Published using Google Docs
Урок 12 ІКТ 11
Updated automatically every 5 minutes

Урок 12                                                                        Інформатика 11(ІКТ)


Сортування, пошук і фільтрація даних.


Мета.

Навчальна. Ознайомити з можливістю використання в БД сортування, пошуку, фільтрації даних, навчити здійснювати пошук і заміну.

Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення.

Виховна. Виховувати культуру мовлення.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Учні повинні знати:

Учні повинні уміти:

Матеріали для роботи з учнями:

План

  1. Організація початку уроку
  2. Актуалізація опорних знань.
  3. Мотивація навчальної діяльності.
  4. Вивчення нового матеріалу.
  5. Запитання до уроку.
  6. Домашнє завдання.

Хід уроку


1. Організація початку уроку.


3. Актуалізація опорних знань.

  1. Назвіть основні функції систем керу­вання базами даних.
  2. Які операції з наборами однотипних об’єктів дає змогу виконувати таблич­ний процесор?
  3. Для чого призначені і який формат ма­ють функції для роботи з базою даних у середовищі табличного процесора?
  4. Як у табличному процесорі створюють розширений фільтр?

Тестування “Основи баз даних”


4. Мотивація навчальної діяльності.

Згадаємо табличний процесор. Розглядаючи таблиці як набори однотипних об’єктів, ми застосовували до них такі операції, як фільтрування рядків, сортування, обчислення підсумкових ха­рактеристик для груп об’єктів тощо. Усі ці операції насправді є «рідними» для систем керування реляційними базами даних, звідки вони й були «запозичені» табличним процесором. Сьогод­ні ми розпочнемо знайомство з механізмами обробки даних, реалізованими в СКБД Microsoft Access.


5. Вивчення нового матеріалу.

Вибирання даних з однієї таблиці

Над даними в одній таблиці реляційні СКБД дають змогу ви­конувати майже ті самі операції, що й табличний процесор. Насамперед це сортування, фільтрація, а також пошук і заміна даних. Можна також обчислювати підсумкові характеристики для груп записів, але в Microsoft Access цю функцію реалізу­ють за допомогою засобів, які ми опишемо в наступних розді­лах. Зараз же розглянемо три операції, які виконують в режи­мі введення та редагування даних у таблиці.

Сортування

Сортуванням називають розташування записів таблиці в по­рядку зростання чи спадання значень певного поля. Сортуван­ня, нагадаємо, найчастіше застосовують у випадках, коли:

Щоб відсортувати записи таблиці за зростанням або спаданням значень якогось поля, потрібно встановити курсор у цьому полі та клацнути кнопку {і (Сортування за зростанням) або 51 (Сор­тування за спаданням). На рис. 8.1, а зображено таблицю Уч­ні, відсортовану за зростанням імен в алфавітному порядку, а на рис. 8.1, б — за спаданням дати народження.

Для допитливих.

Згадайте, як у табличному процесорі ми сортували таблицю за значеннями кількох полів: спочатку записи впорядковувалися в порядку зростання чи спадання значень одного поля, а потім кожна група записів з однако­вим значенням цього поля сортувалася за значеннями іншо­го поля. Так само у Microsoft Access таблицю можна відсор­тувати за значеннями кількох суміжних полів, виділивши їх, а потім клацнувши кнопку сортування. Першим полем сортування буде те, яке розташоване лівіше.

Фільтрація

Як і в табличному процесорі, фільтрація в СКБД Microsoft Access дозволяє відобразити тільки ті записи таблиці, що задо­вольняють певну умову. Щоб виконати фільтрацію, слід відк­рити таблицю і клацнути кнопку (Змінити фільтр), що роз­ташована на панелі інструментів у MS Access 2003. У MS Access 2007/2010 аналогічну команду розміщено на стрічці Главная в області Сортировка и фильтр у меню кнопки Дополнительно.

