Published using Google Docs
Урок 02 7 клас
Updated automatically every 5 minutes

Урок 02                                                                        Інформатика 7 клас


                                             

 Вкладання файлів. Перенаправлення повідомлень. Етикет електронного листування. Правила безпечного користування електронною скринькою.


Мета.

Формування ключових компетентностей:

Формування предметних компетентностей:

Навчальна. Сформувати поняття

Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу.

Виховна. Сприяти вихованню в учнів інформаційної культури, виховувати старанність.

ІКТ-компетентність: Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Обладнання: комп'ютери, інструктивні картки, картки із завданнями.

Матеріали для роботи з учнями.

План

Хід уроку


1. Організаційний момент.


2. Актуалізація опорних знань.

Фронтальне опитування

  1. Які дії потрібно виконати для створення та надсилання електронного листа?
  2. Із чого складається адреса електронної поштової скриньки?
  3. Які ви знаєте правила безпечного користування Інтернетом під час пошу­ку відомостей?

3. Тестування.


4. Мотивація навчальної діяльності.

Під час звичайного листування ви можете вкласти до конверта, крім аркуша з текстом листа, ще й вітальну листівку, фотографію та інше. До електронного листа, який ви плануєте відправити, також можна вкласти файли різних типів. Це можуть бути малюнки, фотографії, тексти літера­турних творів, презентації та інше, якими ви хочете поділитися з адреса­том.


5. Вивчення нового матеріалу.

Презентація “Вкладення фіайлів”

ВКЛАДАННЯ ФАЙЛІВ

Для того щоб вкласти до електронного листа файл, що зберігається на носії даних, потрібно під час створення листа вибрати кнопку, призначену для додавання файлів. Наприклад, у поштовій службі FREEMAIL це кнопка Файл в області Додати заголовка листа, а в службі Gmail - кнопка Вкласти файли (скрепка) у нижній частині панелі створення нового лис­та. Після цього буде відкрито вікно Відкриття файлу, у якому можна ви­брати для вкладання до листа один або групу файлів.

Після вкладання файлів дані про них відображаються в області листа (рис. 1.8).

1.png

Файл, помилково вкладений до електронного листа, можна видалити з нього, поки листа не було надіслано. Для цього слід вибрати гіперпоси- лання Видалити або кнопку  поруч з даними про вкладений файл.

Після завершення підготовки листа та вкладання файлів листа можна надсилати.

Якщо ви отримали листа, до якого вкладено файли, то побачите значок у вигляді скріпки і» в рядку з даними про цей лист у папці Вхідні (рис. 1.9).

1.png

На сторінці отриманого листа, що містить вкладені файли, відображають­ся дані про вкладені файли: значок або ескіз зображення, ім’я та розмір файлу (рис. 1.10).

1.png

Вкладений до електронного листа файл можна зберегти на носії даних вашого комп’ютера. Для цього потрібно вибрати гіперпосилання або кноп­ку Завантажити         що міститься поруч з даними про файл. Залежно від налаштувань браузера, файл може бути завантажено в папку, призначе­ну для збереження файлів, отриманих з Інтернету, або відкриється вікно збереження файлів, у якому ви самостійно зможете вибрати папку для збереження вкладеного файлу.

Зображення, текстові документи та файли деяких інших типів, що вкладені до електронних листів, можна переглядати без їх збереження на ваш комп’ютер. Для цього потрібно вибрати гіперпосилання Дивитись або значок файлу.

ВІДПОВІДЬ НА ЛИСТ

На лист, що ви отримали, можна відповісти, вибравши гіперпосилання Відповісти, що розміщене на сторінці отриманого листа. Після його ви­бору відкривається сторінка створення нового листа (рис. 1.11).

1.png

У полі Кому листа-відповіді автоматично вказується адреса відправни­ка того листа, на який готується відповідь. Тема повторює тему отримано­го листа, лише на початку додаються символи Re: (англ. reply - відпо­відь). У тексті листа буде повторено вміст отриманого листа, перед яким вставлено дані про його відправника та дату відправлення.

Текст відповіді можна вводити в будь-якому місці листа, але, як пра­вило, це роблять перед текстом, на який відповідають. Після вибору кноп­ки Надіслати лист-відповідь буде надіслано. Якщо у лист, на який ви відповідаєте, було вкладено файли, то вони не будуть надіслані разом з текстом листа-відповіді.

ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ ПОВІДОМЛЕНЬ

Отриманий лист можна переслати іншим адресатам, вибравши гіперпо­силання Переслати, що розміщене на сторінці отриманого листа. Як і під час створення листа-відповіді, відкривається сторінка створення нового листа.

У заголовку листа, що пересилається, автоматично заповнюється поле Тема. Перед темою отриманого листа додаються символи Fw: (англ. forward - уперед, далі). Як і під час відповіді, у тексті листа, що переси­лається, буде повторено вміст отриманого листа, перед яким вставлено дані про його відправника та дату відправлення. Текст, що пересилається, можна редагувати, доповнювати власними коментарями. Після вибору кнопки надіслати разом з текстом листа пересилаються і вкладені файли.

ДРУКУВАННЯ ТЕКСТУ ЛИСТА

Текст отриманого листа можна роздрукувати. На серверах різних по­штових служб існують різні елементи керування для виконання цієї опе­рації. Це може бути окрема кнопка Друкувати або подібна чи відпо­відна команда в меню додаткових дій на сторінці отриманого листа. Після вибору відповідного елемента керування відкривається вікно, у якому ві­дображено дані про лист, його вміст, про вкладені файли, якщо вони є, а також розміщено кнопку Друкувати або подібну. Вибравши її, можна встановити значення параметрів друкування та розпочати друк (рис. 1.12).

1.png

ЕТИКЕТ ЕЛЕКТРОННОГО ЛИСТУВАННЯ

Етикет (франц. - етикетка, напис) - нормий правила гідної поведінки людей у суспільстві.

Електронна пошта - засіб спілкування людей, тому вона передбачає дотримання відповідних правил увічливості, які відповідають загально­прийнятим нормам людського спілкування:

Окремі правила пов’язані з особливостями спілкування в мережі:

Електронна пошта позбавлена можливості передавати міміку та жести, які під час особистого спілкування виражають ваше ставлення до пред­мета обговорення. Для передавання емоцій в Інтернеті використовують смайлики (англ. smile - посмішка) - послідовності символів, що нагаду­ють обличчя. Наприклад, послідовність символів :-) нагадує обличчя, яке посміхається, а послідовність :-( - сумне обличчя. Правильне використан­ня смайликів додає листу настрою, робить його емоційнішим.

До тексту листа можна вставляти й графічні смайлики. Для цього по­трібно вибрати кнопку Смайлики  або подібну у вікні створення ново­го листа та обрати потрібний з колекції (рис. 1.13).

1.png

ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОГО КОРИСТУВАННЯ ЕЛЕКТРОННОЮ ПОШТОВОЮ СКРИНЬКОЮ

Спілкуючись в Інтернеті, потрібно пам’ятати про можливі небезпеки, що пов’язані з особливостями роботи в мережі. Як і під час пошуку даних в Інтернеті, у ході електронного листування потрібно дбати про захист осо­бистих даних, убезпечення від шкідливих програм і від загрозливого вмісту.

Якщо відправник листа вам невідомий, то ви не можете перевірити правдивість його слів і справжні наміри. Часто листи надсилають з метою

реклами - так званий спам, з намаганням привернути вашу увагу до пев­ної продукції або послуг. Іноді використовують шкідливі програми для автоматичного розсилання листів рекламного характеру або навіть без­глуздого змісту. А тому варто критично ставитися до листів, які можуть надійти від сторонніх осіб.

Під час листування електронною поштою рекомендується дотримувати­ся таких правил:


6. Фізкультхвилинка.

А тепер у нас розминка,

А тепер фізкультхвилинка.

Встали рівно біля парт,

Починаємо наш старт.

Ось зігнули так ручата

Й полетіли, мов качата.

Ніжками затупотіли,

Потім разом всі присіли.

До сонечка потяглися

І у боки так взялися.

Вправо разом нахилились,

Вліво, щоб не помилились.

Руки вниз ми опустили

Й трохи ними потрусили.

Шию трішки розім'яли

І за парти посідали.

А тепер мерщій до справ,

Кожен вченим з нас щоб став.


7. Робота з комп’ютером.

