Як успішно скласти ДПА з математики

Поради по секрету

Наближається той день, коли державна підсумкова атестація з математики, про яку так багато говорили тобі вчителі й батьки, стане реальністю.

Отже, декілька порад щодо того, як підготуватися до ДПА, налаштуватися психологічно й виконати атестаційну роботу так, щоб отримати за неї якомога вищу оцінку.

Підготовка до ДПА

Підготовка до державної підсумкової атестації складається з двох частин.

Перша - це вивчення вами того предмету, який будете здавати, ретельне і якісне опрацювання білетів, варіантів та ін.

Друга - психологічне налаштування на процедуру ДПА та навіювання собі впевненості в своїх силах.

Рекомендації щодо організації роботи

Розплануйте час

Зробити це дуже просто: беремо в руки календар, ділимо кількість варіантів на кількість днів до ДПА - от і маємо план роботи: скільки завдань щодня потрібно опрацьовувати. Привчіть себе НЕУХИЛЬНО його виконувати (а ще краще перевиконувати), інакше не встигнете. Пам’ятайте, що , а от . Маленьке перевиконання (лише на 0,01) в результаті дає величезний прогрес, а от таке ж маленьке але недовиконання призводить врешті-решт до катастрофічного відставання! Щодня відмічайте на аркуші паперу обсяг виконаної роботи. Це сприятиме як самоконтролю за зробленим, так і тому, що ви поступово перестанете хвилюватись щодо екзамену, адже ви будете бачити своє реальне просування вперед. Сідати за роботу бажано в один і той самий час, щоб привчити організм “перемикатися” з режиму щоденних справ у режим “учіння”. Сплануйте усе так, щоб залишити собі останній день на ПОВТОРЕННЯ. Цього дня ви уже не вивчаєте нічого нового, а лише повторюєте, гортаючи збірник, усі завдання підряд, попутно проясняючи собі ті з них, які, можливо, підзабулися.

Організуйте своє робоче місце

Ваше робоче місце повинне бути таким, щоб воно налаштовувало вас на продуктивну роботу. На робочому місці НІЩО НЕ ПОВИННЕ ВІДВОЛІКАТИ! Мобілку (і квартирний телефон теж) ─ вимкнути, з УСІХ акаунтів усіх соціальних мереж вийти, телевізор, радіоприймач, магнітофон, плеєри ─ теж вимкнути, кота викинути за двері кімнати і самі двері зачинити. Коханих попередити, що на деякий час виходите в астрал і будете трохи не сповна розуму, щоб вони не турбувалися самі і вас не турбували. 😜 На час підготовки до екзамену для вас нічого не існує. Є тільки ви і МАТЕМАТИКА (цариця всіх наук 👑). Все!

Створіть навколо себе математичну атмосферу

Мозок поступово починає думати про те, що його оточує. Тому оточіть себе математикою. На столі розкладіть збірники задач, підручники, довідники, таблиці, схеми, опорні конспекти, зошити з математики. На робочому столі комп’ютера встановіть шпалери математичного змісту. На стінах, дверях, шафах, холодильнику розклейте стікери з формулами (до речі - реальний прийом, що дійсно працює - якісь формули запам’ятовуються підсвідомо!). Дійсно, удома й стіни допомагають!

Не витрачайте час на шпаргалки!

Шпаргалка може бути корисною (і то не завжди) тільки візуалам (це ті, хто краще сприймає інформацію очима) і кінестетикам (краще усвідомлюють те, що роблять руками). Тоді під час написання шпаргалки візуали запам’ятовують ще і те, що бачать, а кінестетики - свої рухи. Якщо ж ви аудіал і найкраще сприймаєте на слух, то шпаргалка вам зовсім нічим не допоможе. Шпаргалку можна створити собі для того, щоб по ній вчити матеріал, поки ви у дорозі, чи, наприклад, чекаєте у черзі до лікаря.

