Як мотивувати дитину до навчання після канікул.

Зовсім скоро пролунає шкільний дзвінок, але чи готова ваша дитина до наступного навчального року з контрольними роботами, творами, іспитами? Після довгого, неквапливого літа деякі діти потребують додаткового стимулу, щоб знову захотіти піти до школи, передчуваючи щось нове і цікаве. Ви можете заохотити дитину і зробити це у цікавій формі! Скористайтеся наступними десятьма мотиваційними порадами щодо навчання учнів, і ви неодмінно надихнете дитину на нові звершення.

Зміни в режимі дня
Якщо ви в літні канікули дозволяєте дитині спати стільки, скільки йому хочеться, то в серпні варто поступово пересувати підйом ближче до того часу, в який він зазвичай встає в дні навчання. Приблизно за три тижні до 1 вересня почніть щодня будити своє чадо на 10-15 хвилин раніше, ніж напередодні.
При цьому постарайтеся зробити так, щоб момент пробудження викликав у дитини виключно позитивні емоції. Цього можна домогтися за допомогою якого-небудь корисного ласощі, даного йому ще в ліжку, чи обіцянки цікавої гри, яка його чекає, як тільки він встане і поснідає. Природньо, вам теж доведеться вставати разом з дитиною, навіть якщо у вас відпустка, інакше ваше чадо буде ображатися на те, що ви, розбудивши його в несусвітню рань, відправляєтеся назад в ліжко.
До того ж у серпні не варто дозволяти дитині лягати спати надто пізно. Зведіть до мінімуму вечірні ігри, опівнічні посиденьки з дорослими, читання в ліжку, а щоб він не бунтував, поступите так само, як і з ранковим підйомом – щодня ненав’язливо укладайте його трохи раніше, ніж напередодні.

Щоденні заняття
Якщо ви протягом двох перших місяців канікул дозволяли своїй дитині відпочивати і не займатися позакласними завданнями, то в серпні варто б було виділити 2-3 години на день або для повторення пройденого в минулому навчальному році матеріалу (написання диктантів, вирішення завдань і т.п.) , або для виконання того, що йому задали на літо.
Бажано, щоб заняття проходили в ранкові години, відразу після сніданку, в цьому випадку 1 вересня дитина без проблем увійде в робочий ритм і не буде відчувати себе так, як ніби потрапив «з балу на корабель». Ранок у нього знову стане асоціюватися з навчанням, тому нервова система не зазнає стандартного для початку навчального року стресу.
Якщо ж вашій дитині належить вчитися в другу зміну, то заняття краще розбити на 2 етапи – більш складну частину перенести на післяобідній час, а, наприклад, позакласне читання поставити на ранок. Це задасть потрібний темп, адже потім вашому чаду в першій половині дня треба буде робити уроки – як правило, ввечері сил на це у школярів вже не вистачає.

Спілкування з однокласниками
У тому випадку, якщо ваша дитина проводить серпень у місті, то запропонуйте йому здзвонитися з однокласниками і зустрітися з ними. Швидше за все, він нудьгував по тим, з ким дружить у школі, навіть якщо і не усвідомлював цього повною мірою. Тому спілкування зі шкільними друзями викличе бажання швидше почати навчальний рік і посприяє комфортному входженню в робочий ритм.
Якщо ж ваше чадо серпень проводить не вдома, а з вами на дачі або на морі, то частіше запитуйте його про шкільних друзів, нагадуйте йому про них, це підштовхне його прагнення знову опинитися в суспільстві цих дітей, і відповідно 1 вересня вже не буде викликати негативних емоцій.