У результаті буде відкрито вікно фільтра (рис. 8.2) з вклад­ками Найти та Или. Можливості цього засобу фільтрації такі самі, як і в розширеного фільтра в Microsoft Excel, але спо­сіб запису умови фільтрації дещо інший. Частини умови, що з’єднані сполучником «і», записують в одному рядку, а з’єд­нані сполучником «або» — на різних вкладках вікна фільт­ра. Наприклад, на рис. 8.2 зображено дві вкладки одного вікна фільтра, що реалізують, разом узяті, таку умову: учні, що вчаться в 10А класі або вчаться в 11Б класі і народили ся після 1.01.1996.

Коли умову фільтрації введено, слід натиснути кнопку  Применить фильтр, і фільтр почне діяти. Так, на рис. 8.3 пока­зано результат застосування до таблиці Учні умов фільтрації, зображених на рис. 8.2. Щоб побачити таблицю у початковому вигляді, цю кнопку потрібно відтиснути.

В умовах фільтрації можна використовувати символи підстано­вки. Наприклад, якщо ввести в поле клас вікна фільтра таб­лиці Учні текст 11*, то буде відображено відомості про учнів усіх одинадцятих класів — як НА, так і 11Б.

Щоб очистити умову фільтрації, потрібно клацнути вікно фільт­ра правою кнопкою миші і в меню, що з’явиться, вибрати ко­манду Очистить бланк. За допомогою команди Удалить вкладку можна видалити лише поточну вкладу вікна фільтра, тобто час­тину умови, з’єднану з іншими частинами сполучником «або».

Найпростіший тип фільтра — це фільтр за виділеним. Під час його застосування значення в клітинці, де встановлено курсор, вважається значенням-зразком, а поле, де встановлено кур­сор, — полем фільтрації. У результаті фільтрації відображаються ті записи, які містять у полі фільтрації таке саме зна- чення-зразок або подібне до нього.

Цей фільтр у MS Access 2003 і MS Access 2007/2010 застосову­ють дещо по-різному.

MS Access 2003

Для того, щоб застосувати фільтр за виділеним, досить клацну­ти кнопку. Буде відображено всі записи, що містять в полі фільтрації значення-зразок. Можна взяти за зразок значення з кількох полів, виділивши суміжні клітинки таблиці за допомо­гою табличного курсору.

MS Access 2007/2010

Припустимо, у певній клітинці міститься значення-зразок, а вам потрібно відобразити записи, які в тому ж полі містять таке саме значення або значення, більші чи менші за нього, такі, що включа­ють значення-зразок тощо. Тоді слід установити курсор на значен­ня-зразок і з меню кнопки Выделение вибрати один зі спосо­бів порівняння шуканого значення зі значенням-зразком (рис. 8.4).

Пошук і заміна

Засіб автоматизованого пошуку та заміни даних у Microsoft Access дуже подібний до аналогічного засобу табличного проце­сора Microsoft Excel. Його відкривають натисканням клавіш Ctr+F (пошук) чи Ctrl+H (заміна). Використовуючи елементи ке­рування зображеного на рис. 8.5 вікна Поиск и замена, ви можете шукати значення всього поля або його частини, з урахуванням регістра літер або без, в окремому полі або в усій таблиці тощо.

Завдання 8.1

За допомогою фільтрації відобразіть відомості про всіх учнів 10А класу і тих учнів 11Б класу, які народилися після 1.01.1996. Спочатку сформулюйте умову фільтрації, якій має відповідати окремий учень.


6. Завдання для самостійного виконання.

За допомогою фільтрації відобразіть відомості лише про тих учителів, які мають паспорт серії СО та викладають фізику або математику.


7. Питання для роздумів.

Чому можливості вибирання даних у СКБД потужніші, ніж у табличному процесорі?


8. Висновки.


9. Домашнє завдання.

  1. Вивчити теоретичний матеріал.
  2. Виконати завдання.