19.5.2019 

Konečně jsem si našel čas na instalaci kaktusů ze zimovacích beden do parapetů skleníku v Rychnově. Odpoledne nestačilo, ale ze ⅔ hotovo.

18.5.2019 

Po deseti dnech studeného a chválabohu deštivého počasí se vrátilo jaro a teploty atakují 25 stupňů. Zalil jsem kaktusy v Týništi.

8.5.2019 

Ranní mrazíky jsou snad za náma a tak jsem na letní stanoviště v týništi umístil rostliny, které jsou celoročně bez krytu. (agáve, cereusy, opuncie…)

7.5.2019 

Nové podmínky zimování - světlá garáž s teplotami mezi 5 až 7 stupni - sice oddálilo kvetení, zato se příjemně podepsalo na ochotě vykvést u Echinomastusů. Jsem moc potěšen, že mi po 16-letém pěstování konečně poprvé vykvetl, a to hned ve dvou exemplářích, Echinomastus mariposensis z Quatro Cienagas,  PP 399,  které jsem zakoupil jako na pasakáně naroubované (3) rostlinky  v Chrudimi v roce 2003! Květy jsou maličké, nenápadné, ale ta radost, kterou mi způsobily, je nebetyčná!

1.5.2019 

Po celý duben v podstatě nepršelo, až předposlední  dubnový den přinesl vytrvalý déšť. Včera a dnes jsem využil nachytané dešťovky k zalití všech rostlin.

22.4.2019 

Takřka letní počasí - první zálivka rostlin a také přesazování semenáčků.

18.4.2019 

Jarní počasí vyhnalo teploty těsně pod dvacet stupňů, a tak jsem provedl prvé  ovlažení vodou i u kaktusů v luftovníku (převážně lobivie, sulky, echinofosulokaktusy a echinocereusy). Barvy těl a trnů se krásně rozsvítily, rostlinky vizuálně ožily. Sezóna začíná…

16.4.2019 

V noci sice klesají teploty k nule nebo dokonce mírně pod ní, přes den ale sluníčko skleník prohřeje. Seznámil jsem tedy letos poprvé kaktusy v Rychnově s vodou - mírně je pokropil bez toho aby namokl substrát. Více vody dostaly jen zimovzdorné.

13.4.2019 

Byl zaktualizován seznam přebytků semenáčku i dospělých rostlin kaktusů a seznam sukulentů. Další upřesnění (rozšíření o nové druhy) bude následovat po dokončení revize evidence. Odhadem koncem dubna/začátkem května.

Navajoe po přestěhování na letní stanoviště už začínají nasazovat na květ.

11.4.2019 

Terénní úpravy dokončeny. Kaktusy dostěhovány do skleníku v Rychnově. V další etapě mne čeká jejich naaranžování na pěstebních stolech. Stěhování jsem letos spojil s revizí evidence a obměnou jmenovek, což je věc časově náročná a klade vysoké nároky na trpělivost.

Odměnou je první letošní květ - Turbinicarpus schmiedickeanus a násada pupenů na řadě rostlin. (Echinomastusy, pediocactusy, Ancistrocactusy a další.

Turbinicarpus schmiedickeanus - první jarní květ.

Pohled do skleníku po přestěhování ze zimování.

30.3.2019 

Terénní úpravy kolem lufťáku a postupné stěhování rostlin na letní stanoviště je v plném proudu.

23.3.2019 

Jaro se blíží, začínám stěhovat rostliny na letní stanoviště. Část rostlin zůstane v Týništi v lufťáku, většina ale bude stále v Rychnově.

13.1.2019 

Výběr nejhezčích fotografií kaktusů za uplynulý rok 2018 si můžete prohlédnout na tomto odkazu?  https://photos.app.goo.gl/Zzy9tgnUAohbcwEy8

8.1.2019 

Zatímco kaktusy na zimním stanovišti v garáži odpočívají v suchu, zimovzdorné kaktusy ve venkovní výsadbě se potýkají se sněhovou nadílkou.

5.1.2019 

Zaktualizoval jsem seznam přebytků rostlin.

2.12.2018 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce listopadu 2018 ( 30 fotek).

Listopad je pro pěstitele smutný měsíc. Rostliny jsou přestěhovány na zimní stanoviště, odpočívají, většinou v teplotních a světelných podmínkách nelákajících k dlouhodobějšímu “kochání se”. Ale na druhou stranu je ideální čas věnovat se objednávkám semen, vzděláváním se, rokováním na diskuzních fórech - osobně mám nejradši diskuzní fórum KK Plzeň.

Přístup k fotkám naleznete pod ikonkou na první straně “jimikaktusy.cz”\Kaktusovou sbírku můžete sledovat i přes Google+

Je možné použít i tento odkaz: https://photos.app.goo.gl/qunjRNP7e77P3EsU7

1.12.2018 

Konečně vybyl čas dokončit zaizolování garáže a uspořádat bedničky s kaktusy tak, aby měl co největší počet rostlin přístup ke světlu. Přitápění zajišťuje elektrický přímotop s ventilátorem a termostatem Hecht 3422. Minimální nastavená teplota na zemi je cca 5 stupňů celsia.

5.11.2018 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce října 2018 ( 41 fotek).

Říjen můžeme letos směle nazvat měsícem Ariokarpusů.

Přístup k fotkám naleznete pod ikonkou na první straně “jimikaktusy.cz”\Kaktusovou sbírku můžete sledovat i přes Google+

Je možné použít i tento odkaz: https://photos.app.goo.gl/xJcdkGuaGLxf5piUA

1.11.2018 

Poslední bedničky kaktusů doputovaly ze skleníku v Rychnově na zimoviště do Týniště. Definitivní uspořádání bedniček s rostlinami v souladu s jejich požadavky dá ještě trochu práce.

29.10.2018 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce září 2018 ( 135 fotek).

Přístup k fotkám naleznete pod ikonkou na první straně “jimikaktusy.cz”\Kaktusovou sbírku můžete sledovat i přes Google+

Je možné použít i tento odkaz: https://photos.app.goo.gl/mkADsNJMoaQubCPt9

28.10.2018 

Byla zaktualizovaná nabídka přebytků rostlin. Nabídka je rozdělená na 3 části: semenáčky a odnože kaktusů, dospělé (sbírkové) kaktusy a nabídku sukulentů.

27.10.2018 

Stále kvetou Ariocarpusy. Pro eliminace nebezpečí zahnití rostlin je potřeba do zaschnutí květů rostliny držet v teplém prostředí. Což může býti významnou zkouškou tolerance našich drahých poloviček.

26.10.2018 

Průběžně pokračuje stěhování kaktusů na zimní stanoviště.

7.10.2018 

I když ve skleníku je stále se na co dívat, je potřeba pomalu myslet na zimování. V letošním roce chystám nový zimovací prostor v nepoužívané garáži se světlíkem. První zima bude o sbírání zkušeností a jen doufám, že ty nebudou vykoupeny zbytečnými ztrátami.

4.10.2018 

Nevypadá to, že by říjen nepokračoval ve vyjetých kolejích rekordně teplého počasí tohoto roku. Ale rostlinám slunečné počasí s nižšími nočními teplotami svědčí. Krásně vytrňují. A nesmím zapomenout na ariokarpusy. Nastal čas jejich kvetení.

29.9.2018 

Zamykání kaktusářské sezóny v Chrudimi. Tento svátek všech kaktusářů asi není třeba blíže představovat. Účast každého právodatného kaktusáře je takřka povinností. Nádherné počasí babího léta, nádherné rostliny, spousta stejně postižených lidí, příjemně prožité sobotní dopoledne. To jsou ty důvody proč se tam budu zase za rok těšit. A samozřejmě jsem se nevrátil s prázdnou - viz foto.

25.9.2018 

Při prohlídce kaktusů mne potěšily Echinomastusy - konkrétně fešáci E. mariposensis, kteří si ke svému bílému okrajovému otrnění pořídili výrazné černé středové trny. Radost pohledět.

Echinomastus mariposensis, SB542

24.9.2018 

Po víkendovém povětří jsem jel do Rychnova s malou dušičkou, jestli najdu skleník na svém místě. Naštěstí byl v našem kraji vítr daleko slabší než předpokládali naší meteověšťci. Ale pro jistotu  jsem uzavřel zadní stěnu skleníku. Podzim je zde!

23.9.2018 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce srpna 2018 ( 58 fotek).

Přístup k fotkám naleznete pod ikonkou na první straně “jimikaktusy.cz”\Kaktusovou sbírku můžete sledovat i přes Google+

Je možné použít i tento odkaz:https://photos.app.goo.gl/ymcxMEqN5zKghFPw9

16.9.2018 

Příjemné počasí nám prodlužuje léto hluboko do září a kaktusům to očividně svědčí. Přirůstají krásně barevné trny, rostliny se po předchozí zálivce dostávají do kondice. Dnešního slunného dne jsem využil k aplikaci přípravku Actara v poslední letošní zálivce celé sbírky.

7.9.2018 

Podzimní kvetení nabírá na obrátkách - kvete hlavně Mexiko: např. atrofyta, koryfanty, telokaktusy, hamatokaktusy,  gymnokaktusy  a objevují se první květy Ariocarpusů. Z jižní větve kvetou matukány.

Thelocactus bolensis

6.9.2018 

Při prohlídce sluncem doslova upálených semenáčků Turbinicarpus schmiedickeanus jsem přišel na to, že některé nejsou úplně mrtvé, ale že je sežehlá jen nadzemní část po kořenový krček a kořen je ještě živý. Jsem zvědav jestli budou mít sílu zregenerovat a vytvořit novou nadzemní část.

 

4.9.2018 

Podstatně příznivější počasí, stále teplotně nadprůměrné, ale příjemné pro člověka i pro rostliny umožňuje zvýšit intenzitu zálivky u rostlin kde je žádoucí větší přírůst. Zalil jsem všechny semenáčky , mladé rostliny, roubovance a v průběhu roku extrémně dehydrované jedince.

29.8.2018 

Květy Coryphantha elephantidens a sympatické vytrňování rostlin nesměle naznačují, že podzim se plíživě blíží!

Po včerejší zálivce jsem provedl veskrze preventivní postřik fungicidem Horizon zejména u rostlin mimo skleník. Nedávno jsem totiž objevil jeden semenáček Echinocereus coccineus se zaschlým zčernalým vegetačním vrcholem a nehodlám riskovat loňskou anabázi s napadením “černou středovou hnilobou”.

Coryphantha elephantidens

Více než uspokojivě vytrňující skupinka Lobivia lateritia

28.8.2018 

Po šílených vedrech přišlo konečně uplynulý pátek ochlazení a také toužebně očekávaný déšť. Teploty poskakují kolem příjemných 25 stupňů a v noci se citelněji ochladilo. Ideální doba dopřát rostlinám zálivku. Zalil jsem veškeré své rostlinstvo, v intenzitě kterou mi dovolilo množství nachytané děšťovky = 1 sud.

Kouzelný květ matukány s kapkami vody po provedené zálivce. Odměna kaktusáře za nelehký rok.

18.8.2018 

Úmorné tropické počasí nebere konce. Dešťová voda dávno došla. Dneska se mi zželelo sluncem a suchem ztrápených rostlin a provedl jsem”osvěžující zálivku, či spíše postřik” všech rostlin ve skleníku. Více vody dostaly jen rostliny pod parapetem - semenáčky a marodi vzpamatovávájící se z popálenin.

Skupina lučních koryfant, vděčných to rostlin, věkem vyzrávajících do neokázalé krásy.

13.8.2018 

Když se kaktus rozhodne že vykvete, tak ho nic nezastaví. Názorný příklad vidíte na následující fotce, kde se ze samovýsevu vzniklá Echinopsis werdermanii snaží protlačit své poupě ke světlu mezi květináči a tělem sloupovitého oreocereusu. Ovšem platí i opak. Když se některý druh rozhodne že nevykvete, nepřinutíte ho k tomu žádným kouzlem a Vám nezbývá  jen pokorně čekat.

7.8.2018 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce července 2018 (35 fotek).

Přístup k fotkám naleznete pod ikonkou na první straně “jimikaktusy.cz”\Kaktusovou sbírku můžete sledovat i přes Google+

Je možné použít i tento odkaz:https://photos.app.goo.gl/SrRqVcVoVWXoRAbg6

Puna mandragora.

6.8.2018 

Prohlídka skleníku. Vybrané sluncem poškozené rostliny jako např. rebucie, sulkorebucie, ale i semenáčky mexické putovaly pod parapet.

Sluncem poškozené mexické semenáčky.

5.8.2018 

Včera napršel plný sud. Rostliny ve skleníku ale i ve venkovní kultuře (!) vykazují nové známky popálení. Včetně mexických rostlin!

Bez ohledu na vedra jsem pozdě večer provedl zalití rostlin ve všech pěstebních zařízeních. Myslím, že jim to neublíží více než další mučení vedry a suchem. (i když je to dost proti mým zde uváděným zásadám). Vycházím z toho, že substrát je tak vyprahlý, že dlouho mokrý nezůstane a vysoká teplota vlhkého substrátu tak kořenům neublíží. Padl celý sud.

Na echinoffosullocactusech je vidět boční popálení z posledních dnů.

4.8.2018 

Dnes v pozdně odpoledních hodinách přišel toužebně očekávaný déšť. Vzhledem ke stavu rostlin ve venkovním lufťáku jsem porušil zásadu nepoužívat přímý dešť jako zálivku (viz výskyt černé hniloby v loňském roce) a nechal rostliny projít intenzívním lijákem. Mnohé už mají namále, zvláště když kvetou. Silně taky trpí horské rostliny a hlavně rebucie slunce s vysokými teplotami doslova zabíjí. Postupně putují s různým stupněm popálení pod parapet.

Kombinací slunce, veder a kvetení doslova zdecimovaná “nezničitelná” Echinopsis calorubra. Porovnejte s titulní fotkou na Google+ z alba Kaktusy 2018_06.

29.7.2018 

Večer po “zchladnutí” vzduchu i rostlin jsem použil poslední zbytek dešťové vody na pokropení kaktusů.

Kaktusy po osvěžovací zálivce.

Začínají se objevovat popálení rostlin. Úplně byly například sežehnuté několikaleté cca 1 cm semenáčky Turbinicarpus schmiedeckeanus. Myslel jsem, že jsou jako obvykle ve vedrech jen zatažené do substrátu.

Dlouhotrvajícími vysokými teplotami "uvařené" semenáčky Turbinicarpus schmiedeckianus

26.7.2018 

Dnes jsem provedl další opatření proti přehřívání karbonátovníku, které jsem měl udělat už dávno - odstranil jsem čelo aby mohl vzduch volně proudit tunelem.

Polykarbonátovník s odstraněným čelem pro umožnění proudění čerstvého vzduchu.

25.7.2018 

Šílená vedra dávají kaktusům zabrat. Všechny zbylé sulkorebucie, které jsem ještě mučil ve skleníku jsem vynesl do venkovní kultury. Přestanou se vařit a bude jim lépe.

Večer po zchladnutí vzduchu i rostlin jsem pokropil kaktusy. Zdůrazňuji že pokropil - voda neprovlhčila kořenový bal, jen ovlažila těla.

Dnes jsem se konečně donutil zasadit v květnu zakoupené rostliny. Nejedná se o žádný pěstitelský trik, ale jen o důsledek mé lenosti. Ale mělo to něco do sebe. Část zakoupených semenáčků nebyla v době koupě v nejlepší kondici, co se kořenů týče. Za ty dva měsíce většina rostlin vytvořila zdravé čekací kořeny, které jim jak doufám, umožní dohnat ztrátu části vegetačního období.

Oreocereus trollii a Parodia maassii. Nové parádní přírůstky sbírky.

Květ kytičky Echinocereus klapperi patří k mým velmi oblíbeným.

22.7.2018 

Aktualizoval jsem seznam přebytků rostlin - viz odkaz na úvodní straně jimikaktusy.cz

Nádherně vytrněný a žlutě kvetoucí Hamatocactus hamatacanthus v. dawisii.

Provedl jsem druhé ošetření semenáčků Vertimecem.

21.7.2018 

Vandalové se nenacházejí pouze mezi lidmi ale i v říši živočišné. Už podruhé se letos stalo, že ve venkovních truhlících (viz foto z 16.7.) nějaký nezvedenec vyhrabal díry a otrněné rostliny nebyly žádnou překážkou. Mám v podezření  kunu, která u nás bydlí nebo zatím neidentifikovaný ptačí druh.  V truhlících se objevují mravenci, je možné že vyhrabávají jejich hnízda. Každopádně z toho moc nadšený nejsem.

Rozhrabaná venkovní výsadba echinocereusů.

16.7.2018 

Léto znamená nástup svilušky. Provedl jsem postřik semenáčků a rostlin náchylných k napadení (koryfanty, lofofory, strombocactusy…) přípravkem Vertimec.

Vloni na astrophythum capricorne roubovaná odnož Pelecyphora (encephalocarpus) strobiliformis. Kvete ještě v juvenilním otrnění.

14.7.2018 

Využil jsem deštivého počasí a dostatku vody v sudu k zalití takřka všech rostlin ve sbírce. Venkovní výsadby v kamenných truhlících nezalévám, to nechávám přírodě.

Zimovzdorné echinocereusy celoročně vysázené ve venkovním kontejneru.

Delospermy, trichocereusy, echinopsy a pár dalších ve venkovní kultuře.

6.7.2018 

Až dnes, uvědomuji si že dost pozdě, jsem našel čas na roubování. Narouboval jsem to co ztratilo kořeny (hlavně echinomastusy) a dále žádané rostliny z matek - mam. herrerae, mam. theresae, strombocactus disciformis a pár dalších. Celkem něco přes 30 kytiček. Podnoží se staly převážně astrophythum capricorne a ferocactus glaucescens.

Provedl jsem osvěžující zálivku (nízké intenzity) ve skleníku u všech rostlin a řádně zalil semenáčky roubovance a mladé rostliny.

5.7.2018 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce června 2018 (78 fotek).

Je možné použít i tento odkaz: https://photos.app.goo.gl/eF2neX9ERaJ7Z2ScA

Echinopsis calorubra - pro mne rostlina disponující nejkrásnější barvou květů z echinopsovitých.

1.7.2018 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce května 2018 (99 fotek).

Je možné použít i tento odkaz: https://photos.app.goo.gl/4XJaRq8CzgpBWFFv9

Echinocereus ctenoides (pectinatus v. wenigerii), superkvěty v rodě echinocereusů.

26.6. 2018 

Plný sud vody a ústup vysokých teplot umožnil další zálivku rostlin. Kvetly Matukány a nyní Neoloydie. Rostliny začínají hezky vytrňovat.

Echinocereus lindsayi - klenot mezi echinocereusy, který nepatří k těm rostlinám, jež by vždy spolehlivě vykvetly.

Matucana roseoalba - něžná růžová barva v kombinaci s typickým “matukánovitým” květem je kouzelná.

11.6. 2018 

Dusna a teploty atakující 30 stupňů neustávají, nicméně konečně přes víkend zapršelo i v Rychnově. Sud byl naplněn dešťovou vodou a meteorologové slibují přechodné snížení teplot. Vhodná doba pro zálivku dnes byla využita!

Rostliny si už asi zvykly na prudké sluneční světlo a další spáleniny se  posledních 10 dní neobjevily. Zato se otevírají stále nové květy.

31.5. 2018 

Od posledního slušného deště uplynulo právě 14 dní. Teplo jako v červenci. Nevídané.

     Ve skleníku se na rostlinách ukazují nové popáleniny. Rostliny v lufťáku to přežívají nejlépe. Vrchní makrolonový kryt nesundávám, popálenin je nejméně. Rostliny ve volné kultuře se popálily při přechodu ze zimování, po navyknutí na nové prostředí už jsou srovnané.

     Skepsi z počasí pomáhají vyrovnávat květy, kterých neustále přibývá. Vlivem různorodých podmínek umístění sbírky  v Rychnově to není tak hromadný fenomen jako ve skleníku v Lanškrouně, přesto se je na co dívat.

30.5. 2018 

Vloni pokusně osázený truhlík venkovní kultury začíná přinášet ovoce. Přesněji řečeno první květy.

17.5. 2018 

Po šíleně suchém, slunném letním intermezzu, přišel včera toužebně očekávaný déletrvající déšť. Předchozí přeháňky sotva stačily dotéci do sudu na dešťovku a daly se použít jen k drobnému osvěžení nejvíce strádajících  rostlin a zálivce semenáčků. Tentokrát byl sud vrchovatě naplněn. Toho jsem dnes využil k důkladné zálivce všech rostlin ve sbírce. Myslím, že to přivítaly. Bylo už tak minutu po dvanácté. Mnoho rostlin to odneslo popálením. Nový skleník, nové problémy…

     Pozitivní je, že kaktusy začínají kvést, posuďte sami:

8.5. 2018 

Prodloužený víkend jsem využil k dalšímu přerovnávání kaktusů ve skleníku. Je to nekonečný příběh. Zdá se, že takřka všechny sbírkové rostliny se podaří umístit do alespoň ucházejících podmínek. Skleník je přece jen podstatně menší než ten původní a rostlin je stále dost a dost.

Semenáčky a na slunce méně náročné druhy budou odsouzeny k pobytu ve spodním patře parapetů.

Tento nástup jara, vlastně přímo léta, se mi jeví poněkud nešťastným. Velmi vysoké teploty, nedostatek srážek. Trpí celá příroda, kaktusy nevyjímaje.  Došlo k popálení celé řady rostlin, snažím se o individuální přistínění  nebo postižené jedince umísťuji mimo přímé slunce pod parapet. Neprší a sud s dešťovou vodou je prázdný. Abych zabránil dalšímu zhoršování stavu rostlin, byl jsem nucen zalít celý skleník místní tvrdou vodou z vodovodního řadu.

Přistíněný telokaktus s viditelným popálením, které vzniklo včera během dopoledne.

Abych nebyl jen pesimistický. Začaly kvést mimo jiné i echinomastusy:

Echinomastus intertextus, SB421. Blizna je takřka bílá nebo narůžovělá.

 

Jiné formy např. Echinomastus intertextus Kal 65, mají bliznu fialověrůžovou (fuchsiovou):

Echinomastus mapimiensis (unguispinus) - 5 rostlin vpravo. Vlevo E. unguispinus v. laui, SS213a.

7.5.2018 

Při prohlídce rostlin jsem objevil na semenáčcích koryfant ohnisko napadení sviluškou. Večer jsem provedl postřik napadených rostlin, jejich okolí a všech citlivých druhů ve skleníku vertimekem. Preventivní postřik celého skleníku bude proveden až přejde období neskutečně slunečného a teplého počasí abych eliminoval nebezpečí poškození rostlin popálením.

2.5.2018 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce dubna 2018 (63 fotek).

Je možné použít i tento odkaz: https://photos.app.goo.gl/1gWYEMmEQdgmxY913

1.5.2018 

Volného dne jsem využil k vyrovnání kaktusů ve venkovních pěstebních stolech. Snad jim bude vybrané umístění vyhovovat. Venku jsou zejména otužilé echinocereusy, lobivie, acanthocalycia, část sulkorebucií, echinoffosullokaktusy apod.

Že umístění v krytých venkovních stolech (tzv. lufťácích) rostlinám některých rodů svědčí, lze nádherně vidět na následujícím obrázku Echinopsis kermesima  v. inpexiseta. Vlevo je rostlina cca 3 roky pěstována v lufťáku, ta vpravo byla umístěna v Lanškrouně ve skleníku v blízkosti větracího okna. Rozdíl nepotřebuje komentáře. Od letoška budou obě venku.

22.4.2018 

Jarní květy se proti celoročnímu pěstování ve skleníku dostavují později. Ale přece!

Kříženec Toumeya x Sclerocactus

Mammillaria schideana

Turbinicarpus pseudopectinatus f. rubriflorus

17. - 19.4.2018 

Ne zrovna příznivý vývoj jarního počasí! Byl vlastně přeskočen celý duben a dostali jsme se teplotně někam do třetí dekády května a zažíváme takřka letní teploty mezi 20-25stupni. Před měsícem bylo v noci kolem 8 stupňů pod nulou!

To znamená, že nechceme-li aby rostliny trpěly a byly popáleny, zalijeme. Po zimě dehydrované rostliny v  těchto podmínkách přijmou vodu a napijí se takřka před očima.

