Published using Google Docs
Урок здоров’я позакласна година для 8-9 ласу
Updated automatically every 5 minutes

Урок здоров’я

позакласна година для

8-9 ласу

                                                                   

                                                                     

Виховна година  «Урок здоров’я»

Клас – сумісно 9 клас та 8 клас.

Навчальна мета: використовуючи набуті знання учнями на уроках біології та фізики показати їх застосуванню в повсякденному житті, систематизувати відомості про здоров’я людини.

Виховна мета: виховувати в учнів почуття відповідальності за своє майбутнє, за майбутнє нашої нації, дати розуміння важливості здоров’я для людини .

Розвивальна мета: закласти в учнів бажання і прагнення залишатись здоровим на довгі роки, сформування вміння цінувати життя, здоров’я в усіх його аспектах.

Обладнання: плакати з висловами відомих людей про здоров’я ,         фрагменти фільму « Обережно: їжа»,  «Ріст і розвиток організмів», ваги для вимірювання маси тіла, ростоміри, тонометри, термометри, секундоміри.

Методи та прийоми:

Технології: елементи технології проблемного навчання, особисто орієнтованого навчання, колективного творчого виховання.

На дошці написана тема уроку «Урок здоров’я» та епіграф «Головним скарбом життя є не землі, що ти завоював, не багатства, які ти придбав… Головним скарбом життя є  здоров’я, і щоб його зберегти, потрібно багато знати» (Авіцена).

Також на дошці прикріплені плакати з висловами:

 «Здоров’я – дорожче золота» (В.Шекспір)

«Здоровому все здорово» (Прислів’я)

«Бережи одяг – доки новий, а здоров’я – доки молодий» (Прислів’я)

«В здоровому тілі – здоровий дух» (Прислів’я)

«Здоров’я не купиш – його розум дарує» (Прислів’я)

«Хвороб безліч, а здоров’я одне» (Прислів’я)

Учні заходять до класу під звуки спокійної мелодії. У кожного на парті лежить «Індивідуальний лист контролю здоров’я».

Слово I вчителя:

«В усі часи люди особливу увагу звертали на своє здоров’я, піклувалися про нього, винаходили все нові і нові ліки від хвороб і способи зміцнити свій організм.

Здоров’я – одне з основних джерел радості, щасливого та повноцінного життя. Здоров’я не існує саме по собі, воно не дається на все життя, не є постійним і незмінним. Тому треба з раннього дитинства загартовувати свій організм спортом. А ще слід зміцнювати імунну систему свого організму, адже в європейських державах та в інших розвинених державах світу люди користуються таким принципом - краще попередити хворобу, аніж потім лікуватись.»

Слово II вчителя:

«Серед своїх богів давні греки з особливою шаною ставилися до бога лікування Асклепія, та його доньок – Гігієни та Панацеї. Перша вміла запобігати захворюванням (звідси назва галузі медицини – гігієна), а друга лікувала та зцілювала людей (звідси вислів «Панацея від усіх бід»).

Життєвою необхідністю, елементом загальної культури людини є знання про особливості свого організму. Сьогодні ми познайомимося з параметрами, які кожна людина може і повинна знати і контролювати сама на протязі свого життя. І допоможуть нам у цьому знання, які отримали учні 10 класу на уроках анатомії та фізіології людини, та знання, які отримали учні 8 та 10 класів на уроках фізики.

Одним з параметрів здоров’я людини є індекс маси тіла, для визначення якого треба знати свій ріст і масу свого тіла.»

(Перегляд кінофільму «Ріст організму людини»).

Слово I вчителя:

 «Що ж таке ІМТ – індекс маси тіла?

Цей показник розроблено на замовлення страхових компаній в Західній Європі та США, які займаються стархуванням  ризиків, пов’язаних зі здоров’ям. Досліджено, що люди, які мають дуже низький, або дуже високий ІМТ, частіше хворіють. Тому вони платять більші страхові внески.

ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ІМТ:

Норма  від 18,5 до 24,9. Якщо ІМТ більш за 30, чи менш за 15 – треба звернутись до лікаря.

А зараз я пропоную вам, шановні учні, визначити свій зріст, масу тіла та обрахувати свій ІМТ і занести ці показники до свого «Листа особистого контролю стану здоров’я».

Слово II вчителя:

« Одним із показників стану нашого здоров’я є артеріальний тиск. Рух крові по судинах зумовлений тиском, який створює серце завдяки скороченням міокарда, аналогічно насосу, який має праву і ліву половини, з’єднані клапанами. Із лівого шлуночка кров викидається під великим тиском в аорту і рухається по артеріях.

ПРИЛАД ДЛЯ ВИМІРЮВАННЯ ТИСКУ

Прилад для вимірювання тиску називають тонометром. Він був сконструйований понад сто років тому російським хірургом Миколою Сергійовичем Короткови. Слід контролювати артеріальний тиск, так як його тривале підвищення може викликати гіпертонічну хворобу. Розвитку гіпертонії сприяють стреси, перенапруження, вживання алкоголю. Якщо гіпертонічна хвороба ускладнюється, це може призвести до інфаркту міокарда, серцевої недостатності, інсульту.

Ідеальними показником артеріального тиску вважається 110/70 мм/рт.ст.

Й нас на занятті є тонометри, завдяки яким ви зараз зможете проконтролювати свій артеріальний тиск та записати ці показники до свого 2Листа особистого контролю стану здоров’я».

Слово I вчителя:

 « А тепер ми з вами визначимо ще один параметр нашого організму – це пульс».

ПУЛЬС (частота серцевих скорочень)

Наше серце цілодобово перекачує кров по судинах. Чому треба контролювати частоту пульсу? Та тому, що за підвищеної частоти пульсу нетреноване серце робить за добу на 14 тисяч скорочень більше, ніж треноване, і тому швидше «зношується». Чим потужнішим є у вас серцевий м’яз, тим менший показник частоти серцевих скорочень у стані спокою. У цьому випадку серце працює в економічному режимі: за одне скорочення перекачує більший об’єм крові, а паузи для відпочинку збільшуються.

Для дорослих норма частоти пульсу – 60-65 ударів в хвилину.

В віці 13 років6 для дівчаток – 90-91 уд./хв., для хлопчиків – 83 уд./хв.

Знайдіть, будь ласка, на своїй руці іншою рукою місце, де можна порахувати пульс». (вчитель детально пояснює, як це робити).

Слово II вчителя:

 « В нашому організмі постійно здійснюється певні хімічні реакції. Перебіг хімічних реакцій в організмі людини відповідає нормі за температури його тіла в межах 36-37 градусів по Цельсію. Саме її наш організм підтримує без будь-яких додаткових зусиль, якщо повітря, яке нас оточує, нагріте до 20 градусів Цельсія. Але якщо до організму потрапляють збудники інфекційних хвороб – це може викликати відповідну реакцію організму – підвищення температури тіла. Температура тіла вища за 37 градусів свідчить про певні запальні процеси, або інфекційні захворювання. В такому випадку потрібно обов’язково отримати консультацію у лікаря.

Пропоную вам зараз виміряти температуру свого тіла за допомогою медичних термометрів. (В той час, коли учні вимірюють температуру тіла, вони переглядають фрагменти фільму «обережно: їжа»).

В кінці уроку вчитель пропонує переглянути «Пам’ятку», яка є у кожного учня на столі. Це – рекомендації учням, як зберегти своє здоров’я.