Урок 13 11 клас 02.12.2013
Тема уроку : Охорона довкілля від забруднень при переробці вуглеводневої сировини та використанні продуктів переробки.
Цілі:
Навчальні:
- розглянути екологічні проблеми переробки вуглеводневої сировини й використання продуктів її переробки, а також можливі шляхи розв*язання питань охорони навколишнього середовища в процесі переробки й використання вуглеводневої сировини;
Розвивальні:
Виховні:
Тип уроку: урок- конференція
Обладнання: посібник для вчителя «Зелений пакет» стор.117-132; кліп М.Джексона «Песня земли» фотографії ,презентації учнів.
Хід уроку
І. Організація класу
Сядьте, озирніться, один одному посміхніться і починаємо працювати. А щоб наш настрій підняти зараз вам Аня заспіває пісню мелодію якої ви знаєте, але зміст безпосередньо стосується нашого предмету. (пісня).
Аня нагадала нам що зараз у нас урок хімії .Хімія давно і міцно ввійшла у наше життя , без неї ми обійтися не можемо,але її вплив,нажаль, не завжди позитивний на природу,на людину. Ця проблема актуальна,як для всього світу, так і для України і стосується кожного з нас, тому сьогодні ми проведемо урок- конференцію і розглянемо ці важливі питання.
ІІ Організація пізнавальної діяльності учнів.
Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.(записати в зошити)
ІІІ. Основна частина
Слово вчителя
У процесі історичного розвитку вид Homo sapiens поступово втрачав зв’язки з природою. На певному етапі розвитку цивілізації людина почала активно перетворювати природу і її вплив на довкілля зростав із кожним століттям, доки не став провідним екологічним фактором.
Діяльність людини, що нині визначає обличчя Землі, поставила її перед важким вибором: або і далі жити за принципом «після нас хоч потоп», нехтуючи законами природи, або ж розвивати те, що американський еколог О. Леопольд назвав «екологічною совістю», тобто відповідальність перед наступними поколіннями людей за стан нашої планети. Перелік екологічних проблем, породжених діяльністю людини, досить довгий. Ці проблеми поставили людство на межу всеосяжної біосферної кризи, яка загрожує його існуванню.
Зростання народонаселення та інтенсивний розвиток промисловості загострюють проблему енергозабезпечення. Споживання енергії пов’язане з усіма видами господарської діяльності людини. Освоєння різних запасів енергії у світовому масштабі призвело до безпрецедентного зростання рівня життя. Нині люди настільки залежні від енергії, що важко уявити, як би вони вижили без неї. Ця проблема тісно пов’язана з екологічним станом нашої планети, оскільки ефективне використання енергоресурсів дає змогу не тільки знизити собівартість виробництва, а й рівень видобутку корисних копалин. Це дозволить знизити рівень забруднення довкілля. Зокрема, збільшення споживання електроенергії потребує будівництва нових електростанцій. Виробництво енергії істотно впливає на стан довкілля. В останні роки політики та населення висловлюють побоювання через такі глобальні екологічні проблеми, як кислотні опади та заміна клімату. І хоча енергію можна одержувати більш чистими способами, використовуючи відновлювані джерела енергії, необхідно чітко усвідомлювати, що способу отримання енергії, який би не шкодив довкіллю, на сьогодні не існує. Проблема зміни клімату планети є найбільш значущою з-поміж глобальних проблем біосфери, зумовлених антропогенним впливом: навіть незначні зміни клімату можуть істотно вплинути на господарську діяльність людини. Незначні, на перший погляд, ан-
тропогенні зміни клімату, що розвиваються на тлі його природної мінливості, можуть призвести до порушення стійкості клімату, перетворитися на катастрофічні.
На клімат можуть впливати фактори, що змінюють властивості атмосфери. Серед таких факторів слід відзначити зміну складу
тропосфери (збільшення концентрації вуглекислого газу та інших
газових домішок) і верхньої атмосфери (вплив на озоновий шар).
На нашій конференції ми розглянемо шляхи покращення стану енергозбереження країни та збереження навколишнього середовища
Питання до учнів
1.Як впливає на екологію України переробка вуглеводневої сировини?
2.Які екологічні проблеми , зумовлені видобуванням і використанням вуглеводневої сировини?
3.Які ви знаєте способи захисту навколишнього середовища від продуктів переробки вуглеводневої сировини?
Повніше ці питання розкриють представники екологічної служби , представники енергетичної служби, інспектор з навколишнього середовища та представник юридичного відділу.
Першим виступить інспектор з навколишнього середовища та розповість про забруднення середовища
(виступ Кюрчевської)
На початку 70-х років бурхливо розвивалася хімічна промисловість і сьогодні не можемо уявити життя без продукції хімічної промисловості.