Konečně jsem se také dostal k tomu, abych začal kaktusy vyndávat z transportních beden a aranžoval je do parapetů pěstebních stolů. Esteticky to vypadá podstatně lépe. Posuďte sami:

9.4.2018 

Teplé a slunné počasí rozhodlo o první probouzecí zálivce semenáčků a roubovanců. Dospělým rostlinám umístěným na horních parapetech jsem pro jistotu dal vodu taky abych předešel jejich popálení.

5.4.2018 

Nádherné jarní počasí mne přinutilo urychleně dobudovat venkovní lufťák a parapet pro venkovní kulturu, aby se všechny rostliny konečně dostaly do správných světelných podmínek.

Do večera jsem stihl bedny s vhodnými druhy (Echinocereusy, Lobivie, Escobarie,  apod.) vynosit do těchto venkovních zařízení. Po zakrytí lufťáku makrolonovou deskou se spustila aprílová přeháňka. Není na správné načasování:)

V následujících dnech mne bude čekat spousta práce s vystěhováním rostlin z transportních beden a správné vyřešení rébusu optimálního umístění jednotlivých druhů v různých typech pěstebních zařízení a v nich pak vybrání správného místa. Je to běh na delší trať, vychytat optimum pro jednotlivé druhy mně trvalo v lanškrounském skleníku několik let. Začínám znovu… Nemusím asi zdůrazňovat, že optimální poloha rovná se optimální vzhled rostliny.

4.4.2018 

V pracovním shonu jsem dnes zapomněl otevřít větrání makrolovníku. S obavami jsem večer zkoumal stav rostlin. Naštěstí až na nějaké 2-3 lobivie vše přežilo bez úhony.

Abych rostlinkám ulevil, provedl jsem na horním parapetu první lehkou zálivku, lépe řečeno pokropení. Po zimě vyschlý substrát vodu rychlé vstřebá, pro kaktusy to bude další impulz k začátku vegetace.

2.4.2018 

Jaro je tady a spousta rostlin to dává znát násadou květů, jako třeba Echinomastus warnockii a Ancistrocactus uncinatus na obrázcích:

Zhodnocení prvního roku  zimování v nevytápěné místnosti.

Kaktusy byly naskládány v přepravkách, pouze nejcennější rostliny byly umístěny u okna na stole na světle. Vyklápěcí okno bylo neustále pootevřené, kromě period mrazů pod  mínus 5 stupňů. V bezprostřední blízkosti okna byly na zemi zimovzdorné a chladnomilné druhy. Rozdíl teplot kolísal v závislosti na venkovní teplotě a v závislosti od vzdálenosti od okna a výšce zimování v rozmezích 2 až 15 stupňů. Rozdíl mezi rostlinami na zemi a na stole činil 5 až 7 stupňů.

 Co se ztrát týče, jsou minimální a srovnatelné se ztrátami ve skleníku. Suché zimování nelibě nesly sukulenty, které jsem zazimoval spolu s  kaktusy. Vliv nedostatku světla na kvantitu kvetení se zatím nedá posuzovat, na to je brzy. Rozhodně bude doba kvetení posunuta o několik týdnů. Násada květů u rodů, které nasazují poupata velmi brzy (Ancistrocactus, Echinomastus, Sclerocactus) proběhla standartně. Ty ale byly zimovány na světle co nejblíže oken. Podcenil jsem umístění semenáčků části zimovzdorných echinocereusů (tma a teplo) a několik druhů začalo růst už v průběhu března v nepříznivých podmínkách. Nejhorší výsledek je vidět na tomto fotu (Echc. coccineus a Echc. boyce thompsonii):

1.4.2018 

Takřka jsem dokončil přesun rostlin ze zimního stanoviště. Co se vešlo, je nastěhováno do makrolonovníku (chybí pár beden semenáčků a nějaké Mexiko). Pro část rostlin je to jen přestupná stanice. V průběhu týdne půjdou do volné kultury a lufťáku, jejichž instalaci na příhodné místo na zahradě chystám. Až se po nich uvolní místo v makrolonovníku, budou rostliny z přepravek naaranžovány na pěstební parapety.

13.3. - 19.3.2018 

Tak předpověď počasí ale vůbec nevyšla! Ještě před dvěma dny jsme byli v předpovědích přesvědčováni, že teploty v březnu už pod nulou nepůjdou. Opak byl bohužel pravdou. Nakonec u nás bylo nejméně mínus 8 stupňů. Přitápěl jsem elektrikou, což stačilo na mírné temperování prostoru skleníku. U makrolonu bylo mínus 4 stupně. Druhy vystěhované do makrolonovníku by to měly bez problému přežít.

12.3.2018 

Zaktualizoval jsem nabídku dospělých rostlin a sukulentů´.

11.3.2018 

Před 10 dny ještě silné celodenní mrazy, dnes jarních 17 stupňů. V zimovišti už je teplota nepříjemně vysoká a první nedočkavci se začínají probouzet. Abych předešel etiolizaci rostlin, začal jsem stěhovat otužilejší druhy, hlavně z rodu Echinocereus, Echinomastus, Sclerocactus, Coryphnatha apod. do skleníku na letní stanoviště. Nová kaktusářská sezóna začíná!

Celkový pohled do skleníku.

Na semenáčcích zimovzdorných echinocereusů je vidět,  že dnešní přesun na letní stanoviště proběhl pět minut po dvanácté.

1.1.2018 

Na Google + byl umístěn výběr z nejpovedenějších fotografií kaktusů a sukulentů roku 2017 (celkem 137 fotek).

Odkaz: https://photos.app.goo.gl/lDqjFLqOkPMRy0uu2

31.12.2017 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z dění v a kolem mé  sbírky z měsíců října až prosince  2017 (62 fotek). V tomto období došlo ke kompletnímu  přestěhování sbírky do Rychnova, vybavování nového skleníku a zazimování sbírky v nových podmínkách. Doufám že v roce 2018 dojde k adaptaci rostlin i pěstitele na nové podmínky bez zbytečných ztrát a zklamání….. Odkaz: https://photos.app.goo.gl/xm651oU2yElsVS583

17.11.2017

Do skleníku v Rychnově nainstalovány stoly, které jsem si přivezl minulý týden z Lanškrouna. Stoly se do nového skleníku vešly na centimetr přesně, takže to vypadá, jako by byly vyrobeny na míru. Neuvěřitelné…

13.11.2017

Kaktusy v Rychnově jsou zazimovány. Se zvědavostí ale i obavami budu sledovat jak si poradí s prudkou změnou (k horšímu) přezimovacích podmínek. Dosud byly hýčkány přezimováním ve skleníku za maximálně možných světelných podmínek, jaké jen Česko může nabídnout. Nyní je čeká nevytápěná místnost a zimování v bednách a každoroční přenášení ze zimního na letní stanoviště a naopak.

11. - 12.11.2017

Musím s jistou lítostí konstatovat, že kaktusová sbírka v Lanškrouně je minulostí. Přestěhováno jest. Přes víkend byly všechny zbylé rostliny a potřebné kaktusové stoly a příslušenství přestěhovány do Rychnova. Skončila éra lanškrounská, začíná éra rychnovská…

1.11.2017

Zaktualizoval jsem seznam přebytků kaktusů  nabízených pro sezónu 2018. Vzhledem k tomu, že jsem už zazimoval  semenáčky (viz foto.) a postupně zazimovávám i rostliny sbírkové, další objednávky budu vyřizovat až od dubna 2018.  Požadavky, které došly do dneška, budou samozřejmě vyřízeny v nejbližších dnech. Pokud si chcete zajistit maximální vyřízení objednávky z nabídky 2018, je možné zaslat poptávku již dnes. Na jaře budou vyřizovány podle pořadí v jakém došly.

P1120800.JPG

29.10.2017

Celý den jsem s napětím sledoval jak si nový skleník poradí s nápory dnešní mimořádné vichřice. S ulehčením můžu konstatovat že skleník tuto slotu přestál bez úhony.

Vzhledem k počasí, kdy by člověk ven ani psa nevyhnal, jsem se věnoval aktualizaci evidence semenáčků a  uspořádávání bedýnek s nimi na zimním stanovišti.

P1120774.JPG

28.10.2017

Stěhování pod střechu pokračuje, i vzhledem k předpovězené vichřici jsem dnes uklidil v Rychnově z venku všechny kaktusy z lufťáku.

Také pokračuje stěhování kaktusů z Lanškrouna do Rychnova.

P1120787.JPG

26.10.2017

Stěhování venkovních výsadeb pod střechu.

P1120776.JPG

24.10.2017

Velmi pozitivní zpráva - nový skleník, přesněji “polykarbonátovník”, už je na světě. Rozměry má 2,5 x 8,0m. Nechal jsem ho vybavit 4 mechanicky otvíratelnými okny a odnímatelnými čelními stěnami. Provoz bude jen sezónní, přes zimu mne bude čekat stěhování do “přezimovací místnosti” (viz spodní foto). Do jara ho musím stihnout vybavit  parapety.

P1120751.JPG

P1120779.JPG

9.10.2017 Mimořádná nabídka, která se nebude opakovat 8

Seznam prodávaných rostlin kaktusů byl doplněn o sbírkové rostliny Sukulentů.

Na úvodní straně je vlevo záložka: "Podívejte se na seznam kaktusů na prodej" - kliknout na zelenou ikonku a objeví se tabulkový seznam rozdělený na semenáčky, sbírkové rostliny a sukulenty - žluté podtržení. Postupně doplním i fotodokumentaci k jednotlivým položkám.

V případě osobní návštěvy ve skleníku, při koupi ucelené kolekce, lze koupit i další druhy rostlin.

Fotky nabízených rostlin naleznete také pokud rozkliknete na úvodní straně mých stránek “jimikaktusy.cz” záložku "Kaktusovou sbírku můžete sledovat i přes Google+" a otevřete si album "Sbírkové sukulenty na prodej 201710".

Odkaz:

https://photos.app.goo.gl/GO877Bz73qbnSpSG2

5.10.2017 

Na Google + (viz záložka “Kaktusovou sbírku můžete sledovat i přes Google+ “ na úvodní straně “jimikaktusy.cz”) byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce září 2017 (88 fotek). Dokvétaly koryfanty, v plné kráse se předvedly ariokarpusy, ale ani matukány nezůstávaly pozadu…

P1110446.JPG

13.9.2017 Mimořádná nabídka, která se nebude opakovat 7

Seznam prodávaných rostlin kaktusů byl doplněn o sbírkové rostliny rodu Sulcorebutia a Turbinicarpus.

Na úvodní straně je vlevo záložka: "Podívejte se na seznam kaktusů na prodej" - kliknout na zelenou ikonku a objeví se tabulkový seznam rozdělený na semenáčky, sbírkové rostliny a sukulenty. Postupně doplním i fotodokumentaci k jednotlivým položkám.

V případě osobní návštěvy ve skleníku, při koupi ucelené kolekce, lze koupit i další druhy rostlin.

Fotky nabízených rostlin naleznete také pokud rozkliknete na úvodní straně mých stránek “jimikaktusy.cz” záložku "Kaktusovou sbírku můžete sledovat i přes Google+" a otevřete si album "201708_seznam sbírkových rostlin na prodej".

11.9.2017 Mimořádná nabídka, která se nebude opakovat 6

Seznam prodávaných rostlin kaktusů byl doplněn o sbírkové rostliny rodu Ancistrocactus, Astrophythum, Echinoffossulocactus, Gymnocalycium, Hamatocactus, Lobivia, Mammillaria, Neoloydia, Pediocactus a dalších. Také byla aktualizována nabídka sukulentů, včetně sbírkových rostlin rodu Aloe, Crassulla, Gasteria a hlavně Haworthia.  V případě osobní návštěvy ve skleníku, při koupi ucelené kolekce, lze koupit i další druhy rostlin.

1.9.2017 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce srpna 2017 (129 fotek). Měsíc rodu Coryphantha….

Odkaz: https://photos.app.goo.gl/hE8kF9UfKieteZEz2

31.8.2017 Mimořádná nabídka, která se nebude opakovat 5

Aktualizoval a opravil jsem nefunkční odkazy fotek prodeje sbírkových rostlin (jsou černé barvy). Pokud by technické problémy u některých položek dále nefungovaly, pošlete mi prosím vzkaz. Oranžové odkazy budou teprve aktualizovány.

28.8.2017 Mimořádná nabídka, která se nebude opakovat 4

Seznam prodávaných rostlin byl doplněn o sbírkové rostliny rodu Sclerocactus, Echinomastus, Oreocereus, Haageocereus, Hildewinteria a Cleistocactus. Postupně doplňuji i fotodokumentaci k jednotlivým položkám.

26.8.2017

Návštěva kolegů z Notosekce ve skleníku v Lanškrouně.

Sbírka bude v Lanškrouně fungovat do konce tohoto roku, takže pokud jste měli v úmyslu se zde zastavit, máte tuto možnost poslední 3 měsíce. Poté nastane definitivní stěhování do Rychnova nad Kněžnou.

21.8.2017 Mimořádná nabídka, která se nebude opakovat 3

Seznam prodávaných rostlin byl doplněn o sbírkové rostliny rodu Opuntia, Tephrocactus, Puna a podobné příbuzné rody. Postupně doplňuji i fotodokumentaci k jednotlivým položkám.

16.8.2017 Mimořádná nabídka, která se nebude opakovat 2

Na Google + byly zveřejněny fotky části z kaktusů z mé sbírky , které jsou z kapacitních důvodů nabízeny k prodeji - viz červený text níže.

Odkaz:hhttps://goo.gl/photos/WS8zoniVGnBxGbaY7

Pokud budete mít zájem a neidentifikujete přímo druh rostliny, která se vám líbí, pošlete fotku s rostlinou a já vám pošlu potřebné informace. Časem doplním jména a další údaje do informací k fotce. Odkaz na jmenný seznam kaktusů ve sbírce najdete na úvodní stránce jimikaktusy.cz

14.8.2017 Mimořádná nabídka, která se nebude opakovat 1

Z důvodu změny bydliště budu muset chtíc nechtíc bohužel zredukovat svou kaktusovou sbírku (a zrušit sukulenty), jelikož pěstební zařízení v novém místě je podstatně menší než to dosavadní.

K dispozici tak dávám ucelené kolekce jednotlivých rodů: Mexiko, kromě Ariocarpusů, části Thelocactusů  a některých Epithelant, tj. rody Turbinicarpus, Echinoffosulocactus, Coryphantha, Gymnocactus, Mammillaria, Aztekium, Lophophora, Pelycyphora apod., Ferocatusy, Echinocactusy, Atrophytha a dále teplomilnější část rodu Echinocereus, část rodu Thelocactus. Z ostatních rodů pak kolekce Oreocereusů, Haageocereusů, Trichocereusů, Tephrocactusů a podobných Opunciovitých, Sclerocactusů, Pediocactusů a části sbírky Echinopsů, Sulcorebutií, Acanthocalycií, Matukán, Echinomastusů a po domluvě i další.

Seznam sbírkových rostlin najdete na úvodní stránce. Rozhodně dávám přednost prodeji ucelených kolekcí (nad 0,5m2 /35 ks ), prodej jednotlivých rostlin (“vyzobávání rozinek”) pouze po dlouhém přemlouvání za odpovídající ceny. Ceny dohodou (zašlu na požádání nacenění poptávaných položek), množstevní slevy při mém dobrém rozpoložení možné (nad 70/120ks).

Jelikož se jedná o stovky položek, není v mých silách vše nafotit, ale postupně budu zveřejňovat na Google+ alespoň fotky kolekcí. Vzhledem k tomu, že se jedná o prodej kvalitních dospělých rostlin, doporučuji spíše osobní prohlídku než zasílání. Upřednostním solidní “velkoodběratele”, při menších odběrech rozhodně rychlost vaší poptávky.

P1090981.JPG

Část Mexika

P1090980.JPG

Ferocactusy a thelocactusy

10.8.2017 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce července 2017 (134 fotek).

Odkaz: https://goo.gl/photos/7M3eHd8D8YxwHtzk6

P1090792.JPG

To není poupě růže, to je květ Echinocereus subterraneus před  rozvinutím.

P1090948.JPG

Pseudolobivie v květu.

P1090070.JPG

Aylostera (Rebutia) heliosa f. RH, růžovokvětá. Rostlina, kterou mne obdaroval pan Šeda, za což jsem mu moc vděčný.

30.7.2017 

Když postavíte kaktusové pěstební zařízení na novém místě, čeká Vás období zkoušení ideálního rozmístění rostlin. Je potřeba mnoho trpělivosti a citu při pozorování reakcí rostlin na nové umístění. Jenom tak za pár měsíců, nebo taky let, docílíte nejlepší kombinace nároků jednotlivých rodů či druhů kaktusů s možnostmi,  které vám nabízí vaše zařízení a přírodní podmínky. Právě letos jsem v této fázi v “lufťáku” v Rychnově. Podcenil jsem zde zajištění odtoku dešťové vody, která se mi při letošním poměrně deštivém počasí držela v plechových vanách a neodtékala dostatečně rychle. Výsledkem bylo časté podmáčení kaktusů, což se (z mého pohledu - snažím se o poměrně tvrdé pěstování rostlin) projevilo na  nafouklém vzhledu rostlin a pár jich přelití nepřežilo. Vany jsem posunul tak aby do nich nemohlo zatékat a navíc jsem většinu kaktusů umístil do nízkých plastových bedniček, takže spodky pěstební nádob jsou vyvýšeny o sílu dna beden. Navíc se tímto opatřením urychlí přenášení kaktusů na zimní stanoviště. Dnes jsem tedy provedl “optimalizaci” umístění rostlin dle svých aktuálních zkušeností. Uvidíme za pár týdnů zda ta bylo naposled…

P1090959.JPG

P1090963.JPG

24.7.2017 

Při roubování vzácnějších druhů (např. Echinomastusů) využívám k naroubování “vzhůru nohama” také části s kořenovou soustavou. Často se stane že dojde k vytvoření hned několika odnoží a člověk získá matku k rozroubování.

P1090815.JPG 

Echinomastus unguispinus vzniklý z naroubované kořenové části. Podnož Ferocactus glaucescens.

23.7.2017 

Včera jsem lehkým podmokem ovlažil skleník a dnes využil zamračené oblohy k postřiku všech rostlin fungicidem Ortiva. Zdá se, že i v Lanškrouně před 3 týdny aplikovaný Horizon tu odpornou černou hniloby vegetačních středů nebo poškozených areol zastavil.

P1090197.JPG

Echinocereus schwarzii - poškození se po aplikaci Horizonu zastavilo a zapouzdřilo.

22.7.2017 

10 dní po zálivce skleníku spolehlivě hromadně vykvetly turbinicarpusy. Nastala také doba kvetení koryfant, akantokalycií a opakuje se kvetení některých echinopsů, lobivií, matukán a telokaktusů.

P1090739.JPG

P1090723.JPG

P1090728.JPG

20.7.2017 

Záchranné roubování Echinomastusu dasyacanthus, kterému odešla podložka (Ferocactus glaucescens). Tentokrát jsem zkusil roubovat na Astrophythum capricorne.

Pokračuje sezóna kvetení astrofyt.

P1090458.JPG

Astrophythum asterias

18.7.2017 

Po jednoleté pauze nasadil poupě Eriocereus jusbertii.

P1090361.JPG

16.7.2017 

Roubování vzácnějších mamilárií (M.theresae, M.herrerae, M.humboldtii)  na Ferocactus glaucus a záchranné roubování Geohintonie.

P1090400.JPG

15.7.2017 

Byla dokončena aktualizace seznamů přebytků semenáčků kaktusů. Prozatímně bez fotek.

P1080651.JPG

14.7.2017 

Kaktusy v Rychnově ošetřeny postřikem fungicidem Ortiva. Po Horizonu druhý doporučený přípravek, které by v kombinaci měly účinně zamezit šíření zhoubné černé hniloby. Musím s obrovskou úlevou konstatovat, že už od aplikace Horizonu se další napadení neobjevilo. Už napadené rostliny, u kterých jsem odřízl napadenou část a řezné rány ošetřil  Horizonem, doposud přežily. Snad začnou odnožovat a časem dopěstuju nové sbírkové rostliny.

P1090181.JPG

12.7.2017 

Zálivka celého skleníku s přídavkem hnojiva Kristalon. Vydatnost cca 1,5 konve na 1m2. Kaktusy v Rychnově jsou spolehlivě zalívány pravidelnými dešti. (podmok zateklou vodou)

P1090166.JPG

9.7.2017 

Letošní rok je rokem kvetení opunciovitých rostlin. Po desetiletích kvetení vykvetla na venkovní nechráněné skalce opuntia fragilis. Bohužel jsem ji zastihl až po odkvětu. Poprvé vykvetly také některé tephrocactusy a ve skleníku pěstovaná opuntia imbricata.

P1080460.JPG

 Opuntia fragilis

P1080713.JPG

Tephrocactus sp. s poupětem

P1080715.JPG

Opuntia imbricata

6.7.2017 

Roubování (převážně) echinomastusů na (převážně) astrophytum capricorne. Na poslední chvíli se snažím dohnat to, co jsem nestihl v příhodnějším červnu.

P1080749.JPG

3.7.2017 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce června 2017 (183 fotek). Odkaz: https://goo.gl/photos/6iUiaMV2aKtvQssAA

P1070971.JPG

P1080543.JPG

P1080434.JPG

2.7.2017 

Ozval se mi kolega kaktusář od Frýdku Místku se zajímavou informací, která doplňuje téma “černá houba od vegetačního středu”. Na rozdíl od jiných kolegů si myslí, že se jedná o bakteriozu a jako účinný přípravek doporučuje Alliete 85WG. Taky jemu moc děkuji za informaci.

Nechtěl bych nic zakřiknout, ale od aplikace Horizonu se už žádná další napadení neobjevila. Dokonce u seřezaných echinocereusů (viz 27.6.) jsem důkladně postříkal řezné rány a zdá se , že se šíření snad infekce zastavilo.

1.7.2017 

Skončila výstava kaktusů a bylinek v České Třebové, na které měl zdaleka největší podíl Jirka Grund.

P1080557.JPG

30.6.2017 

Mírný podmok většiny skleníku a zálivka semenáčků. Kaktusy v Rychnově zality při deštích (podmok).

29.6.2017 

Postřik přípravkem Horizon, ve skleníku v Lanškrouně.

Pevně věřím že tyto obrázky jsou minulostí:

P1080577.JPG

Začátek výstavy kaktusů v České Třebové v místním Ekocentru, spojené s výstavou bylinek.

28.6.2017 

Dnes jsem koupil na radu kolegů (viz 26.6.) přípravek Horizon, který by měl na “černou houbu” účinkovat. Kolegové se sice úplně neshodli na původci hniloby, může to být v lepším případě  monilioza v tom horším  Drechslera (syn. Helmintospora). To by prokázalo asi jen laboratorní vyšetření. Není to podstatné, shodli se na použití přípravků obsahující azol. Ideální by měla být kombinace (s odstupem 3 týdnů) s přípravkem obsahující strobulin. Takže např. výše uvedený Horizon s přípravkem Ortiva. Pozor na předávkování, správnou aplikaci postřikem nikoliv zálivkou a vysoké teploty nad 30 stupňů, můžou prý nastat růstové poruchy. Provedl jsem postřik v Rychnově.

P1080533.JPG

27.6.2017 

Černá houba řádí dál. Infinito nepomohlo. Napadení (pouze v Rychnově)  tentokrát zasáhlo i některé vzácné rostliny, namátkou Coryphantha alversonii, Echinocereus dasyacanthus, Echc. ctenoides…. To byla poslední kapka.  Ze zoufalství jsem napsal žádost o pomoc věhlasným kolegům kaktusářům do Chrudimi, Kratonoh a Plzně. A musím zde všem poděkovat za bleskové odpovědi s řadou cenných odkazů na informace a rady jak postupovat a účinně zabránit dalšímu šíření. Klobouk dolů pánové kaktusáři a moc děkuji.

Pro ty z vás, které potkal nebo potká podobný smutný osud (a není to v dnešní době nic vyjímečného, spíše naopak, zdá se že hniloba je na postupu Evropou) nabízím tento dokaz, na fóru KK Plzeň, kde je tato problematika zevrubně diskutována už v roce 2012! Odkaz:http://kkplzen.eu/index.php/forum?view=topic&catid=10&id=1992&start=30

26.6.2017 

Kvetou echinopsy a pseudolobivie. Vcelku nenápadné kytičky po rozkvětu dokážou udělat hodně parády a kaktusáři radost.

P1080512.JPG

Echinopsis (pseudolobivia) obrepanda

25.6.2017 

Další premiéra . Vykvetl tento zajímavý tephrocactus, který jsem kdysi získal kdovíkde, jako nevzhlednou, sviluškou zrezlou odnož - kuličku.

