Problem Solving Challenge

You'll have 60 minutes to answer 30 questions.

First things first: grab a pencil and paper to scribble on as you work out the problems! Also, feel free to use a calculator.


***You're on the honor system, so make sure to STOP at 40 minutes and submit your answers.***

Please enter your first name and last name *
Your answer
Email address
Your answer
A 4-pound bag of dog food costs $18.45. What is the price per pound?
Your answer
What is the square root of 36?
Your answer
Solve for x: 4(x + 5) = 32
Your answer
Alejandra ran a total of 20 miles over the course of 5 track practices. How many track practices would it take for Alejandra to run 32 miles? Assume the relationship is directly proportional.
Your answer
Solve for r: (r+12)/2 = -2
Your answer
What is 55% of 245?
Your answer
On a math test, 12 students earned an A. This number is exactly 25% of the total number of students in the class. How many students are in the class?
Your answer
Calvin is on a treadmill set to 8.5 miles per hours. How many miles would Calvin be able to cover in 7 hours?
Your answer
Sally made 4 stacks of wooden blocks. The first stack was 5 blocks tall. The second had 3 times as many blocks as the first. The third stack was 4 blocks shorter than the second. The fourth stack had as many blocks as the first three stacks combined. How many blocks did Sally have?
Your answer
Hannah learned to play 10 songs on the piano over the course of 5 lessons. How many lessons will Hannah need before she will be able to play 14 songs? Assume the relationship is directly proportional.
Your answer
Laura has 12 oranges and 3 times as many apples. How many pieces of fruit does she have?
Your answer
Solve for x: ((x/3) - 2) + 6 = 7x - 3
Your answer
A rectangular field has a perimeter of 104 meters. The length of the field is 12 meters more than its width. Find the length AND width of the field.
Your answer
What is the percent of change from 500,000 to 700,000?
Your answer
Mr. Schneider earned $1500.34 in interest in one year on money that he had deposited his local bank. If the bank paid an interest rate of 6.75%, how much money did Mr. Schneider deposit?
Your answer
A sporting goods store bought a basketball at a cost of $17 and marked it up 25%. Harold bought it and paid 10% sales tax. How much did Harold spend?
Your answer
There are 3 consecutive integers with a sum of 69. What are the 3 consecutive integers?
Your answer
What is the missing number in this sequence? 73, 64, 55, 46, ??, 28, 19
Your answer
The cost to rent a bulldozer is $750 per day plus $250 per hour of use. What is the max number of hours the bulldozer can be used in a day if the rental cost is not to exceed $2500 per day?
Your answer
The number of soccer balls exceeded the number of volleyballs by 150. The number of basketballs was 35 less than the number of soccer balls. If there were 250 volleyballs, what was the sum of the volleyballs, basketballs, and soccer balls?
Your answer
Is the equation 3(2x - 4) = -18 equivalent to 6x – 12 = -18?
Your answer
The lengths of the sides of a triangle are y, y+1, and 7 centimeters. If the perimeter is 56 centimeters, what is the value of y?
Your answer
4 students about to purchase concert tickets for $18.50 per ticket discover that they may purchase a block of 5 tickets for $80.00. How much would each of the 4 students save if they can get a fifth person to join them and the 5 people equally divide the price of the 5-ticket block?
Your answer
Two consecutive odd numbers are such that three times the first is 5 more than twice the second. What are those two odd numbers?
Your answer
Convert 200 square feet into square inches.
Your answer
Two small pitchers and one large pitcher can hold 8 cups of water. One large pitcher minus one small pitcher equals 2 cups of water. How many cups of water can each pitcher hold?
Your answer
A test has 20 questions worth 100 points. The test consists of True/False questions worth 3 points each and multiple choice questions worth 11 points each. How many multiple-choice questions are on the test?
Your answer
A painting has a price tag that states: “SALE! 70% off!” If you pay the sale price of $24, what was the original price of the painting?
Your answer
It takes 2 minutes to print out 3 color photos on Erin’s printer. Write an equation relating the number of color photos (p) to the number of minutes (m).
Your answer
A restaurant baked 1 cake on Monday, 2 cakes on Tuesday, 4 cakes on Wednesday, 8 cakes on Thursday, and 16 cakes on Friday. If this pattern continues, how many cakes will the restaurant bake on Saturday?
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of Gaslight. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms