Published using Google Docs
Урок 06_Стандарт 10
Updated automatically every 5 minutes

Урок 6                                                                                                        10 Стандарт


Створення нумерованих, маркерованих і багаторівневих списків.


Мета.

Навчальна. сформувати в учнів уміння та навички роботи з нумерованими і маркірованими списками; навчити створювати, форматувати та редагувати списки різних типів.

Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, самостійність, вміння застосовувати набуті знання до практичних завдань.

Виховна. Виховувати наполегливість, естетичність у оформленні, грамотно висловлювати свої думки.

Тип уроку. Засвоєння нових знань і навичок.

Обладнання: ПК, підручники, картки із завданнями для практичної вправи.

Учні повинні знати: типи списків, способи створення списків, їх форматування. 

Учні повинні вміти: створювати нумеровані, маркіровані та багаторівневі списки; перетворювати текст на список; змінювати вигляд маркера чи номера списку; змінювати рівень вкладеності елементів списку.

Матеріали для роботи з учнями:

Інформатика 10 клас: підручник для загальноосвітніх навчальних закладів: рівень стандарту / Й.Я. Ривкінд, T.I. Лисенко, Л.А. Чернікова, В.В. Шакотько. - К.: Генеза, 2010.

Презентація “Створення списків”

План

Пам’ятка для учня!

Хід уроку


1. Організаційний момент.


2. Перевірка виконання домашнього завдання.

  1. Папку з виконаним домашнім завданням покласти в папку “Роботи учнів”.
  2. Тестування “Підготовка та друк текстового документа”

3. Мотивація навчання.

Ви вже навчилися набирати текст, редагувати його та форматувати деякі об’єкти у текстовому редакторі. Як ви вважаєте, чи всі можливості форматування об’єктів ви знаєте? Які ще можли­вості, на вашу думку, приховує текстовий редактор?


4. Актуалізація опорних знань.

  1. Назвіть основні можливості текстового редактора.
  2. Дайте порівняльний аналіз понять «редагування» та «фор­матування». (Відповідь: редагування — виправлення орфо­графічних і стилістичних помилок; форматування — зміна зовнішнього вигляду тексту.)
  3. Назвіть текстові об’єкти тексту. (Відповідь: символ, слово, рядок, абзац.)
  4. Як виділити слово; абзац? (Відповідь: за допомогою подвій­ного клацання слова вказівником миші; тричі клацнути на будь-якому слові з абзацу вказівником миші.)
  5. Назвіть параметри форматування абзацу. (Відповідь: інтер­вали — міжрядковий, перед і після абзацу; розташування на сторінці; вирівнювання; відступи тощо.)
  6. Яка панель інструментів дублює кнопки Головного меню щодо форматування тексту? (Відповідь: панель Формату­вання.)
  7. Які способи виділення тексту ви знаєте?
  8. Які операції редагування тексту вам відомі? Як вони здійснюються?
  9. Які операції форматування символів і абзаців тексту ви знаєте? Як вони виконуються?
  10. Яке призначення маркерів на горизонтальній лінійці?

Методичний прийом «Зірка»

Учні по черзі називають можливості текстового процесора Word

Експрес-опитування

1. Як зазвичай у тексті виокремлюють перелік предметів?  

2. Яким чином здійснюється організація списків?

3. Які ви знаєте види списків?

4. Для чого використовується графік у тексті?

5. Обґрунтуйте необхідність використання графічних зображень у тексті.

6. А як, на вашу думку, можна оформити логічно структурований текст— журнал успішності чи відвідування, розклад, тощо?


5. Вивчення нового матеріалу.

Створення списків

Особливим видом форматування абзаців є оформлення їх у вигляді списків. Списками можуть подаватися переліки об'єктів, описи поряд­ку дій тощо.

Наприклад:

У текстовому процесорі Word 2003 можна створювати списки трьох типів:

Приклади оформлення:

Приклади оформлення:

Приклади оформлення:

Існує кілька способів оформлення деякого фрагмента тексту у вигляді маркованого чи нумерованого списку.

І спосіб. Основний.