В будь-якому разі шпаргалка в день ДПА ПОВИННА ЗАЛИШИТИСЯ ВДОМА. По-перше, вона обманює вас самих, адже написані шпаргалки створюють ілюзію вашої готовності до екзамену, тоді як, насправді, ви з предмету, який будете здавати, не знаєте НІЧОГО! По-друге, шпаргалка додає вам на самому екзамені зайвої тривожності і хвилювання не тільки за “здам - не здам”, а ще й за “спишу - не спишу” і “помітять - не помітять”. Адже якщо помітять, то з ганьбою виженуть з екзамену. Воно вам треба?

Бережіть себе!

Готуючись до екзамену, не впадіть в іншу крайність: не зубріть математику по 24 години на добу. Користі від цього не буде. ДПА колись закінчиться, а вашим батькам і друзям ви потрібні фізично здоровими і психічно нормальними. Тож розумно чергуйте працю, відпочинок і харчування, повноцінний сон і свіже повітря.

Рекомендації щодо вивчення предмету

Математика - складний предмет, оскільки в ньому є і теоретичний, і практичний компоненти, які тісно взаємопов’язані. Тому розпочніть з якісного опрацювання теорії, адже без знання формул, теорем, властивостей жодну математичну задачу розв’язати буде неможливо.

Знайдіть білі плями

Розпочніть з “ревізії” того, що зовсім не знаєте і вивчіть це, нарешті. Для когось ─ це формули скороченого множення, для когось ─ правила знаходження невідомих доданків, множників і т.д., для когось ─ значення тригонометричних функцій, а для когось ─ і таблиця множення. Кожен з вас добре знає свої проблеми. Маєте реальний шанс їх усунути.

Проговорюйте теоретичні відомості, які потрібно використати для розв’язання задачі

Наприклад, завдання 4.1.3 “Серед дробів , , , ,  вкажіть усі ті, які є правильними”[1], без знання того ЯКИЙ саме дріб називається правильним розв’язати неможливо. Отже, пригадуємо означення і ОБОВ’ЯЗКОВО ПРОГОВОРЮЄМО, що “Правильним називається звичайний дріб, у якого чисельник менший від знаменника”. Завдяки цьому у вашій пам’яті активізується потрібний матеріал і це вестиме вас по шляху розв’язання.

Виділяйте і з’ясовуйте усе, чого не знаєте

Якщо ви не знаєте, з якого боку підступитися до розв’язування задачі, задайте собі питання “А ЩО САМЕ мені в цій задачі незрозуміло?” Знайдіть в умові те слово, значення якого ви забули (або й не знали ніколи). Те слово, словосполучення, через які ви не можете розв’язати задачу. Коли таке слово знайдене - розпочинайте пошук відповіді на питання “А що це таке?”. Google у цьому вам точно допоможе. І як тільки в завданні, наприклад,  9.1.12 “Визначте кутовий коефіцієнт прямої, заданої рівнянням ” ви знайдете відповідь на ключове питання “А що таке кутовий коефіцієнт прямої?” і зрозумієте, що це усього-навсього коефіцієнт при змінній , то відповідь з’явиться сама по собі: перед змінною  стоїть число 3, отже, це і є кутовий коефіцієнт цієї прямої. Відповідь Б).

Усі терміни, значення яких вам відшукати так і не вдалось, ЗАПИШІТЬ і задайте відповідне запитання вчителю на консультації.

Правильно використовуйте розв’язник

Правильно використати розв’язник ─ це не наробити з нього собі шпаргалок.

Правильна послідовність дій з розв’язником така:

  1. Прочитати умову задачі
  2. Якщо задача зрозуміла ─ розв’язати її і потім звіритися за розв’язником.

Якщо задача незрозуміла ─ розібрати розв’язання за розв’язником, потім самостійно її відтворити без розв’язника і, нарешті, ще раз звіритися з розв’язником.

