Published using Google Docs
Середовище життя.docx
Updated automatically every 5 minutes

Природознавство, 5 клас

 Тема:  Середовище життя. Чинники середовища. Вплив на організм чинників неживої природи.

Печейко Оксана Миколаївна,

вчитель географі, біології та природознавства,

закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №35

Вінницької міської ради»

Мета уроку:

- навчальна: сформувати в учнів знання про умови та чинники, що забезпечують життєдіяльність організмів та пристосування до них, розкрити вплив умов існування на розвиток живих організмів; 

- розвивальна: розвивати вміння аргументувати думку, робити висновки, узагальнювати матеріал, розвивати вміння та навички спостерігати за об'єктами природи,

- виховна: виховувати в учнів дбайливе ставлення до планети Земля,  прагнення досліджувати навколишній світ.
Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань.
Обладнання: підручник, зошити, відеоматеріали з Інтернет-ресурсів, комп’ютер, планшет, мобільні телефони з доступом до інтернету, мультимедійна дошка, хмаро орієнтоване середовище Office365, мультимедійна презентація .

Очікувані результати: учні дізнаються про пристосування організмів до періодичних змін умов середовища, про вплив на організми чинників неживої природи.

  1. Організаційний момент
  2. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Під час  нашого уроку ми будемо використовувати презентацію. Кожен з вас отримав на власний хмарний кабінет електронне повідомлення від мене у вигляді презентації у PowerPoint. Відкрийте його.

Інструктаж до виконання роботи.

Послідовність виконання операцій:

  1. * відкрити Office 356;
  2. * ввести власний обліковий запис та пароль (рис. 1);

Рис. 1. Сторінка входу в обліковий запис Office 365.

Рис. 2. Вигляд повідомлення з вкладеною презентацією.

Слайд 1. 

Слайд 2.

Земля – планета, яка наповнена незвичайними мешканцями: людьми і тваринами, різноманітними істотами. Природа створила дещо дивовижне і феєричне для життя кожного з нас.                

                                                              Ілля  Дружинін             

Учитель підводить учнів до розуміння того, що наша планета є унікальною завдяки умовам, які на ній є. Тільки на нашій планеті сформувалися всі умови, необхідні для існування життя. Це наявність чудо речовини води, повітря, достатньої кількості світла і тепла, а також утворення на поверхні Землі родючого шару – ґрунту.

     Що ж вплинуло на виникнення названих умов саме на нашій планеті? Давайте пригадаємо, на якій відстані від Сонця знаходиться Земля. Правильно, Земля віддалена від Сонця  на 150 мільйонів кілометрів. Така відстань виявилася придатною для того, щоб на нашій планеті було достатньо води в рідкому агрегатному стані. Учені вважають, що якби наша планета перебувала на кілька мільйонів кілометрів ближче до Сонця, то вода перетворилася б на пару. А якби на 10-15 мільйонів кілометрів далі, то Земля вкрилася б льодом. За мільярди років існування нашої планети різні організми освоїли її куточки: спекотні пустелі і вічні мерзлоти, найбільші глибини океанів та найвищі гірські вершини. Саме про це і буде наш урок.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

Слайд 3.  

Тема на дошці закрита. Учитель розміщує на  екрані чотири групи фотографій організмів, які існують у різних середовищах (воді, ґрунті, наземно-повітряному середовищі, інших організмах). Пропонує учням розглянути їх. Ставить до учнів запитання.

— Як ви гадаєте, за яким принципом організми об’єднані в групи? (Умови, у яких існують організми.)

Учитель підводить учнів до розуміння того, що всі живі організми існують у певних умовах. Відкриває напис теми на дошці, оголошує її. Учні записують її у робочі зошити.

Слайд 4.

 (Учитель повідомляє учням мету та завдання уроку, ознайомлює з планом роботи на уроці, який записано на дошці.)

Слайд 5                                                                Слайд 6.

                 

План:

  1. Середовище існування.
  2. Чинники середовища існування
  3. Вода в житті організмів
  4. Повітря в житті організмів
  5. Світло в житті організмів
  6. Температура довкілля в житті організмів
  7. Пристосування до життя у грунті

( Рухомі таблиці. Додатково таблиці із планом закріплені на дошці. По мірі вивчення кожного пункту плану табличка із даним питанням  перевішується в другу частину дошки.)