Для початку введення списку слід розмісти­ти курсор у потрібному місці документа і виконати Основне => Абзац => Маркери  або Нумерація. У поточному місці документа з'явиться маркер або номер того виду списку, який використовувався останнім. Для вибору іншого виду списку слід вибрати кнопку - біля потрібного типу списку та у відкритому переліку Бібліотека маркерів або Бібліотека нумерованих списків (рис.) вибрати необхідний варіант оформлен­ня. Після цього можна вводити перший елемент списку.

Після введення першого елемента списку слід натиснути клавішу Enter - наступний номер або маркер з'являються в наступному рядку автоматично. Коли останній елемент списку введено, слід повторно вибрати кнопку відповідного списку на Стрічці, або двічі натиснути Enter, або ви­далити номер чи маркер клавішею Backspace.

ІІ спосіб. Автоматичне створення списку.

Розмістивши курсор у по­трібному місці документа, слід увести спеціальні умовні символи, які ви­значають вид бажаного списку, і натиснути клавішу Пропуск (табл. 1.2). Одразу ж умовні символи перетворяться на відповідний маркер або номер. Далі можна розпочинати введення першого елемента списку.

ІІІ спосіб. Перетворення на список.

Якщо деякі абзаци тексту, введеного раніше, потрібно оформити як список, то слід виділити ці аб­заци і вибрати на Стрічці кнопку відповідного типу списку:Маркери, Нумерація. Для вибору іншого виду списку слід вибрати кнопку.

Багаторівневі списки

Для створення багаторівневого списку на Формат => Список => Ба­гаторівневий список  і варіант оформлення списку в бібліотеці списків. Далі потрібно вводити елементи списку, змінюючи за потреби їхні рівні вкладеності. Для цього використовуються кнопки Зменшити відступ  (перехід на рівень вище) або Збільшити відступ  (перехід на рівень нижче), які розташовані на Стрічці в групі Абзац. Збільшити рівень вкладеності можна також натисканням клавіші Tab, зменшити - Shift + Tab. Нумерація елементів списку змінюється автоматично.

Аналогічно можна змінити рівень раніше введеного елемента, попередньо виділивши його.

Редагування списків

У текстовому процесорі Word 2003 створені списки зручно редагувати.

Якщо в будь-якому місці списку потрібно додати ще один рядок, то слід установити курсор у кінці попереднього рядка списку і натиснути клавішу Enter - буде вставлено додатковий рядок з відповідним номером чи маркером, а нумерація в усіх наступних рядках списку автоматично зміниться. Для видалення елемента списку його потрібно виділити і на­тиснути клавішу Delete - нумерація також автоматично зміниться.

Інколи потрібно в деякому абзаці відмінити нумерацію, наприклад для введення тексту, який не є елементом списку. У такому випадку ну­мерацію слід видалити повторним вибором кнопки списку на Стрічці або натиснувши клавішу Backspace.

У деяких випадках (наприклад, під час копію­вання списків) автоматична нумерація може не відповідати потребі користувача. Для зміни ну­мерації потрібно:

1.     Виділити номер елемента списку, який слід змінити.

2.     Відкрити контекстне меню виділеного но­мера (рис.).

3.     Вибрати потрібний варіант зміни номера:

 

Або через Формат => Список => Нумерований => Змінити

Елементи списку можна відсортувати за зростанням або спадан­ням. Для цього слід виконати такий алгоритм:

У текстовому процесорі Word 2007 можна сортувати за такими значеннями:

Рядки списку змінять своє розташування, а нумерація елементів списку залишиться послідовною.

Форматування списків

За необхідності користувач може відформатувати створений спи­сок: змінити вид маркера, його формат, спосіб нумерації, розташування списку тощо. Для цього слід виділити потрібні елементи списку і вико­ристати потрібні елементи керування міні-панелі, групи Шрифт і Формат вкладки Список, діалогових вікон тощо. Для змінення відступів еле­ментів списку від поля також використовують маркери на горизонталь­ній лінійці.

Для встановлення відступу елемента списку від номера чи маркера використовується табуляція - засіб, який дає змогу розміщувати об'єкти в рядку в строго визначених місцях (позиціях табуляції). На лінійці позиція табуляції зазвичай позначається так: L (рис. ).