Запам’ятайте: учити потрібно не правильні відповіді, а СПОСОБИ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ! У стресовій екзаменаційній ситуації цифри можуть швидко вилетіти з голови і тоді надії на розв’язання задач немає. Якщо ж ви вивчили шляхи розв’язування (спочатку потрібно обчислити те-то за такою-то формулою, потім друге за такою-то теоремою і т.д.), то ця інформація у вашій пам’яті є логічно пов’язаною і являє собою не якесь абстрактне число, а послідовність дій, що випливають одна з одної і ґрунтуються на певних, знов-таки, взаємопов’язаних теоретичних відомостях. От таку інформацію, навіть у стресовій ситуації пригадати уже значно легше (у кожної такої задачі з’являється “ниточка”, за яку можна “смикнути”), а значить більша ймовірність того, що ви “викрутитесь” і таки розв’яжете задачі хоч і не пам’ятаєте правильних відповідей. А правильна відповідь з’явиться у вас внаслідок виконання обчислень.

Відмічайте

Для того, щоб легше було орієнтуватись у задачах використовуйте на полях збірника позначки: + - “знаю, можу розв’язати”,  - “не знаю, не розумію, як розв’язувати”, ? - “не впевнений(а), чи правильно я розв’язую цю задачу”. Звісно, ця “маркіровка” може бути й іншою. Головне - відділити “відомі” задачі від “невідомих”. Ще краще ці “знаю-не знаю” записувати на окремому аркуші в три стовпчика. Тоді, по-перше, вам добре буде видно ваш прогрес і ви бачитимете наочно, що завдань, які ви знаєте, більше, аніж тих, які ви не знаєте, що саме по собі сприятиме відновленню вашої душевної рівноваги. По-друге, усі незрозумілості будуть виписані разом і на консультації вам не доведеться їх вишукувати по збірнику.

Використайте консультацію на повну потужність

На те вона і проводиться, щоб дати вам можливість з’ясувати УСІ питання, які турбують. Не бійтесь запитувати. Запитувати навіть про банальні речі зовсім не соромно. Не озирайтесь на інших і не думайте, що ваше запитання іншим буде нецікавим, бо решта знають на нього відповідь. ВИ ЗАДАЄТЕ ПИТАННЯ ДЛЯ СЕБЕ! І що там про це подумають однокласники, не має жодного значення. Тому НЕ ВІДЧЕПІТЬСЯ від учителя доти, доки з УСІХ питань, що вас цікавлять, не настане повна ясність. ЗАПИТУЙТЕ, адже це ваш останній шанс ЗНАТИ. На самій ДПА вам ніхто з учителів ні на які запитання такого типу відповідати вже не має права.

Вечір перед екзаменом. Особливий ритуал

Як і вечір перед Різдвом, вечір перед екзаменом ─ особливий. Усе, що ви повинні робити в цей вечір ─ служитиме вашому психологічному налаштуванню на завтрашнє випробування.

Отже, по порядку.

Якщо завтра у вас екзамен, то сьогодні ви гуляти не ходите, з друзями не зустрічаєтесь, в соціальних мережах не “зависаєте” (зовсім!). Ніяких фільмів, нічого такого, що збуджує нервову систему й активізує емоції. Ви сидите вдома і повторюєте усе вивчене. Ваше завдання: до 18-19 години “пройтися” по усіх варіантах і повторити, як розв’язуються усі задачі. Десь так о 18-19 годині ви виходите на вулицю але лише для того, щоб подихати свіжим вечірнім повітрям і помилуватися заходом Сонця. Мета вашої прогулянки - наситити втомлений мозок киснем.

Після години спокійної прогулянки, ви повертаєтесь додому і розпочинаєте заключний етап приготувань. Спочатку ще раз відкриваєте збірник але на цей раз відшукуєте у ньому лише те, що знаєте найгірше. Після того, як опрацювали ще й ці завдання, починаєте готувати “спорядження” на завтра.

Перш за все, подбайте про одяг і взуття. Очевидно, ви усвідомлюєте, що прикид у стилі “майка-шорти-шльопанці” на екзамені є неприйнятним навіть за великої спеки. Ваш одяг повинен бути святково-ділового стилю. Наявність білої сорочки (блузки) обов’язкова. Водночас, ваш одяг повинен бути ще й зручним та комфортним (нічого ніде не ріже, не коле, не муляє, не тисне). Стежте за погодою, щоб вам не було жарко чи холодно. Якщо піт заливає очі або дрижаки по тілу від холоду, то тут уже не до математики. Не забудьте про носовичок.