Купівля шкільного приладдя

Налаштувати школяра на потрібний лад допоможе і спільне придбання всього того, що йому знадобиться протягом навчального року. Не займайтеся покупками самостійно, візьміть своє чадо з собою, нехай він сам вибере собі зошити з сподобалися йому малюнками, канцелярські товари, рюкзак, підручники та дидактичні матеріали.
Включення дитини в процес підготовки до навчального року покаже йому, що ви вважаєте його дорослим і самостійним. Відповідно, він буде пишатися своїм вибором необхідного приладдя і стане прагнути до школи, щоб похвалитися перед однокласниками тим, що сам вибрав.
До речі, якщо в школі, в якій навчається ваша дитина, немає заборон на кольорові зошити з різноманітними малюнками на обкладинках, то не варто нав’язувати йому спокійні монохромні забарвлення. Не будьте консервативні – сучасні діти ставляться до красивого шкільного приладдя, як до показника статусу, вони ними міряються, тому не позбавляйте чадо цього задоволення.
Однак при цьому відмовитися від зошитів і пеналів з героями мультфільмів і з іншими барвистими зображеннями навіть не можна, а потрібно в тому випадку, якщо ваша дитина – першокласник. Будь строкаті деталі стануть відволікати його від навчання, тому чим простіше буде все, що ви купите, тим краще.

Проведіть «аукціон». Придбайте найпотрібніше шкільне приладдя: барвисті ручки, олівці, яскраві та незвичайні пенали, зошити з малюнками відомих і популярних серед дітей мультфільмів. Запросіть однокласників вашої дитини на ігровий «аукціон», на якому діти, використовуючи іграшкові гроші, зможуть брати участь в торгах і купувати ті речі , які найбільше сподобалися, щоб потім наповнити ними свій шкільний рюкзак.

Останній тиждень серпня
Повернемося до психологічної та фізичної реорганізації дитини перед школою. За тиждень до 1 вересня варто взагалі повністю перевести його на той режим, якого він буде дотримуватися протягом навчального року. Не вважайте, що так ви позбавляєте своє чадо останніх канікулярних днів – строгий розпорядок в результаті послужить добру службу і вашому школяреві, і вам самим.
Якщо ж ваша дитина до останнього літнього дня житиме без розпорядку і займатися тим, чим йому хочеться, ви навряд чи зможете вимагати від нього повної віддачі і успіхів у навчанні, поки він не увійде в потрібний ритм і не перебудується на навчальний рік. Так що забудьте про жалість, а своєму чаду нагадайте, що навчання – це його робота, яку треба робити добре, а тому до неї потрібно готуватися заздалегідь.

1 вересня – сімейне свято
Для того щоб звести до мінімуму всі негативні емоції, пов’язані з поверненням до суворого розпорядку навчального року, заздалегідь оголосіть 1 вересня святковим днем. Придумайте разом з дитиною, як ви відзначите цю подію. Якщо є така можливість, то після школи сходіть всією родиною в кафе або в парк розваг.
Ну, а якщо ви з якихось причин не можете днем ​​приділити увагу своїй дитині, то хоча б ввечері влаштуйте урочиста вечеря з тими стравами та солодощами, які він любить. Не забудьте приготувати невеликий (або дорогий – все залежить від ваших доходів) сюрприз-подарунок, про який натякніть своєму чаду заздалегідь, а вручите тоді, коли за столом збереться вся родина.
До речі, відмінним подарунком школяреві на 1 вересня може стати планшет. Зараз багато шкіл поступово переходять на електронні підручники, та й носити один гаджет легше, ніж купу книг, так що ваш презент виявиться не тільки приємним, але і корисним. Необов’язково вибирати дорогу і супермодну модель, головне, щоб девайс мав багато функцій і стильно виглядав.