Для встановлення позначки табуляції достатньо вибрати на лінійці потрібне місце вказівником миші. Щоб змінити її позицію, потрібно пе­ретягнути позначку вздовж лінійки у нове місце. Для видалення позиції табуляції достатньо перемістити позначку табуляції за межі лінійки.

Також установити та змінити позиції табуляції можна у вікні Табуляція, для цього слід відкрити діалогове вікно Формат і вибрати кнопку Табуляція.

Однією з особливостей форматування списків є те, що формат марке­рів (номерів) і формат символів тексту може бути різним. Якщо в тексті вибрати один з маркерів чи номерів списку, то будуть виділені всі анало­гічні об'єкти в усьому списку. Далі можна змінювати їхній формат неза­лежно від формату іншого тексту списку (рис. ).

Ще однією особливістю форматування списків є так зване автома­тичне форматування. Якщо ви ввели перший елемент списку і відфор­матували його певним чином, то програма автоматично застосовуватиме такий саме формат і для інших елементів цього списку під час їх уведен­ня. Прикладом застосування такого форматування може бути створення списків означень термінів. Наприклад, на рисунку 1.20 перше слово оформлено курсивом, після нього символ тире як роздільник, далі текст звичайного накреслення. У наступних рядках списку таке форматування буде повторюватися та автоматично перемикатися з курсиву на звичай­ний шрифт під час уведення роздільника (знака тире).

За необхідності користувач може створити власний спосіб оформлення списку, вибравши команду Визначити новий маркер або Визначити но­вий числовий формат внизу діалогових вікон відповідних списків. У вікні, що відкриється, потрібно встановити значення властивостей нового виду списку.

Наприклад, для маркованого списку у вікні Формтат => Список =>Изменить=> Изменение маркерованого списка (рис.)можна вибрати зображення маркера у вигляді символу або рисун­ка, встановити параметри шрифту символу, визначити спосіб вирівнювання списку відносно лівого та правого полів сторінки. Вибираючи вид маркерів, слід пам'ятати, що відповідні шрифти та маркери повинні бути встановлені в опера­ційній системі комп'ютера, на якому планується використовувати створений тек­стовий документ. Інакше зображення маркера може не відповідати вибраному.

Для створення нового формату нумерованого списку слід у вікні Визначення нового числового формату (рис.):

Створені таким чином нові варіанти оформлення списків відображаються на початку відповідної бібліотеки. їх можна видалити, вибравши команду Видалити в контекстному меню створеного виду списку.

Табуляція та її використання

За допомогою табуляції можна розташувати об’єкти тексту в певних міс­цях рядка. Простір між об’єктами в рядку можна заповнити послідовністю деяких символів (крапками, тире, підкресленням тощо). Наведемо кілька прикладів ви­користання табуляції:

для оформлення тексту таким чином на лінійці в потрюних місцях треоа вста­новити позначки табуляції. Можна використовувати кілька типів табуляції, які вибираються кнопкою Тип табуляції, що розташована зліва від горизонтальної лінійки. Якщо послідовно вибирати цю кнопку, то тип табуляції буде змінюватися і можна встановити:

Після цього на лінійці відмічають позицію табуляції (рис. 1.23). Потім можна вводити потрібний текст. Для переміщення курсора в наступну позицію табуляції використовують клавішу Tab (їй відповідає прихований знак -»).

Для зміни значень властивостей табуля­ції потрібно відкрити діалогове вікно Табуляція (рис. 1.24), двічі клацнувши будь-яку позицію та­буляції на лінійці або вибравши кнопку Табуляція у діалоговому вікні Абзац. У цьому вікні для кожної позиції табуляції можна встановити значення таких її властивостей:

Установивши значення властивостей для нової позиції табуляції, слід вибрати кнопку Установити, - і нова позиція буде внесена до списку Позиції табуляції. Щоб змінити значення властивостей вже встановленої позиції табуляції, необхід­но вибрати її в списку Позиції табуляції і встановити нові значення її властивос­тей.

Кнопка Видалити цього вікна видаляє зі списку вибрану позицію табуляції. Усі встановлені позиції табуляції можна видалити кнопкою Видалити все.


5. Практичні завдання

  1. Відкрийте вказаний учителем файл (наприклад, зразок 1.2.1.doc(docx)). У відкритому документі абзаци 1-3 оформіть як мар­кований список (маркер оберіть самостійно), абзаци 4-6 - як нумерова­ний список (вид нумерації оберіть самостійно). Відмініть нумерацію для заголовка тексту. Збережіть документ у власній папці у файлі з іменем вправа 1.2.1.doc.
  2. Створіть новий документ і введіть десять прізвищ ваших однокласників у вигляді нумерованого списку. Збережіть документ у власній папці у файлі з іменем вправа 1.2.2-1.doc. Перетворіть список у маркований. Збережіть документ у власній папці з іменем вправа 1.2.2-2.doc.
  3. Відкрийте вказаний учителем файл (наприклад, зразок 1.2.4.doc(docx)). Оформіть документ за зразком, наведеним у файлі. Збережіть документ у власній папці у файлі з іменем вправа 1.3.doc.
  4. Створіть новий документ, у який уведіть і оформіть текст за зразком (рис. 1.25). Збережіть документ у власній папці у файлі з іменем вправа 1.2.7.doc.

  1. З’ясуйте за допомогою Довідки, які символи можна використовувати під час створення списків як умовні симво­ли для маркерів і нумерації. Запишіть їх у зошит. Перевірте застосування цих символів на практиці.
  2. Створіть новий документ, увівши дані про п’ятьох ваших друзів (прізвище, ім’я, дата народження, номер телефо­на), розташувавши їх у чотири стовп­чики за наведеним зразком (рис. 1.26). Збережіть документ у власній папці у файлі з іменем вправа 1.2.10.dосх.


6. Типові питання до уроку

  1. Списки яких типів можна створити в текстовому документі Word 2003(7)?
  2. Як перетворити кілька абзаців уведеного тексту на список?
  3. Яка назва і призначення кнопок групи Абзац?
  4. Як створити нумерований список?
  5. Як створити маркований список?
  6. Який список є багаторівневим? Як його створити?
  7. Як змінити рівень вкладеності елементів списку
  8. Як змінити вид маркера чи номера?
  9. У чому полягає автоматична нумерація елементів списку? Як її можна змінити?
  10. Яким чином відмінити нумерацію (маркування) після закінчення вве­дення списку?
  11. У списку учнів вашого класу було пропущено кілька прізвищ. Опишіть, яким чином їх вставити в текст.
  12. Список учнів вашого класу було введено в довільному порядку. Опи­шіть, яким чином розмістити прізвища в алфавітному порядку.
  13. У чому суть автоматичного форматування елементів списку? У яких випадках цим зручно користуватися?
  14. Як створити власний спосіб оформлення списків?
  15. З'ясуйте, використовуючи Довідку, у якому випадку маркери та номе­ри можуть не з'являтися під час створення списку. Як це виправити?

7. Домашнє завдання

  1. Вивчити теоретичний матеріал (підручник п.1.2 стор. 16-22).
  2. Підготуватися до практичного опитування(тестування).
  3. Створіть новий документ і введіть перелік ваших улюблених страв у ви­гляді маркованого списку. Збережіть документ у власній папці у файлі з іменем вправа 1.2.3-1.doc. Перетворіть список у нумерований. Збере­жіть документ у власній папці у файлі з іменем вправа 1.2.3-2.doc.
  4. Створіть новий документ і введіть означення чотирьох понять даного параграфа, наприклад маркований список, нумерований список, бага­торівневий список, табуляція. Оформіть уведений текст як маркований список за форматом, який зображено на рисунку (Міста-герої). Збережіть доку­мент у папці Мої документи у файлі з іменем вправа 1.2.5.doc.
  5. Створіть  власний  спосіб  оформлення  маркованих  і нумерованих списків. Відформатуйте з їх використанням списки з файла зразок 1.2.6.doc(docx). Збережіть документ у папці Мої документи у файлі з іменем вправа 1.2.6.doc.
  6. Знайдіть на сайті Microsoft Office Online рисункові маркери та встано­віть їх на своєму комп’ютері. Оформіть з їх використанням список семи чудес України.