Далі збираємо канцелярське приладдя. Вам потрібні: ручка (а краще дві) насиченого синього кольору (перевірте їх, чи добре вони пишуть, чи достатньо в них чорнила і чи вони не “мажуть”), простий (до того ж ЗАГОСТРЕНИЙ!) м’який (маркування НВ або 2В) олівець, ластик (ну це той, який “стирачка”), лінійка (сантиметрів 20-30), на якій добре видно поділки. Усе. Більше вам нічого не потрібно. Калькулятори й шпаргалки (збірники й розв’язники) разом з коректорами і маркерами залишаються вдома, папір вам видадуть.

Якщо комусь потрібні якісь ліки, наприклад, таблетки від головного болю чи ще чогось - усім цим ви забезпечуєте себе самі, тому свою міні-аптечку берете з собою теж.

В аудиторію можна взяти півлітрову пляшку мінеральної води, але ця пляшка повинна бути прозорою й БЕЗ ЕТИКЕТКИ.

Отже, усе приладдя ви склали в сумку, ваш випрасуваний одяг уже висить на спинці стільця, а начищені до блиску туфлі - в коридорі на поличці для взуття. Останнє, що ви робите - ставите будильник, просите батьків, щоб підстрахували вас і вчасно розбудили, раптом що, бажаєте їм доброї ночі і не пізніше 22:00 лягаєте спати (чим неймовірно їх дивуєте! 😮).

Безпосередньо перед самим сном можна ще раз повторити ті теоретичні відомості, які знаєте найгірше адже вивчене на ніч краще запам’ятовується.

Уранці ви швидко збираєтеся, обов’язково СНІДАЄТЕ (у вашому сніданку бажано, щоб був шоколад - це такий легальний допінг для мозку) і вчасно виходите до школи з таким розрахунком, щоб о 8:30 уже бути в аудиторії. Зверніть особливу увагу: НАЙГІРШЕ, ЩО МОЖЕ СТАТИСЯ В ДЕНЬ ЕКЗАМЕНУ - ЦЕ ЗАПІЗНИТИСЯ! Зробіть усе від вас залежне, щоб цього надзвичайно потужного стресу у вас не було!

Ще деяку інформацію щодо підготовки до ДПА можна прочитати тут.

Усе по протоколу

З самою процедурою ДПА ви уже знайомі. Усе буде так само, як на діловій грі.

О 9:00 в аудиторію увійдуть троє членів атестаційної комісії (хоча, може бути ще й четвертий - представник управління освіти). Спочатку хтось із них виступить з привітальним словом і побажаннями вам успішної атестації. Потім вас попросять встати з-за парт і віднести свої сумки до задньої стіни аудиторії. У цей момент ви забираєте з сумки ручки, олівець, ластик і лінійку, а також пляшку з водою. Мобільний телефон (смартфон) переводите в стан ВИМКНЕНО і залишаєте його в сумці! (Ще раз: не поставити на вібрацію, а повністю ВИМКНУТИ! Увімкнутий мобільник на ДПА прирівнюється до шпаргалки з відповідними наслідками!). Те саме стосується smart-годинників, годинників з вбудованим калькулятором, навушників, планшетів і плеєрів. Більше ви з собою НІЧОГО ІНШОГО НЕ БЕРЕТЕ! Після цього ви шикуєтесь біля класної дошки перед партами.

Далі вам буде запропоновано обрати собі один з варіантів атестаційної роботи. Ви підходите до першої парти, на якій будуть розкладені аркуші, берете собі один з них і повертаєтесь назад до дошки, щоб дати можливість однокласникам зробити те саме.

Розсаджування вас за партами буде здійснюватись відповідно до вашого номеру варіанту тому приготуйтесь до того, що атестаційну роботу ви писатимете не за тією партою, за якою просиділи увесь навчальний рік і сусід по парті у вас теж буде інший.