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

1.png

1.png


8. Найважливіше на цьому уроці.

До електронного листа можуть бути вкладені файли із зображеннями, текстами, презентаціями та іншим, що зберігаються на носіях даних ва­шого комп’ютера.

Ознакою вкладених файлів є наявність значка у вигляді скріпки.

На лист, що ви отримали, можна відповісти або переслати його іншим адресатам. Текст листа можна роздрукувати.

Електронна пошта передбачає дотримання правил етикету електронно­го листування.

Спілкуючись в Інтернеті, потрібно пам’ятати про можливі небезпеки, пов’язані з особливостями роботи в мережі, та дотримуватися правил без­печного користування електронною поштовою скринькою.


9. Усвідомлення вивченого матеріалу.

Фронтальне опитування

  1. З якою метою вкладають файли до електронних листів?
  2. Як вкласти до електронного листа файл, який збережено на носії даних вашого комп’ютера?
  3. Як видалити з електронного листа помилково вкладений файл?
  4. Як зберегти на носії даних файл, укладений до електронного листа?
  5. Як відповісти на отриманого листа?
  6. Як переслати отриманого листа іншому адресату?
  7. Як роздрукувати отриманого листа?
  8. Що означають символи Re: та Fw: в темі листа?
  9. У чому полягає етикет електронного листування?
  10. Яких правил безпеки слід дотримуватися під час електронного лис­тування?

10. Закріплення вивченого.

Виконати завдання - на уроці 1, 2, 4, 5, 6.


11. Завдання до уроку.

  1. Надішліть на адресу вашого вчителя інформатики електронного листа з темою Історія рідного краю. Знайдіть в Інтернеті фотогра­фію історичної пам’ятки вашого краю, збережіть її на носії даних вашого комп’ютера та прикріпіть до листа. До тексту листа додайте опис пам’ятки, зображеної на фотографії. Підпишіть листа влас­ним прізвищем.
  2. Перешліть листа, який ви отримали від вашого вчителя інформати­ки, однокласнику. Додайте до листа, що пересилається, ваш підпис і коментарі.
  3. Відкрийте листа, який ви отримали від учителя інформатики. Збе­режіть файл, укладений до листа, на носій даних вашого комп’ютера. Створіть і надішліть відповідь на листа, додайте дату отримання листа, коротку відповідь і ваш підпис.
  4. Назвіть відомі вам правила етикету електронного листування, по­ясніть потребу в їх дотриманні.
  5. Назвіть правила етикету листування, які порушено в такому листі:

ПРИВІТ! МЕНІ ПОТРІБНО ПІДГОТУВАТИ ПОВІДОМЛЕН­НЯ ПРО ІСТОРІЮ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА. ТИ ХВАЛИВСЯ КОЗАКАМИ З ТВОГО РОДУ. НАПИШИ МЕНІ ЇХ ІСТОРІЮ. НАДСИЛАЮ ТОБІ ТРИ ФОТОГРАФІЇ - ПОДИВИСЯ, ДЕ Я ВІД­ПОЧИВАВ. БУВАЙ!

  1. Назвіть відомі вам правила безпеки електронного листування та поясніть ризики, які вимагають їх дотримання.
  2. Назвіть правила безпеки, які порушено в листі з таким змістом:

Добрий день, невідомий друже! До мене випадково потрапив твій лист з розповіддю про можливість поїздки на відпочинок до моря. Мене звуть Іванов Сергій. Я живу в Харкові, навчаюся в 7-му класі школи № 1024, мені 13 років. Я дуже хочу поїхати на море. Гроші для оплати я знайду - мій батько працює начальником відді­лення банку «Новобанк», у нього висока зарплатня. Готовий зустрі­тися з тобою особисто та обговорити деталі поїздки. До зустрічі!


12. Підсумки.

Рефлексія

1.  Під час уроку я

2.  Найбільше мені сподобалося...

3.  На уроках найкраще в мене виходило...

4.  Я мав (-ла) труднощі з...

5.  Я хотів би ще дізнатися про...


13. Домашнє завдання.

  1. Вивчити теоретичний матеріал (підручник п. 1.2)
  2. Вправа 3, 7.
  3. Виконати вправу працюємо з комп’ютером.