8 клас         Зарубіжна література

Вчитель: Москаленко Тетяна Кирилівна

Тема:  «Який смак має яблуко розбрату?»

 (За поемою Гомера «Іліада»)

Мета: познайомити з міфологічними подіями, що пояснюють зміст поеми Гомера «Іліада»; продовжити формувати навички творчої інтерпретації літературного твору з використанням різних видів художньої діяльності, розвивати акторські здібності, творче мислення, виховувати інтерес до читання, удосконалювати естетичну культуру школярів; виховувати непримириме ставлення до проявів війни.

 Обладнання: ілюстрації до твору Гомера, виконані учнями, відеорепродукції картин Ж.Л.Давіда «Андромаха, яка оплакує смерть Гектора», О.Іванова «Пріам просить в Ахіллеса тіло Гектора», епізоди з художнього фільму В.Петерсена "Троя" (2004 г.)

Тип уроку: урок-експедиція

 Епіграфи уроку:

 Хто хоче поета зрозуміти, повинен відвідати  країну поета.

                                                      Й.В.Гете

Обираючи богів, ми обираємо свою долю

                                                   Вергілій

Хід уроку

  1. Мотивація теми та мети уроку вчителем та учнями.

Слово вчителя:

Ви щасливі, мої діти, бо сьогодні можете здійснювати подорожі у будь яку країну, не виходячі з дому! Всі ви отримали попередні завдання на дослідження певного питання з теми нашого уроку. Отже, очікуємо сьогодні результати цих досліджень. Перша пошукова група відправилася на зустріч із Генріхом Шліманом. Вам слово.

  1. «Рольова гра» (1 група).

Учениця. -Генріх, ми так давно не бачилися, розкажи, як ти знайшов Трою?

1 учень. -Шліман, ти знайшов Трою? Вітаю, друже!

2 учень.- Але ж ти рано втратив матір і покинув навчання у школі.

Шліман. - Так я змушений був це зробити. У чотирнадцять років довелось залишити школу й піти працювати. Я  відправився до Гамбурга та завербувався юнгою на корабель, що прямував до Венесуели. Два тижні ми пливли через океан, а потім потрапили у жорстокий шторм, корабель затонув, лише мені одному пощастило врятуватися. Я зрозумів, що це знак долі! І приступив до вивчення мов. Застосовуючи мною самим створений метод, я за два з половиною роки опанував англійську, французьку, голландську, іспанську, португальську й італійську мови.

Учениця.  – І що ж було далі?

Шліман. -Я заснував власний торговий дім, побував у Північній Америці. Не оминула мене й золота лихоманка: там я заснував банк для операцій із золотом.

Я розпочав свій шлях у бізнесі практично з нуля, а потім…занурився у пошуки країни Гомера, оспіваній ним в «Іліаді». Троя! Ось моя мрія!

1 учень. - Як ти наважився так ризикувати?

Шліман. -Я продав весь свій бізнес, і у 1871 році розпочав розкопки Трої. Можете навіть сміятися, але я використовував будь-які методи, щоб знайти її, навіть яснобачення і лозошукацтва.

Учениця. - І ти знайшов?

Шліман. -  Так, це сталося 15 червня 1873 року, я її знайшов!

2 учень. - Кажуть, що весь світ був у захопленні!

Учениця.- Справді, Шліман знайшов те, що увінчало всю його роботу і привело в захоплення увесь світ — скарби Пріама: приблизно 100 прикрас із золота, срібла та інших металів. Діадеми, ланцюжки, браслети, підвіски, чаші пізніше були датовані близько 2400 роком до н.е. Всього близько 10 тис. предметів.

1 учень.- Але він так і не дізнався того, що було доведено після нього, що в запалі захоплення він припустився помилки, що Троя знаходилася зовсім не в другому і не в третьому шарі знизу, а в шостому і що знайдений Шліманом скарб належав царю, який жив через тисячу років після Пріама. Але це вже зовсім інша історія..

Учениця.- А ще Шліман побудував в Афінах Троянський палац, де влаштував музей, у якому все нагадує Гомера.

Вчитель: Дякуємо, дослідники. А з чого починається троянський цикл?

  1. Інсценізація міфу «Яблуко розбрату» (2 група).

Ведучий читає текст, який був підготовлений ним раніше, а учні-актори пантомімою представлять образи.

 - Високо на світлому Олімпі панує Зевс. Тут і дружина його Гера, і могутня дочка Афіна. Тут Афродіта, богиня кохання, бог розуму Гермес та багато інших богів. Аполлон тішить всіх своїм мистецтвом, танцюють музи. Бенкетують боги у своїх золотих чертогах на весіллі царя Пелея та морської богині Фетіди. Лише Еріду, богиню розбрату, не запросили на це свято. І вирішила вона помститися богам.

Підкинула вона на стіл Зевса золоте яблуко з написом «найпрекраснішій». Побачив Зевс яблуко і замислився, кому з богинь його віддати. Адже кожна з богинь вважала найпрекраснішою себе. Він доручив Гермесу віднести яблуко троянському царевичу Парісу, щоб той розсудив, хто з богинь заслуговує на нього. Гермес і три богині відправилася до нього. Паріс злякався, побачивши богів, адже він знав, що нічого гарного з такої зустрічі бути не може. Але він не міг відмовитися від долі, яку йому обрали бога. Паріс узяв яблуко і замислився. Кожна з богинь обіцяли йому високу винагороду. Гера пообіцяла зробити Паріса володарем всієї Азії та наймогутнішою людиною з усіх, що жили на той час. Афіна запропонувала давати перемоги в усіх битвах, наділити Паріса найбільшим багатством, красою і мудрістю. Афродіта звернулася до Паріса і сказала йому: «О, Паріс» віддай яблуко мені, і я дам тобі дружиною найпрекраснішу земну жінку». Паріс був зовсім молодим і недосвідченим. Він віддав яблуко саме Афродіті, як наслідок Гера і Афіна замислили помститися та знищити батьківщину Паріса — Трою. Так почалася Троянська війна.