P1080516.JPG

24.6.2017 

Postřik celého skleníku fungicidem infinito. Černá houba se občas vyskytla ve skleníku, venku to je ale násobně horší. Zdá se, že aplikace fungicidu zastavila další šíření a u napadených rostlin nedochází k rychlému uhnití, ale houba zničí jen část tkáně a je zapouzdřena. To platí jen u větších nebo “tvrdomasých” rostlin, malé a měkomasé druhy většinou zčernají nebo po chirurgickém zákroku uschnou.

P1080447.JPG

23.6.2017 

Přestávky v červnových vedrech jsem využil k mírné  zálivce celého skleníku.

23.6.2017 

Návštěva 4 kaktusářů z Kolínska v mé sbírce. Bohužel jsem nemohl být přítomen a tak se role průvodce ujal Vašek Vodák s tchánem. Vše ke všeobecné spokojenosti.

19.6.2017 

Kompletní zálivka celého skleníku podmokem. Postřik semenáčků fungicidem infinito.

12.6.2017 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce května 2017 (149 fotek)

P1060589.JPG

P1070851.JPG

Postřik rostlin v lufťáku fungicidem “Infinito” proti “plísni bramborové”. Doufám, že to bude fungovat. Nástup této černé hniloby skrz vegetační střed nebo povrchové poranění rostlin pozoruji už třetím rokem. Málokterá rostlina to ustojí a hnilobu zapouzdří. 99,9% rostlin podlehne během několika hodin nebo dní. (viz příspěvky 11.7.a 14.7.2016) Ve skleníku se mi loni osvědčila intenzivní ventilace, venku jen útrpně likviduji napadené rostliny. Pokud mi někdo pošle své zkušenost a tipy na ochranu, budu moc vděčný.

11.6.2017 

Zájezd kaktusářů z Rakovníku si našel cestičku i do mé sbírky. Autobus plný zapálených a příjemných kolegyň a kolegů ještě vygradoval náladu prosluněného nedělního odpoledne.

P1080149.JPG

Venkovní lufťák v Rychnově zůstal odkrytý a tak se víkendové deště postaraly o další zálivku. Bohužel ideální počasí (dusno, vlhko) pro šíření spor plísní a hub, se postaralo o první ztráty “bramborovou hnilobou” - ztráta 3 kusů.

10.6.2017 

Rozroubování matek echinomastusů na astrofyta. Převážně na capricorne, ale pokusně jeden kus na ornatum.

Po dopoledním dešti, jenž mne inspiroval, proběhla třetí kompletní zálivka celého skleníku podmokem.

8.6.2017 

Po prvotní průtrži jsem využil vlahého doznění bouřky, odkryl okna venkovního lufťáku a nechal kaktusy hezky namoknout.

6.6.2017 

Začíná výstava kaktusů KK Ústí nad Orlicí. Přispěl jsem také svou troškou do mlýna.

20170606_165043.jpg

22.5.2017 

Pokus o letní výsadbu kaktusů. Z nedostatku vhodného materiálu netvoří osazenstvo jen zimovzdorné kaktusy, ale i echinopsy a gymna v roli letniček. Pokud se lokalita osvědčí, plánuji příští rok vytvořit záhon 100% zimovzdorný.

P1060659.JPG

20.5.2017 

Dva květy na Echinocereusu lindsayi. Co víc si přát...

P1060615.JPG

19.5.2017 

Druhá zálivka celého skleníku.

Skleník začíná zářit barvami.

P1060627.JPG

Parádně nakvetlý Echonoffossulocactus coptonogonus.

P1060604.JPG

A tento echinocereus (acifer?) taky potěšil kyticí květů.

P1060586.JPG

16.5.2017 

Poprvé zality kaktusy ve venkovním lufťáku.

P1060378.JPG

8.5.2017 

Poprvé zality kaktusy ve skleníku.

P1050457.JPG

Kvetoucí Echinomastus mariposensis mne vždy potěší. Není to totiž vůbec samozřejmost.

P1050941.JPG

2.5.2017 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce dubna 2017 (151 fotek)

P1050296 – kopie.JPG

P1050303.JPG

P1050037.JPG

1.5.2017

Počasí se podle předpovědi snad už definitivně přehoupne do příjemného jara. Dnes byly vyměněny i zbylé makrolonové boční okna za síťovinu. Pokračovalo přesazování, zimované rostliny byly vytaženy ze spodních parapetů na světlejší místa. Část kaktusů, převážně sulky, echinocereusy a echinofosulokaktusy, byla připravena na odvoz na letní stanoviště do Rychnova. Proběhla zálivka menších rostlin a semenáčků.

P1050454.JPG

30.4.2017

Tělo této koryphanthy C. wohlschlageri je z estetického hlediska naprosto nezajímavé. Teprve po vydolování ze země zaujme architekturou svého kořenového systému.

P1050310.JPG

29.4.2017

Pokračuje příprava lufťáku. Nová podlaha je tvořená prkny, 2cm polystyreném a ten je překryt linem. Kaktusy budou umístěny v plechových vanách. První vlaštovky byly nastěhovány.

20170429_104635.jpg

20170429_124012.jpg

28.4.2017

Někde se stala chyba… Nechal jsem ne venku ledabyle zakrytou bedničku s namíchaným kaktusovým substrátem, do kterého jsem umístil dva květináče Echinocereus triglochidiatus. Po vydatných deštích se bednička naplnila vodou a z nebohých kaktusů se staly nedobrovolně na dva dny vodní rostliny. Jsem zvědav zda to rozdýchají…

20170429_124733.jpg

20170429_124720.jpg

24.4.2017

Příprava venkovního lufťáku v Rychnově. Dokončen nátěr konstrukce.

20170424_181558.jpg

23.4.2017

Chystají se nebo začínají kvést turbinikarpusy, některé mamilárie, echinomastusy, sklerokaktusy  a pomalu končí doba kvetení ancistrokaktusů a pediocactusů. Poupata nasazují echinocereusy, sulkorebucie, lobivie a neoporterie.

Gymnocactus (Turbinicarpus) viereckii

Echinomastus erectocentrus

Mammillaria egregia

22.4.2017

Kvetoucí turbinicarpusy T. valdezianus a T. pseudopectinatus patří rovněž k poslům jara. V závislosti na teplotě přezimování nasazují poupata už i kolem vánoc do února a rozkvétají v březnu - dubnu. Barva květu od bílé přes růžovou až po fialovou. Některé byly popsány jako samostatné variety (albiflorus, rubriflorus…). Velmi zajímavá a krásná je dlouhokvětá forma, kterou jsem vysel pod názvem T. pseudopectinatus f. rubriflorus. Bohužel bez udání stanoviště. Květy jsou dvojnásobné délky než u jiných T. pseudopectinatus, barva je fialová.

Turbinicarpus pseudopectinatus f. rubriflorus

Turbinicarpus valdezianus

16.4.2017

Pokud nasadí na květy Echinomastus mariposensis, je to pro mne vždy kaktusářský svátek.

15.4.2017 

Kvetoucí Ancistrocactusy uncinaty představují pastvu pro oči. Všimněte si variující barvy květů.

13.4.2017 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce března 2017 (90 fotek).

8.4.2017 

Kvetoucí voňavé něžné kvítky Pediocactus simpsonii:

1.4.2017 

Stěhuji část rostlin vhodných do lufťáku do Rychnova. Ne vše přežilo bez úhony:LNEepdpXgK3WHP5EslWe2rkaR85zJPjzad50CEnTVXjBwZHJgO9T0wE_OivuEq3wkjjFRR8Q2JhaLJ_5nr2QLFtkiJ63tvRx5YlnQL7jMi7NQrxkJIlTWvOutKq1Flf1J29TiwEySTMDSu_OVGdXOnBT1216uU9Jx-vYApegWW8QDTlnvvXI4n39GXCRZoaxkEDJxGNSW6SwvrEPa1icTXFCuQqQhusaOUmWm2l3QNDyoHPsQZmLMlNS2bBajYQXAGBjMly1W8Mx5AiOltDyWrev_xQKqYaWdMpMOqhoxjam_sIWRrHiJnfQiKaeh3RxeWCyEZ_8h8iVDJ8e81YyORibOte6WVpaJziaTEjQDUE9kZ1q_QwJtHMA9LR12h9fb0x73RwSQuja3_LXylfrMlOOc4E53cfBQblgxbDYauYgA7-dk1Fd5XMZh6c6bHujNSfSua9w_WHssoC8XXaJYnPr_htCBL9nG1Uyw20f7LKzRkp3GI6Y6P9KPjWzwvMnQn-hP6RQNGDMMA6ep-8_SXWm7j9kEsy2_7pmvfqN0ef5LaI4yKQdV8VQxkISE6cAeAd6Ga0tZkFWp7pZ5iy7TELOipFHpAqmTL4cHpTWTrfixvzQdQ=w383-h573-no 

28.3.2017 

První letošní návštěva kolegů kaktusářů v mé sbírce.

27.3.2017 

Odvoz venkovního lufťáku na mé pracovní bydliště do Rychnova.

P1040422.JPG

26.3.2017 

Velmi teplé jarní počasí přes den, kdy i v dalších dnech mají teploty šplhat k 18 stupňům mne přinutily vyměnit ve studené sekci všechny a v teplé část makrolonových oken za sítě a vypnout topení. Udělal jsem to i přestože má v noci mírně mrznout.

Tento postup je nezbytný pro zdárný vývoj poupat u tzv. mrazuvzdorných rodů.

P1040418.JPG

P1040368.JPG

Sclerocactus patří ke skupině rodů,  kde by přílišné teplo způsobilo zastavení vývoje poupat a přechod do jarní vegetace.

Zálivka všech semenáčků

P1040424.JPG

25.3.2017 

Ty červené tečky na těle sulkorebucií zvěstují příslib nejhezčího zážitku kaktusářské sezóny, kam kvetení tohoto rodu bezesporu řadím.

P1040365.JPG

20.3.2017 

Pestrost vytrnění echinocactusů je fascinující. (F.chrysacanthus a F. gracilis v.coloratus)

P1040360.JPG

18.3.2017 

Mám moc rád tuto předjarní dobu - řada kytiček vypadá opravdu skvostně i bez květů. Ale  když se přidají květy nebo plody - radost pohledět.

P1040408.JPG

Echinoffosulocactus zacatecasensis

P1040400.JPG

Mammillaria pennispinosa v. nazasensis

P1040402.JPG

Matucana bagalensis

14.3.2017 

Ne všechny rostliny zimu přežijí. Vždy se najdou oslabení jedinci, kteří náročné zimní podmínky neustojí. I tato stinná stránka patří ke kaktusaření…

P1040350.JPG

Echinocactus parryi

Naštěstí bráchové v jiném květináčku přežili:

P1040357.JPG

Echinocactus parryi

11.3.2017 

Dlouhý zimní odpočinek kaktusům prospívá. Mnoho z nich získává takřka vzhled rostlin v přírodě.

P1040032.JPG

Ariocarpusy

xU0vTOG9XT3qjaGcUn6DHv_MqWvVtcCcpD9olnVxUz-t2LD7W8zoIDC0v8fSSv77tMAz0aQRouD0Qt8Hq39xDhC1pm9X0H36PNbiFc_Wdsm1hcdgwdjmcIWklraaD4_VGb1iNEGBcAMkbPOg9osKIVDttNzS60GzBMIFFtOMj-VjCnrxrgPkh8b5yGaJL6nSShkllKhp5nH0s2uu9aJYn6W8kLlY-1Sp8RL4e8ikArpI8xVWEgtZ8xj0ct05GgQ93Pm6sGWAGMi6h8EVf6uvP-Wdds_Z87MMgMSONdWE_e3FKn4xgp_2J5nH9I8DwSjsMmpT-HPGVw7AKOhqbVIJOIkZv9qQUupnBCCa_v_2VVJoZtCXXf3r-MeV2hvPlg4JL4LpbHGNWXU8x--EFTo3-lSDbRxJY4EUEaAYEwRdQYjhMu59LYtNKTYl9pNy2MSUq364oKG9jBZi4oQpJuExRQmtUM5y3rwvxsz0hzw_Ild4v1Y93bgiOYq47618tcUT4YRhL3KrpfrusklSpO_51WnwhU8crtm_19XNSrpGnmn2tWF1KfO-5-bPPxt5JiAr38DkaIZjn3Gb1xL_0C8ojF5VFci8peDxgHWOTP7k5JcliCaRsYC1Rg=w1216-h910-no

Echinocereus viereckii v. huastecensis, Lau 1584 Rayones

AYeG9TXzsjuVOIO4sG7L3RJ4pwV67EYmVI_Y0T1CNZajHzVzxgy8j-3y0hkMdBtoA3and85xjwN6ZirhufH-BxrcGyU1cghzBB4qDzSQJB3n8J8m3FeHsTtf4EH3DJDPPRkZ82IKN-L87hjdyPZM_YaHK4xf69aVLZXWnaRsSNws0Lev8Jt_Hq3ZG0JmkGPpI7z5bl1kT5GZ-c2IDDfcqIDwqUpxrAXftO3rx1O8LQGaLKpwJSua6otOlBeuywPgjSMUb9T28BcXrUDFvs-SzYKDiRRkI5lC9bQ2nWfs-QqZrIHwJqjPj3dmHgXPDp1cZ7tqiq2jJ6ITGMvVZ62_QkSNR5enNfF3v41pH2Pnrer90g4HmlcItf4jlaCcEV3SjkHvTRP9vSe-j7T5gmP-pjRVkOvGx_9oNwjzOYEtm_4e6IfLc98-WgWi8m11PK_32aq6RSQG45fIbBMHxgS-Yn27IuBxp4PkUkokBEotqx4f3MzQRye3ZLzYwe8NtT12Atr_lPAH2zbv0kREEXbpJoxSm2_SKAd9NazcpS9EsmdPZPxcP1jN8pc-H4i6nsKB0qfLRR2LqPj8gypXPFY55wvpIeXRhVk1rDFHo8PsvkjUrI08KSNOyQ=w1188-h910-no

Echinocereus brandegeei

65iGKPVzQLFCX0Eh8-tuQgZHqSCjsAe8bicVgdXDG0U4T8seStHM3GnuJtcZ5XYnyfzVFKp4SJTlC9Z4kTW0uOcFT8UYWWW8axB305o7VhFHSZ4mMmVz83FCMVRN2bzZQ_g6a2vMFxCr5YuKJSJ4c-k_EWVkrgQ57zq4vVZdfP7gehwozEat584rfhrpjkt-p6fiLvPtUWrPA8_9a87XjkHZRjO8Zv8kC7IpROowOinimo5wZ4mqM2j_F2wMWvmw67sZyM1x-JQHpBeaeLQIdRI2pqRqE9AJ_NbpbIU8vzrnvcLNxG1u4TtPTfw_2RlZuNMmh-No2ciekjnI3ET40-7BUlIXEzjooEV_k04ZybZCrP_ybsqGOuN70jrY4jaJDpZP2JE54fPgKmSNvIleH8MN5JGCIfx4UMca7PQE8ciXXLGJv7XburTC-pDOGgcCQJjV8u9Nywz5aONPJLY3I7M3yzhBON4P8qrB-l-4YzOFMWuaWTKQzFf0nQwR-ALIi7kclgMYVxuJsVE34PJPy-RofGKKE52BpLdlaxNBzOmEVSN1_ys1HsuziixQ3dsCrTrFruJ9XFAx3vTQ9bp0l5UBYciRs64Q-9Qif7I1H9SwHCTOUGfcAQ=w1464-h734-no

Coryphantha snicerii

4.3.2017 

Jarní počasí probouzí rostliny ze zimního spánku, objevují se  poupata.

hiOHJSfvqjYIUx4nK4G3v0V7JhdVKy4_r2UqKgMa4LgVYY4QJKHzLNfxvAslG-_628Ww3M95_LmT73xDUS7NvwHDdFdqTWoUjv6vUaPUJF8t4deasHnA1DxEBZBrK36Z6_R0Sse23N0tH8S87BM-zL24FBZp0PyJwg5q1n6r03hPqOwX32GEZkaDqOvyDHUy_5XN5OYBGGsZE2PtFNyTp-4RyUET3h_FQbGrHj1xqG4Ii1EqtpRSJP2sFkKSdJcBh6pSKBNnXzMi6EhYEpuJI1D2DNMRPJw8Xmeld4liqRQaAQ1utJV8OcBF2-5Fwf1ZOw5wC7FAkYhCMb29YZIn0yIUERXQAuDpWQ7Lty486G4uQtvi1rF0wg2_yP4tXtOtdvNk0CxjK8bBNhoFZCP5I1oWFQRaUKKeU3p8EQgxs6SIVMiSjPN8TAL3lZbDquWUg0zGkQKOM1zRK2C46KJkAQQEcouVJbCeAK3QffhdkkiagjNou7fsfEv_tdiBYSmRkixfUyy7fClH2PAtsB1WAmcuvMZjApLtar37-LkhfUlzZ5kjhwQRqYWMwNmjtlDlOOiHAVNIHlZE10lEfSYjDQg1kPh-wrFK1kyu3VoGG6kY0QAbSsiJKQ=w1135-h910-no

Ancistrocactus scheerii

DmfuTCEaqDxdoG4Ns8GPBm5gmLfM_n92BsFgF1l1uFgECM3Wb7Nk-TaWRydO_lwHqLyMqXR1usA8Tq4qN_A3Z3RQq3Sy6Awp9B_Bm1qGFtJAPvkhqGeAsTNM42kNCmlNMY3lIfE4xVoE8T2YgVXb6zXkjqE_9gILcCu4XIRtFR5Z0zDxpZSZkVyRolKSC9W-Q15AKvLWaeB4kzS0iPiftPPUur4Iua8iMXvXeR9qXbTkeUbJKqHgYEPDCTwuBDOMStZd69viFDg_Z7DulidFgh4cWVvhQstlvYDrwyzJNG9o2V2bJm9nYnZWWcbUx_B37N7vfNi7aEeQiG95y4e89Eexg5MWIV_ADeWgFPHMgUtaa13LlnTUib_-sO9DNQ-1HIe604btOizeYWIwk3sYhpC_P3PU_g6q2lFGKyKpQgnIDdPRvFGd4bcdOc3wQdbzuTQYVAa-U5aw05EfYxHvmWtVJX-KyCZC8LdOswz6-nMWrrMR_TMlqdbcteL49dtl7i9PgOPtlq5O1eVZ6s702mQipJ3E5s5gcIHsmBVVCIJc9R-4jATpXLxd44DF98jnvfL6O5DZGBAPhvLbHdSI_mTNNnJGDtJ7IdiWjLD3L-lrxs8kInPUTA=w957-h910-no

Turbinicarpus pseudopectinatus

cz97P7LdyQVEopjLGGlfUojK4pOuSSEUEW6UkC9Fuovex1ZnUcfyHOGmznB1DzJYgGxhrOtNd-YqiDaQa_fSFrLNxFG6SLMPqpgdle_sgPxobcMKk1r0RIkL40HoMnA2b4pfJ2bnRlwQIxpQ2qPPBIl6-QEd2vp6PnCKcZ_QdWdfQ6z9_RXcoH_OXRajjbHAx83pccsQE4uE2DGoeklEeq7wZ3Lk_epWzzJGrNw_JISVsBZ517sLPYfM-C_fOvsHz3_IrSJW6sPigElmIWyQ06OkARorr0g4DyFbliXn3r5uS8ono2oKNDGw_ILrIVyhiXR0m2pY5pp3jAyPrzhFDsmtjlY4OEPl6Ypsxa2I6JzmwPu5e-fV3qT-Nua9xXo18GpDU2cypAM6ZfQJG2MqF04AmFoXWe8Fd1hs2QcnXfaF39H9APeunX75FiOdhwPVzsWUOPhSTc7mOROuLYhTrggoR3TJvI19AF77COAbSax7G1W1oe9Z0JvzAZ4qeZntAeI1TP4GawCvQiCU_L9CGFj1XrfOxG__vTikt0hsvHfvPnCluKMVrRHJT_6cyb3pxDHz37HfXvIr_oYnf307ToGtYTXFgXAGvURh1cqCp3j_pNr95yxRBg=w1096-h910-no

Ancistrocactus uncinatus

19.2.2017 

Ve skleníku sněžilo. Nenásilný začátek zálivky zimovzdorných kaktusů trochu jinak.

P1030956.JPG

12.2.2017 

První ovlažení zimovzdorných kaktusů na skalce. Vysušená zem s lehkým šumění vstřebala během chvíle dodanou vláhu. Už se nám blíží jaro!

31.1.2017 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce ledna 2017 (11 fotek).P1030750.JPG

30.1.2017 

Zimní měsíce nepřinášejí ve sbírce žádné dynamické zvraty. Kaktusy odpočívají. A kaktusář taky:)

P1030751.JPG

P1030747.JPG

27.11.2016 

Listopad nenabízí moc kaktusářského vyžití. Pustil jsem se tedy do administrativních záležitostí.

Začal jsem vyměňovat polámané a nečitelné jmenovky za nové. Obzvláště pohodovou se tato činnost stává v případě, pokud máte možnost ji provozovat v teple při dobré kávě.

    Na přiložené fotografii ariokarpusů si všimněte, jak vystupují z misky jednotlivé kamínky. Dochází k tomu tak, že s postupem let jak nabývají řepovité kořeny těchto skvostů  na objemu, už pro ně nezbývá v květináčku místo. Rostliny jsou následně (hlavně po seschnutí) polozasypané v substrátu a vypadají jako ty v přírodě.

P1030088.JPG

7.11.2016 

Proběhlo zateplení boků skleníku polystyrenem, neklamné znamení konce kaktusářského roku 2016.

P1020681.JPG 

6.11.2016 

Sychravé a uplakané počasí, jakož i namrzlá (nachlazená) špička teplomilného Bolivicereus samaipatanus mne přesvědčily o tom, že je nejvyšší čas zaizolovat boky skleníku polystyrenem a zprovoznit topení. Topná sezóna 2016/2017 byla tedy dneškem zahájena. Je to o zhruba 14 dní dříve než v extrémně teplém roce 2015.

Dalším preventivním opatřením proti ztrátě oblíbených rostlin bylo přenesení odkvétajících nebo dosud stále kvetoucích ariokarpusů (hlavně okruh A. kotschoubeanus) do teplejšího prostředí na okenní parapet bytu a také teplý kryt světel akvária. Zde mohou v klidu a bez nebezpečí houbové infekce, dozpívat labutí píseň letošní kaktusářské sezóny.

P1020684.JPG

30.10.2016 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce října (41 fotek).

P1020520.JPG

P1020239.JPG

25.10.2016 

Nejen ariokarpusy se v tomto pošmourném období chlubí krásou svých květů. Sem tam se ve skleníku najdou opozdilci z jiných rodů, který se snaží ukázat, co umí. A já jsem za každý takový kvítek vděčný.

P1020525.JPG

Lithopsy

P1020526.JPG

Sulkorebutia

P1020529.JPG

Echinocereus floresii

24.10.2016 

Blíží se konec října, ale ariokarpusy se chovají jako že nic! Podzim, nepodzim, ba ani zima na krku je nezajímá! Kvetou si svou druhou vlnu a užívají si to. Hlavně rostliny A. kotschoubeanus a A. agavoides se předhání v tom, kdo z nich bude králem letošního podzimního kvetení.

P1020515.JPG

P1020517.JPG

23.10.2016 

V letošním roce jsem opomněl včas zasadit starobylé echinopsy do volné kultury v kamenném korytě na zahradě. Nakonec časovou ztrátu dohnaly, jen to kvetení se posunulo do pozdnějších měsíců. Při úklidu měly ještě nasazené poslední poupata, která po vytažení rostlin z půdy, zakrácení kořenů a zazimování pod parapetem ve skleníku nezaschla a v tomto týdnu postupně vykvetla.

P1280590.JPG

P1280605.JPG

11.10.2016 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z mé sbírky z měsíce září (59 fotek).