Коли ви сядете за своє робоче місце, НІЧОГО НА БЛАНКУ АТЕСТАЦІЙНОЇ РОБОТИ НЕ ПИШІТЬ. Усі записи ви будете здійснювати ЛИШЕ ЗА КОМАНДОЮ вчителя. Краще витратьте цей час, поки усі ще розсаджуються, на те, щоб “обжитися” на новому місці. Розкладіть своє письмове приладдя, позначте умовно свою територію, перевірте, чи вам добре видно, може потрібно буде попросити увімкнути світло, чи не занизький (зависокий) для вас стілець, чи він взагалі справний, пересуньте його так, щоб вам було комфортно сидіти за партою (не далеко і не близько). Цей же час можете використати і для приведення свого організму в “бойову готовність” за допомогою глибокого дихання або застосування спеціальних вправ для гімнастики мозку. Ці вправи ви можете виконувати й під час екзамену, тільки-но відчуєте у них потребу. Про інші прийоми зняття стресового стану можна прочитати тут.

Не пропустіть момент, коли потрібно вже буде “вийти з нірвани” і зосередитися на підписуванні бланку атестаційної роботи та чернетки. Усе, що потрібно написати, вам продиктують, тільки будьте уважні і виконуйте усі дії ПО КОМАНДІ.

Відлік часу на виконання роботи (135 хвилин) розпочинається лише після того, як усі листочки підписано, тому не поспішайте - встигнете. Час початку роботи і час її закінчення буде написано на дошці.

Під час ДПА ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

Під час ДПА ДОЗВОЛЕНО:

Per aspera ad astra

Латинський вислів “Per aspera ad astra”, що перекладається на українську як “Через терни до зірок”, найкраще підходить до опису того, через що вам потрібно буде пройти. Якщо вам вдасться подолати усі психологічні, організаційні і предметні “терни”, то вже “зірки” у вигляді високих оцінок не забаряться.

Як побудувати свою роботу безпосередньо під час екзамену?

Перш за все - заспокоїтись і вгамувати хвилювання. Глибоко подихайте, виконайте вправи для гімнастики мозку і подумайте про те, що увесь цей “страшний” екзамен по суті своїй є всього лише контрольною роботою. Ви не писали контрольних робіт? Писали. Ви не виконували директорських контрольних робіт на окремих листочках? Виконували. То з чого тоді хвилюватися? Тим більше, що усе це ви вже двічі проходили на ділових іграх.

Після того, як вам вдалося опанувати себе, розпочинайте роботу.

Спочатку беріться за тестову частину. Завдань тут аж 12 але вони короткі й легкі, тому хвилин за 15 з ними можна упоратися. Найкращою для розв’язання тестів буде стратегія “Пропускай і повертайся!”:

  1. Уважно читаємо усі завдання підряд і виконуємо тільки ті з них, які ОДРАЗУ ПІДДАЮТЬСЯ розв’язуванню, ті, відповіді на які ви одразу знаєте. Будь-яке з завдань, що викликає у вас сумнів безжально пропускаєте і йдете далі. На цьому етапі ви таким чином одразу відсіваєте усі легкі завдання і не витрачаєте більше на них свій час. Правильні відповіді не забудьте позначити на тій же сторінці, де й завдання. Усі хрестики ви переставите в бланк відповідей потім, коли закінчите виконувати все.
  2. Тепер робимо друге коло і цілеспрямовано опрацьовуємо тільки пропущені завдання. Зазвичай, такими виявляються ті задачі, для розв’язання яких потрібно дещо порахувати. Якщо завдання не піддається, спробуйте пригадати, на яку воно тему, що ви знаєте з цієї теми, як формулюється означення, правило, властивість, що використовуються у даній задачі. Виконуйте усі необхідні розрахунки, але теж довго над одним завданням не засиджуйтесь. Ви сюди ще повернетесь.
  3. Незважаючи на наявність “вцілілих” від розв’язування завдань у першій частині переходите на другу. Тим самим ви даєте мозку час усе обдумати і, можливо, усе-таки знайти розв’язання. Перше коло над другою частиною робите так само, як перше коло над першою. Виникає сумнів - пропускайте! Відповіді на завдання ІІ частини теж можете писати прямо там же, де й завдання. Стежте за тим, щоб ви відповідали саме на те питання, яке поставлене! Якщо у завданні згадуються якісь одиниці вимірювання, то у відповідь їх теж потрібно записати: правильна відповідь на такі задачі повинна бути у вигляді “5000 грн”, а не “5000”.
  4. Після першого кола над другою частиною, заходимо на друге коло і намагаємося розв’язати уже ті завдання, які довелося пропустити.
  5. Знову повертаємось до першої частини: а раптом мозок уже щось придумав щодо ще не розв’язаних завдань
  6. Переходимо на другу частину і знову опрацьовуємо нерозв’язане