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Середовища життя (існування)
-  Чи можна навести приклади подій із живими організмами, які не зачіпали б неживої природи чи інших організмів? Чому?
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Будь-який живий організм, що населяє нашу планету, існує залежно від умов «живої» та «неживої» природи. Рослини і тварини, які живуть на земній кулі, надзвичайно різноманітні щодо зовнішніх ознак і способу життя. Одна з причин цієї різноманітності пов'язана з умовами їхнього життя. Умови проживання різні, але організми зуміли пристосуватися до них. Живі істоти мешкають там, де умови для них найбільш сприятливі, тому за сприятливих умов добре ростуть, розвиваються, розмножуються.

Слайд 2(7).

 * Прийом «Словникова робота»

Відкрити вхідні повідомлення у Outlook, знайти повідомлення із вкладенням «Я так думаю….».  (рис.3). Дати відповідь на запитання.

Рис. 3. Зразок  вправи «Словникова робота»

Завдання. Сформулюйте визначення поняття «середовище життя».

Діти дають письмову  відповідь за бажанням і відправляють її вчителю . Вчитель показує результати роботи  учнів на мультимедійній дошці, аналізує їх разом із дітьми  і формулює вірне визначення.
-
Усе, що оточує організм і впливає на нього, називають середовищем існування.
- Місце на Землі, де живе організм і звідки отримує все необхідне для життя, називається середовищем життя.

 На нашій планеті виділяють чотири типи середовища, які чітко відрізняються одне від одного, — водне, ґрунтове, наземно-повітряне та інші організми.

2. Чинники середовища – все, що впливає на живі організми.

- Що необхідно живим організмам для життя?

Вчитель підводить учнів до існування різних чинників (факторів) середовища.

Слайд 8.

                                                               

- Які чинники неживої природи впливають на життя організмів?

3.  Вода в житті організмів

- Яке значення води для живих організмів?
- Чи всі рослини й тварини мають однакову потребу в воді?
- Які пристосування організмів до умов різного зволоження?
 

     Процеси життєдіяльності організмів не відбуваються за відсутності води. Так, рослина поглинає поживні речовини переважно в розчиненому стані. Вода необхідна для здійснення фотосинтезу, транспорту органічних і неорганічних сполук, є основною складовою будь-якої клітини та бере участь у різноманітних процесах обміну речовин.

Для багатьох організмів вона є середовищем існування.

     Різні рослини потребують неоднакової кількості води.

     Мешканці посушливих територій планети живуть в умовах недостатньої кількості води.

    Мешканці заболочених місцевостей, навпаки, постійно перебувають в умовах надмірного зволоження.

Як за потребою у воді розрізняють різні групи рослин?

Слайд 9 Водяна рослинність – рослини, які поза водним середовищем існувати не можуть, називають водяною рослинністю: латаття, елодея, ряска.

Слайд 10  Вологолюбні рослини – ростуть уздовж узбережжя водойм (можуть бути частково занурені у воду), у вологих лісах, на болотах. Вони існують лише за умов високої зволоженості ґрунту, навіть при нетривалій нестачі води ці рослини в’януть і можуть загинути: мохи, очерет, осока, росичка, аїр.

 

Слайд 11 Посухостійкі рослини – поширені в посушливих місцях. Вони мають різноманітні пристосування для виживання в умовах тривалої нестачі води. Ці пристосування пов’язані зі зменшенням випаровування води рослиною. До них належать видозміни листків на колючки (кактус) вузькі та шорсткі листки з опушенням (у ковили і типчака) , восковий шар на поверхні наземних частин, добре розвинена коренева система ( дуже довгий корінь, що проникає на значні глибини, дістаючи воду з глибоких шарів ґрунту; або дуже розгалужений корінь у верхніх шарах ґрунту, щоб вбирати якнайбільше вологи після дощу ); здатність накопичувати воду у певних органах ( листках, стеблах) ( мал.148, таблиця « Кореневі системи » ). Це такі рослини: кактуси, очиток, типчак, молодило.

Слайд 12

Рослини середньої зволоженості - зростають дуб, береза, жито, пшениця та багато інших рослин. Ці види здатні переживати нетривалу посуху.

Пристосування тварин до водного режиму (випереджаюче завдання)

Слайд 13

     Тварини також по-різному пристосувались до водного режиму. Більшість наземних тварин без їжі можуть обходитися десятки діб, а без води - 2-3 доби.

 Як відомо, найдовше обходиться без води верблюд (до 17 діб під пекучим сонцем), в горбах якого багато жиру, що є джерелом води. А ще п’є дуже багато води – до 100 літрів випиває за лічені хвилини.