BEyj4yn_HfLdpW-diPsOuKzYw4jveYVE7hwULFdP8dLXn7IvlfBvD_8IMGSDA8afcIgFDijVLVwGoGaqywWyWN7p1BC_NaAt4cEC_yV6eZHHApoMgEh6cwnCNzWWCQLkhoutIiPG1yRS1kLRcdWcH-Zi6VO8K-U15ZFhdBH75wCN1xXat93TRaPMgE7vtULQhMErt6zXPUDIg-5qe_BHK-5szOH98wD1tf-L9sd4VxFq_xLNMI8VmGiMU8aoVeSBW8py33Xf3uvWbx-5nXhFeS9WLmjYg0TGfZzotyrK1beN28srhhezyVt7PR064_er3lgAzgMl0p6hGkwpI7qpEOEC8f2x0qGuEuo_2ZsD0AUY_6CpPIHdgdJQnEkr6cGZ0LWr3kCIv1X-shCXFniVTodWXyUFN26XPS1BB-7McB4PuQ-I8-jFknl_xDkSFlj2FxC5Y_jCTAScIf2BdYmX3OrZaavcx2hhPxilxG3h3UoxDad8mYFB4_OkIkR0_mDaiUOQC8t3qWRMI7HOu_63yBYDdDCA6qPMSrZDWFM0_yt63WRWUGIqtBOP4yAHOjSdM__0zTAg4T_CTPtJWxtM1T6iUEwTq6LdoxajKLqFoA69XFzH2Q=w1104-h880-no

ovjDw4MbW4mlg4YHJAhfqHwhYxHPB19-rXrWgnGUwLESYM9-xpUSU16HGzTxWg13WuGFRwmC7rc8ntXoQFU2dydq-kDD-AvmFa3DBbki9OVEILon-cEcbNH0ldG5g-IJoEqXWW0l5u09_kDaXEeXw6uNMXKXPbA7ScjvNIw19fDFaMUc_QPUHOIblCuTmzebuX40aYYTxjajfHXtRj-ZOHmq4SlTfRh-Afn_AqEab4OJKvW-L6ZmNz7zeAEbUVBkM6QPFQPWm9eJxThXLVKQwSAMb_kzTsXmN96l4p3x0MMlKUSTvk2tYx86KWkQRHsGoEssGi9iXMnAa48YWKLM8yUNT7D-QD8Vb0BH8Vpjba2_C1u_LKCqocLWVv7Jc8gtyctUl6D5qaY7iib8eN9ad8qJ0RiT8aHRFLq1wusLTAYFvhtV3aE43lCPPtolj7yG5E50ZuBlcyGoMdMDV8hmgLMRRDqFo6zBAYzNGPCx_TDOlBP-XbORvcLfQeGy5SUTk6ik0Xd4VHgbopIh2JumXefWGooIU56MImLyax9s64P1CXvkte7E2jrcPBMWQ9bw3r6cf2IqgH2fvu15RW4xr_oxIrBnSb8vnqBWbcQD5JSAXM21ng=w1104-h734-no

10.10.2016

Při stěhování semenáčků z venkovního umístění jsem zjistil, že do jedné krabice s Echinopsis kermesina, E. ferox a  E. aurea v. quinesensis natekla prasklinou v makrolonu voda z posledních dešťů, takže substrát byl maximálně nasáklý. Semenáčky (zatím) neshnily, ale doslova poposkočily a hlavně  nasadily fantastické otrnění! Srovnejte  na fotkách s druhou krabicí obdobných rostlin (E. kermesina), která zůstala suchá. Tak si říkám, není to cesta pro vytvoření nádherného  vytrnění u tohoto okruhu rostlin  a jejich dalších jihoamerických blízkých příbuzných?

P1020247.JPG

P1020248.JPG

9.10.2016

Byl jsem zklamán letošním (ne)kvetením Ariokarpusů. Poslední (opožděná - 25.9.) zálivka však dala těmto ušlechtilým rostlinám ten správný impuls a mnoho jich nasadilo poupata. Bohužel pozdní termín spojený s nepříznivým počasím mne přinutí přenést tyto rostliny na okno bytu, kde bezpečně odkvetou.

P1020224.JPG

P1020226.JPG

8.10.2016

Výhled pošmourného počasí v příštích dnech uspíšil mé rozhodnutí přestěhovat veškeré kaktusy z venkovních umístění do skleníku k přezimování. Zároveň jsem vyměnil sítě v bocích skleníku za makrolonové rámy. Konec sezóny je tady.

P1020242.JPG

Lufťák bezprostředně před přestěhováním kaktusů do skleníku.

P1020244.JPGPřestěhováno. Rostliny už zaplňují i nejnižší (zimovací) poličky skleníku..

1.10.2016

Na závěr letošní kaktusářské sezóny uspořádal náš Klub kaktusářů Ústí nad Orlicí minizájezd po sbírkách našich členů  nebo blízkých sousedů. Dopoledne jsme navštívili sbírku Jirky Grunda v České Třebové, poté se přesunuli do Třebové Moravské (sbírky pana Murána a Jirouše) a dopolední část zakončili v Městečku Trnávka u pana Plocra. Otrlí pak nemohli odolat a vynechat sbírku pana Valíčka v Třebářově. Ostatní se přesunuli ke mně do Lanškrouna, kde se obě skupiny zase spojily. Následoval pozdní oběd v Krčmě a možnost navštívit sbírku Kokorových v Sázavě a sbírku pana Fojtů v Lukové. Asi poslední hezké a teplé počasí tohoto roku  podtrhlo příjemnou atmosféru minizájezdu.

y-R1q1aZuvMNTI3O8cUF0eci9R8Etlshuq30g_QDIPWRM5VnI4ZfQLdAAlxUHBQU4UttswB-_SA=w1104-h738-no

Sbírka pana Grunda

g27e8-fe656mF2LyJnXnShL_tMcSiSAaUUjV8Oy7x88Z6ZTIZy0HNiMSmzs5VV5aGbexb3F76WI=w1104-h738-no

Sbírka v Moravské Třebové

ip8JOfEr92qPbDHi1wBb917ll8ZqZQudg3bYDfNa4tvIFjdxkamtFtR00fiwM3-xYvuBgyGJ8cc=w1104-h734-no

Moc hezká sbírka pana Plocra v Městečku Trnávka

H3KZVBkOvVV7y10FRqDxAaeYoUSAX4ERfBXn6BZ97oicZKAXzxhaGCmG-n80ZyDr1B0CafCSjsg=w1104-h734-no

Zastávka minizájezdu u mne ve skleníku.

28.9.2016

Mimořádná nabídka sbírkových rostlin z rodu Coryphantha: podrobnosti na odkaze zde:

https://goo.gl/photos/CsMKmdUsksRtanxU6

Jména, počty a ceny jsou uvedeny v informacích (nutno rozkliknout ikonu “i” - nahoře druhá zprava).

hgZHdFXvsseKcOXl063uwuwqRG1iuy6SIVclzdYejnaJV5wewxNts6Xtg7YP-AwZsEh_z8z8H9-r9SnxoMesB9PwuMngNYgTpTVF4b20P7bvQYH79moW8gl3aVWWqhHBYUJI_LPRrDiyzWo7gAQt5RPUNXQAeLm3sWUpeccdz-q2r9Tc2yhi8EW27weBFaf5Xrabeb0xA37OHeBelW9DOw4jr414cIbktfwvQkIvB4HH_bYyjeXvQGdLDWjUAmOb7UbodTlsufL1uyGhKx2tF2dEfd0PuNm3bErlVrTGcH5cAyn87Jl-TNkE0PPATw5RDmh_OnbZdfYtPJjWt-GQle02QgqCeAzpMtps5z8l-5y_dMo4EQW6LaIAogcsz02bZhH8be0Wf1tafKYosN1JyWorhfjYFnTPUW9CgU7XD2GBQkifbRGpkTBijYsQZkgj5mtpEwvXhyDI-h0i1CE_pwtAmwNPATDwKJSwIAd2HLFKl8Gv1Fwpxr8WeXLdgMABxaP4bOQVIAKxaWK_NvArx6mRt2Nvrk2AKEeKfUlnTa_V_7zoxX1J_tLe9SPNpDe-GxViuODTEL8BbF-YDt80mDAybS6ESkfFjTs0MKdC6IicI4w85g=w530-h352-no

27.9.2016

V rámci návštěvy jižní Moravy jsem si prohlédl sbírku pana Knápka v Hustopečích.

Gtg4Qb35ArphMRcnmQe73mPpWbDFEa6l3lUpTAg0ORSTCPqdcPJkhCglimRMGKLcLgnxOZfnr2c59-yh3azkN3jw8MHNYDPleTbEU5nF20tPNaFUnRwUWHZi3HwqbvVIhQMz7V4RLNqKYOjPyk-w1vOupyi1Vw_JCkCCd4WmOdHqmE6OpC289MGln8NvXaD5OKdstxsibl1c4hGzxh1CkQGIt_lO7yHfGf5zEhs2sC0ssFp9pFH93bk5X8axXavsnrrvXoG7WqkCed3V_Hq_GUcdbMVlp0OBR5aHNuIjywgD07le90apoEYFDfCmGsb6vONs5QH-0hRBYdlROJHhtcB4wyhEUerlti5wdQT2fUDxocdkkCuNWgiB2ipdk_-tWuQqxNH-LKCVRXvXFdOUZ-SY8g22Xao68InXPSewvTcsOmlVGJ7w13xq13xWEITfNvf2rmKN30ek8E3QzuETYjS9DQY2W2ZW8xGoNSfrZfbLnWH53a0OxXdqgj0i5ldmu11mxRp5Bw_ABYagouab5j_-MS15BkhMvWd55P5gvi4e0pCkp7YvQvysjIUnvE0nyvA687EjnEX-1tMrpzJLCDdAsfSxakJMsimdy0EdZt1TPqYc9w=w1104-h828-no

26.9.2016

Byla zaktualizována nabídka přebytků semenáčků a vegetativně množených kaktusů (řízků a odnoží) pro následující sezónu 2016/2017.  Zde:https://docs.google.com/spreadsheets/d/1qRTCIZLRkoRpEcO8s8a5KDyDebafpPcFO3AMs4V6qGY/edit#gid=1

Nezakořeněné odnože a řízky budou distribuovány až v průběhu dubna 2017!

Chystá se poměrně rozsáhlá nabídka dospělých rostlin! Skleník není bohužel nafukovací.

Stejně tak bude v průběhu první poloviny října zaktualizována nabídka sukulentů.

P1010202.JPG

25.9.2016

Využil jsem přetrvávajícího hezkého slunečného a relativně teplého počasí, které má ještě pár dní vydržet, abych napravil své zaváhání v preventivním ošetřením rostlin proti škůdcům. (normálně se snažím provést ošetření do poloviny září, ale letos mne odradily extrémně vysoké teploty předchozích dvou týdnů). Provedl jsem tedy poslední letošní zálivku celé sbírky s přidáním přípravku Actara. Množství vody cca 5l/m2.

Je1Qa8g79ObwVC3bakK-9Y-UZB5fQMtxMjxtRA5lhLaQx3B-EK33c0ScE2yuMo3IL6UhAP58drdnmrLNr8u5dF2S8SHIFwgWvhlbx_pT7iuuFG-d0wi4s19McH7yJ_jZyLrTUTqlU_EQsRNW5xGM1StsFX6ydSFyFbBH4zoQ24M1YXyBqRvxjKkIWkHO7If2x_wp-Vdq4GHFHjsgVUXJnwn0Q74dxw7-Pc77gDFFSW78Z-H_uKqGI0XR2xFfljcSjqarpZ_xz4el_-SZkcTpY-FgyvCyB93PWzGNBVpgiizpBGfnxP6V5f8QIq-zR4TiuxYaTNuTgxh1eibCYigPEZX5Httv0cWWpQBuaMSYibz6jPisBPX3DsbsfkCqd_ArN0LKUbBCEyKpeE2LqO6n9rn5Av81DkAhCs-4pYtC-0L42bzI9DY1EdPIEqF58W-V8-MorLGYdkTZCnm5A83jaGPEVJizWxyLu84iWLMmlTDrSlhKyirjChtTB7iEzHkd-ZI3-I9cgpwkCs20Fi-7iJS9LIosvImkjjxfa3NWxgqVP7zu_ZXpP9trwj8m_GfWJ8-Aig4Q-pyxitOxTjHrOwWMGlvqm9WPUQ9AlRaEB3MXGXIasA=w996-h661-no

24.9.2016

Tak jsme se zase po roce dočkali! Zamykání kaktusářské sezóny v Chrudimi! Domluvil jsem se se svými kolegy a kamarády (Milan, Vašek, Jarda) na společné cestě autem. Krásné slunečné počasí babího léta předurčilo pohodovou atmosféru celého dne. Vše probíhalo tak jak mělo. Zase bylo na burze i u Pavlíčků na co koukat, z čeho vybírat a každému se podařilo sehnat spoustu hezkých kytiček, bez kterých bychom si v žádném případě nedovedli představit náš další kaktusový život:).

bVw4_gKdvpm5TQUKfYoGMUFZdpOHm0WC0PCWmyIqqntSk5UFYAnyeg4eSDlr28OqkfLqGw8PNjFwYVEwwQftlqf1Wb9Jsh_3aqTAkC_s3SSRWfPK1Hu92LWVjNUe4HeR3rIRSyn8jZsxmck8N0EwwyHAaYnvinbXhyqnWqqUPHcq-yNgyA_TaP1buNoJB_f6IflEmtWAYr3EBKMSArmsCEtzJrzzg3SBOcVQ9zs16gSm7JG7h5KLENnmU0IViw6JnoNum0hrd-l5gQCom_V0j8FqKW4c8nLWXymcEZaZbFFhkC5S84rQMvY2mer3aVrZ1Uz7ZsbP8zaKs6GfiRaznaZHWLGNc9ZZfyiade3jOKuhwYkYKyHuOYy_hYIiyOz1nEgh25rLEZosZFhKIuzFiMQL4bGCl8XO-5xSQ8Jet2lG_YNJyYOmHkrXh4ROrxGHLh9HMDsea2acSR_3JUMSFJ5abauD9N_c_leiByiiufFml91s1INV0VswCVOibQH_NuqfPy2qAzZ-O2Ti7Rjlqw6GGvLoQVjSOMAX89cKpD0o6o7844Gj0c_99G0CcCMrjt_MUsLqUNnqImwk_eLXHA2RyRRaWJC6Hr9BduwSnNM3I-oqQQ=w996-h661-no

 

Škoda jen, že tato skvělá akce je vždy předzvěstí té kaktusářsky méně atraktivní části roku - inu ne nadarmo se jmenuje “zamykání sezóny”.

jhyC_7zHVWdHl0jLp2L_0IxEDaFP5KNkTlOnhkfsmJXduXSTvGxY3bDLq9p8pMfK9M20ojy0EcGidaIGoIJxMl2DoxQAhroXHqXxrajhUFGk20UiJvvuHnGSE3oulGAOaJSANz81eKHCkzBIckFmw-GXprzlguncGM7F3vyxdneS5I52pyJedasb_7HARLV6m5Tlfjdm5V05PGWXfLiQB32nMi3Z5N2p38J_TYPkYPId8hwDal0mIEnlsfxIojCtMJfmUKlRbHWaV2m2EwSxeHebwnLXEKd4mwH8XJ0kqWXampohbny5C3lauYd1sUg8Z6lzj8wBTTu_WLeSjNYzEEowrBLumneXCzvqrRtpJ-8iy8yRrnH6rVPw_0TsbtsxXIcyFYOVH2ftqat-6Lpk7nu0vb3Dc4gs5_zWURF0AFyXRkjMGyRZTEBwUf1W-0c2almPhrPggwfCs9GSEyUg4SCfpXUhNmsiNXnvKQDyCGb0qNEs3ypzlY1W2C9_GmsbS614-RqsK-uBDlZHtdj0lh3JIhuxVUhrVAz_NilWJXQxZt6_odrwXJaBhybn7L9PKMkuwGlHgaDZZSIRPxfIX_jir0FKxyCCYf0qha8cnzJqizcAjA=w996-h661-no

Můj přírůstek byl více než uspokojivý, posuďte sami:

eP2V8zEU-RtmkczGw1OF_C6OQEZxIPPoCWt3BHDE9AqeuQt5YGjX-o2oh1I5_zoc7ziiO7O0G0Axwt6XeJ9wOIzVw_snh4nRvVWVnex7iiq0gOiNBxBgxqjD1Gz81jF7_eFgReEi1_rFLK-U-xP8IQk1R9T3Hfesy_0c1haYRwMeJVeO4Bl0nMTRErksKYqwCLJemMXHwNGcwwLiCZeeByXZ7IRb8fovbSBmrnr14kxEZxlaHjKEhSziIUlNRoICGcy4fHzn5oHZd5Ia99vojcEhmQ64XTe-dnuyQSurOrZk89pyMTZiiIVRw-2xumxgEzrNMn1vQeG3pcXXhdN5aybclb0BuxSb1o2D7s_YRKBXaVK4RQ5MmM25ldlc7A23srBD1UMSomZ12zEslbVIapHiUMHnG2WMtww935ynCBqXM77R7wj2sl7Xo4IFmPJXwD771rfWCaWQl-a1551kgNrD0OTdh_j5EdcOfPXNvuUzZPm6nY4xAIGDEMCcU4HN3nVfKitl-lmF2fK1gvlkSRYcN-s-UmzvyKUZFuXIP3hWVKM0JsZ6u0vgRSL6E65mx6MMlY7CopwMJSOvl1eBXtc1Et-D_VnUSMfndmgpzweHxPPcSQ=w996-h661-no

Na zpáteční cestě jsme navštívili jednoho zapáleného akvaristu v Kostelci n.O. a také sbírku našeho kolegy Jardy.  Večerní vybalování, evidování a kochání se získanými rostlinami  završilo dnešní velmi povedený den.

645GO4POW0x0Rpxu7wlgFIttGOpw04IV8EPKaizkUCojXH2Lrz90H9diYJNnrUByHmPdXoY8OVHLwLnb2sa6hKc2Qfv6JsOS98gnPIXHlibZup3Ulqn_j2TsVOg9T-EbfdN_XOhsf4fc_AF1jsPfYkqpTvNV6vrntRRd70PsFE63paOrBAuyPQ2PoLyWdeinNZcICibt4kH0qqo-9Y7R8NeWgbidz9LAEwwvBpc4f0YYNeFAd8mz9aRU1U6kqIMxvydJ8mN1DwKDIhAFky0h9cM00HU_LWiT9LDYvxDHEOKPDshvH8SoMF2Gj913KAXVP2LS9MhI-Izx7kZQwvMFBuWsTqd16kIeXPEW4O1N0-1ti3DjksG7Gs4e2i0uzqWaAu4QyJuTIWIn5dkr9enFoIiC7DpkWRs6AF2_gZ0XG-ChawNyy4TGfjkWYbvjcsftkN2ZO9ELOFzZHoV_irHPYnPttitPdX5Z2EUCX_9htq42STr8IMva9yK-M-vl1T9PHxrKjYYFoCbgS2xLpfVJOymDKRFArmFJwsJznzmnw9YV1D0WnxXBUoo1ObHccEPScxW_x3Q017SHubSZyoLs4w4liWS9-RR8hVimV9o2p0YLGj2blw=w996-h661-no

23.9.2016

V předvečer Zamykání sezóny v Chrudimi se u mne po cestě na tuto akci zastavili kaktusáři z Nitry. V pohodové atmosféře jsme během necelých dvou hodin mimo jiné prodiskutovali palčivá témata pěstění kaktusů. Doufám, že jim budu  moci brzy návštěvu oplatit.

5tWe7vMBtlwfvlDlsnHu5XdYUG9YNnh3Xh1NOwsYN94heQ8sP3h-4TjUwpkQ46-Rhumb6XRe5Y7VKmZhTl6X5_mPXX5c7r4GYofB5jk_JTC9GiYtf-pnLJ5CgBy2QjlAmtDfFvq6RwxkbiE0xT_HFoojP39QjOd2xIEdng3Fw8h4iKyPa3ElXAWq8m7U9CoIytb2HbFCmNv1PcZie7_ZmnhtIzh8_7hM4KaWR0wAmZpbD3LbGmTWdEBOYDYgI5B7ZNvbtyE6ROhxnDmo6iGtNCDRhkLRdmS4wDbLg8qlOkQOCWwbdq8XF-mXKJSwTlW7L3425cTbOOprmKkpxOpczK065usoe1sICCsMQQEVQO8HnlZUuLUfnK0Nybfk0HiB4sD4lMqfWyLhkBQs-Molir96hGWyYsWzk6U3f_JIw7I0I-w7Pb-MBUdW1Iaqx38BaQBG7TFzMM_hS6pLNNkqXmz1DWr4IuYogzdQR860D4F_4lsPYIzJRukpFcKEA97CO65ajmm2FUd27Tn1y9Pov0_wzEOwCvfJyBKyA4GrjfJgE0ObGr4T29ihQIdehoN3BBFlKoEQ2_1fS6L_80sTcrpgM9wbrC9PfRv-IGsLidsXc_bOew=w996-h661-no

Taky  jsem se od nich dozvěděl, že černá hniloba, která letos dost potrápila naše oblíbené rostliny, se vyskytuje i na Slovensku. Pokud o této nepřijemné potvoře (viz můj příspěvek 11.7.) ví někdo více, ozvěte se prosím. A ilustrační fotky hniloby:

tcTxuSWpXYx-6c95prUE9GL90g50QZhZDPccRvdHvnF5_iTcgi66Rdn_QnCYOsKGFhV2FmsbR4mQcGDR4gJOpO67ID_J1UBuDEaGM7oDF0yw9Ol3GOk3yfzG6FoopGVqFoPueiTeY6vQoCWZ-WFssEwxZ0S5K4svXsIMBmxaevc5YreMg1tjBsXUixLX2Bta2LU3nVSuPTPlENI1hD-bkLBKMf-vloKCCNVJ--jBhN-oaMyDF5heSHEVTXukCDAdXwdjbI3MnfR_Xdbx1vFDeeQwakleXLRT5xHwyGAjvbM0athynNgTYBeqHXk6dRmIodgvuDo7W5vOn3fLBOQT6UqhwI2OVbMePO9QogYWj1PhXPQ3Qo7CwrvoaF1Et0MZrOAY3o8GNMzeLx5-RTFlFJnRK56-fwDgG6lS2DpkXoKCFKMv2i5FoaQ6J3XD23Xid4e6XCtsOJkJVPxJLvgTnsqSuVm5I_tv_nW0MrUjtSi_z2aaZE4ZMJs4qOnZPYuPklP96Pv2bmlV_Tq1bz_BBf4PjbHM1XzobiMMsp7UwAayyBljHTb1XGaNO80sUmvlGDpLgX0bHo9KKQTtupAha0z2bFWTQBHnT9bectMjvuMyYaLfRQ=w996-h661-no

5EUcIxQR6XZ19Wr0D6FR0z8h-Glf-pAqKp1nu38eIZKEFuVEjhqE_GB92jwWvkxOUDPqh7doY54kPL3Ga7N231ZU5u1xpyPIvbsYDj3ir68ITrdYD6wxRB_W3lXFDgCegF47LPRTIWIlzkYDSNb9rcml-mLobBVdLLLFKGiPQy8b1msUDvx5lRV66jWG7fKdUIjItohfrqP72xk5kOjgWXsaXLQpeqSx3dj3SAlL8AMRtZaeRg-sSLQqFqmLYKx5oby_WNiwkhdsCqNmUPQ0eUIIz5nchq-8Y_DVnDLDra2v6gVBDuUnl2eL5uxfgCPP58eiBtxJDGYcnJtxtetvXoYFBzvQRCK6SY2VpUoMz1qSneOKXNK4mJN-uHV-fD_te_O5gk7kDqnCUM_Habgdnh7ct5qe6SC_8Pfhn0jwyACTSR83PZ9kJWO5egu4YvunM5qkWA7v6MmcZcP3wbHXKTdvAlA6yF9O5iDLjiZ-YL8QCnfLslwr7G-zhBIRPHYP0zz2Ak3VtzgLEjUqtcvHyBwkwKsCKZ3vOMLir3TzD2YnBlsaf00bqbr1RmfAuyykJ-gUlDaBPM5B2AVRCAG36QHbmalGV_7RCs7GStqAcGJ2YCeeNg=w996-h661-no

17.9.2016

Vůle některých rostlin žít a rozrůstat se je neobyčejně silná. Krásně to ukazuje obrázek Echinopsis huyoti, jejiž kořeny nedisciplinovaně sondují možnost zachytit se v novém životním prostoru mimo přidělený květináč.