Якщо ХХ століття- століття науково-технічного прогресу, а ХХІ ст.- ст.екологізації і основним завданням є формування екологічного мислення, екологічна безпека.
Сьогодні ви висловите свої погляди на проблеми екології пов*язані з розвитком хімічної промисловості.
Про забруднення повітря,спричинене продуктами згорання нафтопродуктів, розповість еколог.
(ВИСПУП еколога Пастушкова)
Питання охорони природи піднімаються на найвищих рівнях з нормативними документами з охорони природи нас ознайомить представник юридичного відділу
(виступ юриста Брязгін)
Щоб зберегти природу , ми повинні дотримуватися не лише нормативних документів щодо її охорони , а й прагнути до безперервного скорочення використання нафти в паливно-енергетичному балансі. Для цього необхідно замінити природні джерела вуглеводнів енергією невичерпних джерел ( ен. Сонця, вітру, тепла земних надр і т. д.)
З проблемами заміни вуглеводневої сировини енергією невичерпних джерел ознайомить енергетик
(ВИСПУП енергетика Якуба)
Це проблема не тільки нашої країни , а всієї планети . Є таке поняття, як «зелена енергетика». Зелена енергетика яка менше завдає шкоди довкіллю . але це не дешевий вид енергії
Важливим невичерпним джерелом енергії є тепло земних надр . яка з початку нашого століття у тій чи іншій мірі використовується для вироблення електроенергії.
Перша успішна спроба поставити надра на службу людям була здійснена в 1904р. в італійському місті Лардерено. Тут використовується суха пара , що надходить з-під землі слугує для опалення будинків.
Неабияке значення для екології має використання гідроенергії та енергії вітру. Це питання актуальне для нашого міста.
Із цією проблемою нас познайомить працівник енергетичного комплексу
(ВИСПУП енергетика Ботченко )
Нафта і навколишнє середовище – це проблема комплексна і до її розв*язання слід залучити спеціалістів різних профілів .При переробці нафтопродуктів забруднюється довкілля особливо забруднюється при згоранні вуглеводнів.
зараз АЛЬОНА розв*яже задачу і ми побачимо яка кількість повітря витрачається на горіння природного газу
IV.Закріплення
Задача
Який об*єм повітря витрачається . якщо повністю згорає 1 л. метану?(9.5л)
Ви слухали мене, виступаючих, а тепер я хочу почути від вас
-Які речовини потрапляють в атмосферу внаслідок спалювання вугілля . нафти та природного газу?
-Укажіть , який вплив вони чинять на навколишнє середовище й на організм людини?
V. Заключна частина
Узагальнення, систематизація знань і вмінь учнів.
А тепер я хочу почути , що з уроку ви взяли для себе ,чи знадобиться в житті знання отримані на уроках хімії. Хімія . користь чи шкода. Чи має місце в вашому житті хімія?
Ви майбутнє нашої країни. Ви будете енергетиками, технологами, лікарями, депутатами.
Я хочу, щоб ви показали своє бачення якою б ви хотіли залишити планету майбутнім нащадкам.(колаж) дві сторони людської діяльності
Заключне слово вчителя
Я не хочу, щоб у вас склалося враження , що хімія приносить тільки шкоду. вона не може бути ні ворогом ,ні другом. Все залежить від ставлення людини до природи і наслідків її діяльності . Пропоную вам переглянути кліп М Джексона можливо він заставить вас задуматися про майбутнє планети.
Під кінець кліпу слова
Мудрість людини полягає в тому , щоб не суперечити природі , адже наші нащадки не вибачать нам спустошеної землі , наруги над тим, що по праву належить не тільки нам, а й їм.
VI. . Підсумок.
Оцінювання роботи учнів.
VII . Домашнє завдання. &12 (випереджувальне диференційоване завдання)
Проблеми впливу хімії на екологію ми будемо вивчати на наступному уроці при вивченні теми «Синтез органічних сполук різних класів вуглеводневої сировини», тому я пропоную вам підготувати виступи та презентації про сучасні напрями у синтезі органічних сполук (біотехнологія),про процеси утворення складних молекул (органічний і неорганічний синтез).
Навчально-виховний комплекс
«Дошкільний заклад - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2»
Новокаховської міської ради
План-конспект уроку хімії в 11класі
Охорона довкілля від забруднень при переробці вуглеводневої сировини та використанні продуктів переробки.
автор: Тимченко Лариса Адамівна
вчитель першої кваліфікаційної категорії,
вчитель хімії Навчально-виховного комплексу №2»
«Дошкільний заклад - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Новокаховської міської ради
м.Нова Каховка
2014р.