Принцип зрозумілий?

Отже, пропускайте і повертайтеся! Пропускайте і повертайтеся! Поки не розв’яжете усе.

Розгляньте також можливість розв’язати хоча б одне завдання третьої частини. У тих, хто навчається на достатньому рівні, часто так буває, що простіші завдання другої частини розв’язати важче, аніж якесь з завдань третьої. Не упустіть можливості заробити 4 бали.

Залиште собі не менш як півгодини на переписування. Уважно, ретельно, перевіряючи кожен свій крок, переносимо відповіді у бланк. На цьому етапі, відповіді на завдання І частини, які так і не вдалося розв’язати, можна спробувати просто угадати. Вмикайте свою інтуїцію, розгляньте усі варіанти відповідей. Який з варіантів найбільш імовірний?

Якщо ви виявили помилку у вже внесених відповідях - не забудьте про надану вам можливість їх виправити у спеціально відведеному місці бланку відповідей. При цьому неправильну відповідь ви НЕ ЗАКРЕСЛЮЄТЕ, а лише виставляєте правильний хрестик (чи записуєте правильне число відповіді другої частини) у місці для виправлень. Зверніть увагу, що номери завдань першої частини у бланку пронумеровані по вертикалі, а другої - по горизонталі.

Загальні рекомендації

Читайте завдання до кінця

Швидка робота над завданнями не повинна призводити до того, що Ви прагнете зрозуміти умову завдання за його першими словами і добудовуєте кінцівку у власній уяві. Це вірний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших питаннях.

Пишіть охайно

Хоч на чернетці і стоїть штамп школи, але це ─ ваша особиста територія і вести в чернетці записи ви можете так, як вам зручно. Однак, написане вами повинне бути таким, щоб його можна було прочитати, тому усе-таки виводьте і цифри, і букви. Обов’язково позначайте номер завдання, яке розв’язуєте, і виділяйте відповідь. Якщо раптом ви у бланку відповідей поставите хрестик не туди і не помітите цього, то ваша правильна відповідь на чернетці дозволить комісії долучити її до роботи як доказ того, що завдання ви усе-таки розв’язали правильно і зарахувати вам за нього бали.

Малюйте

Розв’язати геометричну задачу без малюнка просто не можливо. Однак, порада малювати може виручити вас і з задачею з алгебри. Головний секрет розв’язання будь-якої задачі ─ успішне встановлення взаємозв’язків між її компонентами, а малюнок чи схема якраз чудово у цьому вам сприятимуть.

Не виводьте на чернетці малюнки надто вже старанно. Там їх можна виконувати ручкою і від руки. Головне ─ ваш малюнок повинен бути достатньо великим (найоптимальніший розмір ─ приблизно ¼ аркуша), щоб на ньому зручно було розмістити усі необхідні побудови, написи і позначення. Усі числові величини, що дані в умові задачі, а також усі знайдені в ході розв’язування обов’язково позначайте на малюнку. Так вам буде добре видно, що відомо, а що ─ ні. Слідкуйте за тим, щоб ваш малюнок строго відображував умову задачі. Якщо в умові не сказано про рівнобедрений чи прямокутний трикутник, то на вашому малюнку він і не повинен бути таким, трапеція не повинна бути рівнобічною, якщо в умові задачі вона прямокутна, а кут 120° на малюнку не повинен виявитися гострим. Перевіряйте малюнок на наявність однакових позначень, щоб не вийшло так, що у вас на малюнку, наприклад, дві точки, які однаково названі. Правильний малюнок сприятиме правильному розв’язанню, а неправильний, недбало виконаний - навпаки збиватиме вас з пантелику і ускладнюватиме вашу роботу.