_Cd6BOm9mTgqV_gat8qVPiZlH5WRVrHdIgAQYmBcLVjTKrkLOu15jotLt4cB5OIFHUibi2MiHGc=w1104-h905-no

12.9.2016

Poslední zálivka ariokarpusů posílila jejich chuť ke kvetení, čehož je dokladem tento snímek.

yx4xXRvXSRabuX3IEkgXhng_JcXkSjaiuae0BnrNhGVMtohEya8icB38LbHFhKwdwomyjoG6POYzfP52qR0-k6kTxQ_sz3maFLA6hJzedVtMnHUc_h_txzLcd3k3lbfxcUa9QyuTiQFjfLU3FZvvHktutmzcvKEc95nz4fpYIM7gmhJqX2Z-fFd4HX4jraKDk4G8-X2lWEBFtaXv190dmGIZf867yBK2hfSIG5V-tRTne5xT3YrMoxZMzsBS36mHJJUYbDSzCEZgnrAqrFpZd9E6ayktdHvYzjZ8BVkfWkEFme7THtINFxiwLC-DkpgjZ-DTLPWVLgJMfr_xjOs6EA4nqgW4v-FbfWTpfb_ycn5cy1j01B-FSpn9gCAl8S0iDhbmfTwsisECPKfivHVo1hOVWxxc8SGkVl9_EjbbFrO2ZF2TZ5Bsp5HUQJ3YjP4_r8hex4_Qji9QayfyOA5EXhfaEeHXkYAmaxLF7fTWzezjk4XdSoEowxkfXz5FVJjbVlqnT6yQXYpAWhhToj6-O5OQ81DsXcdKzeweWKcV59QuvfjTKDpRY3B8PQs96NhgxKyfKL61tLkp8yf4kU_Ui-7dN8eW7DVOYgabrsCjiLa6g5liqw=w1131-h911-no

Kvetou ale i jiné zajímavé rostliny, třeba tato bezejmenná…. kdo vlastně? Matukána? Arrojadoa? Pokud by někdo z vás věděl, napište mi prosím Váš tip na email.

YYzPd3sKSHxzzsgwuX4FVy2syYaBWkVmFmi1WizpFLb7whBSjsHIzbD4bw8GzL2n4Q8YswRsBdyUMQqtLa5cTeTIz1i77cvoaia80WmBWqe42nhT29-3EJ0O7iCaDWydato_EyqLev6tFKt9C9uu6AbdcGNursErp4DXKRQJXVE3cDoL9OPYVd6vI7LW24WFsP4WDfX0oHz904rk33JuPNDIaOomvHgSXvQVJaAsFR6eC5XvkyUmqtEOMW2QeEMHrox8sMkMz6NPLPVY0k7xRaX16N4hC1rhOm3myYF8bIUsBjc9zXgU531OmQf2bZXqqDHZYZMxuyynFuzwcccCqN8lMx6tYZp-D-yQzKDNKPcapCKKXxoG-CLaQqFBWCKE_vXwsbIjJZpff3WHaODgpjhaajaXBq4qUV50qKMbfWE3ZFyXgQuMpAN1Zpkxn687zfaYGva4474YZdh_QCq08TAkBz6w6QafzbGn9JO7cpMmrpK3icIrKL8LvXgYroMVw23Z9PHrUdig4YiFfNE9s9zSZIuZ8cdVW7qF-7-0hUEwXfBs5VayJNCOy2D_k7AvOC7f1uH0tQ-fN0JbdFoE9CHo4No-IlQxfghzv4Wffvu5Elu6eQ=w1169-h911-no

6.9.2016

Dne 6.7. jsem zveřejnil tento příspěvek, včetně fotografie (chcete-li ji znovu vidět, listujte vzad:)): “Jednou za čas se objeví zajímavá anomálie, která stojí za zaznamenání. Tak například se pobláznila tato Coryphantha scheerii. Místo aby jako správná spořádaná představitelka tohoto rodu kvetla pěkně z temene, rozhodla se býti výjimečnou a vykvetla dvěma květy z boku. Zkusil jsem jí opýlit její normálně kvetoucí družkou, bylo by zajímavé kdyby z tohoto neortodoxního místa vytvořila plod.”

A příznivý výsledek popsané činnosti se opravdu dostavil!  Rostlinka vytvořila z neobvyklého místa plody. Jak to vypadá, ukazuje fotka. Pokusím se semínka příští rok vyset. A za cca 5-7 let budeme vědět, zda je tato vlastnost dědičná. Počkáte si? :)

P1010146.JPG

5.9.2016

Meteorologové “vyhrožují” teplým a suchým babím létem, dnes však bylo pošmourno a pršlavo. Rostliny ve venkovním lufťáku během dne několikrát propršely.

Ve skleníku to tak bohužel zařídit nelze, takže ariokarpusy, kterým začíná období kvetení, byly zality a s nimi také semenáčky, sukulenty, roubovanci a všichni ubožáci, jejichž vzhled mi napověděl, že voda je to po čem touží a určitě jim neuškodí.

P1010528.JPG

P1010401.JPG

P1010399.JPG

4.9.2016

Na Google + byly zveřejněny fotografie kaktusů z měsíce srpna. (109 fotek)

P1010119.JPG

P1010254.JPG

P1010174.JPG

3.9.2016

Dlouho plánovaná a očekávaná návštěva Mekky všech kaktusářů - Chrudimi - se konečně uskutečnila. Mrzení, že guru kaktusářského svatostánku pan Pavlíček  musel na poslední chvíli změnit program a nebyl přítomen, docela vyvážila pohodová atmosféra, která na Gorkého ulici panovala díky zbývajícím rodinným příslušníkům, pejska nevyjímaje:). Nádherný den, prohlídka skvělé sbírky, bohatá nabídka kvalitních rostlin a všeho co náš koníček vyžaduje. Co si jen člověk může přát více?

P1010407.JPG

P1010409.JPG

P1010539.JPG

30.8.2016

Nezdolnost života, v tomto případě v podobě špatně přirostlého roubu echinomastusu, ilustruje následující fotka. Několikamilimetrový roub to nevzdal a navzdory nepřízni osudu vytvořil čekací kořen, doufajíc v lepší příští. Dal jsem mu šanci a zkusil ho nasadit. Přežije?

P1010079.JPG

29.8.2016

Nádheru, ale hlavně pomíjivost krásy kvetení Echinopsis tapecuana  ukazují následující obrázky. Je to vlastně taková alegorie na lidský život…

P1000765.JPG

Etapa dychtivého očekávání a naděje v budoucí dění.

P1280135.JPG

Na vrcholu sil, krásy a obdivu - vše je skvostné a zdá se, že to bude trvat věčně.

P1010059.JPG

Nesmrtelnost je jen iluze, nastupuje etapa postupného uvadání a ztráty životní energie.

P1010158.JPG

A nakonec nezbude nic, co by připomínalo dřívější nádheru.

28.8.2016

V blízkosti ventilátoru, na sviluškou oblíbených lofoforách, byla dnes zjištěna nová kolonie  škůdců - ničitelů neposkvrněné šedomodré pokožky těchto malebných rostlinek. Výzva k boji byla vyslyšena a ohnisko nákazy, spolu s rostlinami náchylnými na napadení (lofofory, luční koryfanty, některé bílé mamillarie atd.), byly ošetřeny vertimekem.

P1010197.JPG

Dnes došlo také na přesazování části dubnových výsevů. Jednalo se převážně o lobivie, sulkorebucie a matukány od pana Malocha. Umístění na zastíněném místě nebylo z hlediska vzhledu semenáčků ideální (jsou silně vytažené), zato s klíčivostí a růstem potíže nebyly, ztráty jsou letos minimální. Vzhled rostlinek se bez problému napraví v následující vegetační sezóně, umístěním na světlejší a vzdušnější místo.

P1010209.JPG

Výsevy před pikýrováním.

P1010213.JPG

Výsledek dnešní práce - přepikýrované výsevy. (Lobivia, Matucana, Sulcorebutia i Aylostera). Zítra se bude pokračovat.

27.8.2016

Snažím se přepikýrovat co nejvíce tísnících se semenáčků, aby rostlinky v září stačily dobře zakořenit, no a třeba i trochu poporůst.

P1010168.JPG

P1010167.JPG

26.8.2016

Příprava (hrnkování) podnoží na příští rok. Na obrázku vidíte ferocactus glaucescens a astrophythum capricorne, které je pro mne příjemným objevem v oblasti podložek posledních 2 let.

 P1010170.JPG

22.8.2016

Pohled do srpnového skleníku naznačuje, že i v tomto pozdně letním období je co obdivovat. Kvetení není sice nijak hromadné, ale pestrá mozaika kvetoucích rodů ( namátkou koryfanty, matukány, lobive, echinopsy, spousta mexických rodů atd.) pohladí na duši nejen kaktusáře.

P1010051.JPG

P1000973.JPG

15.8.2016

Provedená zálivka podruhé v jejím (i mém) životě přesvědčila Mammillaria (lépe Cochemia) poselgerii, že nastal ten pravý čas vykvést. Násada poupat je mnohem  bohatší než při loňské premiéře.

B0COBxqu4AsKRoOwAPvdD3b_QvOInEBe9hGYC6DodRF21y36nO06-6RFDJ_ZP0CiorWpIHiYqHoZJndtBdudfmzcgExoQYQyth-EvA0BchxrY49VRrzDmSU9iF-uHQXT6qwXSBCtzkzJOCjqqk7zib0uy38wSrzeYBMOnLEwTwG7KzBqNom060giOnBLLY0RPFeTFc4VJqZeWOg2bnw3mD0Ba0CrFU-M1LzOtcnUwZ59V9R5TLwZ3gerg3w-Xj8HgSdbFs11F1HfZyaXaB33e2EME_PuFF7lYepTafhmgGoxfRKsw1f9n41PamLkstyW-cIUeDQQHtqyOkXy6L6J1HVy7HuYUZwUqfHfWl0-6dJKoFSLwuuSSi6tvMnYyo_dgKuh6yiFfdFmJauXx_TvGMINpu9dOC5ikw_qZOpCHiCFV8ftTbfyFH_9d0eK62CDU2mYgtMzkdd0p8x5OU_0555kTAF9tJhKneoxSaa8BsWA69ksFvoD276j0fgyZ6lrm3nv59Rnt6KEvCvx2PWDndXwXNjs2melD8j23UaRywkG_IbihUfRLFrC6-ckRR0C_9sHwtu_VDFzJGWJdMODCqbZ8ayIKZDG=w953-h911-no

IloXzDjRlsoDPiiBLb_YUSH-L-F1KwgVbeJgzDXAr8Y663ykugEEn3FLZ303ISDHuZThdUayzjkuJBJqcVbDcKJIk6hsIW-XxnSw2j2eAEApXpX9HkmeJrVR2YaJzp_X0sAhgz0p_CmPcS_iFwP9nJkqbqj-Z-hBtL3p96n_y9jH_LyuuD-RFAE9dLI2pTbYMOkyKLRq2L6__l9i9QpJrFQuWNNNoWPkKd3FCtkKWjkAcypGA6Rmq45ETv1mSK8N5RrbR3_31LfBchf47A1v6TNV3kFmn3Q2urJdSeQNVdsOK-_DtWcjrVKH1-7Fif0wmLMwf8EW0-5DTATkJgI-ytdnqKyodOjM_PNi3MIiD77jevYJLPGXXRoxeSMX8W7F52z2mxfmwMdCGfVsQ-8y86BRGkOKAG0Km07My8SaQUWa6QukuO4W69p7ZkDcr5ckrcOMiE-H8d_Iz-6BUVNYikrWgBsJ2v-RWVgfGnplgtTbaYJT_x7OIEgCZ0Oa4NQ3recLarEJrGEQ5aJmOGFZzIRfoBh6Fkg1bzMnugz8z46qdFGWqd9Ku2RmSmLV7uhWRQ01uO6HXbb3MmIKvdBKlsAFeYG26tjN=w1372-h911-no

14.8.2016

Před týdnem provedená zálivka napomohla vývinu květů u řady druhů. Nepříliš často se vyskytujícím a taky ne vždy kvetoucím echinocereusem ve sbírkách je Echinocereus mathesianus. Držím ho tepleji než ostatní druhy, zimuje na okenním parapetu v bytě, jinak má sklony k flekatění. Tuto zvláštní péči letos odvděčuje kvetením.

mNNzJoztbzyID-m61IoLSrOvAquv8gr92T0gCYxqP87_2e61fkwi8x9VV3LrzmLN8g0vdGGFVkx8EstL-1qdRP1BzKagoLHAFwHYnv84AbWmEAB8Ito81pZv5UvmIESojDtUU67QcG1MRt5opTqRtbs1eJTsbsGXnyZBStz3ETnL6AMMcGMdaOD40Xu-Gdkj2KL9QexkFFSyTfMNlCE5qcV_G-gVvSAK6Th9ywkiv3de4cy97kZ3Qd53dQML20PGNBpmzQmD0yEIO1fbz59CtU1l-Tbv-QTaijlpT6J2rUxJIDw1blraz1Kr48c823-ou2M5E6zgXk241vLKAYzNAL9uAt-unUsOuHUOfsTyxF7qPg90COmtnOEZA3Gman2bMqOhQlcMkS8APo65zgXSHiCMsZxMyWD_KUJILEIS4cSZ69L6PSA6TcyWLcl0JcfpfDLYawV6sZpNxK-xx9M9KHVpc-hjHsQY2ekd55tHoDQFyof6Kv_enVAKZ1CZA8okPDQ7DUj8epog8VeYX612TgLsvjfwI9Ey39w7aD0O-AWw7hCt30gAE9CVNbR4_a5LWxE9DTbfRnwAowrr7L_AUmWSPwpoibir=w1215-h911-no

9.8.2016

Na kontrolní skupině rostlin Mammillaria herrerae se objevilo pár podezřelých červených teček, neklamná známka toho, že svilušky opět začínají vystrkovat  růžky.  Postřik přípravkem Vertimec jím spolehlivě přistřihne křídla. Vzhledem k pokročilosti vegetační sezóny a charakteru počasí předpokládám, že po dnešním postřiku  od nich bude letos definitivně pokoj.

P1270212.JPG

7.8.2016

Provedena pravděpodobně předposlední zálivka všech rostlin ve skleníku i venku. Intenzita už je tak ⅔ než v první polovině vegetace s preferencí podmoku.

6.8.2016

Na Google + byly zveřejněny fotografie kaktusů z července, měsíce (nejen) koryfant a matukán. (120 fotek)

jiCQD1QTyGg3EJddbn-PPSFrnZU8KPpzBEsSKgcaSrcpwiIkuWEC6c1WmbVdDCSNDluCMjAKTHE5kXhTbIVQqoHldjxMekAYn6tYRe0ImWE2WzchjfGG_89LYzSsCnyZC_qWZamkDo3s_3E88Fa7BU-RTNGW6HiWaSMGtyUJ4zruXBr4fTJJvPZ3lfac0ABfdnBJGypwRKRPm1XZhxmczeG1hNoZBk-On6GsVPUcXpWodAUkb5g-UgMMXXWrLRCjRGlQXnDkXeKxKhSPsP6Q8hLVLXvOf_nQdnFsRu_1fYxv6XReD1JXAl-DmSy3rpOM_n0VTCDH8lQxfule0gjIc2KCNJI_PwN-sZO_JeXzillqM9QJjl6UITDr_V1_ysEGZylx-6OaAT8Ju49l8Osz9itJbnz38UHOPY1yNAMqZM7PGP85Ub1cy0L5GFO7RordvpbOP0d7SVygOb80d4WTo9An2k6I3cApNhYfwlD0WsK4pnYVqM9wstQ1UKUHXxosDY3jlFqfmupbRPV5G2jAxZx6wA99zJ5iLDAjcfDrYD33LMwJ9unI9tDCEfzw6MRfvNiqNBdOSZZHZITvNWKfYfJZkCfi974e=w740-h742-no

0dB4NR-yO9TsNq4Bkg71IDF3JskjwwHlG7cSEf0iodZMpL4wrlRT7bS4S7nKDs_15zfFa-aGEbuT1k7fGB0RlxUebrN3ku_xAePPPIEFsGm9mIjF34j9yNJfFGwH1T6F1597GCjbeSucofRQNwpcrQxmWRQoEx7CqM17vJuQKmxptxVlnKIIjSJrExVnLSWvR7mf8nbV_24b83_SveyDFqcvYzeU8-MdPP80DVUDCBFa2NF4QVkcq69ihIPKQcuE_Fgxls8_Vf1HdjJbr9x4kQMChmOYZ2MSgIACX73Qx8ND4T7Znh53Hdkm-IRy5GHX4myabvvEt8qjhNYQ7NrEJzp-4leaw9qhKYFFwj9avpfNv9ohUgW6aCa5HMyRMRsUNPpZr4yOsZqgj84HWZLFxH9VxmoGhzAFEppjBU2CxRRFlXNOZJuHM2_gW4yf9WUAMxrgr-mHLufsVaW5_YF5iBZkE-3On7-36LRkSLgOJ9z13dXNKKqgT1XnM6zVgaKY-gnP5ub7OoqqV3BpdMvfN001fHJtLBic_xNL32W5HkgzOL3DTQ0CbKKBI4n04QGWrQyJETP1Wzrxto6qOc5GA_WefjJ61S_M=w773-h580-no

dS72fsnC31lSVxUeM2TN-G51Bl9OmubaVSyq-AeyF819f-Et9HRDgaH9NobVwU8C6CWwhwAiR8AVmdiNILEh30CnJ_L3FycmB6dY2Re4-ULlO_olMGSu46pb0A_ktnFuhBdokYgHqQlL5ShW3itifl9OCILrgPTXfndaHrJHkcbnZmh80pQaRt7sCIjdtroaoBLvjVQ4VD4JgNGIiM-gfAK7yjNeQWrvWIpXN1AFcGd4xUFcRlsHj9t2TNZH3gD5jgbhgIdUveyRatuY8h9B3UviegiKjWjEzhcGa2YtcEf_8J5QBs1N7f3nB7LqSmlFXv0oWBtYtpL4wWa43BKsBZvNpouuQCCf9OtWgOfRaikyEFjnogd-mbOBlmuNDlNmVwSHbg4UnHAFOeA-F33727eWvs33SSrL27sLiS1HIbQwtKDseLT3UIRXkQjgjk89lD0uhhWY5RL9eejkX8ajfpbv1FKzUS6NaP2MkRcOOyNRbbSxfCHHYE2Y8kzRQZPYLxUYe3L4kZqTPIb2ZEPXhW9XWoXm55wWCivuNNiModcQro8UzwxKasFIU0DBDRYWDrsbZQs1wanJ5k4dP8WreXuh6gcCXtU2=w541-h361-no

5.8.2016

Druhá půlka prázdnin začala a kaktusy začínají pomalu ale jistě parádit svá těla novými barevnými trny.

P1270759.JPG

P1270763.JPG

P1270764.JPG

17.7.2016 

Vlahý deštík umožnil bezpracnou zálivku v lufťáku umístěných kaktusů.

Ve skleníku kvetou mé oblíbenkyně -  matukány.

P1270250.JPG

14.7.2016 

Vracím se k tématu z 11.7. Některé rostliny jsou schopny atak houby ustát i bez chirurgického zásahu kaktusáře. Zničením vegetačního středu však dochází k nevratnému estetickému poškození. Pokud se jedná o vzácnější rostlinu, je jedinou (zdlouhavou) cestou vyčkání do  vytvoření odnoží a jejich následné dopěstování v novou sbírkovou rostlinu.  (na fotce Lobivia aurea)

P1270011.JPG

11.7.2016 

Asi před 2-3 týdny poprvé a nyní znovu se objevily v zadní části skleníku případy napadení rostlin houbou, která vstupuje do rostliny přes vegetační středy a  až na výjimky způsobí rychlý úhyn rostliny. Ty které přežijí jsou nezvratně poškozené a vhodné na odpis, maximálně mohou sloužit jako zdroj odnoží. Výskyt zřejmě  koreluje s výskytem vysokých teplot kombinovaných s dusnem v nuceně nevětrané části skleníku (bez ventilátoru). Dosud jsem odepsal asi 5 semenáčků echinomastusů a lobivia einsteinii, ale nejcitelnější ztrátou je poškození Echinocereusu dasyacathus v. rectispinus na snímku. Fotka ilustruje postup hniloby středem rostliny. Snad se mi podařilo nástup hniloby zachytit včas - na řezu už nebyly známky hniloby a následně jsem ránu zasypal fungicidem. Jsem optimista a věřím, že se rostlina vzchopí, zabojuje a vydrží. Malá odnož na bázi (na fotce není vidět) je  pro mne příslibem lepších zítřků.

P1260986.JPG

P1260989.JPG

7.7.2016 

Prodloužený víkend mi konečně umožnil sklidit loňská i letošní semínka z druhů, které bych rád vysel. To se mi dnes povedlo a jsou z toho (zatím) 4 misky výsevů. Vzhledem k letnímu období nepůjdou pod zářivky, ale pěkně na okno.

P1260945.JPG

V zadní části fotky je vidět můj dávný pokus (už si opravdu nepamatuji kdy to bylo) s výsevem Aztekium ritteri na travertin (pěnovec). Růst je nesmírně pomalý, odhadem pár desetin milimetru za rok. Pomalý, ale alespoň nějaký. Veškeré mé snažení s  výsevy aztékií klasickým způsobem skončily neúspěchem.

P1260946.JPG

6.7.2016 

Jednou za čas se objeví zajímavá anomálie, která stojí za zaznamenání. Tak například se pobláznila tato Coryphantha scheeri. Místo aby jako správná spořádaná představitelka tohoto rodu kvetla pěkně z temene, rozhodla se býti výjimečnou a vykvetla dvěma květy z boku. Zkusil jsem jí opýlit její normálně kvetoucí družkou, bylo by zajímavé kdyby z tohoto neortodoxního místa vytvořila plod.

P1260814.JPG

5.7.2016 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z měsíce června(152 fotek)

P1260622.JPG


P1250707.JPG

P1250744.JPG

P1260619.JPG

Dnešní déšť jsem využil k bezpracnému zalití venkovního lufťáku.

P1260857.JPG

4.7.2016 

Při rozroubování z matečných rostlin  jsem objevil dostatek odnoží, které svou velikostí přímo volaly po zakořenění. (Mam. herrerae, Mam. humboldii, Pelecyphora strobiliformis, Lobivia albilanata, Cor. minima, pokusně i pár Echinomastusů)

Tady bych chtěl zdůraznit, že roubování považuji u většiny druhů (až na výjimky jako Echinomastusy apod.) za naprosto zbytečné a kontraproduktivní, neboť nejvíce úhynu rostlin (nemám teď na mysli malinké semenáčky) jde u mne navrub roubovanců  po odumření podnože.

A tak jsem se rozhodl, že tyto odnože zkusím zpravokořenit. Po létech naléhání ze strany svého zkušenějšího kolegy Vaška jsem se letos rozhodl vyzkoušet růstový stimulator Stimulax II - což je takový nafialovělý gel, který se používá k zakořeňování byliných a dřevitých řízků.

P1260823.JPG

První pokus s tímto přípravkem vynucený situací vypadá nadějně. Před pár týdny mi totiž odešla podložka pod letitým Echinocereusem lindsay. Rozhodl jsem se zkusit ho tedy zpravokořenit právě s pomocí tohoto stimulátoru. A opravdu, asi po 10 dnech se objevily čekací kořeny. Další vývoj napjatě očekávám.

P1260826.JPG

3.7.2016 

Dlouze jsem přemýšlel, jestli ještě letos roubovat nebo ne - obecně se roubování ve druhé polovině vegetačního období nedoporučuje - nu, uvidíme. Nakonec mne ztenčující se množství pravokořenných semenáčků echinomastusů přesvědčilo k rozhodnutí - roubuj, dokud máš co! Mimo echinomastusů jsem narouboval i pár odnoží sklerokaktusů a pediokaktusů - ty přednostně na hybridní echinocereusy x chloranthus. Echinomastusy jsem rouboval dílem na ferocactus glaucescens, dílem na pasakány (spodní části s kořenem) a část pokusně na astrophythum capricorne. Zatímco F. glaucescens se už stal klasickou podložkou, tak u A. capricorne se možná ptáte proč právě ono? Důvod je prozaický - protože jich mám desítky a nevím co s nimi. A také - roubování na astrofyta (hlavně myriostigmy) není už zase tak úplně neobvyklé. Mám na nich nějaké Echinomastusy mariposensis a vypadají hezky - nerostou rychle, ale zato kompaktně. A. capricorne v roubovací velikosti (pětka, šestka květináček) má malou nevýhodu v tom, že má vegetační střed docela nízko a tak z ní moc nezbývá. Na druhou stranu po pár letech bude roubovanec působit dojmem pravokořenné rostliny a tato nevýhoda se změní v přednost. Rouby na něho přirůstají dobře (mám vyzkoušeny echinomastusy i aztekium). Jak dlouhodobá podložka to bude, ukáže čas.