Просто запитайте! Запитайте у дитини, що її може захопити і зацікавити, а також про існуючі, на її погляд, перешкоди. Будьте готові приділити достатньо часу, щоб дійсно вислухати її до кінця. Нехай дитина розповість, що в школі приваблює найбільше та викликає особливий інтерес. Зверніть на це увагу.
Інтегруйте в життя дитини поп-культуру. Ознайомтеся з майбутньою навчальною програмою вашої дитини, рекомендованим списком літератури, який потрібно прочитати, цікавими темами, що будуть вивчати на уроках. Дізнайтеся: можливо, деякі художні твори були адаптовані кінематографами або шкільні предмети представлені в програмах на телебаченні (наприклад, ви можете подивитися науково-популярну передачу «Руйнівники легенд»). Придумайте розваги, як доповнення, до основного навчання дитини.
Відображайте діалог. Використовуйте спеціальну білу дошку або панель вашого холодильника, щоб поставити дитині запитання чи записати підбадьорливе і надихаюче висловлювання про перший тиждень нового навчального року. Напишіть, наприклад, так: «Ти познайомишся з новими однокласниками!» або запитайте його: «Хвилюєшся, що у тебе буде новий учитель?». У будь-який час ваша дитина може підійти до цієї дошки або панелі та написати відповідь, висловивши свої почуття, побоювання та хвилювання.
Інтер'єр дитячої кімнати. Нові образи стимулюють дітей, так чому б вам не оновити оформлення кімнати вашого учня? Змініть дизайн кімнати,переставте меблі та прикрасьте робоче місце пізнавальними наклейками на стіні, новим календарем або журнальним плакатом з його улюбленими музикантами.
Сприяйте позитивному настрою. Згадайте про шкільні досягнення дитини в минулому навчальному році: високі оцінки, призи на конкурсах або медалі за перемогу на спортивних змаганнях. Сконцентруйте свою увагу на її попередніх досягненнях, щоб пробудити бажання досягти успіху в новому навчальному році.
Дослідіть актуальні проблеми. Поговоріть з дитиною про нинішній стан школи. Наприклад, запитайте: «Кажуть, пропонують зменшити порції в їдальні та вилучити деякі продукти з меню?.. Чи вистачає у вас комп'ютерів?.. Яке освітлення у вашому класі?». Попросіть дитину висловити свою думку на різні нагальні проблеми, не лише особисті, а й ті, які стосуються школи. Бажано, щоб їй не захотілося залишитися осторонь, а взяти участь у позаурочних заходах і посильно допомогти школі.
Створіть «дерево досягнень». Придумайте «дерево досягнень», на яке ви зможете прикріплювати і демонструвати досягнення своєї дитини. Намалюйте на аркуші ватману дерево з численними коричневими гілками і виріжте жменьку «листя» з кольорового зеленого паперу. Кожного разу, коли дитина буде відчувати, що в процесі навчання вона чогось досягла, наприклад, успішно виступила на репетиції чи змогла вирішити складну геометричну задачу, вона може записати це на листочок і прикріпити на дерево. До кінця першого семестру його дерево буде схоже на вражаючу густу, пишну крону!


Ознайомтеся з територією школи. Якщо ваша дитина переходить у нову школу, відвідайте її влітку кілька разів. Прогуляйтеся спортивним майданчиком, на задньому дворі, подивіться, де що розташовано, увійдіть всередину будівлі (якщо вона буде відкрита) та пройдіться коридорами, загляньте в класи. Знайомство зі школою буде надзвичайно корисним і допоможе дитині трохи адаптуватися до нового середовища.
Будьте спокійні. Перед початком нового навчального року скажіть своїй дитині такі напутні слова: «Намагайся кожен день дізнаватися щось нове! І пам'ятай: кожен твій день неповторний!».

У завершенні статті дозвольте дати вам ще одна пораду: пояснюйте дитині всі свої рішення і дії, пов’язані з його перекладом на більш суворий розпорядок. Фрази «так треба», «тобі потрібно», «це необхідно для твого ж блага» без докладної мотивування викликають тільки образу і відторгнення. Тому не полінуйтеся щораз розповідати своєму школяреві, з якої причини ви укладаєте його спати раніше, ніж він награється, і піднімаєте тоді, коли він мріє ще поспати. І не забувайте супроводжувати свої висловлювання обіцянкою чогось приємного або, принаймні, того, що протягом усього навчального року вашому чаду буде легше вчитися.

Існує безліч способів пробудити у вашої дитини зворушливе передчуття нового навчального року. Ці поради – лише тільки початок!