      Мешканці посушливих територій утримують воду в організмі за допомогою особливих покривів тіла – панцирі та луски ( комахи, скорпіони, змії ящірки ).

      Деякі тварини отримують воду, споживаючи соковиті частини рослин: миші, ховрахи, хом’яки та інші.

    Середовищем  існування деяких тварин є вода: дельфіни, риби, кити і т.д.

4.  Повітря в житті організмів
Повітря необхідне всім рослинам і тваринам. Без повітря не можуть існувати живі організми. Причому рослини не тільки дихають повітрям, а й живляться вуглекислим газом, який міститься в повітрі.
- Чим дихають рослини і тварини, які живуть у воді?

- За допомогою якого органа дихають тварини суходолу?
Рослини й тварини, які живуть у воді, дихають повітрям, яке міститься в розчиненому стані у водах річок, озер, морів і океанів. Одні тварини дихають зябрами, інші — легенями. Причому легенями дихають багато тварин (кит, тюлень, морж та ін.), які живуть у морях і океанах.

Фізкультхвилинка. Відеоматеріал.

5. Світло в житті організмів. Робота з підручником, стор. 178
Яке значення світла для життя різних організмів?
 

Крім пошуків їжі й води, світло необхідне тваринам для того, щоб вчасно помітити своїх ворогів і сховатися від них. А рослинам потрібне світло як умова для живлення, бо процес фотосинтезу відбувається тільки на світлі.
Порівняйте на рисунках вигляд сосен, що виросли в глибині лісу та на відкритому просторі.

Слайд 14

- У чому між ними різниця?
Так, за недостатньої освітленості рослини мають потоншені стебла, дрібні блідо-зелені листки.
- За допомогою яких органів рослини вбирають сонячне світло?

 - Чи помічали ви коли-небудь, щоб листочки рухалися за Сонцем? Що дає така здатність рослинам?

     Світло, або світлова енергія у вигляді сонячних променів, необхідне для всіх живих істот.

    Енергія світла дає тепло та засвоюється рослинами у процесі фотосинтезу.

    Зелені рослини під час фотосинтезу утворюють органічні речовини.

     Рослини бувають:

Слайд 15 Світлолюбні – потребують багато світла, тому ростуть на добре освітлюваній відкритій території. Листки таких рослин відносно дрібніші, інколи блискучі: сосна, ряст, підсніжник

Слайд 16Тіньолюбні – тіньолюбні рослини зростають на затінених ділянках, де світла небагато. Вони мають багато пристосувань до існування в умовах постійного затінку і вловлюють розсіяне світло завдяки темно-зеленим збагаченим хлорофілом великим листкам: квасениця, плаун, копитняк –

 

Слайд 17 Тіньовитривалі – рослини,  зростаючи в лісах, можуть переносити певний ступінь затінення, але здатні оселятись і на відкритих, добре освітлених просторах: ялина, граб, бузок, черемха, липа

 

 Тварини бувають(випереджаюче завдання) 

Слайд 18 Денні – з настанням сутінків втрачають активність (кури та більшість птахів). 

Слайд 19 Нічні – проявляють активність лише в темну пору доби: сова, пугач тощо. 

3) Нейтральні – однаково активні і вдень, і вночі: коти та собаки. 

6. Температура довкілля в житті організмів

     Тепло – це важливий чинник поширення організмів на Землі. На полюсах планети, де тепла мало і панують низькі температури, живих істот майже немає. З наближенням до екватора температура підвищується і кількість живих істот зростає.

 Пристосування рослин до різної температури:    

     Кожен вид рослин пристосований до зростання в певній кліматичній зоні.

Є види, здатні витримувати тривалі морози понад -50 °С, тоді як більшість   тропічних рослин не може пережити навіть короткочасне зниження температури до +4 °С. Коли температура повітря збільшується, листки більше випаровують води. Завдяки цьому знижується температура тіла рослин.

- Як поділяють рослини по відношенню до різних температур?

Слайд 20 Холодолюбні рослини – здатні рости і розвиватися за низьких температур (наприклад, рослини полярних і високогірних районів): ломикамінь, незабудка, очиток 

Слайд 21 Холодостійкі рослини – здатні переносити тривалі періоди низьких позитивних температур: пшениця, жито, ячмінь, овес, льон 

Слайд 22 Теплолюбні рослини  - потребують порівняно високих температур називаються: диня, кавун, огірок, кукурудза, квасоля

 Пристосування тварин до різних температур.