P1260793.JPG

P1260824.JPG

Při roubování na otrněnější podložky dělá spleť trnů často problém při vedení vodorovného řezu, který musí být co nejrovnější. Je to problém především u trichocereusů typu pasacana nebo terscheckii. Řeším to jednoduše opálením trnů, hezky hoří a k poškození těla podložky při troše šikovnosti (pootáčení rostliny při hoření) nedochází. Už jsem zde myslím tuto metodu popisoval, ale opakování neuškodí.

P1260827.JPG

2.7.2016 

Tak už je tady léto a s ním i svilušky. Objevil jsem je jako obvykle na Mammillaria herrerae, které mají tito záškodníci ve značně v oblibě a také jsou na této sněhobílé rostlince hezky vidět. Využil jsem podmračeného počasí spojeného s mírným deštěm a provedl postřik celého skleníku Vertimecem.

P1260771.JPG

1.7.2016 

Květ matukány huagalensis - něha, křehkost, soulad, dokonalost! Kochejte se se mnou...

P1260765.JPG

29.6.2016 

Echinocereus viereckii v. huastecensis  (vlevo)  mne velmi zaujal už jako nekvetoucí semenáček. Poměr velikosti těla a délky trnů byl a stále je nepřehlédnutelný. Na rozdíl od nominátní variety (rostlina vpravo), která vzhledností těla nijak nevyniká a vše se snaží nahradit alespoň velikostí a krásou květů. Letos se ho poprvé rozhodl napodobit i tento hezky otrněný bratranec. Nasadil své první poupě - a to hned ve velkolepém stylu. Temně fialová barva poupěte mne doslova zaskočila. (klasický viereckii je jak vidno na snímku v barvě daleko světlejší) P1260645.JPG

S napětím jsem očekával rozvití květu. Ten je opravdu veliký, nádherně sytě fialový, ale přece jen ne tak tmavý jak slibovalo poupě. Přesto se tato rostlina řadí ke skvostům ve světě echinocereusů a v mé sbírce najisto najde své stálé a prominentní místo.

P1260684.JPG

28.6.2016 

Ideální počasí (polojasno, venku kolem dvaceti stupňů) napomohlo tomu, že se rostlinky po včerejší zálivce hezky napily, povrch substrátu je po jednom dni v u drtivé většiny rostlin suchý.Tatáž echinopsis cardenasiana jako na včerejším snímku, ovšem už podstatně méně dehydrovaná.

P1260690.JPG

27.6.2016 

Vedra ustoupila, přišlo ochlazení spojené s dešťovými přeháňkami. Toho jsem využil, odstranil kryt na lufťáku a nechal kaktusy ovlažit deštěm. Ve skleníku to možné není a tak nastoupila večerní směna s konví. Zálivka ale pouze stření intenzity, pouze kropičkou, bez podmoku. Některé rostliny to opravdu potřebovaly, příkladem budiž tato pseudolobivie, tedy správně echinopsis cardenesiana.

P1260634.JPG

26.6.2016 

Vlna veder a bouřkové počasí si vyžádala své oběti. Nepomohla ani instalace větráku. I takto někdy vypadá kaktusaření:

P1260636.JPG

Některé, především horské rostlinky, prudký náraz veder ve skleníku nerozdýchají, zejména pokud jsou oslabené bohatým kvetením. Smutným příkladem budiž tato rebucie.

P1260687.JPG

23.6.2016 

Druhá půlka června bývá ve znamení kvetení echinopsů. Zahanbit se však nenechají ani echinocereusy.

P1260621.JPG

P1260561.JPG

P1260611.JPG

12.6.2016 

Příjemné počasí bez veder a dostatečné množství (konečně) zakořeněných podnoží mi umožnilo provést roubování.

P1250957.JPG 

11.6.2016 

Ideální zálivkové počasí mne přinutilo překonat svou přirozenou lenost a veškeré kaktusy nejen zalít, ale i přihnojit (mimo letos přesázených). Léta používám hnojivo Kristalon plod a květ v předepsané dávce. Základní množství vody 1 konev/m2 s dílčími korekcemi podle druhů rostlin.

P1250940.JPG

6.6.2016 

Na Google + byly zveřejněny fotky kaktusů z měsíce dubna (82 fotek) a měsíce května (441 fotek).

Několik ukázek z května, měsíce nejbohatšího na kaktusové květy:

P1240725.JPG

P1250130.JPG

P1250401.JPG

31.5.2016 

Prvá zálivka přesazených semenáčků a také mladých rostlin, rostlin ve venkovním lufťáku a sukulentů. Člověk musí být opatrný, bouřkové počasí bývá ošidné!

Při přesazování rostlin jsem nafotil pár sulkorebucií - hlavně  jejich kořenový systém. Na první pohled zaujme nepoměr velikosti těla a kořenů. Jedná se o rostliny z prostorných polystyrénových truhlíků, ve kterých mohly předvést co dokáží. Ze zkušenosti ale vím, že záleží na tom, kolik prostoru jim poskytnete. Spokojí se i s málem (pětkou květináčem) a na velikosti těla ani na kvetení to výrazněji nepoznáte, jsou jen kompaktnější. Zkrátka i tady platí zlaté pravidlo, že “méně je někdy více”.

P1250524.JPG

30.5.2016 

Taková zajímavost, kterou jsem objevil při přesazování semenáčků. Pterocactus tuberosus se polystyrenu nezalekl a jeho kořen odvážně a nekompromisně prorostl zpevňovacím žebrem truhlíku, přičemž se jeho zduřená část uvelebila na horní straně žebra. To že rostliny rády rostou v polystyrénových nádobách je známá věc (nekolísá teplota, vzdušnost…). Ale taková láska k tomuto materiálu jakou projevil tento pterokaktus - to se úplně často nevidí.

P1250525.JPG

29.5.2016 

Tuto neděli navštívily mojí sbírku hned dvě kaktusářské výpravy. Po obědě to byli kaktusáři z KK Kroměříž a později odpoledne pak přátelé z KK Zlín, kteří nám tak oplatili naší návštěvu v jejich sbírkách, které se konala, bohužel bez mé účasti, počátkem května.

P1250630.JPG

P1250634.JPG

24.5.2016 

Přesazování semenáčků může dopadnout třeba takto - celkem 14 bedniček.  Člověka pak jímá hrůza kam všechny ty rostlinky umístí. Děkuji Vaškovi V. za nezištnou pomoc.

P1250484.JPG

22.5.2016 

Vrchol kvetení sulkorebucií  nastává.Posuďte sami.

P1250248.JPG

P1250165.JPG

8.5.2016 

Ideální počasí pro vegetaci kaktusů (venkovní teploty kolem 20 stupňů a tomu odpovídající třicítka ve skleníku) mne donutilo provést první letošní kompletní zálivku všech rostlin standartní dávkou cca 1kýbl na metr čtvereční.

U příležitosti předání rostlin do klubového prodeje jsem dnes navštívil pana Houdka v Chocni. A neodjel jsem s prázdnou. Mimo výborné buchty paní Houdkové došlo i na kaktusy. Do sbírky přibyly následující rostliny: Dolichothele camtotricha “longithele”, Hybridní chamaecereus, Aylostera heliosa RH 1030 a RH 1031, Epithelantha gregii SB 1112 a Aylostera muscula (nivea). Prohlédli jsme si i houbovou úrodu čirůvek májovek, které Houdkovým rostou na zahradě.

Zvolna  nakvétají další rody kaktusů, včetně jižních mediolobivií, lobivií, sulkorebucií a rebucií.

P1240444.JPG

P1240445.JPG

30.4.2016 

Zima nás snad v uplynulém týdnu pozlobila naposled a tak začalo stěhování kaktusů do venkovního lufťáku.

P1240223.JPG

P1240229.JPG

20.4.2016 

Květy uncinátů (Ancistrocactus uncinatus) mne rok co rok fascinují svou rozmanitostí. Zvláště ty tmavé jsou skvostné a pohled na ně člověka nikdy neomrzí a pohladí po duši.

P1230699.JPG

P1230702.JPG

19.4.2016 

Včera po 5 dnech od zalití výsevů se objevil první klíčenec (Lobivia bonniae). Dneska už bylo veseleji a začalo klíčit dalších asi 5 druhů. Zatím držím výsev na okně v bytě.

P1230634.JPG

18.4.2016 

Ukončena topná sezóna 2015/2016. Plynový kotel byl odstaven.

13.4.2016 

Zželelo se mi dlouhým zimním vodním půstem značně seschlých  lobivií, sulkorebucií a dalších jihoameričanů a uskutečnil jsem jejich první letošní probouzecí zálivku dešťovou vodou nachytanou při nedávných deštících. Zálivka provedená pěkně malou konvičkou shora přes těla rostlin kaktusy jak doufám nejen probudí a spláchne usazený prach, ale i povzbudí k další násadě a růstu  poupat (nesmí se to přehnat aby nedaly přednost  růstu těla namísto kvetení). A jak jsem tak zaléval, vodu dostaly i všechny sukulenty a semenáčky. A nakonec podmokem i vysetá semena. Ta ovšem až po převaření.

Příjemné  počasí, ve skleníku přibývá květů jarních nedočkavců. Nově jsem se potěšil květy turbinikarpusů (beguinii, valdezianus, pseudopectinatus, mombergeri, viereckii…) a mamilárií (egregia, longiflora, coahuilense, microheliopsis…),  neúnavně stále kvetou pediocactusy a dokvétají ancistrokaktusy.

P1230475.JPG

P1230466.JPG

10.4.2016 

Využil jsem deštivého víkendového počasí a vysel nakoupená kaktusová semena.

P1230456.JPG

7.4.2016 

Stačilo pár hezkých dnů a kaktusy se doslova mění před očima. Echinocereusy po probouzecí zálivce nabraly na objemu, objevují se další a další poupata. Pediocactusy  a ancistrocactusy kvetou.

Semenáčky po několika zálivkách začínají utěšeně růst. Truhlíky z nedělní zálivky jsou už dávno suché a tak jsem je dnes mírně pokropil. Snad to slibované ochlazení nebude tak hrozné.

V chladné sekci jsem definitivně vyměnil zhruba v půlce oken makrolon za sítě, aby vysoké teploty nezpůsobily zatažení poupat u citlivých druhů. V teplé sekci okna na noc ještě zavírám, ve dne ale větrám.

P1230450.JPG

Pediocactus simpsonii, El Paso. Tyto něžné kvítky nejen hezky vypadají, ale i nádherně voní.

P1230453.JPG

Mammillaria longiflora. Pozdní návraty domů mi bohužel nedovolily zastihnout tuto krasavici s rozvitými květy. I tak ale je se na co koukat.

3.4.2016 

Příslib několika hezkých dnů mne ujistil v tom, že je ten správný čas probudit echinocereusy. Provedl jsem slabší zálivku (tak půl konve na m2), převážně podmokem, ve vanách s převahou rostlin tohoto rodu a také jsem zalil skalku.

P1230354.JPG

P1230355.JPG

 Stále je vhodná doba k přesazování kaktusů, takže jsem si namíchal novou várku základního substrátu, jehož složení se v posledních letech ustálilo na tomto receptu: zahradní zemina:písek:kamenná drť v poměru cca 5:2,5:2 + 1 díl složený: ze zahradnického substrátu (nebo něčeho obdobného)+antuka/perlit. Pokud mám k dispozici, vmíchám do toho zbytky zdravého, kořenů zbaveného starého substrátu, který mi vybyl z přesazování. Výsledek vypadá takto:

P1230359.JPG

2.4.2016 

Na JIMI kaktusy Google+ bylo umístěno 97 fotografií kaktusů z měsíce března 2016.

K prohlédnutí jsou zejména fotky rostlin s poupaty, první kvetoucí nedočkavci, ale taky portréty rostlin které si prošly půlročním bezvodým půstem. V tomto stavu se mi jeví kaktusy nejkrásnější, nejvíce se podobají těm v přírodě.

P1230225.JPG

Seschnutá lophophora, po zimě zatáhlá v šachtičce vzniklé zmenšením objemu jejího těla.

P1230077.JPG

Nádherně plochá Neoporteria gerocephala. Člověk je na vážkách zda je vůbec živá. Ale ano, je a sluší jí to!

P1230347.JPG

Také některé formy Lobivia aurea (var. sierregrandensis) umí suchem přes zimu pěkně “zplacatět”. A myslím, že jim to ani trochu není ke škodě, naopak.

2.4.2016 

Ancistrokaktusy kvetou jako o závod a tak došlo na letošní první opylování. Další rody nechtějí zůstat pozadu a tak se objevují zárodky pupenů i u dalších rodů kaktusů - hlavně Echinocereusy a Echinoffosulocactusy udělaly za poslední dny velký pokrok, ale probouzí se už i některé lobivie. sulkorebutie, neoporterie.

P1230340.JPG

Ancistrocactus brevihamatus - květy obsahují dostatek pylu a tak jsem zkusil opylení.

P1230301.JPG

Poupě na Echinocereusu rosei.

P1230316.JPG

Echinoffosulocactus pentacanthus s poupětem.

Nádherné jarní slunečné počasí (ovšem spojené se studeným větrem) mne přinutilo provést další zálivku semenáčků a sukulentů ve skleníku.  Rostliny jsou již většinou napity a pozvolna se připravují k růstu. Také je potřeba větrat aby teploty ve skleníku nestoupaly příliš vysoko.

P1230345.JPG

Otevřená boční větrací okna k regulaci teploty a zajištění pohybu vzduchu ve skleníku.

P1230337.JPG

Sukulenty po zálivce.

31.3.2016 

Jako vzpomínku na velikonoční svátky jsem si koupil dva velikonoční kaktusy zajímavých barev květů. Posuďte sami.

P1230353.JPG

28.3.2016 

Sezóna kvetení se nenápadně, ale nezadržitelně rozbíhá.

Jako obvykle zvěstuje příchod jara Turbinicarpus schmiedickeanus a ancistrokaktusy.

P1230233.JPG

Turbinicarpus schmiedickeanus.

P1230252.JPG

Ancistrocactus brevihamatus.

P1230242.JPG

Ancistrocactus scheeri.

28.3.2016 

Velikonoční svátky se co se počasí týče opravdu povedly. Sluníčko, teplo, provoněný vzduch. Vše nasvědčuje tomu, že jaro a s ním další kaktusářská sezóna jsou tady! Neodolal jsem a odzimoval skleník. Tato práce obnáší odstranění boční polystyrénové izolace a v chladné sekci jsem do několika oken instaloval síť místo makrolonových oken. P1230229.JPG

Výměna bočních oken za větrací sítě.

Jde o to aby se prostor příliš nepřehříval, což by vedlo u některých druhů k zatažení,  zaschnutí nebo nevyvinutí poupat.

U semenáčků jsem provedl další probouzecí zálivku. Truhlíky byly po dvou dnech od té poslední opět úplně suché.

P1230084.JPG

Echinomastus laui se zárodky poupat.

P1230109.JPG

Turbinicarpus pseudopectinatus se chystá rozkvést.

26.3.2016 

Příslib krásného jarního počasí mně donutil provést další  probouzecí zálivku semenáčků, vybraných rodů i sukulentů.

P1230090.JPG

Semenáčky Turbinicarpusu valdezianus s poupaty.

Ancistrokaktusy začínají kvést, skleráky a echinomastusy nasazují poupata, pediocactusy zvětšují velikost poupat každým dnem.

P1230248.JPG

Ancistrocactus megarhizus

P1230072.JPG

Pediocactus paradinei

P1230071.JPG

Kříženec toumeye a sclerocactusu.

6.3.2016 

Na JIMI kaktusy Google+ byly zveřejněny fotky z ledna a února 2016.

Počasí je jako na houpačce, chvilku (skoro) jaro, chvíli zase hrozí zima. Přesto jsem dnes ve skleníku provedl první “probouzecí” zálivku vybraných skupin rostlin. Tedy zálivku, lépe řečeno provlhčení substrátu. Ten je po zimě natroud vyschlý, takže voda doslova zmizí v pórech půdy a jen tak zlehka upozorní kořeny, že je třeba pomalu ukončit zimní spánek.….

Jedná se o specifickou skupinu rostlin kolem Pediocactusů, Sclerocactusů, zimovzdorných Echinocereusů, ale i Echinomastů a Ancistrocactusů z jižanů např. Neowerdermanií. Ovlažil jsem také veškeré semenáčky do 2let věku.

Tato “probouzecí” zálivka nemá v žádném případě vyprovokovat rostliny k růstu! Naopak, rostliny nesmí přejít do vegetativní růstové fáze, ale jen se zlehka napít, vzbudit se a nasadit poupata. Takto zálivka zafunguje jen v době, pokud teplota ve skleníku nepřekračuje zhruba 15C, jinak hrozí přechod do růstové fáze, nenasazení nebo zaschnutí poupat. Proto je nutné ji provést v této době (zhruba od konce února do poloviny května), kdy nehrozí venkovní vysoké teploty. A pokud přece jen přijde příliš hezké počasí, je nutné větrat nebo rostliny vystěhovat ze skleníku pod krytý přístřešek.

U semenáčků je důvod zálivky samozřejmě jiný - přece jenom 4 - 5 měsíční období bez zálivky prověří kondici rostlinek (a taky hezky zpevní a utuží pletiva) a tak mírné osvěžení zabrání přílišnému přeschnutí drobných tělíček.

P1220617.JPG

Mammillaria longiflora s poupaty

P1220649.JPG

Semenáčky po “probouzecí” zálivce.

P1220650.JPG

Echinomastusy po probouzecí zálivce. Vody podmokem jen tolik, aby ji květináčky během chvilky vysály z misky. U všech květináčků ani nedojde k vyvzlínání vody až k povrchu.

14.2.2016 

Předjarní počasí mne vylákalo s foťákem do skleníku a mé tušení se naplnilo! První pupeny se začínají zatím sice jen nesměle, ale přece zvětšovat a zvěstovat tak příchod jara.

P1220300.JPG

Turbinicarpus pseudopectinatus

P1220303.JPG

Turbinicarpus aeguirreanus

31.1.2016 

Na JIMI kaktusy Google+ byl zveřejněn výběr nejpovedenějších fotek z roku 2015. Po rozkliknutí ikony “i”  (přímo na fotografii, druhá zprava nahoře)  se vám zobrazí technické data k dané fotografii, které časem doplním o základní informace o zobrazené rostlině, tak jak vidíte na obrázku.

Stránkajimivýběr2.jpg

30.1.2016 

Dnes se konala výroční schůze Klubu kaktusářů v Ústí nad Orlicí. Jak se stalo dobrým zvykem posledních let v hotelu Avion v Ústí nad Orlicí a s tradičním programem.

24.12.2015 

Na JIMI kaktusy Google+ bylo umístěno 29 fotografií kaktusů z měsíce prosince 2015.

K vánocům by u kaktusářů měly patřit i rozkvetlé vánoční kaktusy. Ty mé termín splnily. Přeji všem hezké svátky.

P1210860.JPG

P1210858.JPG

22.11.2015 

     Předpověď počasí na celý příští týden vyhrožuje velmi nízkými teplotami a nočními mrazy. Provedl jsem tedy zateplení boků skleníku polystyrenem a uvedl do chodu plynový kotel.

P1210264.JPG

 Zima je za dveřmi. O čemž svědčí i první “sníh”, tedy spíše krupky, které dnes odpoledne pokryly střechy.

P1210266.JPG

17.11.2015 

     Po hezkém pondělku přišlo pošmourné sváteční úterý s deštěm. A protože výhled do dalších dnů nedává moc naděje na zlepšení, vyměnil jsem poslední větrací okna ve studené sekci skleníku za okna makrolonová. Postupně také uspořádávám z venku nanošené kaktusy do zimovacích pozic dle nároků na teplo a světlo v zimním období.

P1210263.JPG

     Sukulenty na rozdíl od kaktusů v tomto podzimním období 1x za 14dní lehce zalívám aby jim neopadávaly listy a udržely se v napitém stavu. Už nerostou, ale některé druhy kvetou. (např. havorcie a krasulky).

     Jelikož ve skleníku stále nepřitápím a vzhledem k vysoké vzdušné vlhkosti a relativně nízkým teplotám, jsem přenesl neúnavně dokvétající A. kotschoubeany (a také turbinicarpus jauernigii) na okenní parapet v domě. Než dokvetou a květy zaschnou, v pokojové teplotě jim bude jistě lépe. No a taky budou více při ruce, když se budu potřebovat pokochat něčím hezkým.

P1210259.JPG

10.11.2015

Fytotron dočasně vyřazen z provozu. Výsevy z pozdního léta uvedeny do klidu. Velikost není optimální, ale věřím že nějaké 4 měsíce bez vody přečkají.

9.11.2015 

Dostěhováno jest!

Všechny kaktusy z venkovního lufťáku jsou pod střechou skleníku. V chladné sekci jsou pořád ponechány otevřeny 2 boční okna. Teplejší sekce uzavřena úplně.

V popředí na fotce vidíte 2x “stěhovací přípravek” vhodný pro přenos jednotlivých květináčků, misek a truhlíků, který vyrobil a pak mi daroval Vašek Vodák. Šikovné a praktické, když nevlastníte dostatečný počet přepravek….

P1210150.JPG

8.11.2015 

Ačkoliv dnešní nádherné počasí přímo vyzývalo ponechat kaktusy ještě venku pod stříškou, rozhodl jsem se nic neriskovat a začal jsem lobivie, echinoffosullocactusy a podobné mrazuneodolné druhy stěhovat do bezpečí skleníku. Venku tak zůstávají jen echinocereusy a mrazuvzdorné druhy, kterým případný zvrat počasí tak lehko neublíží.

3.11.2015 

Na JIMI kaktusy Google+ bylo umístěno 16 fotografií kaktusů z měsíce října 2015.

P1210008.JPG

28.10.2015 

Echinocereus brandegei si užívá svou květnou premiéru a už 3 týdny se pyšní svým prvním květem. (poprvé se květ otevřel 9.10.)

P1210003.JPG

25.10.2015 

Na stránkách jsem do sekce “Podívejte se na seznam kaktusů na prodej” doplnil záložku “Nabídka odnoží”, která zatím  obsahuje jen rod Sulcorebutia. Tyto odnože  budou k dispozici až od května 2016, z důvodu maximalizování šance na zdárné zakořenění popř. naroubování.

24.10.2015 

Ariokarpusy, zejména A. kotschoubeanusy a A.agavoidesy to ještě nevzdávají a nasadily druhou sérii květů. A rozjasňují tím poněkud posmutnělou náladu ve skleníku.

P1210012.JPG

P1210001.JPG

11.10.2015 

Na JIMI kaktusy Google+ bylo umístěno 61 fotografií kaktusů z měsíce září 2015.

LYF5bUkWKS-wLuAHY0jQfF4C20fFW5Vr5CvEQX8Woik5Sa3LJejLyPiaXIyqgDgEnrYydxVGupRb55ZwbASicK5bcThM0snxZoHjha8_kP1krnQaetBLyBQg5sYweRhCF4xiiqaokeMr3AYk7naM8MQSJrQdXruOVhWc-6X_WP2y6NLP5RRvaGV_kjI00tMeW5bvTDutC4sFFEPF61wQDIYq-P3Lh1fumlvVHkqOZGgWvou3H3dL3uqtB1_3AHvRAqXj2aTTAJVdjs2OQKEQ8-dLXQt3fLwzlsgtSC34owl63NovQwCSRVYVLw1z65wOUHhH9qIc3oStHdqKGYSAKqoe29NfOyQaC_v0HZdjgQyX4V6p2wd-7TDXVcXQnnl9x5a3Oz0IuEkVbpjwURWWy0pCPdqqjsd1pwn79ZpKsAzdgZ02LFIdCs3iZzje32rFQS5XGbUNDWUDmryk2ELDMu631htZi-ZBKYn2YfyrpF2-ojZyXmdZCHTi11hjCjBWEvQsYBe_gck_dIvLRGbO5ugHKhmBK96PkPOBMcN7jJsE=w1137-h760-no

10.10.2015 

Vzal jsem si za své strašení meteorologů “mrazem a sněhem” a vyměnil boční sítě skleníku za polykarbonátová okna. Sítě zůstaly jen ve třech polích chladné části skleníku aby mrazuvzdorná skalka hezky profukovala.