Малюйте і в тому випадку, якщо відчуваєте, що розхвилювалися, а малюнок вас заспокоїть. Намалюйте дерево, якусь тваринку, злого вчителя математики ─ що завгодно, що вам допоможе припинити хвилюватися. Тільки не захопіться малюванням і не забудьте про час!

Подивіться під іншим кутом зору

Інколи буває, взаємозв’язки між компонентами геометричної задачі стає легко помітити, якщо просто повернути малюнок на 90°, перекинути його догори ногами або поглянути на нього здалеку. Спробуйте!

Думайте тільки про поточне завдання!

Коли Ви бачите нове завдання, забудьте все, що було в попередньому. Як правило, завдання в тестах не пов'язані одне з одним, тому знання, які Ви застосували в одному (уже, припустимо, розв'язаному Вами), як правило, не допомагають, а тільки заважають сконцентруватися і правильно розв'язати нове завдання. Ця порада дає Вам і інший безцінний психологічний ефект ─ забудьте про невдачу в минулому завданні (якщо воно було Вам не під силу). Думайте тільки про те, що кожне нове завдання ─ це новий шанс набрати бали.

Виключайте!

Більшість завдань можна розв'язати швидше, якщо не шукати одразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які дійсно не підходять. Метод виключення дозволяє у результаті сконцентрувати увагу всього на одному-двох варіантах, а не на всіх запропонованих (що набагато важче).

Підставляйте і перебирайте

Навпаки, деякі завдання легко розв’язати, якщо просто по черзі підставляти в умову запропоновані варіанти відповідей. “Які з чисел є коренями рівняння?”, “Через яку з точок проходить графік даної функції?”, “Яке з чисел є спільним дільником даних в умові чисел?” ─ ці та інші подібні до них завдання легко й швидко розв’язуються, якщо підставляти і перебирати.

Не пиляйте тирсу

Фраза з книги Дейла Карнеґі про те, що не потрібно хвилюватися щодо подій, які вже сталися. В нашому випадку це означає, що не потрібно розв’язувати уже розв’язане завдання. Якщо ви хоч шляхом виключення, хоч шляхом підстановки й перебору визначили, що правильна відповідь, наприклад, Б), то вже немає жодного сенсу перевіряти на правильність відповіді В) і Г), адже у тесті правильна відповідь тільки ОДНА! Якщо ця одна відповідь знайдена, то решта точно будуть неправильними! А отже не треба витрачати на них час і сили.

Не дописуйте до кінця

Ця порада стосується тільки тестової частини. Якщо в ході розв’язування завдання першої частини ви ще не дорахувавши до кінця уже бачите, якою буде правильна відповідь ─ не дописуйте до кінця розв’язання, не витрачайте на це час. Позначте тільки у чернетці правильну букву відповіді і все.

Перевіряйте!

Залиште час для перевірки своєї роботи, щоб встигнути пробігти очима і виправити знайдені помилки. Завжди перевіряйте, чи ви відповідаєте на те питання, яке вам поставлене, чи на питання, яке ви самі собі придумали! Зважайте і на достовірність отриманих даних. Швидкість велосипедиста 150 км/год, таке буває?

Боріться до останнього!

Якщо час на роботу ще не вичерпано ─ не поспішайте здавати роботу і виходити. Працюйте, думайте! А раптом щось та згадаєте! А раптом щось та прийде в голову потрібного! А раптом хтось щось та й підкаже! Використовуйте увесь час повністю!

Не засмучуйтесь!

Прагніть виконати все, але пам'ятайте, що тестові завдання розраховані на максимальний рівень важкості і, навіть якщо ви розв'яжете не всі задачі тесту, кількість вирішених вами завдань цілком може виявитися достатньою для гарної оцінки.


[1] За збірником Березняк М.В., Підсумкові контрольні роботи з математики. 9 клас / М.В.Березняк. ─ Тернопіль: Підручники і посібники, 2017.