term 2014-15) Stu – spring semester replacement for Monica Rin

Yuka (1st term 2014-15) Stu

Amber Whittemore (1st term 2014-15) Stu

Sarah Ashkar, Study Abroad Advisor                          

Pilar Eble, ex officio, Coordinator of International Student Programs    

Multi-Ethnic Experience

3 Fac, 1 PA, 4 St, 1 USA, XO VCAA/dean or designee, Dir. Office of Equity, Diversity and Intercultural Programs or designee

*********************************************************************

DAVID ERICKSEN, CHAIR (2nd term 2012-15) Fac  

Tom Genova (1st term 2014-17) Fac

Christina Ortiz (1st term 2014-17) Fac                      

T.J. Ross (1st term 2013-16) PA

Jenna Ray (1st term 2014-17) USA

Jayce Koester (1st term 2014-15) Stu

Michael Prideaux (1st term 2014-15) Stu

Tsegereda Lamesgin (1st term 2014-15) Stu

Jeremy O’Hara (1st term 2014-15) Stu

Solomon Gashaw, VCAA designee, ex officio                    

Hilda Ladner or designee, ex officio, Director, Office of Equity, Diversity and Intercultural Programs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                4/18/14