9.10.2015 

Tak jsem se dočkal. Jeden z největších “nekvetů” z říše Echinocereusů se konečně uvolil ukázat krásu svého květu. Echinocereus brandegei:

P1200823.JPG

1.10.2015 

Při své cestě na jižní Moravu jsem se zastavil v překrásné sbírce kaktusů pana Škalouda. Krása jeho rostlin mi vyrazila dech a hluboce smekám před jeho kaktusářským umem.

P1200581.JPG

28.9.2015 

Definitivně dokončena aktualizace přebytků semenáčků kaktusů, zatím však bohužel kromě aktuálních fotografií. Pracuje se na aktualizaci nadbytečných dospělých rostlin, zde již práce pokročily zhruba z 80%. Sukulenty jsou na tom podobně. Do konce října připravím nabídku (převážně nezakořeněných)  odnoží kaktusů - ty doporučuji poptávat až v jarních měsících.

P1200036.JPG

27.9.2015 

Dovětek ke včerejšímu “Zamykání sezóny v Chrudimi.”

Při procházení burzy člověk v první chvíli, asi tak po dobu první letmé obchůzky všech stolů, cítí euforii nad pohádkovým výběrem zde se nacházejícím. Při obhlídkách následných však začíná pozvolna převládat rozladění, přecházející v pocit beznaděje a zmaru. Tolik přenádherných rostlin na jednom místě, tolik prokázaného umu nutného pro jejich dopěstování, tolik zdatných pěstitelů… Okamžik jako stvořený pro sebereflexi. Podle vnitřní nátury každého z nás to člověka buď znechutí nebo povzbudí. Věřím, že většinu  z nás, stejně jako mne, to v konečném součtu povzbudí a pomůže posunout o další kaktusářský stupínek výš… Závěr tedy zní: “Mně se v Chrudimi líbilo”!

26.9.2015 

Dnešní kaktusářský svátek - tradiční Zamykání sezóny v Chrudimi - nás zase posunul blíže k podzimu. Aby ten konec sezóny nebyl tak smutný, pořídil jsem si na proslulé burze pro radost pár přírůstků do sbírky (viz foto). Také jsem zde a u Pavlíčků doplnil zásoby nezbytných chemických přípravků, květináčů a literatury. Velkou radost mně především udělala osobně podepsaná knížka Gabriela Vereše: Mrazuvzdorné kaktusy Severní Ameriky II. Je skutečně překrásná, plná nádherných barevných fotografií a skvělých postřehů. Klobouk dolů…

P1200353.JPG

25.9.2015 

Při putování na zítřejší chrudimskou slávu se u mne ve sbírce zastavilo 5 polských kolegů.

P1200329.JPG

23.9.2015 

Remontující květy některých astrofyt a echinocereusů, nastupující kvetení ariokarpusů a litopsů nám napovídají, že podzim už je opravdu tady. Těm z vás, kdo tyto rostliny nepěstujete určitě neunikla zvýšená vlhkost vzduchu a nízké ranní teploty. (dnes ráno u nás 5 stupňů celsia). I když je přes den hezky a svítí sluníčko, pozor na příliš rozšafnou zálivku, substrát už špatně vysychá. V podstatě v tuto dobu už jen mírně kropím semenáčky, sukulenty a jednou lehce poškádlím ariokarpusy.

P1200252.JPG

P1200250.JPG

22.9.2015 

Fotku poupěte (17.8.) i právě rozkvetlé rostliny (31.8.) jsem už představil. To, že tento květ (opravdu se jedná o ten samý!) se stane rekordmanem v délce kvetení, mne přitom ani nenapadlo. Ale stalo se! Plné tři týdny vydržel kvést a teprve včera jeho éra skončila.

P1200262.JPG

21.9.2015 

Provedeno opakované ošetření celé sbírky přípravkem Vertimec proti sviluškám.

18.9.2015 

Silný vítr sfoukl 2 okna na lufťáku, takže Echinoffosulokaktusy, Lobivie a spol. dostaly další, tentokrát neplánovanou zálivku.

17.9.2015 

Před 4 dny provedená zálivka splnila u ariokarpusů svůj účel - nasazují poupata. Podzim klepe na dveře…

P1200214.JPG

P1200216.JPG

16.9.2015 

Jen tak pro radost a ze zvědavosti jsem si vysel 6.9.2015 tři květináčky čerstvě sklizených semen, převážně  echinocereusů: carmenensis, reichenbachii, triglochidiatus. Ty dva posledně jmenované  se záměrem napěstovat si podložky na roubování mrazuvzdorných druhů. Pak ještě semínka rebucie s dvoubarevným, růžovobílým květem a frailei densispinu.   No a už vše, mimo frailei, které jsem při dezinfekčním propírání podrtil křehká přilbovitá semínka typu “astrofytum”, krásně klíčí!

P1200220.JPG

P1200223.JPG

14.9.2015 

Dnes jsem započal s aktualizací přebytků semenáčků. Aktualizované položky jsou v seznamu zvýrazněny zeleně. Pokusím se tuto práci dokončit do konce tohoto týdne, ovšem bez fotek, na ty dojde později.

P1200112.JPG 

13.9.2015 

Využil jsem babího léta a provedl poslední hromadnou zálivku všech rostlin s přídavkem prostředku Actara v množství 1,5ml na 10l vody. Tento insekticid spolehlivě chrání před kořenovkou a vlnatkou. Od doby kdy 1x ročně provádím tuto preventivní ochranu jsem prakticky ve své sbírce nezaznamenal kořenovku. (před Actarou stejně dobře posloužil Confidor). Intenzita zálivky je zhruba ⅔ proti letnímu období.

P1200018.JPG

12.9.2015 

Pikýrování letošních výsevů ukončeno. Výsledkem je 5 polystyrénových truhlíků s mnoha stovkami semenáčků Lobivií, Soehrensií, Echinpsů, Echinomastusů, Turbinicarpusů apod.

P1200015.JPG

8.9.2015 

Myslel jsem, že jarní výsevy už letos nebudu přesazovat. Člověk míní a myši mění. Nezbednice  zvědavé hladové si našly fytotron a v rámci průzkumu v části květináčů zpřeházely rozdělovací umělohmotné pásky, něco vyhrabaly, něco i ochutnaly… Abych se v tom menším zmatku vyznal, chtě nechtě jsem musel přistoupit k pikýrování. Takže mám na pár dní o zábavu postaráno.

P1190889.JPG

P1190890.JPG

7.9.2015 

Zajímavě vykvetl Turbinicarpus laui. Zmnožený květ z jednoho květního základu. Něco na pomezí kristáty a… a čeho vlastně?

P1190799.JPG

P1190801.JPG

6.9.2015 

Na JIMI kaktusy Google+ bylo umístěno 77 fotografií kaktusů z měsíce srpna 2015.

P1190602.JPG

5.9.2015 

Proběhla u nás velká sláva -  návštěva kaktusářů z Brna. Věřím, že se jim u nás líbilo. V tom frmolu jsem bohužel nestihl pořídit žádnou fotku. Věřím, že některý z brněnských kolegů se smiluje a pár fotek pošle na můj email: jura.micka@email.cz.  Předem moc děkuji.

P.S. A taky děkuji Jirkovi Grundovi z České Třebové za zhoštění se role průvodce našich brněnských přátel po našich sbírkách.

Doplnění 9.9.2015. Přátelé z Brna vyslyšeli mé prosby a pan Stanislav Stuchlík mně zaslal pár fotek z jejich návštěvy. Snad se nebude zlobit, když sem umístím pár ilustračních fotek:

1 147.jpg

1 155.jpg

2.9.2015 

Ochlazení spojeného s dlouho očekávaným deštěm jsem využil k bezpracnému zalití rostlin v lufťáku.

1.9.2015 

Tak to tu ještě nebylo. Oreocereus serracata, kaktus doposud u mně nekvetoucí, začátkem léta představil svůj první květ a tak se mu to zalíbilo, že nyní vykvetl už podruhé. A hned dvěma květy najednou.

P1190593.JPG31.8.2015 

Před čtrnácti dny (17.8.) jsem představil fotku červeného “mihanoviče” s poupětem. Ani rostlina s rozvitým květem neztrácí svůj  půvab.

P1190619.JPG

30.8.2015 

Konec prázdnin přinesl teplotně další “třicítky”, ale také pozdně letní vlnku kvetení koryfant, telokaktusů, leuchtenbergií, a klasicky po zálivce s navazujícím teplým počasím, turbinikarpusů a dalších mexických miniatur.

P1190592.JPG

P1190604.JPG

P1190596.JPG

24.8.2015 

Suché teplé počasí, srpen. Tradiční doba, kdy se ve skleníku tu a tam objeví sviluška. Řeším to postřikem některým z akaricidů, v poslední době, stejně jako dnes, jsem použil Vertimec.

23.8.2015 

Zajímavá skupina druhů se zvláštním způsobem růstu - štíhlý sloupeček vyrůstající z mohutného řepovitého kořene se až po několika letech mění v malou hlavičku. Nijak vzhledné rostliny, což ovšem vyvažuje jejich vzácnost, způsobená hlavně vysokou náročností pěstování. Jsou to “nerosti” velmi citliví na nešetrnou zálivku, nesmírně pomalu rostoucí. Což vyplývá hlavně z toho, že nejdříve budují podzemní řepovitý kořen. Úzce sloupkovitý růst v raném mládí bude pravděpodobně způsoben tím, že v domovině klíčí semena zapadlá v suti a semenáčky se potřebují  co nejdříve dostat na povrch.

P1190157.JPG

Turbinicarpus/Gymnocactus boleanus

P1190159.JPG

Turbinicarpus/Gymnocactus mandragora

P1190162.JPG

Turbinicarpus subterreanus

21.8.2015 

Vedra se na vzhledu některých rostlin podepsala nejen změnou tvaru - zmenšením objemu a zatažením do substrátu, ale i změnou barvy pokožky. Přemíra slunce způsobila fialový odstín pokožky i na tomto Feracactusu (hamatocactusu) hamatacanthu.

P1190169.JPG

20.8.2015 

Zajímavý jev, který snad nějak souvisí s právě překonanou vlnou veder (?), jsem vypozoroval na trnech Trichocereus chilensis v. eburneus. Objevily se na nich kapičky záhadné tekutiny připomínající jak viskozitou tak chutí nektar. Máte někdo podobné zkušenosti?

P1190111.JPG

19.8.2015 

Ochlazení spojené s deštěm, pro zítřek navíc s výhledem příjemných teplot do 25 stupňů,  mne donutilo provést “osvěžovací zálivku“ celého skleníku. Intenzita v průměru poloviční běžné zálivky, přeschlým rostlinám a semenáčkům více, jiným druhům méně, podle citu a zkušeností. Pár fotek rostlin po překonaných vedrech. P1190117.JPG

P1190123.JPG

P1190149.JPG

P1190180.JPG

18.8.2015 

Celodenní mírný , ale vytrvalý déšť jsem odpoledne  využil k doplnění zásob dešťovky v sudech a také k zálivce rostlin stojících venku v lufťáku. Na zhruba 3 hodiny jsem sundal makrolonový kryt a nechal kaktusy napospas dešti. Po této koupeli vypadají spokojeně.

P1190108.JPG

17.8.2015 

Kaktusy se stejně jako my pozvolna vzpamatovávají ze čtrnáctidenní  vlny veder. Květů je pomálu, zkrátka typická okurková sezóna. To je pak dobrá každá podivnost, anomálie, kuriozita. Takovou bezesporu je i tento bezchlorofylový mihanovič, dnes ultrakomerční rostlina prodávaná v každém druhém supermarketu. Červenému tělu v kontrastu s fialovým poupětem však nelze odepřít jisté kouzlo.

P1190106.JPG

6.8.2015 

Na JIMI kaktusy Google+ byly umístěny fotografie kaktusů z měsíce července 2015. K prohlédnutí je nabídnuto 75 fotek, včetně zobrazení plodů kaktusů.

P1180364.JPG

2.8.2015 

Ne všechny kytičky řekly letos v otázce kvetení poslední slovo. Naopak! Některé se rozhodly pronést svůj první proslov. Jako tato Cochemia poselgeri, kterou jsem získal od svého dlouholetého bezvadného přítele Vaška Vodáka v roce 1994 už jako dospělou rostlinu. Pokud si dobře vzpomínám, některé její sestřičky z výsevu už v té době u Vaška kvetly. Ta moje si dala načas a až nyní nasadila své první poupě. 21let přemlouvání! Měla výdrž, to se musí uznat.

P1180409.JPG

29.7.2015 

Období kvetení je větším dílem minulostí. Kdo opyloval nebo mu pomohli samozvaní hmyzí spolupracovníci, se tak může začít těšit plody. Pár ukázek.

P1180358.JPG

Echinocereus triglochidiatus v. guerney - případné potomstvo bych rád používal jako podložky na roubování pro chladnomilné druhy.

P1180374.JPG

Eriocereus sp. - vlevo červený plod téměř velikosti tenisáku, vpravo nedávno odkvetlý květ.

P1180389.JPG

Astrophythum asterias - rostlina v květu na fotce z 18.7.2015 níže.

18.7.2015 

Na JIMI kaktusy Google+ umístěny fotografie kaktusů z měsíce června 2015 - celkem si jich můžete prohlédnout 254.

P1170771.JPG

18.7.2015 

Letní období kvetení koryfant je tady. K převažující žluté barvě jejich květů se tu a tam přidávají opozdilci z řad echinocereusů, echinopsů a pozadu nezůstává ani klasické mexiko - thelokaktusy a astrofyta.

P1170891.JPG

P1170856.JPG

Odezvou na provedenou zálivku je u turbinikarpusů (včetně gymnokaktusů) další vlna kvetení.

P1170880.JPG

P1170879.JPG

14.7.2015 

Klasická, spolehlivá a proto stále oblíbená podložka, to je Eriocereus jusbertii. Jeho nevýhodu spatřuji v nepřirozeném vzhledu roubovance. Dalo by se říci, že vznikne “kaktus na kuří noze”. To se dá do jisté míry eliminovat používáním krátkých špalíků této podložky. Pokud Vám rozkvete, zkuste opýlit paralelně kvetoucím echinopsem. Mně kvetl poprvé vloni, v době dovolené, takže nemám ani semena  ani fotku. V roce letošním to vypadá na reprízu - doba kvetení se pravděpodobně bude krýt s dobou dovolené.

P1170444.JPG

9.7.2015 

Ochlazení a deštivé počasí posledních dvou dnů jsem využil k zálivce celého skleníku (cca 8-10l/m2 shora konví s kropáčem). O zálivku kaktusů venku a v lufťáku se postaral déšť.

P1170587.JPG

Popletly se Vám jmenovky a nemůžete poznat svá Astrophyta coahuilense od Ast. myriostigma? Poradím Vám zajímavou fintu. Polejte je vodou. Ast.  coahuilense dostanou hnědavé skvrny, myriostigmy ne. Skvrny po čase zmizí.

P1170223.JPG

8.7.2015 

Kaktusy ve skleníku přežily týdenní vlnu veder podstatně lépe než vloni, kdy jich podobnou epizodu spoustu odneslo popáleninami. “Přijatelných” cca 45 stupňů jsem udržoval pomocí ventilátoru. Zejména horské druhy jako např. Sulcorebutia reagovaly na extrémní teploty zatažením do substrátu.

P1170586.JPG

29.6.2015 

Matukány jsou rodem kaktusů, jejichž krása vynikne až s pokročilým věkem.

P1160037.JPG

23.6.2015 

Tento Echinocereus reichenbachii v. perbellus kvete zatvrzele zvláštním kristátním květem. Bohužel se mi ho letos nepodařilo zachytit otevřený.

P1160625.JPG

22.6.2015 

Květ této lobivie mi vyrazil dech. A vám?

P1160693.JPG

21.6.2015 

Kvetoucí oreocereus není ve sbírkách úplně běžně k vidění. Mně vykvetl Oreocereus serracata. Fígl proč k tomu došlo vidíte na druhé z fotografií. Musíte mu převrhnout květináč:)

P1160752.JPG

P1160757.JPG

19.6.2015 

Pořád jsem si nedovedl vysvětlit, proč mne tak zaujaly kaktusy rodu Acanthocalycium. Po dnešku mi to komečně došlo - nádherně vytrněná,  různorodá těla rostlin, v kombinaci s mnoha barevně pestrými  květy. To je rod Acanthocalycium.  A dnes měly tyto rostlinky svůj velký den. Posuďte sami.

P1160651.JPG

P1160683.JPG

P1160728.JPG

P1160660.JPG

P1160670.JPG

P1160656.JPG

P1160716.JPG

17.6.2015 

Na JIMI kaktusy Google+ doplněny fotografie kaktusů z měsíce května 2015 - celkem si můžete prohlédnout 338 fotek.

14.6.2015 

Návštěva hradeckých kaktusářů v mé sbírce.

P1160341.JPG

14.6.2015 

Před cca 5 dny jsem převážně z různých roubovanců nařezal odnože/řízky abych je zpravokořenil. Vede mne k tomu především nepřirozený růst roubovanců, což se projevuje nejvíce u různých miniatur (epitelanty, turbinicarpusy, sulkorebucie apod.) Řízky byly ihned po řezu ošetřeny stimulátorem. Po zaschnutí jsem je dnes uložil na vrstvu navlhčeného zeolitu. Vaničky jsem umístil na teplé, ale stinné místo. Zeolit používám poprvé. Uvidíme, nyní budeme čekat…

P1160334.JPG

14.6.2015 

Na JIMI kaktusy Google+ umístěno 271 fotografií kaktusů z měsíce května 2015.

P1140961.JPG

8.6.2015 

Po parném víkendu došlo k ochlazení, čehož jsem využil k zálivce celého skleníku dešťovou vodou s přídavkem hnojiva Krystalon plod a květ. Venkovní pařeniště jsem nezaléval, neboť minulý víkend bylo při prudkých bouřkách 2x řádně prolito. To se bohužel neobešlo bez následků a tak jsem pozbyl několik Echinomastusů a Sclerocactusů.

7.6.2015 

KK Olomouc pořádal zájezd do našich končin a jednou z navštívených sbírek byla i ta moje.

Odpoledne jsem narouboval cca 25ks Echinomastusů (z výsevů 2014) a Sclerocactusů (odnože z matek, záchranné roubování)

P1160081.JPG

6.6.2015 

Letošek je ve znamení mnoha premiér. Vykvetl Sclerocactus polyancistrus. I bez květu je to přenádherná rostlina, podle mne jeden z nejkrásnějších kaktusů vůbec. A když vykvete, je nutné s uznáním konstatovat, že ani květ mu hanbu nedělá.

P1160071.JPG

29.5. - 31.5.2015 

Mateřský KK Ústí nad Orlicí pořádal zájezd do sbírek na Sokolovsku, Rakovnicku a v Praze, kterého jsem se zúčastnil. Mnoho hezkých sbírek, mnoho příjemných lidí. Zájezd se vydařil.

P1150693.JPG

18.5.2015 

Splnil se mi můj velký kaktusářský sen - dokázat přivést do květu  dosud zatvrzele odolávající Echinocereus lindsayi. Dnes navečer ta chvíle přišla.

P1150082.JPG

17.5.2015 

Dnešek konečně přinesl každoročně netrpělivě očekávaný kaktusářský svátek - vrchol kvetení sulkorebucií a jim příbuzných rodů.

P1140810.JPG

P1140806.JPG

P1140816.JPG

6.5.2015 

Počasí nám o prodlouženém víkendu přálo. Rostliny reagovaly tak jak měly, nádherně se napily a základy poupat povyskočily téměř před očima. Startuje kvetení do své vrcholné jarní fáze. U rebucií, sulkorebucií a mamilárií bude letošek velice povedeným rokem. Posuďte sami.

P1140440.JPG

Mammillaria matudae

P1140416.JPG

Rebutia (Aylostera) heliosa v. condorensis

P1140413.JPG

Sulcorebucie. V popředí různé formy S. rauschii.

P1140323.JPG

Rebutia flavistyla.

P1140329.JPGSulkorebucie v očekávání. Nebo kaktusář?

7.5.2015 

V  lufťáku jsem sundal krycí okna, pěkné počasí k tomu přímo vybízí.

6.5.2015 

První řádná zálivka všech rostlin v roce 2015. Vyhlídka na slušné počasí bez zbytečných veder, teploty ráno pod deseti stupni, ve dne dvacítky. Zálivka dešťovou vodou, částečně podmokem, částečně kropením konví. Zhruba půl kýble vody na půl čtverečního metru. Někde více, někde méně - záleží na druzích rostlin, velikosti rostlin, umístění ve skleníku. To je to tajemství, které si musí každý vychytat sám, sám ve svých podmínkách. Varuji před nekritickým a slepým následováním neomylných návodů!

P1140172.JPG

Echinomastusy mariposensis a durangensis.

P1140173.JPG

Echinoffosullocactusy.

3.5.2015 

Na JIMI kaktusy Google+ umístěno 212 fotografií kaktusů z měsíce dubna 2015.

P1130856.JPG

3.5.2015

Rostliny umístěné pod venkovní stříškou byly dnes poprvé na tomto letním stanovišti zality. Kaktusy ve skleníku se po před týdnem provedené probouzecí zálivce napily. Pokračuje pravidelná zálivka semenáčků.

Ve skleníku se pomalu ale jistě rozbíhá kvetení jižní větve - Mediolobivií, Lobivií a Sulkorebutií.

P1140129.JPG

26.4.2015

Ač byla neděle, pokračoval jsem v neodkladných kaktusářských pracech. Vynášet kaktusy na letní stanoviště  je výkon fyzický náročnější, ale rozhodně ho podstupujeme rádi. Lufťák je tedy po dnešku plný. Také jsem dokončil výměnu bočních makrolonových oken na skleníku za sítě. A vypnul plynové vytápění skleníku. Tímto byla zima definitivně prohlášená za ukončenou.

P1130942.JPG

Dalším krokem k plné vegetaci byla “probouzecí zálivka” většiny kaktusů ve skleníku (samozřejmě mimo těch už dříve probuzených a semenáčků, které už jsou ve slušném růstu). Zatím jen takové mírné seznámení s vodou, aby substrát proschnul do jednoho, dvou dnů - pak nás totiž meteorologové straší prudkým ochlazením.

P1130943.JPG

P1130944.JPG

25.4.2015

Dnes jsem fotil mimo jiné i otužilce umístěné venku v “lufťáku”. Rozkvétají pediocactusy a některé toumeye se rozhodly pokořit světový rekord v počtu nasazených poupat. Posuďte sami:

P1130935.JPG

Toumeya papyracantha

P1130924.JPG

Pediocactus paradinei

24.4.2015

Hezké počasí otevírá květy na stále nových druzích kaktusů. A také rozkvetly třešně, což je i pro kaktusy těžká konkurence.

Květy kaktusů jsou zajímavé nejen svou velikostí, barvou a tvarem, ale některé i vůní. Do skupiny “voňavokvětých” patří i miniaturka mezi echinocereusy - Echc. viridiflorus v. dawisii. Vždycky se moc těším až vykvete. Jednak proto, že to je jeden z prvních nedočkavců v rodu a nasazením poupat bezpečně zvěstuje  příchod jara. A hlavně proto, že mám moc rád citrónovou vůni jeho něžných žlutozelených kvítků.

P1130867.JPG

22.4.2015

Ke kvetení se ve skleníku k již dříve představeným rodům Turbinicarpus, Mammillaria a Ancistrocactus připojují další a další rostliny z rodů: Echinomastus, Thelocactus i Echinocereus a venku pod stříškou umístěné  Pediocactus a Sclerocactus.

P1130714.JPG

Kvetoucí echinomastus erectocentrus v. dasyacanthus SB 53

 P1130712.JPG

Kvetoucí Echinomastus erectocentrus a Toumeya papyracantha

19.4.2015

Už mnoho let tvrdím, že se stanu opravdovým kaktusářem až mi vykvete: Sclerocactus polyancistrus, Utahia sileri, pravokořenný Echinomastus mariposensis a Echinocereus lindsayi. Letos to vypadá nadějně, všechny uvedené druhy mají poupata! To na Echc. lindsay jsem objevil před chvílí. Tady je fotka:

P1130557.JPG

               Echinocereus lindsayi se svým prvním poupětem.

19.4.2015

Sluníčko dělá divy a tak vrcholí Gymnocactusová/Turbinicarpusová vlna kvetení. Pár názorných ukázek:

P1130500.JPG

Gymnocactus viereckii HK 377

P1130538.JPG

Turbinicarpus ysabelae

P1130531.JPG

Turbinicarpus septentrionalis

P1130528.JPG

Turbinicarpus mombergeri

18.4.2015

Výsevy ze začátku měsíce utěšeně vzchází. Posuďte sami:

P1130551.JPG

P1130546.JPG

13.4.2015

Byla zaktualizována nabídka semenáčků.

