Змішане з’єднання провідників.
Мета.
Навчальна. Ввести поняття змішаного з’єднання провідників, навчитися спрощувати електричні схеми складних кіл та розраховувати їх.
Розвиваюча. Розвивати логічне, абстрактне та алгоритмічне мислення.
Виховна. Виховувати культуру оформлення задач на змішане з’єднання провідників.
Тип уроку. Комбінований.
Дидактичні матеріали:
План
Хід уроку
Здати домашню лабораторну роботу №5: Дослідження електричного кола з паралельним з'єднанням провідників".
Перевірка домашнього завдання.
Змішане з’єднання провідників. На практиці досить часто використовують змішане з’єднання провідників, яке є комбінацією послідовних та паралельних з’єднань.
Розрахунки кіл в такому випадку проводять з дотриманням законів послідовного та паралельного з’єднань та закону Ома для ділянки кола.
Щоб розрахувати загальний опір схеми зі змішаним з’єднанням, її спрощують, поступово зменшуючи кількість опорів, до одержання схеми з одним опором.
Задача 50.1. Визначте загальний опір найпростішої ділянки.
Задача 50.2. Два провідники 6 Ом і 8 Ом з’єднані паралельно і приєднані послідовно до двох з’єднаних паралельно провідників з опорами 27 Ом і 9 Ом. Який загальний опір з’єднання?
Задача 50.3. Розрахуйте опір ділянки АВ, якщо опір кожного резистора рівний R.
а) б)
Задача 50.4. Знайти загальний опір ділянки, якщо R1=24 Ом, R2=R3=80 Ом, R4=6 Ом, R5=6,5 Ом, R6=30 Ом, R7=R8=5 Ом.
Підручник: §§ 17-18 - повторити.
Задача 50.7. Розрахуйте опір ділянки АВ, якщо опір кожного резистора рівний R.
а) б) в)
Задача 50.8. Два провідники по 10 Ом з’єднані паралельно і приєднані до двох послідовно з’єднаних провідників з опорами 7 Ом і 13 Ом. Знайти загальний опір з’єднання.
Тестові завдання:
Запитання 50.1.Т. Яка зі схем дозволяє обчислити опір резистора якомога точніше? Амперметр та вольтметр реальні, тобто мають скінченні опори, опір резистора співрозмірний опору вольтметра. Відповідь обґрунтуйте.
в
Запитання 50.2.Т. Як потрібно з’єднати три однакові резистори опором по 4 Ом, щоб отримати ділянку електричного кола з опором 6 Ом?
Запитання 50.3.Т. До джерела напруги підключили три резистори, опори яких однакові. Укажіть схему, у якій через джерело проходить найбільший струм.
Задачі достатнього рівня складності.
Задача 49.1.Д. На рисунку зображена схема з’єднання провідників, де R1= 2 Oм, R2= 3 Oм, R3= 5 Oм. Знайдіть опір усього кола.
Задача 49.2.Д. Обчисліть загальний опір ділянки кола, зображеного на малюнку, якщо R1= 6 Oм, R2= 3 Oм, R3= 5 Oм, R4= 24 Oм.
Задачі високого рівня складності.
Задача 49.1.В. Яку мінімальну кількість резисторів по 20 Ом треба мати, щоб отримати опір 30 Ом?
Задача 49.2.В. Яка мінімальна кількість резисторів з опором 12 кОм знадобиться, щоб замінити один резистор опором 16 кОм? (В. 4)
Задача 49.3.В. Три резистори 4 кОм, 10 кОм і 6 кОм з’єднані паралельно і приєднані до опору 2,064 кОм послідовно. Визначити загальний опір з’єднання.
Розширюємо кругозір. Розв’язування задач на змішане з’єднання провідників методом аналогій. Аналогія - трактується у словнику, як схожість у якому-небудь відношенні між явищами, предметами і поняттями. Використовуючи метод аналогій, можна знайти розв’язок задачі, уникаючи складних математичних перетворень і написання великої кількості рівнянь. Наведемо кілька прикладів таких задач та їх розв’язків.
Творче завдання. Змішане з’єднання. |
Дано чотири однакових резистори. Скільки існує різних варіантів з’єднань всіх чотирьох резисторів. Через кожний резистор має йти струм. Загальний опір у всіх випадках різний. Замалюйте схеми з’єднань та до кожної схеми виконайте розрахунок загального опору. Правильна відповідь |