פורסם באמצעות Google Docs
урок10.doc
מעודכן אוטומטית כל 5 דקות

Тема: Алгоритмічна мова стрілок. Складання найпростіших лінійних алгоритмів за допомогою мови стрілок. 

Практична робота  №  10. Виконавець «Олівець».

Мета:

 Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. 

Обладнання та програмне забезпечення: картки для виконання практичного завдання, програма «Скарбниця знань»

Вимоги до учнів: знати команди алгоритмічної мови стрілок.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Початок заняття. Вітання:

Є різні способи привітань, сьогодні я хочу привітатись з вами посмішкою:

- Я всміхаюсь сонечку:

- Здрастуй золоте,

-Я всміхаюсь квіточці;

-Хай вона росте;

-Я всміхаюсь дощику:

- Лий, як із відра

- Друзям я всміхаюся

-Зичу всім добра!

Добро дня усім!!!!

II.Розминка

Дайте відповіді на запитання: що це?

Загадки «Пристрої комп’ютера»

Робота в парах ( скласти пазли «Пристрої ПК»)

ІIІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання (тестування)

На минулих уроках ми вивчали тему «Алгоритми» і додому ви отримали завдання повторити все вивчене. Зараз я пропоную вам пройти тестування з цієї теми, щоб з’ясувати, як ви її засвоїли. На екрані ви побачите запитання і варіанти відповідей. Деякі будуть мати відкриту відповідь, тобто вам потрібно записати її, деякі матимуть варіанти відповідей, і ви повинні обрати правильну. Якщо ви правильно виконаєте всі завдання, отримаєте 12 плюсів (+) за цю роботу.

(слайди на проекторі - учні виконують завдання на окремих аркушах)

Тестування

1)Закінчіть речення: (2 бали)

Алгоритм – це… 

2)Оберіть спосіб представлення алгоритму « Світлофор»:

А) словесно;

Б) у вигляді малюнка;

В) у вигляді знаків.

3)Вкажіть рядок, у якому наведено приклад алгоритму (2 бали)

а) правила поведінки у комп’ютерному класі

б) рецепт приготування їжі

в) розклад уроків

4) Вкажіть рядок, у якому перелічені всі вивчені види алгоритмів (2 бали)

А) лінійні, з розгалуженням, з циклами

Б) лінійні, з циклами, з умовою

В) з розгалуженням, з циклами, з блок-схемою

5) З’єднай назву виду алгоритму з відповідною блок-схемою (2 бали)

1 – лінійний

2 – з розгалуженням

3 – з циклом

6) Виконай алгоритм, запиши відповідь (2 бали) 

Гра «Фокуси із числами» (міжпредметні зв’язки з математикою)

Алгоритм:

  1. Задумай число (запиши його).
  2. Додай до задуманого числа 5.
  3. Помнож отриманий результат на 2.
  4. Відніми від отриманого задумане число.
  5. Додай ще 15.
  6. Відніми задумане число.
  7. Порівняй результат із числом у конверті.

 Обміняйтесь листками один з одним, візьміть олівці, перевіримо роботи (відповіді на слайдах).

IV. Фізкультхвилинка «Сова»

Вдень в дуплі сидить сова

(діти піднімають руки на головою утворюючи дупло, моргають очима)

Навіть дзьоб не висува,

(хитають головою вправо - вліво)

А вночі вона полює

(діти махають руками, як крилами)

Совенят своїх годує

(ручками утворити “дзьобик”)

V. Оголошення теми і мети уроку

Вивчення нового матеріалу і робота із зошитом

Учитель пояснює, як записуються команди алгоритмічною мовою стрілок.

Пояснити учням, що бажано всі алгоритми записувати олівцем, щоб мати змогу виправити. Початкове положення виконавця вказано зафарбованим кружечком.

Команди алгоритмічної мови стрілок – це числа від 1 до 9 та стрілки.

Перекреслені стрілки дають команду, що потрібно перейти  у вказаному напрямку, не малюючи лінії, а не перекреслені стрілки означають, що лінія руху повинна бути намальована.

Стрілки вказують напрямок, а числа вказують, скільки разів потрібно виконати цю команду, тобто на яку кількість клітинок переміститися у вказаному напрямку. Команди пишуться одна за одною і нічим не відокремлюються. Число записується одразу за стрілкою.

Якщо після стрілки немає числа то команда виконується тільки один раз.