Вчитель: - Дякуємо Ви дуже старалися, щоб ще раз нагадати нам, як важливо продумувати результати своїх вчинків. А що ж діялося у Пріама, в Трої? Заглянемо.

  1. Кіноподорож до Трої.

Пріам: -Ви всі приходили до моєї Трої. Хтось як друзі, хтось як ворог.

Паріс. -Я ніколи не пробачу собі, що це сталося через мене.

Гектор. На все воля богів.

Учень групи. -Наша група підготувала кінофрагменти до уроку. Переглянемо для обговорення фрагмент двобою Ахілла та Гектора.

Вчитель:

- Чи можна перемогу Ахілла вважати чесною?

- Чи були інші варіанти закінчення бою, ніж перемога Ахілла?

- Як поводиться улюбленець Афіни після перемоги над Гектором?

(Ахілл розлючений, охоплений почуттям гніву і помсти, в його серці немає жалю і співчуття. Він діє як хижак, котрий переслідує свою жертву. Відчувається, що симпатія Гомера на боці Гектора, адже Гектор ¬– захисник своєї Батьківщини).

Пріам. – Мені довелося просити ворога про милість. Це було принизливо, але я не міг вчинити інакше.

Перегляд кінофрагменту «Пріам у Ахілла».

 

Вчитель:

-Чому Пріам прийшов до Ахілла?

(Щоб викупити тіло свого сина Гектора)

Гектор. – Це було нестерпно, батько принижувався перед ворогом заради мене.(читає фрагмент з поеми)

В дім непомітно ввійшов великий Пріам, і, схилившись,

Став обнімати коліна Ахіллові, ще й цілувати

Руки страшні, що в нього численних синів повбивали.

Учень групи. - Цар Пріам йде на все заради того, щоб побачити ще хоч раз свого сина та поховати його, як заведено за звичаєм; батьківська любов сильніша над усе.

Вчитель:

-Як реагує на слова Пріама Ахілл? Наведіть цитати.

(Ахіллу була відома воля Зевса, який бажав, щоб Гектора поховали за звичаєм; велике значення мали й слова царя Пріама, який забуває про почуття власної гідності через любов до сина та примушує Ахілла відчути біль,  співчуття, силу їхньої спільної трагедії, спричинену  війною.)

Учень групи. - Ось з тілом Гектора повернувся цар Пріам. Важко передати словами що  відбувається в місті. Біля брами зібрався величезний натовп. Ридають  всі  і намагаються ближче підійти до воза, на якому лежить  убитий Гектор. Страшно дивитись на Андромаху, яка рве на собі коси, гірко ридає, бо  знає: впаде Троя, страшна смерть чекає малого сина,  всіх троянок - тяжка неволя.

Учень групи. -Послухайте плач Андромахи  (читання учнем групи уривку).

-Потоки сліз проливає Гекаба, немає більше її улюбленого сина. Заливається сльозами і  прекрасна Єлена . Ніколи не чула вона і слова докори від Гектора. Він завжди заступався за неї, був єдиним другом у Трої, де всі ненавиділи  її.

Учень групи.  -А ось на площі за наказом Пріама готують похоронне багаття для Гектора.  По – людськи шкода героя, він – втілення кращих рис воїна. Шкода, що його життя виявилося таким коротким.

  1. Бесіда. (Сюжетний коментар до картини Ж.Л. Давіда «Андромаха, яка оплакує Гектора»).

- Які почуття ви переживали під час читання уривка?

- Чи справдились страшні сподівання Андромахи щодо майбутнього Трої?

 (Так, Троя була спалена ахейцями, знищена дощенту.)

- А як склалася доля Ахілла?

(Загинув від стріли Паріса, волею Аполлона направленої у його п’яту)

Вчитель.

- Війна несе лише сльози і смерть. тисячі людей прагнуть знищити один одного. І знищують.

  1. Прийом «Мікрофон».

- Який же смак має яблуко розбрату?

- Мої враження, що воно…

  1. Еврістичний марафон:

 - А яке ставлення самого Гомера до війни? Кому симпатизує автор?

 - Чи згодні ви із думкою римського поета Вергілія, який стверджував: «Обираючи богів, ми обираємо свою долю»?

 - Яке враження справили на вас криваві сцени війни? Чи хотіли б ви жити у ті часи?

 - Як би ви могли врятувати від смерті когось із героїв «Іліади»,  кого б врятували?

  1. Підсумок.

- Які «відкриття» зробили ви, познайомившись на нашому уроці з окремими сторінками поеми «Іліада» та історією її пошуків археологом Шліманом?

- Незважаючи на прикрі жорстокості, непримиренність, ворожнечу, розбрат залишається очевидним факт величезного впливу творів Гомера на розвиток людства, його культуру та мистецтво.

                           Не загине ніколи Еллада, країна славетних героїв,

                           Навіки вогонь Прометея осяє безсмертне ім'я.

                           Їх справи великі щораз надихатимуть людство,

                           І воля богів – олімпійців тому запорука.

  1. Виставлення оцінок.
  2.  Домашнє завдання. (творче завдання на вибір)   
  1. Пошук відповіді на питання: «Як в образі Ахілла уживаються благородство і жорстокість?»
  2. Пошук аргументів до тези: « Гектор людина, яка діє, як підказує сумління, перемагаючи себе».