Groepswerk voor karaktervorming
In zijn boek Ik zie een leger stelt Floyd McClung voor om voor het ontwikkelen van discipelschap (leren te leven zoals Jezus) te komen tot het vormen van zogenaamde ‘accountability-groepen’. Het Engelse woord accountability is lastig te vertalen in een Nederlands woord. Het betekent zoiets als: aanspreekbaar zijn of verantwoording willen afleggen. In een dergelijke groep ben je dus aanspreekbaar en bevraagbaar op je gedrag, je opvattingen en je diepere motieven.
Het voorstel van McClung is om in groepjes van 3 personen bij elkaar te komen. In deze groepjes worden de kernwaarden van de bredere gemeenschap doorgegeven. Deze kernwaarden kunnen verschillend zijn, maar het is belangrijk een aantal van deze waarden te formuleren. In zijn boek noemt McClung de volgende kernwaarden:
In Christus blijven (met Jezus verbonden blijven)
Elkaar liefhebben
Getuigen van Jezus zijn
Er zijn vast meer te bedenken, maar ik denk dat deze waarden ook bij ons een belangrijke plaats moeten hebben.
Hoe vul je deze waarden praktisch in bij de accountabilty-groepjes? De schrijver komt met een aantal suggesties die ik hier overneem:
Mannen en vrouwen in aparte groepjes.
Kom bij elkaar voor een uur, niet langer.
Kom wekelijks bij elkaar.
Voorkom uitgebreide counseling (langdurig en diep ingaan op problemen, dat kan op een ander moment).
Verwacht van elkaar dat iedereen zich inzet om serieus te werken aan persoonlijke groei en openheid.
Benoem waarin je wilt groeien en vertel elkaar welke concrete doelen je op de volgende terreinen wilt bereiken:
a. gebed en Bijbellezen
b. anderen vertellen over Jezus
c. groei van karakter
d. persoonlijke heiligheid en seksuele reinheid
e. anderen tot discipelen maken
f. hoe het met je passie voor Jezus gaat
g. omgaan met geld
7. Verdeel je tijd met elkaar in drie onderdelen
a. Check hoe het gaat en hoe je verder wilt.
b. Richt je op de drie eerder genoemde kernwaarden van het Koninkrijk en laten die de basis zijn om elkaar eerlijk te vertellen hoe het gaat.
c. Bid voor elkaar en voor de mensen die naar jullie overtuiging tot geloof gaan komen.
Focus op de zeven geboden die Christus gaf:
a. Bekeer je, geloof en laat je dopen.
b. Heb God en je naaste lief.
c. Deel je middelen en financiën.
d. Vergeef elkaar.
e. Bid en aanbid samen.
f. Leef een leven dat apart gezet is voor God.
g. Ga en maak discipelen.