Деякі пристосування тварин до високих температур відомі. До прикладу, спекотного літнього дня собаки висовують язик. З його поверхні випаровується волога і це сприяє охолодженню тіла тварин. У людини перегріванню тіла запобігає виділення поту.  

   Якщо денна температура дуже висока, більшість тварин ховається в норах або заривається в пісок. Це різноманітні павуки, ящірки, тушканчики. А коли температура повітря знижується, вони виходять на полювання. Така поведінка цих тварин зумовлена зміною температури.

     Звірі і птахи зберігають тепло за допомогою густої шерсті чи пір’я.  Для тварин характерне сезонне линяння. Тварини, які живуть у холодних океанічних водах або в місцевості з дуже низькою температурою повітря ( кити, тюлені, моржі, білі ведмеді ), мають чималі запаси підшкірного жиру.

   (Випереджаюче завдання)     Тварини бувають:

Слайд 23 Холоднокровні тварини – наземні тварини з непостійною температурою тіла (холоднокровні) залежні від температури довкілля. Вони потребують теплого або гарячого клімату з достатньою вологістю, а тому найчастіше зустрічаються у тропіках і субтропіках. Комахи, жаби, ящірки помірних широт в холодну пору року перебувають у стані спокою.

Слайд 24 Теплокровні тварини – низькі температури краще витримують тварини з постійною температурою тіла (теплокровні). Це ссавці і птахи, які здатні регулювати температуру власного тіла. Пристосуванням від перехолодження під час зимових холодів у них є густа шерсть або пір’я, великі запаси підшкірного жиру. Це рятує і від перегрівання у спеку.

  1. Пристосування до життя у ґрунті

    Ґрунт – так само як і повітря, є середовищем життя рослин, з якого вони беруть воду і мінеральні речовини для живлення.  Слайд 25  Одні з них живуть тільки на багатих поживними речовинами ґрунтах (наприклад, кропива, чистотіл, дуб, лобода, щириця тощо). 

Слайд 26 Інші рослини можуть жити на дуже бідних ґрунтах (наприклад, верес, росичка, журавлина).

Але більшість рослин добре розвивається на середніх за наявністю поживних речовин ґрунтах.

     У ґрунті живе багато тварин, які живляться рослинами або їх рештками. Ґрунт слугує для них житлом.

Цим тваринам не потрібне світло, а для пересування в ґрунті у них є спеціальні пристосування.

V. Первинна перевірка засвоєння та закріплення знань

Робота з рухомими таблицями. Вчитель звертає увагу, що всі таблиці з плану були переміщені на іншу сторону дошки, од же опрацьовані.

* Прийом «Мікрофон»
- Що таке середовище існування?

- Які фактори зовнішнього середовища необхідні для життя рослин і тварин?

- Яка потреба рослин і тварин у воді?
- Якими речовинами живляться рослини з ґрунту?
-  Для чого потрібні рослинам і тваринам повітря й світло?

- Які  групи рослин (тварин) розрізняють по  відношенню  температур?

 Гра « Так – Ні ».

1. Умови життя на планеті: світло, повітря, тепло і вода.

2. Рослинам для фотосинтезу потрібне світло.

3. Тюльпан, проліска і підсніжник – це тіньолюбні рослини.

4. Осіннє і весняне линяння тварин – це пристосування до зміни температури.

5. Усім тваринам для життя є необхідним світло.

6. Теплолюбні рослини – це пшениця, жито і ячмінь.

7. Дія повітря може бути позитивною та негативною.

8. Риби, змії та ящірки – холоднокровні тварини.

VI. Підсумок уроку. 

Земля — унікальна планета Сонячної системи. На ній постійно зароджується життя, відбуваються якісь перетворення, вона і є саме життя. Саме умови, які є на нашій планеті, дають змогу жити нам і всім живим організмам, які оточують нас.

Такі умови, як вода, живлення, повітря, світло, тепло, впливають на життєдіяльність організмів. Усі вони діють на організм водночас та у сукупності. Тому рослини і тварини, що мешкають у певній місцевості, пристосовуються до спільної дії усіх указаних умов.
Слайд 27

Щоб берегти землю, природу,
Треба її полюбити,
Щоб полюбити, треба пізнати.
Пізнавши – неможливо не полюбити.
М. Пришвін

Оцінювання учнів,  аргументування оцінок

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 Слайд 29

- Опрацювати параграфи підручника: § 42, 43

Рис. 4. Зразок інструктивної картки Outlook

- Випереджуюче  завдання: підготувати повідомлення про рекорди мешканців водного середовища.