Začal jsem pomalu ale jistě vynášet otužilce na venkovní stanoviště. Zatím jen Echinocereusy, Sclerocactusy a Pediocactusy.

12.4.2015

Jelikož je přesazování v plném proudu, došla mi kaktusová zemina. Tak jsem míchal: 4 díly hlinité půdy, 2 díly kamenné drti, 2,5 dílu říčního písku, 0,5 dílu antuky a 0,5 dílu substrátu pro pokojové květiny (normálně ale používám univerzální substrát B). Výsledná směs je hezky sypká, po zmáčknutí v ruce se zase rychle rozpadá. Jedná se o tzv. základní zeminu. Pro “Mexiko”  přidávám opuku (cca v poměru S:O 1:0,5-1), pro většinu sukulentů dále míchám s univerzálním “B” 1:1.

Ideální růstové počasí vyzývá k zálivce rostlin u kterých preferuji rychlý růst. Takže semenáčky dostávají vodu ihned po vyschnutí svrchních vrstev zeminy.

No a ve skleníku? Samozřejmě se objevují další a další květy jarních nedočkavců - pro ilustraci přikládám pár fotek.

046.JPG

Turbinicarpusy (Gymnocactusy): kvetoucí G.knuthianus a T. rubriflorus, s poupaty G. viereckii HK 377 a T. valdezianus.

044.JPG

Kvetoucí Turbinicarpus pseudopectinatus, T.pseudop. “roseiflorus MK 40315 a v pozadí Gymnocactus beguini v. senilis “francii” MZ 197.

049.JPG

Mammillaria sanchez-mejoradoe.

047.JPG

Mammillaria egregia.

11.4.2015

Dokončeno přesazování loňských výsevů.  Narodilo se  5 polystyrénových truhlíků a pár květináčků k tomu. Zároveň začínají klíčit výsevy letošní. A já dumám nad tím, jak to zařídit , aby se mně všechny rostliny vešly na místa k tomu určená.  Vypadá to na marnou snahu…

 P1130339.JPG

6.4.2015

Přesazování loňských výsevů. Tak tohle jsem na sebe přes velikonoce nachystal pro dny příští. Stovky semenáčků z roku 2014 jsou po napití (jedna zálivka, ale jen těch drobnějších), následném vytažení z výsevního substrátu (říčního písku) a po případném zkrácení kořenů, přichystány k pikýrování. Práce to bude příjemná, ale proboha kam to všechno ve skleníku umístím, fakt netuším. Přikládám několik ilustračních fotek:

P1130329.JPG

P1130331.JPG

P1130330.JPG

P1130332.JPG

5.4.2015

Povedený výsev druhu Ariocarpus kotschoubeanus z roku 2012. Vyseto do květináčku 4x4cm. Na dně vrstva perlitu, zbytek čistá opuka. Výsledek po třech vegetačních sezónách vidíte na fotkách:

P1130319.JPG

P1130326.JPG

4.4.2015

Jaro, i přes přechodně nepříznivé počasí, nezadržitelně přebírá vládu. První květy jsou tady! Každým dnem jich přibývá více a více. Turbinicarpusy, Ancistrocactusy, něco z mamilárií …

P1130283.JPG

P1130286.JPG

P1130287.JPG

P1130289.JPG

P1130288.JPG

P1130293.JPG

P1130292.JPG

4.4.2015

     Po několikadenním návratu zimy se dnes na nás smálo sluníčko. Což zaskočilo novodobé čaroděje předpovídající počasí, ale potěšilo nás, kaktusáře. A mne příjemné skleníkové teploty kolem 25 stupňů zlákaly k další zálivce: semenáčků, roubovanců a lehkým podmokem většinu Echinocereusů a “chladnějších”  Escobarií.

    Taky jsem odstranil zbývající boční polystyrenové zateplení skleníku.

P1130309.JPG

P1130305.JPG

4.4.2015

Výsevy umístěny do fytotronu. Přes spínací hodiny mají přes noc zajištěny 11hodinový osvit.

P1130316.JPG

2.4.2015

Dokončeny výsevy nakoupených semínek. Celkem bylo vyseto 146 položek do 12 květináčků 8x8cm a 11 květináčků 10x10cm.

P1130313.JPG

1.4.2015 

Aktualizace seznamu přebytků rostlin. Tyto položky jsou zvýrazněny zelenou barvou, vyprodané položky jsou červeně a přeškrtnuté.

31.3.2015

Výsevy v plném proudu. Metoda je zřejmá z obrázků.

Substrát čistý říční písek, 2 hodiny, za občasného podlévání vodou, “vypečený” při 200 stupních v troubě.

P1130221.JPG

P1130219.JPG

P1130225.JPG

P1130228.JPG

27.3.2015

V chladné sekci jsem vyměnil u dvou nejzazších oken makrolonové boky za sítě. Důvodem je zajištění nepřehřívání se prostoru s kaktusy typu Pediocactus, Sclerocactus, Echinomastus a zimovzdorných echinocereusů,které by zapříčinilo nastartování vegetativního růstu na úkor nasazení poupat, popř. u již vytvořených poupat by vysoké teploty způsobily jejich zaschnutí.

Ostatně o víkendu plánuji vynést část těchto rostlin do venkovního lufťáku...

26.3.2015

Dnes proběhla schůze KK Ústí nad Orlicí v Ekocentru Podorlicko v České Třebové. Na programu byla, mimo upřesnění organizace a programu letošního zájezdu klubu na Sokolovsko, také velmi pěkná přednáška Ing. Jaroslava Vícha z cesty do Mexika v roce 2013.

No a ve skleníku? S přibývajícím teplem samá poupata, poupata a... poupata! Pár příkladů ze včerejšího focení níže. Více fotografií si bude možné prohlédnout za pár dnů na stránkách JIMI kaktusy Google+, v záložce březen 2015.

P1130127.JPG

Echinocereus knip. v. kruegeri

P1130137.JPG

Lobivia famatimensis

P1130153.JPG

Ancistrocactus uncinatus

P1130160.JPG

Sclerocactus polyancistrus - kaktusova i kaktusářská premiéra - poprvé nasadila poupě tato rostlina a zároveň historicky první poupě tohoto druhu u mne ve sbírce. Držte palce!

A na závěr jedna rarita, svědčící o nezdolnosti kaktusů a mocné síle přírody. Na tento semenáček, který vyklíčil a vyrostl ve škvíře mezi květináčem a stěnou mísy, jsem přišel náhodou minulý týden. Nevím o jaký druh se jedná ani jak je starý. Každopádně má můj obdiv a budu se snažit ho dopěstovat do dospělosti. Jen mám obavu, že jakmile ho přesadím do podle mého optimálních podmínek, mou péči nepřežije. Zde je vidět, že někdy je méně více. A zdaleka to neplatí jen pro kaktusy!

P1130164.JPG

23.3.2015

Probouzecí zálivka semenáčků a sukulentů. No zálivka, takové pocmrndání, aby po zimě vysušený substrát nasál trochu vlhkosti a tím se taky aktivovaly kořeny. Semenáčky se tak tak napijí, ale zatím nerostou. Substrát do 1-2 dnů na povrchu zase suchý. Teploty ve skleníku do 20stupňů přes den (při sluníčku max. 25), v noci padají pod deset. U těch sukulentů je té vody více (Haworcie, krasuly, aloe, echeverie).

19.3.2015

Pokračuji v přesazování semenáčků. Dnes došlo na letní výsev vlastních semen z roku 2013. Na prvním obrázku je semenáček Mammillaria pennispinosa, na druhém Gymnocactus aquirreanus, na třetíma čtvrtém Echinocereus knipellianus. Poměr délky kořenového systému k velikosti nadzemní části zhruba 3(4):1. Výsev do čistého písku. Semenáčky nebyly cca půl roku zality.

P1130009.JPG

P1130010.JPG

P1120999.JPG

P1130001.JPG

15.3.2015

Příslib stabilního počasí a vykukující poupata u části rostlin mne utvrdil v provedení další probouzecí zálivky Sclerocactusů, Pediocactusů, mrazuvzdorných rostlin, skleníkové kaktusové skalky a přidal jsem také Echinomastusy a část semenáčků. Co se týče vody pro uvedené rody,  mělo by to stačit pro indukci kvetení. Nyní je třeba hlídat aby byly rostliny v relativním chladu a nepřešly z generativní části růstového cyklu (násada kvetení) do vegetativní ( tj. růstu stonků následkem vyšší teploty a dostatku vody). Lehce se píše, hůře činí… Mnoho zdaru a citu pro potřeby rostlin  přeji Vám i sobě.

P1120938.JPG

P1120933.JPG

10.3.2015

Jaro už je definitivně tady, což potvrzují násady poupat u kaktusů ve skleníku. Okruh zvěstovatelů jara se léty nemění: Turbinicarpus schmideckianus, pseudopectinatus, valdezianus a aquirreaneus, Mammillaria sanchez mejoradoe a hernandezii, Ancistrocactusy (včetně glandulicactusů), Pediocactusy, Sclerocactusy, Echinocereus viridiflorus v. dawisii a Echinoffossulocactusy….

P1120923.JPG

P1120929.JPG

P1120927.JPG

P1120930.JPG

2.3.2015

Byla dokončena a zveřejněna aktualizace seznamu sbírkových rostlin. Počet evidovaných sbírkových rostlin překročil hodnotu 4000! Detailní seznam naleznete na mých stránkách v záložce “Kompletní seznam mé kaktusové sbírky”

1.3.2015

Na stránkách byla aktualizována nabídka sbírkových dospělých rostlin, které jsou určeny k prodeji.

1.3.2015

Na prohlídku sbírky se zastavil pan Jedlička z Loštic. Doba, kterou měl vyhrazenou na naše setkání velmi rychle utekla, tak jak to bývá, když se sejdou lidi, kteří si mají díky společným zájmům co říci. Děkuji mu za návštěvu a budu se těšit na další shledání.

25.2.2015

Účast na přednášce pořádané Klubem kaktusářů Ústí nad Orlicí v Ekocentru Podorlicko v České Třebové. Přednášel pan Josef Matouš o své návštěvě Chile.

22.2.2015

Sluníčko vyhřálo skleník na příjemných 18C a tak jsem se rozhodl pro první probouzecí zálivku Sclerocactusů,Pediocactusů a mrazuvzdorných rostlin na skalce. Lehce jsem ovlažil i Echinomastusy.

P1120419.JPG

P1120418.JPG

20.2.2015

Zimní měsíce využívám k přesazování semenáčků. Semenáčky vytahám ze substrátu, zkrátím kořeny, nechám týden až dva zaschnout a teprve potom sázím. Nejčastěji do polystyrénových truhlíků  (foto 3.2.2015) nebo plechových misek o rozměrech 28x37x4(5)cm.

P1120410.JPG

P1120406.JPG

15.2.2015

Hezké počasí mne zlákalo lehce pokropit Sclerocactusy,  Pediocactusy a mrazuvzdorné rostliny na skalce.

3.2.2015

V tyto dny se věnuji výrobě polystyrenových truhlíků, které se mi nejlépe osvědčily pro pěstování semenáčků a menších rostlin. Používám nejčastěji truhlíky následujících rozměrů: d/š/v = 47,5cm/20cm/6cm. Jsou lepeny z 2cm polystyrenu. P1120166.JPG

26.1.2015

Plním svůj slib a na JIMI kaktusy Google+ jsem umístil k výběru 107 nejzajímavějších fotografií kaktusů pořízených v roce 2014 krátké komentáře k jednotlivým rostlinám.

24.1.2015

Výroční členská schůze Klubu kaktusářů v Ústí nad Orlicí, konaná v ústeckém hotelu Avion.

21.1.2015

Na JIMI kaktusy Google+ umístěn výběr 107 nejzajímavějších fotografií kaktusů pořízených v roce 2014 v mé sbírce. V průběhu zimy k nim doplním krátké komentáře. To slibuji:).

24.12.2014

Pohodové prožití vánočních svátků a úspěšný rok 2015 Vám přeje z Lanškrouna Jiří Mička.

2.12.2014

Začátek topné sezóny. Dneska jsem začal s přitápěním ve skleníku. Je to absolutně nejpozdnější začátek topné sezóny od doby vzniku skleníku. Venkovní teploty by se měly v noci držet už pod nulou, sluníčko v nedohlednu. Ačkoliv do země zapuštěný skleník při  nočních poklesech venkovních teplot pár stupňů pod bod mrazu nepromrzne (aktuálně bylo ve skleníku +5C), pro teplomilnější část rostlin budou lepší teploty vyšší. Vyhnu se tak nebezpečí vzniku nepěkných skvrn  na choulostivějších rostlinách, v horším případě ztrátě rostlin.

27.11.2014

Dokončil jsem objednávky semen pro nadcházející sezónu. Ze záplavy nabídek jsem si vybral z katalogů KK Plzeň, KK Dvůr Králové, pana Ryšavého a pana Nováka. Ve výběru převládají Echinocereusy, komplex Acanthocalycium/Echinopsis/Lobivia/Soehrensia a Echinomastusy. Zastoupena je ale celá řada dalších rodů Severní i Jižní Ameriky. Zkrátka všehochuť. Pestrá sbírka je pastvou pro oko.

17.11.2014

Do temperované části přestěhovány poslední sukulenty, postupné zateplování skleníku. Boční větrání jedním pootevřeným oknem pouze v místě kaktusové skalky se zimovzdornými rostlinami.

8.11.2014

Na JIMI kaktusy Google+ umístěno 59 fotografií kaktusů pořízených v měsíci říjnu.

DSC07531.JPG

4.11.2014

Revize výsevů 2014 dokončena. Fytotron dočasně vyřazen z provozu. Semenáčky z něho umístěny ve skleníku pod parapet (5 až 12C), kde zůstanou až do doby přesazení nebo obnovení vegetace (zhruba v březnu). Suché období přežívají i roční rostlinky bez větších problémů.

DSC07589.JPG

DSC07588.JPG

3.11.2014

Z kaktusů už pomalu dokvétají i poslední Ariocarpusy kotschoubeany. Květy ve skleníku tak jsou vidět hlavně na sukulentech - kvetou některé krasulky (foto 1), havorcie, huernie a také Aloe rauhii s kultivary.(foto 2)

DSC07611.JPG

DSC07607.JPG

1.11.2014

O víkendu jsem začal provádět revizi jarních výsevů z roku 2014 (viz foto) a letních výsevů 2013. Nemám zatím odvahu přesazovat neboť místo ve skleníku došlo….

DSC07586.JPG

30.10.2014

Při kontrole truhlíku, ve které mimo jiné, roste asi po 3 roky zakořeněná odnož Blossfeldie, mne zaujaly bělavé špendlíkové hlavičky kolem této rostliny (já jich napočítal 9. A vy?:)). Velmi příjemně překvapen jsem shledal, že se jedná o semenáčky blosfeldie, které vznikly samovýsevem v bezprostředním okolí mateční rostliny. Kdykoliv jsem se snažil dopěstovat blosfeldie umělým výsevem, skončilo to neúspěchem. A teď bez jakéhokoliv snažení takový skvostný výsledek! Příroda je opravdu mocná čarodějka. Omluvte prosím nízkou kvalitu fota.

nBJZghv2KZy4Q0o0K8RuHeTGZfKMszcUcad6C4Xsqp4=w718-h612-no

29.10.2014

Ariocarpusy, zejména ty z okruhu agavoides a kotschoubeanus, pokračují ve druhé vlně kvetení, která je daleko bohatší než ta první, jež proběhla v září. Bude to asi dáno příznivým říjnovým počasím.

DSC07568.JPG

DSC07567.JPG

28.10.2014

I když má být první půlka listopadu ještě relativně teplá, přece jenom jsem vyměnil boční okna skleníku “letní větrací se síťovinou” za zimní okna vyplněná makrolonem.

DSC07582.JPG

Mám totiž neblahou zkušenost, že vysoká vzdušná vlhkost v kombinaci s nízkými teplotami (bydlím nedaleko lanškrounských rybníků v místě častého výskytu mlh) vede u některých rostlin ke vzniku rezavých skvrn, které rostlinu esteticky znehodnotí. Ne vždy se za pomocí fungicidů (metodou pokus omyl) podaří v dalších letech postup skvrnitosti zastavit. Pokud ano, trvá u větších rostlin několik let než poškozené místo odroste. Umíte někdo tuto skvrnitost pojmenovat a poradit účinný způsob zastavení šíření? Budu rád za informaci na můj email.

DSC07585.JPG

Tímto dnem taky prakticky končí zálivková sezóna kaktusů a nastává zhruba 5 měsíční pauza. U vybraných sukulentů provádím během zimy (listopad až březen) ve skleníku zhruba 1x za 6-8 týdnů slabou udržovací zálivku aby nedocházelo k nadměrné ztrátě listů.

23.10.2014 

V souvislosti s přípravou nabídkového katalogu rostlin Klubu kaktusářů Ústí nad Orlicí, jehož jsem dlouholetým členem, jsem zaktualizoval seznam přebytků rostlin o další položky. Tyto položky jsou zvýrazněny zelenou barvou.

21.10.2014

Podle předpovědi meteorologů letošní podzimní idyla pomalu končí, a tak jsem dnes přestěhoval kaktusy z venkovního lufťáku do skleníku. Kaktusářský život se opravdu přechyluje do smutnější části roku….

DSC07545.JPG

Ve skleníku to ale není úplně beznadějné! Ariocarpusy, zvláště z okruhu agavoides a kotschoubeanus, chytly druhý dech a po rozpačité první vlně kvetení v září nasadily na druhé kolo. Vůbec poprvé mně nyní kvetou Matucany madisoniorum var. horidispinum. Květ je stejný jako u nominátní variety (jedna hrdinka taky kvete), rostliny se liší jen tím, že si udržují trny, kdežto pravá M. madisoniorum je brzy ztrácí.  Zajímavé je, že jeden květ je více do cihlově červené a druhý je tmavší. Vykvetly zároveň, takže stářím květu to nebude. Jo a abych nezapomněl - při stěhování Hildewinterií z letního stanoviště jsem také objevil pár kvítků… Počkejte si na fotky z října, vše dokumentuju.

DSC07527.JPG

18.10.2014

Ukončení kaktusářské sezóny Klubu kaktusářů z Ústí nad Orlicí.

Součástí této klubové akce zakončené posezením v restauraci U medvěda v Jablonném nad Orlicí, byla i návštěva mé sbírky. Bohužel jsem se nemohl osobně z pracovních důvodů zúčastnit. A tak vše zůstalo na bedrech mé manželky Renaty a mého tchána Pepy. Podle ohlasů byli zúčastnění spokojeni. Děkuji všem návštěvníkům za milou návštěvu, rodině za vzorné zastoupení mé osoby a doufám, že se brzy uvidíme osobně (nemyslím s rodinou, ale s kolegy ze spolku! :)). Slibuji, že příště už budu určitě doma!

12.10.2014 

V záložce  “Podívejte se na seznam kaktusů na prodej” byla zveřejněna v samostaném listu “Mimořádná nabídka”,  nabídka dospělých a sbírkových rostlin. Jedná se převážně o kvetoucí starobylé rostliny. Každá položka je opatřena minimálně jednou fotografií nabízené rostliny.

11.10.2014

Na JIMI kaktusy Google+ umístěno 48 fotografií ilustrujících nádheru podzimního vytrnění kaktusů.

4.10.2014

Na podzim přichází doba tvorby nejkrásnějších trnů, které dokud jsou mladé, mají nádherné živé barvy. Ukázky naleznete v říjnu na JIMI kaktusy Google+.

P1090754.JPG

4.10.2014 

Na JIMI kaktusy Google+ umístěno 95 fotografií kaktusů a sukulentů z měsíce září 2014 a také pár momentek ze Zamykání sezóny v Chrudimi a návštěvy polských kaktusářů v mé sbírce. P1080624.JPG

28.9.2014 

Milá návštěva polských kaktusářů v mé sbírce, kde se zastavili cestou ze zavírání sezóny v Chrudimi.

P1090644.JPG

Tímto se omlouvám kolegům kaktusářům ze Spišské Nové Vsi, kterým jsem nestihl odpovědět v takovém čase (nebyl jsem několik dní v dosahu internetu), abychom se stačilii domluvit na návštěvě mé sbírky. Až pojedou do východních Čech příště, jsou srdečně zváni.

Výhled počasí dal naději na pár dnů babího léta a tak jsem provedl poslední zálivku všech rostlin v tomto roce, s přídavkem přípravku Actara proti červcům (kořenovka, vlnatka). Od doby kdy byl před lety vynalezen Confidor (Actara je plnohodnotným následovníkem) se mi tito škůdci ve sbírce nevyskytují.

Dále budu podle vývoje počasí zalévat v říjnu občas semenáčky kaktusů a některé sukulenty. Dávka vody proti plné vegetační sezóně zhruba třetinová, rozestupy mezi zálivkami nepravidelné a delší. Zvláště u sukulentů je potřeba dbát aby kapky vody nezůstaly na povrchu rostlin. U mnoha druhů jistá cesta ke zkáze, u těch odolnějších vzniknou nepěkné fleky.

Byl aktualizován seznam přebytků rostlin.

27.9.2014 

Návštěva zamykání kaktusářské sezóny v Chrudimi. Akce opět nezklamala a tak se má sbírka rozrostla o další skvělé rostliny z rodů Ariocarpus, Sclerocatus, Thelocactus, Lobivia a dalších.

P1090749.JPG

10.9.2014

Podzim máme tady - první ariokarpusy kvetou a také rostliny z okruhu Ferocactus (Hamatocactus) hamatacanthus nezůstavají pozadu. Fotky budou k dispozici koncem září na stránkách JIMI kaktusy Google+.

P1080789.JPG

7.9.2014 

Doplněn seznam přebytků rostlin o položky z výsevů 2013, včetně  aktuálních fotografií a pokud jsou ve sbírce k dispozici i dospělé (kvetoucí) rostliny, tak i o jejich fotky. Tyto položky jsou zvýrazněny zelenou barvou.

5.9.2014 

Na JIMI kaktusy Google+ umístěno 112 fotografií kaktusů a sukulentů z měsíce srpna 2014.

Jelikož semenáčky z výsevů 2013 se tísnily tak, že trhaly polystyrenové truhlíky, musel jsem přistoupit k jejich přesazení. Kam je umístím netuším. Skleník je beznadějně plný….

P1080477.JPG

3.9.2014

Konec letošní sezóny se nezadržitelně blíží - první ariokarpusy začínají nesměle nasazovat poupata... Provedena zálivka ariokarpusů.

P1080781.JPG

31.8.2014 

Zaktualizovaný seznam přebytků kaktusů byl doplněn u většiny položek o aktuální fotografie a pokud jsou ve sbírce k dispozici i dospělé (kvetoucí) rostliny, tak i jejich fotografiemi (tyto položky jsou vedeny oranžovou barvou). Nově doplněné položky jsou zvýrazněny zelenou barvou.

26.8.2014 

Na JIMI kaktusy Google+ umístěno 99 fotografií kaktusů za měsíc červenec 2014.

20.8 - 21.8.2014 

Zálivka veškerých rostlin s přídavkem hnojiva typu "plod a květ". Provedeno v ideálním počasí: v noci kolem 10°C, ve dne do 25°C. Rostliny se vzorně napily a jejich pokožka dostala lesklý nádech. Následovat bude u většiny druhů poslední zálivka v září, s přídavkem přípravku proti škůdcům, zejména kořenovce (typ Actara).

17.8.2014 

Zaktualizován seznam přebytků rostlin na prodej. Upřesněna aktuální velikost a počty rostlin.

16.7.2014 

Fotogalerie doplněna o aktuální obrázky z června a července 2014 v záložkách: Astrophythum, Coryphantha, Echinocereus, Jih-ostatní, Květy, Mexické miniaturky, Opunciovité a Sulcorebutia.

13.7.2014 

Doplněna fotogalerie na jimikaktusy a na Google umístěno 72 fotek kaktusů za měsíc červen 2014.

1.7.2014 

Byla doplněna fotogalerie, popisky jednotlivých druhů byly opatřeny údaji o polních číslech a nalezištích, pokud jsou mi známé.

28.6.2014

Byl zaktualizován seznam nabízenách přebytků semenáčků. Nabídka byla doplněna o fotografie rostlin, nejedná se o pouhé ilustrativní foto, ale přímo o nabízené rostliny.