Kultura na podwórku - możliwości i wyzwania / panel online / 5.11, godz. 18.00-20.00
Pracownia Małego Teatru zaprasza!

Po czterech latach działań na podwórkach, w ramach Szkoły Pracowni Małego Teatru, postanowiliśmy stworzyć  platformę wymiany doświadczeń, praktyk i narzędzi w obrębie pracy z lokalnymi społecznościami. Pracownia Małego Teatru zaprasza do udziału w panelu! Będzie to przestrzeń inspiracji dla osób zainteresowanych animacją społeczną i artystyczną, działaniami podwórkowymi, edukacją i pedagogiką teatru. Chcemy się na chwilę zatrzymać, przyjrzeć swoim działaniom, posłuchać o kilku inicjatywach, spotkać różne perspektywy. Dajemy sobie i Wam czas, którego często brakuje podczas realizacji kolejnych "projektów”.

Wspólnie zastanowimy się nad kategorią sztuki partycypacyjnej, działań ze społecznością lokalną oraz nad ideą streetworkingu. Zadamy sobie pytania, co skłania artystów, instytucje, animatorów, pedagogów teatru do praktyk wychodzenia poza siedzibę, niejednokrotnie poza bezpieczne ramy? Jakie procesy twórcze wydarzają się na podwórkach? Jakie formy działań kulturalnych sprawdzają się w streetworkingu? Które narzędzia wybierać?
Zachęcamy Was do podzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą, do wspólnej refleksji nad metodami pracy oraz do rozważenia wyzwań, które na nas czekają w twórczych działaniach podwórkowych.

Spotkanie będzie składało się z dwóch części:

1 część
Prezentacja projektów - część otwarta dla wszystkich chętnych.
Czas trwania: 60 min.
2 część
“Wirtualne stoliki” - dyskusje w mniejszych grupach (ograniczona liczba miejsc).
Czas trwania: 45 min.


Program:

Pracownia Małego Teatru.
Aleksandra Antoniuk - praktyczka ruchu i uważności, pedagożka teatru, animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim i Instytutu Kultury Polskiej. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, kuratorka działań ruchowych (m.in. Contemplative Dance Practice, LABy taneczne) i ze społecznością (Pracownia Małego Teatru, Międzypokoleniowy Patrol Miejski).Praktykuje współczesny masaż tajski i medytację. Aktualnie zaangażowana w działania aktywizujące i wspierające mieszkańców/nki Warszawskiego Bemowa w Bemowskim Centrum Kultury.

Budując ludźmi - o powstawaniu Podwórka im. Wszystkich Mieszkańców
Iza Rutkowska - założycielka Fundacji Form i Kształtów Międzynarodowej Szkoły Pukania do Drzwi oraz Studia Zoochitecture. Zajmuje się projektowaniem przestrzeni wspólnie z użytkownikami. Efekty jej prac były prezentowane na całym świecie. Wspólnie z dziećmi stworzyła plac zabaw w Madrycie i od 5 lat prowadzi proces przekształceń Podwórka im. Wszystkich Mieszkańców we Wrocławiu.

Podwórka od Pragi po Kurdystan. Jak kultura i przestrzeń danego miejsca wpływają na pracę animatora.
Olga Ślepowrońska - psycholożka i animatorka kultury, terapeutka osób z autyzmem. Inicjatorka projektu CzujCzuj w którym dociera z edukacją emocjonalną do dzieci ze środowisk wykluczonych oraz SPA dla Mam, które daje wielowymiarowe (w tym wytchnieniowe) wsparcie bliskim osób z niepełnosprawnością.

Słuchanie Miasta - o oddawaniu głosu, Byciu i współdziałaniu
Patrycja Terciak - teatrolożka i kulturoznawczyni (Uniwersytet Łódzki). Studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest tuż przed obroną pracy doktorskiej na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Pracuje w materii teatru oraz sztuk wizualnych. Interesują ja kategorie liminalne, pamięć indywidualna i zbiorowa, sztuka dokumentacji, problem rewitalizacji społecznej. Była kuratorką wszystkich edycji przeglądu sztuki dokumentu, verbatim i non-fiction "szwalnia.DOK" (Teatr Szwalnia w Łodzi). Autorka i współautorka wielu działań w przestrzeniach nieteatralnych - publicznych i prywatnych - prezentowanych w Polsce i za granicą (m.in. "Rysunek z pamięci", "Pobyt tolerowany", "Zapomniane. Kopernika 41", "From Bucharest...", "Włókiennicza mówi", "Ogrodowa mówi").


„Wirtualne stoliki” to możliwość spotkania się w mniejszych grupach i przedyskutowania szczegółowych tematów dotyczących kulturalnego działania na podwórku. W każdej grupie znajdzie się jedna z panelistek, która stanie się gospodynią spotkania. Jest to szansa na wzajemną wymianę refleksji po części prezentacyjnej, zadanie pytań panelistce oraz okazja do porozmawiania o trapiących nas sprawach.

Udział w panelu jest bezpłatny. Panel będzie odbywał się na platformie ZOOM.
Link do spotkania prześlemy wraz z potwierdzeniem udziału.




Sign in to Google to save your progress. Learn more
Imię i nazwisko
Adres e-mail
Dlaczego chcesz wziąć  udział w panelu?
Czy działałaś/działałeś kiedyś na podwórku/w terenie? Czy tworzyłaś/tworzyłeś projekt, który realizowany był w przestrzeni odbiorców? Jeśli tak, opisz krótko to działanie.
W której części panelu chcesz wziąć udział?
Jeśli będziesz z nami także w 2 części panelu, w którym spotkaniu chcesz wziąć udział?
Clear selection
Czy chciałabyś/chciałbyś zaproponować jakiś własny temat do przedyskutowania z grupą w 2 części panelu?
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy