ТЕМА: ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ.
МЕТА: СПРИЯТИ ЗАСВОЄННЮ УЧНЯМИ ПОНЯТТЯ ПРО ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ,
БЕЗСПОЛУЧНИКОВИЙ ЗВ’ЯЗОК МІЖ ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ, ОСОБЛИВОСТЯМИ
ЇХ ІНТОНУВАННЯ ТА ПУНКТУАЦІЙНОГО ОФОРМЛЕННЯ;
РОЗВИВАТИ НАУКОВЕ МОВЛЕННЯ, СПОСТЕРЕЖЛИВІСТЬ, НАВИЧКИ ІНТОНУВАННЯ
ОДНОРІДНИХ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ;
ВИХОВУВАТИ СТАРАННІСТЬ, АКТИВНІСТЬ, НАПОЛЕГЛИВІСТЬ ДО НАВЧАННЯ,
ЛЮБОВ ДО РІДНОЇ ШКОЛИ.
ОБЛАДНАННЯ: ОПОРНА СХЕМА „ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ”
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Прийом „Гронування”.
- Над якою темою ми зараз працюємо? ( Над темою речення )
- Назвіть слова, які у вас асоціюються зі словом „речення”
( Діти називають слова: головні члени речення, група слів, закінчена думка, зв’язані
за змістом, за метою висловлювання, підмет, присудок, другорядні члени, окличні,
неокличні, розповідні, питальні, спонукальні, поширені, непоширені. Ці слова
групуються )
- Розкажіть все, що вам відомо про речення від його імені, спираючись на ці
групи слів. Наведіть приклади.
Добре, сьогодні на уроці ми будемо поглиблювати свої знання з цієї теми,
розвивати мовлення.
ІІІ. Створення проблемної ситуації.
- Прочитайте речення, записані на дошці. Порівняйте їх.
Покрово, Покрівонько, покрий мою голівоньку.
( Діти дають характеристику реченням )
- Чому в першому реченні стоять коми? ( Так на письмі виділяються слова –
звертання)
- В другому реченні теж є коми. Чи погодитесь ви зі мною, якщо я скажу,
що так виділені слова- звертання? (Діти висловлюють свої думки, висувають
припущення, що коми стоять тому, що іде перелічування.)
ІV. Повідомлення теми та завдань уроку.
- В цьому реченні є однорідні члени. ( вивішується на дошку заголовок таблиці)
- Поміркуйте, як ви розумієте цей термін „однорідні члени”? Чи близькі вони за
своєю роботою в реченні?
Мотивація. Саме цій темі ми присвятимо сьогоднішній урок. А чи потрібні нам
знання з цієї теми? ( Так, потрібні - доводять свою думку)
- Я згодна з вами. Ці знання нам дійсно потрібні. Прочитайте третє речення,
спробуйте вибрати правильну інтонацію.
Синьоокий вересень ходить садами всіх пригощає соком плодами..
(якщо прочитати речення без розділових знаків та відповідного інтонування,
може загубитися його зміст)
Отже, на сьогоднішньому уроці ми спробуємо розібратися в цій темі, а потім
вернимось до цього речення.
V.Cприймання і усвідомлення знань.
4.1. Аналіз мовних явищ з метою виділення істотних ознак.
Повернімось до другого речення, щоб з’ясувати, на яке питання відповідають однорідні члени речення, яким членом речення можуть бути.
- Запишіть його в зошит. Про що в ньому говориться?
( про Покрову)
- Який це член речення? ( підмет ) Підкресліть його.
- Відшукайте присудок. ( Покрова - що зробила? – прийшла, обтрусила,
накрила)
- Так скільки слів відповідає на одне і теж саме питання? (Три) Підкресліть.
- Від якого слова вони залежать? ( від слова Покрова)
Отже, ці слова залежать від одного і того ж члена речення.
( з’являються нові фрагменти таблиці)
- З якою інтонацією читаються? ( з перелічувальною)
- Зверніть увагу на те, як розділяються однорідні члени речення на письмі.
( коми)
4.2. Узагальнення істотних ознак
Отже, однорідні члени речення відповідають на одне і те ж питання,
відносяться до одного й того ж слова, є одним членом речення.
Читання правила на с. 28 підручника.
4.3. Уточнення суті ознак.
- Який новий термін ви взнали на уроці?
- Які ознаки однорідних членів ви запам’ятали?
- Чи правильне моє твердження:
- однорідними бувають лише другорядні члени речення;
- однорідні члени речення вимовляються з окличною інтонацією;
- однорідні члени виступають одним членом речення.
Повернімось до третього речення. Тепер ви зможете правильно інтонувати це речення, записати його і правильно розставити розділові знаки.
VІ. Первинне осмислення знань.
Вправа 1.
- Тепер будемо вчитися впізнавати однорідні члени у реченні.( Речення записані на картках)
- Спишіть речення, відшукайте однорідні члени речення, визначте, якими членами речення вони є.
1. Тягнуться до сонця і квіти, і трави, віти кучеряві, гори голубі.
2. Вітер віє, повіває, по полю гуляє.
3.Червонясте, золотисте опадає з клена листя.
Троє учнів виходять до дошки, обирають картку з номером речення, складають
його схему. Діти відповідно схем зачитують речення.
Вправа 2
Неподалік від мого дому стоїть (яка?) (нова, світла, красива) школа.
Навколо неї виструнчились дерева. На клумбах красуються квіти. Зранку до
школи поспішають люди.. Школа наповнюється шумом .
Учні зачитують удосконалений текст, роблять висновок.
Домашнє завдання буде подібним. Це вправа 78, с. 38
VII. Підсумок уроку.
Бесіда.
- Що нового дізнались на уроці?
- Розкажіть, що вам стало відомо про однорідні члени речення.
- Як допомагають однорідні члени речення у висловлюванні думок?