VI. Вправа «Лабіринт»

VII. Графічний диктант

Завдання

"Зараз ми будемо малювати візерунки, треба постаратися, щоб вони вийшли гарними і акуратними. Для цього потрібно уважно мене слухати і малювати так, як я буду говорити. Я буду говорити, на скільки клітинок і в яку сторону ти повинен провести лінію. Наступну лінію малюєш там, де закінчилася попередня.

Пам'ятаєш, де в тебе права рука? Витягни її в бік, куди вона вказала? (На двері, на вікно, т.д.) Коли я скажу, що потрібно провести лінію направо, ти її проводиш до дверей (вибрати будь-який наочний орієнтир). Де ліва рука? Коли я скажу, що потрібно провести лінію наліво, згадай про руки (або будь-який орієнтир зліва). Тепер пробуємо малювати."


"Постав олівець на першу крапку. Малюй, не відриваючи олівець від паперу: одна клітина вниз, одна клітина направо, одна клітина вгору, одна клітина направо, одна клітина вниз, далі продовжуй малювати такий же візерунок сам." Під час диктування потрібно робити паузи, щоб дитина встигла закінчити попереднє завдання . Візерунок не обов'язково продовжувати на всю ширину сторінки.


"Малюємо наступний візерунок. Знайди наступну крапку, постав на неї олівець. Готовий? Одна клітина вгору, одна клітина направо, одна клітина вгору, одна клітина направо, одна клітина вниз, одна клітина направо, одна клітина вниз, одна клітина направо. А тепер сам продовж малювати той же візерунок."

Через 2 хвилини починаємо виконувати наступне завдання з наступною крапкою.

"Увага! Три клітини вгору, одна клітина направо, дві клітини вниз, одна клітина направо, дві клітини вгору, одна клітина направо, три клітини вниз, одна клітина направо, дві клітини вгору, одна клітина направо, дві клітини вниз, одна клітина направо. Тепер сам продовжуй візерунок."

Через 2 хвилини - наступне завдання: "Постав олівець на нижню точку. Увага! Три клітини направо, одна клітина вгору, одна клітина наліво, дві клітини вгору, три клітини направо, дві клітини вниз, одна клітина наліво, одна клітина вниз, три клітини направо, одна клітина вгору, одна клітина наліво, дві клітини вгору. Тепер сам продовж візерунок. "Повинні вийти наступні візерунки:

VIII. Фізкультхвилинка для очей.

      Ваші очі стомились, тому виконаємо кілька вправ для них.

Очки вліво подивились

Там нічого не змінилось!

Вправо поведем зінички...

Ні ведмедя, ні лисички...

Ми нікого там не бачим?

Знову вліво... і направо...

Це не вправа, а забава!

Очі вгору, очі вниз!

Не лінуйся! Посміхнись!

Ще раз вгору, знову вниз.

І на цьому - зупинись!

Оченятам зняли втому,

До роботи, нумо, знову

  1. Робота із зошитом

Запиши за допомогою алгоритмічної мови стрілок алгоритм малювання даного малюнка і перевір його на комп’ютері.

X. Інструктаж з техніки безпеки під час роботи на уроці. 

  1. Робота з комп’ютером (зупинка «Алгоритми» виконавець «Олівець»)

Перед виконанням завдання нагадати правила роботи з комп’ютерною програмою.

Роздати картки з алгоритмом, записаним мовою стрілок. Учні повинні правильно виконати записаний алгоритм за допомогою виконавця «Олівець»

Завдання1.

Завдання2.

  1. Релаксація(відео)

XI. Підсумок уроку

Це завдання нескладне, тому відповіді дай відразу, не замислюючись.

Зелений, продовгуватий, соковитий (кавун)

Чесний, стійкий, олов’яний (солдатик)

Маленька, сіренька, боязлива (мишка)

Солодке, вершкове, холодне (морозиво)

Біле, пухнасте, легеньке (вата)

Великий, двогорбий, живе в пустелі (верблюд)

Гілляста, зелена, колюча (ялинка)

Великий, коричневий, клишоногий (ведмідь)

Нова, бібліотечна, цікава (книга)

Чи був цікавим для вас урок?

Чим займались сьогодні на уроці?

А давайте перевіримо чи все ми повторили, чи нічого не забули?

Що у вас вийшло, що не вийшло?

Що сподобалось на уроці, що ні?

Всім дякую за урок:

Всі старанно працювали,

І комп'ютер ми вивчали,

Виконали всі завдання,

тож настав час для прощання.

За роботу по заслузі,

Щиро дякую вам, друзі!!!!

Кожен отримує смайлик. До побачення!  

XII. Пояснення домашнього завдання

Ст. 27-28 (робочий зошит авт. О.В. Коршунова)