Published using Google Docs
Новый документ
Updated automatically every 5 minutes

Урок світової літератури з використанням ІКТ.

Урок 1 в системі уроків з теми  «Російська література»

 в 10 класі

Тема. Життєвий і творчий шлях Достоєвського.              Гуманістичний пафос його творчості.

Мета: допомогти учням зрозуміти особливості життєвого і творчого шляху

               відомого російського письменника;  розкрити гуманізм його творчості;

              розвивати навички самостійної роботи над біографічним матеріалом;

              виховувати повагу до творчого спадку великого гуманіста.

Обладнання: портрет письменника, мультимедійна презентація «Гуманізм

                          творчості Ф.М.Достоєвського».

Епіграф.

Людина – це таємниця,

її треба розгадати,

 і якщо будеш її розгадувати

 все життя, не кажи,

що згайнував час;

я займаюся цією таємницею,

бо хочу бути людиною.

Ф.М.Достоєвський.

Хід уроку

1. Повідомлення змісту теми «Російська література», ознайомлення із системою творчих та перевірних робіт.

2. Мотивація навчальної діяльності на уроці. Обговорення змісту епіграфу та питання: що означає бути людиною?

3. Повідомлення теми, мети уроку.

4. Актуалізація опорних знань.

  - Поясніть літературний термін «маленькі люди». В яких творах ми зустрічаємось з такими образами? ( О.Пушкін «Станційний доглядач», М.Гоголь «Шинель», М. Лермонтов «Герой нашого часу», образ Максима Максимовича)

  - Розкрийте значення слів «гуманізм», «пафос», «етико-філософські проблеми».

5. Робота над темою уроку.

* Вільна бесіда за змістом біографічних даних про життєвий і творчий шлях Достоєвського: - Які події життя письменника вас найбільше вразили?

                               - Які, на вашу думку, життєві обставини стали визначальними у

                                 письменницькій долі митця?

* Робота з мультимедійною презентацією «Гуманізм творчості Ф.М.Достоєвського», створеної заздалегідь підготовленою ученицею.

* Самостійна робота: складання плану розповіді «Життєвий і творчий шлях Ф.М.Достоєвського». Наприклад,

1. Нова Божедомка.

2. Військова освіта.

3. Твори про «бідних людей»

4. Революційний гурток.

5. Каторга і заслання.

6. Зміна духовних орієнтирів.

7. Великі романи (1866 – 1880рр.): «Злочин і кара», «Гравець», «Ідіот», «Біси», «Підліток», «Брати Карамазови».

8. Духовний заповіт Достоєвського.

6. Рефлексія.

Експрес-бесіда за змістом опрацьованого на уроці матеріалу.

 - Які життєві обставини сприяли формуванню гуманістичного світогляду Достоєвського?

 - У яких творах письменник розкриває тему «маленьких людей»?

 - Що змусило Достоєвського взяти Христа своїм моральним орієнтиром?

 - Назвіть шести великих романів письменника.

 - Які події лягли в основу роману «Злочин і кара»?

 - Які етико-філософські проблеми піднімає письменник у своїй творчості?

 - Що означає бути людиною? (ваша думка і думка Достоєвського)

7. Д\З. Перечитати 1-у частину роману «Злочин і кара».

                 Охарактеризувати умови життя Раскольникова.